Jump to content
stiliandreas

Golf 5/6 1.4 122ps - Υποψήφιοι αγοραστές και εντυπώσεις

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομαδα . Σαν καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα την βοήθεια σας. Πούλησα το παλιό μου Opel Tigra και ειμαι έτοιμος να κλείσω το vw golf tsi 122hp 2010 μοντέλο highline . Έχει 66500 χιλιόμετρα . Τι πρέπει να προσέξω ; Εχετε συναντήσει κάποια προβλήματα στο συκεγκριμενα μοντέλο ;

Εννοείται πως θα το παω σε μηχανικό πρώτα .

post-28729-0-59071700-1453317643_thumb.j

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο και δεν θα μετανοιώσεις... Ελεγξε καδένα, τουρμπο, συγχρονιζε δευτερας και θα είσαι μια χαρά. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μοτερ έχει σπασιματα απο καδενα ή πιστόνια αν κάποιος έχει εμπειρία ας μας διαφωτίσει... Εγω 6 χρόνια και 48.000χλμ μια μπαταρία εχω αλλάξει... επίσης πρόσεξε να μην είναι απο leasing γιατι θα έχει τα τριπλά χλμ αν και τριπορτο δυσκολο. Μάντρες στην καλύτερη κατεβασμένα χλμ...

Edited by andreas_petrop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποσο στο δινουν?

8900 φιλε

Πάρτο και δεν θα μετανοιώσεις... Ελεγξε καδένα, τουρμπο, συγχρονιζε δευτερας και θα είσαι μια χαρά. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μοτερ έχει σπασιματα απο καδενα ή πιστόνια αν κάποιος έχει εμπειρία ας μας διαφωτίσει... Εγω 6 χρόνια και 48.000χλμ μια μπαταρία εχω αλλάξει... επίσης πρόσεξε να μην είναι απο leasing γιατι θα έχει τα τριπλά χλμ αν και τριπορτο δυσκολο. Μάντρες στην καλύτερη κατεβασμένα χλμ...

ειναι φιλος στην μαντρα μου ειπε ειναι 1ο χερι. τωρα μακαρι να ισχυει. ναι διαβασα για την καδενα και πανικοβληθηκα λιγο. δεν θα κανει καποιο θορυβο αν εχει θεμα η καδενα? το βγαζει στανταρ σε ολους τους tsi? Νομιζα μονο στο turbo + compresor το εκανε. χαιρομαι για σενα. το ιδιο μοντελο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε που έχει περάσει κτεο στα 4 και 6 χρόνια καθώς και που έχει κάνει τα service του και τράβα ρώτα για χλμ και ιστορικό βλαβών. Αν δεν σου δώσει τα στοιχεία σημαίνει πως είναι μάπα το καρπούζι... 122αρι έχω και εγώ.

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνονόματε ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Ειναι περασμένο απο ΚΤΕΟ και service έχει κανει τα 2 πρώτα στη καρεντα και τα υπόλοιπα στην autotechnica. Εσενα έχει βγάλει πρόβλημα με καδένα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις και το χαρτι του κτεο ποσα χλμ εχει.αν εχει γινει επανελεγχος στο κτεο να ξερεις πως εχουν κατεβει τα χλμ.το κοβουν επιτηδες και το ξαναπερνανε για να μη φαινονται τα χλμ στο χαρτι.επειδη δουλευω σε leasing τα κανουν αυτα.και οπως παντα τα χλμ κατεβαινουν στα 60000 με 70000 χλμ

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις και το χαρτι του κτεο ποσα χλμ εχει.αν εχει γινει επανελεγχος στο κτεο να ξερεις πως εχουν κατεβει τα χλμ.το κοβουν επιτηδες και το ξαναπερνανε για να μη φαινονται τα χλμ στο χαρτι.επειδη δουλευω σε leasing τα κανουν αυτα.και οπως παντα τα χλμ κατεβαινουν στα 60000 με 70000 χλμ

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολυ χρήσιμη πληροφορία ... Θα το κοιτάξω κι αυτο . Το οτι έχει γίνει στο service της heartz ειναι ύποπτο ; Ειδα οτι η autotecnica ειναι το σέρβις της heartz. Αν τους πάρω τηλ με τον αριθμό πλαισίου θα μου πουν αν ηταν leasing???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η αγορα του μεταχειρισμένου αυτοκίνητου είναι πάντα λαχειο....Εγω εχω το ιδιο αυτοκινητο 2009 ΜΕ 60000ΚΜ  και δεν εχω αλλαξει ουτε μπαταρια!!Μόνο μια λάμπα καμένη και μια ασφάλεια αλλα ολα τα service στην ωρα τους και είμαι ψειρας στην συντηρηση του....

