Jump to content
Mdgeorge

Ρύθμιση Συμπλέκτη

Recommended Posts

Καλημέρα !! Προ μιας εβδομαδας άλλαξα το δίσκο κ πλατό στην αντιπροσωπία στο Passat b6 2006 fsi

Θελω να ρωτήσω αν γίνεται να ρυθμιστεί ο συμπλέκτης πιο χαμηλά γιατι εχω την εντύπωση οτι ειναι κάπως πιο ψηλά απο όσος περίμενα !!

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

κάνε 1500-2000 χιλιόμετρα και μετά πάνε να σε κάνουν μια εξαέρωση και λογικά θα στρώσει εγώ αυτό έκανα και έστρωσε... μόνο δίσκο πλατό άλλαξες ? ρουλεμάν ? άνω αντλία συμπλέκτη και κάτω αντλία συμπλέκτη έκαναν έλεγχο αν θέλουν αλλαγή ??? στα πόσα χιλιόμετρα άλλαξες το δίσκο πλατό? 

Link to comment
Share on other sites

Στα 102000 km άλλαξα δίσκο πλατό ρουλεμάν, στην αντιπροσωπία τα αλλα δεν μου είπε κατι !!!

Τους το ειπα κ θα το ελέγξουν τωρα !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με τι κοστος η αλλαγή; Είχα κάνει κι εγώ αλλαγή περισυ, μαζί με άνω αντλία, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 600-650€ (με κάθε επιφύλαξη).

Εμένα πάντως ήταν εντελώς μαλακός μετά την αλλαγή, πουπουλο! Και απομονώνει τελείως χαμηλά!

Edited by man25
Link to comment
Share on other sites

450 κ εμένα πούπουλο ειναι απλά δεν απομονώνει χαμηλά οπως φανταζόμουν !

τζάμπα την έβγαλες φίλε μου με 450 ευρώ μην το πεις πουθενά ;) 

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα !!! Τα συνεμπλοκ όμως κοστιζουν αρκετά κ αν ειναι όντως τόσο η επισκευή τους δεν με βλέπω να τα γλιτώνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

450€ είναι νορμαλ τιμή, όχι τσαμπα. Βγαίνει κάθε τόσο ένας κατάλογος της vw για παλιά μοντέλα (όπως το πασσατ fsi) με fix τιμές. Κι εμένα τόσο μου ζητούσαν πριν δουν ότι θέλει κι άνω αντλία συμπλέκτη.

Πάμε στο θέμα των σινεμπλόκ. Ποια σινεμπλόκ θέλουν αλλαγή; Των εμπρός ψαλιδιών; Του κινητήρα; Πίσω; Σου έχουν κοπεί εντελώς; Το νιώθεις στο τιμόνι; Πάντως σαν ανταλλακτικά είναι φθηνά, η εργασία είναι ακριβή. Αν θες να ξεμπερδευεις μια και καλή μπορείς να βάλεις από cupra τα ενισχυμένα (είναι συμπαγή εσωτερικά, χωρίς κενό όπως το δικό μας λάστιχο) και να ξεμπερδευεις. Εγώ δεν τα έχω αλλάξει, δεν μου έχουν κοπεί, βλέπω βέβαια ότι είναι σαν να εχουν ρωγμές (φυσικό, αφού είναι λάστιχα ουσιαστικά) αλλά δεν εχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

βρες και για μένα φίλε man25 με 450 ευρώ σετ δίσκο πλατό ρουλεμάν... passat 1.8 tsi b6 bzb 2009 και μετά θα καταλάβεις γιατί είπα τζάμπα την έβγαλε ο φίλος πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τα εμπρός στα αμορτισέρ μ του κινητήρια επίσης ειναι φθαρμένα αλλα των αμορτισέρ μπροστά κάνουν τον πιο μεγάλο θόρυβο τα πίσω ειναι πιο εντάξει, , Δεν εχουν κοπεί απλα υπάρχει μεγάλη φθορά και τρίζουν λογικό ειναι, 500 μου ζήτησαν για αλλαγή σε ολα

Link to comment
Share on other sites

βρες και για μένα φίλε man25 με 450 ευρώ σετ δίσκο πλατό ρουλεμάν... passat 1.8 tsi b6 bzb 2009 και μετά θα καταλάβεις γιατί είπα τζάμπα την έβγαλε ο φίλος πιο πάνω...

Φίλε μου απ ότι βλέπω τώρα στο site της vw, για τα πακέτα vw economy, για τα passat από το 2000 έως και το 2010 και για κινητήρες 1.4, 1.6 και 1.8 δίνει τιμές από 433 έως 544€. Εσενα τι τιμή σου δώσανε; Δεν γράφει τύπο κινητήρα, λέει ότι είναι δίσκος πλατό ρουλεμάν κι εργασία με έκπτωση, τελική τιμή η παραπάνω με ΦΠΑ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απ ότι βλέπω τώρα στο site της vw, για τα πακέτα vw economy, για τα passat από το 2000 έως και το 2010 και για κινητήρες 1.4, 1.6 και 1.8 δίνει τιμές από 433 έως 544€. Εσενα τι τιμή σου δώσανε; Δεν γράφει τύπο κινητήρα, λέει ότι είναι δίσκος πλατό ρουλεμάν κι εργασία με έκπτωση, τελική τιμή η παραπάνω με ΦΠΑ.

Εμένα μου είπαν μια τιμή για οεμ δίσκο πλατό ρουλεμάν και άνω αντλία συμπλέκτη κοντά στο χιλιάρικο και έφυγα χωρίς να τους πω ούτε γεια... πήγα στο συνεργείο όπου έκανα όλες τις βελτιώσεις μου στο αμάξι και έβαλα ένα σετ πολύ ανώτερο πολύ πιο αντοχής που αντέχει πολλά παραπάνω κιλά ροπής και μου βγήκε 900 ευρώ όλα κομπλέ...  

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες φίλε. Αν δεν ειχες βάλει ήδη θα σου έλεγα να πας με το φυλλάδιο στο χέρι να δούμε τι θα σου λέγανε. Εμένα δίσκο πλατό ρουλεμάν κι άνω αντλία πήγε στα 650€ περίπου αντιπροσωπεία, ελπίζω να ήταν ΟΕΜ. 2lt FSI 150ps.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα ήταν οεμ στην  αντιπροσωπεία δεν τους παίρνει να κάνουν μ@λ@κι@... αν κάνουν κάτι τέτοιο και τους πάρεις γραμμή πάει αλλού η βαλίτσα αν θέλεις τους τρέχεις πολύ.... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.