Jump to content
Des

Συναγερμός Up

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μιας και αρχάρια,αφού προσφάτως απέκτησα το δικό μου up,όταν κλειδωνω το αμάξι με το κοντρολ του συναγερμού,αναβοσβήνει η λυχνια του immobilizer. Σήμερα εκτός από αυτή τη λυχνια αναβοσβήνει και η λυχνια της υποδοχής του εφεδρικου κλειδιου (αριστερά κάτω από το τιμόνι).

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το Up! και με ασφαλή χιλιόμετρα!

Όσο για τον συναγερμό μην ανησυχείς καθόλου, οι λυχνίες που ανάβουν είναι αυτές οι δύο που αναφέρεις, δεν έχεις πρόβλημα.. Μία πάνω στην πόρτα του οδηγού δίπλα στον καθρέφτη και μία στην υποδοχή που αναφέρεις. Απλά αυτή η λυχνία που είναι κάτω αριστερά από το τιμόνι, αρχίζει να αναβοσβήνει κάποια δευτερόλεπτα μετά και όχι με το που κλειδώσεις το αυτοκίνητο! Και εγώ στην αρχή είχα αυτή την απορία, αλλά μετά το παρατήρησα ότι συμβαίνει αυτό και έτσι δεν ασχολήθηκα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σευχαριστω πάρα πολύ!

Με καθησυχασες γιατί πραγματικά δεν το είχα παρατηρήσει ότι αναβοσβήνει μετά από λίγο και το πρόσεξα σήμερα.

Μιας και συζητάμε όμως,μια άλλη ερώτηση...

Παρατήρησα επίσης ότι το αμάξι κάνει ένα περίεργο ήχο από τη μηχανή από την αρχή που το πήρα,όχι όταν είναι σε κίνηση αλλά όταν π.χ.το βάζεις μπρος.

Οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν είναι κάτι άλλα όλα τα 1000 αρια το κάνουν αυτό.

Φαντάσου ότι αυτός ο ήχος είναι ανεπαισθητος και αν ακούσεις προσεχτικά το καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κοπελιά στην ομορφη παρεούλα μας!!!

Καλορίζικο το νέο σου εργαλείο,εκανες θαυμάσια επιλογή και δεν θα το μεταννοιώσεις ποτέ.

Στυλάτο,οικονομικό,βολικό,με σκυλί κινητήρα που δεν θα σε αφήσει πουθενά.

Κάνω περίπου 2000χλμ απροβλημάτιστα τον μηνα...και που δεν εχω πάει.

Οσο για τον θόρυβο που λές,δεν τον εχω παρατηρήσει στο δικό μου.

Ομως δεν χάνεις τπτ να το πάς στην αντιπροσωπεία να το ακούσουν και αυτοί,

που ειμαι σίγουρος οτι θα σου πουν οτι δεν ειναι τπτ,ετσι κάνουν ολα.

Οτι χρειαστείς στην διαθεσή σου,με χαρά θα βρούμε την λύση σε ολα.

Υ.Γ. Ηδη εκρεμεί μιά συνάντηση καφέ με UP στην Πεντέλη,καλό θαταν να παρευρεθείς κι εσύ αν θέλεις,

θα ειπωθούν πολλά και χρήσιμα πραγματα για τα μικρά θηριάκια μας.

 

Με εκτίμηση

Μένιος

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου έλυσα την απορία και σε καθησύχασα όσον αφορά το θέμα του συναγερμού! Και το άλλο "θέμα" που αναφέρεις όντως δεν είναι τίποτα, είναι και αυτό φυσιολογικό λόγω του τρικύλινδρου μοτέρ, που δεν είναι και το πιο πολιτισμένο από άποψη ήχου. Αυτό το κροτάλισμα που ακούς είναι επίσης και λόγω του cold start (όπως τράβαγες στα παλιά αυτοκίνητα το τσοκ) που κρατάει λίγο πιο ψηλά τις στροφές του αυτοκινήτου για να έρθει πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας και να κυκλοφορήσουν τα υγρά (λάδια κ.λ.π.).. Εγώ αστειεύομαι ότι οδηγώ ένα μικρό τρακτεράκι αφού έχω συμβιβαστεί με αυτούς τους ήχους :p

 

Υ.Γ. Η συνάντηση πιστεύω ότι έχει αργήσει πολύ Μένιο, κάτι οι γιορτές, κάτι τα ταξίδια, κάτι οι εξεταστικές και το θέμα το έχουμε ψιλοαφήσει στην τύχη του! 

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο και πάλι σευχαριστω πολύ πολύ!!!

Πάλι με καθησυχασες! Χεχχε!

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να το πάω στην αντιπροσωπεια αλλά οι περισσότεροι μου έλεγαν αυτό που είπες και εσύ.

Ακριβώς όπως το είπες,κάτι σαν κροταλισμα!

Ξέρεις πως είναι να έχεις καινούργιο αυτοκίνητο.. Σταγόνα πέφτει και το πας για πλύσιμο!

Πολλά ευχαριστώ και στον aeto!

Θα χαρώ πολύ να έρθω, ελπίζω οι υποχρεώσεις να με αφήσουν!

Πραγματικά επιβεβαιωνομαι για την επιλογή μου,το αυτοκινητακι μου είναι θηριακι!!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Καλό σαββατοβραδο και... Τα ξαναλέμε!

(θέλω να βάλω κάτι extraδακια και μαζεύω γνώμες)

Καληνύχτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρών...ακουσα για εξτραδάκια!!!

Εγω εβαλα φιμέ τζαμια 3Μ,ηχεια+τουιτερ,ξενον φωτα και led γιατι πάσχει απο φωτα

και περιμένω την αλλη εβδομαδα απο vw τις γνησιες ζαντες αλουμινιου με τα δικα μου λάστιχα.

 

 

Υ.Γ. Πέτρο πρεπει να κανονίσουμε την συνάντηση (θαχω βαλει και το ζαντικό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα να 'σαι καλά Des και εδώ είμαστε να τα λέμε! (το όνομα σου είναι Δέσποινα να υποθέσω??)

Καλά με το ζαντικό πραγματικά με έστειλες Μένιο!! Και γνήσιες ζάντες 14'' και δικά σου λάστιχα προβλέπω ότι είναι καλό το deal και για τώρα και για την μελλοντική οικονομία! Το μόνο που σου μένει είναι η ηλιοροφή ;)

Προβλέπω το άσπρο Eco Upακι σου να είναι τρομερό με όλα αυτά τα καλούδια που έχεις βάλει πάνω!

Όσο για την συνάντηση έχω στείλει και μηνυματάκι να τα πούμε και πιο αναλυτικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.