Φίλος μου με το ιδιο αμάξι 2010  στα 70.000 χμ εχει αλλαξει 2 μπαταριες (μια στην εγγυηση) του εβγαλε προβλημα νομιζω η wastgate της τουρμπίνας  συν αντλια νερου. Στα τουρμπάτα αυτοκινητα παίζει πάντα ρόλο ο οδηγος και πως το χειριζόταν......Είναι λαχειο ξαναλέω.....Τώρα για τα χιλιομετρα κοιτα εσωτερικα για φθορες αν εχει πολλες και αν έχει αλλαξει λάστιχα. Αυτο με τα λάστιχα το λέω γιατι αν αυτος που το χε ηθελε να το πουλήσει παίζει να εχει και της μάνας του γιατι σιγα μην αλλαζε για να το πουλήσει μετα...Βέβαια χωρις να είναι δεσμευτικο αυτο που λεω με τα λάστιχα αλλα αν δεις του 2010 τοτε σιγουρα ειναι κανονικα χιλιομετρα.  

Link to comment
Share on other sites

Α..... Καλά αν είναι εταιρικό της heartz ή έχουν γραφτεί service αμφιβόλου αξιοπιστίας ξέχνα το φίλε το αμάξι έχει 150-200.000χλμ κατα πάσα πιθανότητα και αξίζει πολύ λιγότερα. Μακριά απο μάντρες. Ψαξε απο ιδιώτες πρώτο χέρι και πάλι με καλό έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Α..... Καλά αν είναι εταιρικό της heartz ή έχουν γραφτεί service αμφιβόλου αξιοπιστίας ξέχνα το φίλε το αμάξι έχει 150-200.000χλμ κατα πάσα πιθανότητα και αξίζει πολύ λιγότερα. Μακριά απο μάντρες. Ψαξε απο ιδιώτες πρώτο χέρι και πάλι με καλό έλεγχο...

Ε τα 2 σέρβις ειναι στη καρεντα. Τα αλλα 2 στην autotecnica ... Έχει βιβλίο αλλα εινσι και φίλος θα μου το ελεγε . Δεν εχω δυνατότητα απο ιδιώτη λόγω μη ρευστότητας δυστυχώς !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας στην καρέντα λοιπόν να ρωτησεις πόσα χλμ είχε το αυτοκίνητο στο πρώτο και στο δεύτερο service??? Ενημέρωσε μας αν ρωτήσεις. Πάρε κάτι φθηνότερο τότε απο ιδιώτη πρώτο χέρι εκτός και αν σου αρέσει η κοροιδία. Μπορεί να σου στοιχίσει πολύ πιο ακριβά μετά. Μπορείς να βρεις πενταρια golf 122 με 100.000χλμ με 5-6 χιλιριακα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας στην καρέντα λοιπόν να ρωτησεις πόσα χλμ είχε το αυτοκίνητο στο πρώτο και στο δεύτερο service??? Ενημέρωσε μας αν ρωτήσεις. Πάρε κάτι φθηνότερο τότε απο ιδιώτη πρώτο χέρι εκτός και αν σου αρέσει η κοροιδία. Μπορεί να σου στοιχίσει πολύ πιο ακριβά μετά. Μπορείς να βρεις πενταρια golf 122 με 100.000χλμ με 5-6 χιλιριακα

Γιατί δεν πας στην καρέντα λοιπόν να ρωτησεις πόσα χλμ είχε το αυτοκίνητο στο πρώτο και στο δεύτερο service??? Ενημέρωσε μας αν ρωτήσεις. Πάρε κάτι φθηνότερο τότε απο ιδιώτη πρώτο χέρι εκτός και αν σου αρέσει η κοροιδία. Μπορεί να σου στοιχίσει πολύ πιο ακριβά μετά. Μπορείς να βρεις πενταρια golf 122 με 100.000χλμ με 5-6 χιλιριακα

Ναι φίλε δεν ειπα το αντίθετο γι αυτο και ρωτάω στο φόρουμ επειδή δεν γνωρίζω τι παίζεται ... Θα ρωτήσω καρεντανα και σας λέω !

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε δεν ειπα το αντίθετο γι αυτο και ρωτάω στο φόρουμ επειδή δεν γνωρίζω τι παίζεται ... Θα ρωτήσω καρεντανα και σας λέω !

Να το δει οπωσδηποτε μηχανικος και να βαλει το μηχανιμα στον εγκεφαλο. Οταν εψαχνα για μεταχειρισμενο βρηκα ενα ιδιο με λιγα χλμ γυρω στα 30000 και μου λεγε ο μαντρας το αμαξι ειναι μπομπα και κατι τετοια. Και ηρθε ο μηχανικος μου και βρηκε προβλημα στην τουρμπινα και μου λεει ξεχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με την καρέντα και αν ταιριαζουν χλμ και ημερομηνίες service είναι μια καλή ένδειξη να συνεχίσεις αλλιώς μην πληρώνεις ελέγχους....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Τελικα δεν το αγορασα γιατι το εψαξα και ηταν rent car. ψαχνω να βρω καποιον ιδιώτη. μεχρι ποσα λεφτα λετε ειναι καλα να το βρω το συκεγκριμενο? απλα θελω κατα προτιμηση την highline εκδοση και οχι με πανω απο 80000 χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τιμές αλλά θα βρείς σίγουρα στο car πολλές αγγελίες. Μείνε μακριά απο μάντρες είναι στο 95% απατεώνες... Πόσα χλμ είχε το συγκεκριμένο βρήκες? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Τελικα δεν το αγορασα γιατι το εψαξα και ηταν rent car. ψαχνω να βρω καποιον ιδιώτη. μεχρι ποσα λεφτα λετε ειναι καλα να το βρω το συκεγκριμενο? απλα θελω κατα προτιμηση την highline εκδοση και οχι με πανω απο 80000 χιλιομετρα.

Εγώ αντιθέτως θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις 5ετίας με πάνω από 70.000 σίγουρα... τα περισσότερα σοβαρά προβλήματα απόσα έχω διαβάσει είναι 40-65 , τουλάχιστον θα ξέρεις ότι ακόμη και αν παρουσιάστηκε σε κάποιον σοβαρή βλάβη την έφτιαξε γιατί ήθελε να το πουλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τιμές αλλά θα βρείς σίγουρα στο car πολλές αγγελίες. Μείνε μακριά απο μάντρες είναι στο 95% απατεώνες... Πόσα χλμ είχε το συγκεκριμένο βρήκες?

66425 έγραφε το κοντέρ ... Τώρα μπορεί μα είχε και 150000. Ελπίζω να μην τύχω σε ιδιώτη που να έχει γυρίσει χιλιόμετρα .

Εγώ αντιθέτως θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις 5ετίας με πάνω από 70.000 σίγουρα... τα περισσότερα σοβαρά προβλήματα απόσα έχω διαβάσει είναι 40-65 , τουλάχιστον θα ξέρεις ότι ακόμη και αν παρουσιάστηκε σε κάποιον σοβαρή βλάβη την έφτιαξε γιατί ήθελε να το πουλήσει..

Πολυ σωστή η παρατήρηση σου . Αν βρω σε καλη κατάσταση μέχρι 9000 θα το τσιμπήσω. Έστω και 80000 να έχει . Και με αυτήν την παρατήρηση σου ίσως να ειναι καλύτερη . Για την auto Marin τι εχετε ακούσει ; Γιατι δουλευει ένας φίλος εκεί και έχει και 3 χρόνια δωρεάν service και γραπτή εγγύηση λένε .

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Έδω δεν μπορεί να δώσει η ίδια η vw 3 χρόνια θα σου δώσει η όποια μάντρα...??? Έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να φας τα μούτρα σου στις μάντρες ανεξαρτήτως ονόματος και εγγυήσεων. Θα προτιμούσα να πάρω ενα πεντάρι golf 122 με 100-120.000χλμ απο ιδιώτη με 5-6.000 χιλιάρικα παρά να ψωνίσω απο μάντα εξάρι με ψεύτικα χλμ και 8-9 χιλιάρικα. Νομίζω πως τα  πεντάρια 122αρια έχουν βγάλει τα περισσότερα πάνω απο 100.000 χλμ απροβλημάτιστα ισως και παραπάνω. Αν υπάρχουν κάτοχοι με αρκετά χλμ ας μας πουν.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά, φθηνά και με λίγα χλμ θα βρείς στις μάντρες επειδή έχουν γυρισμένα χλμ. Αλλιως θέλει πολύ ψάξιμο

Edited by andreas_petrop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο με τις μάντρες ισχύει στάνταρ . Και 80-90000 να έχει δεν εχω θέμα , ίσως να αποφύγω και περίπτωση ζημιάς που έχει αποκατασταθεί όπως είπε και ο φίλος πιο πανω ... Μέχρι 9 με 9.500 τα διαθέτω για την καψούρα που εχω απο μικρός :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.