Jump to content
JohnnyK

Golf 5 - Προβλημα Με Android Dvd/canbus//μπαταρία Αυτοκινητου

Recommended Posts

καλημέρα

 

αγόρασα ένα android car multimedia (ebay), εχω golf V 1.4 fsi 2005, έχω το εξής πρόβλημα. συνδέοντας το στην φύσα του αυτοκινήτου έχω 2 επιλογές

 

1. με canbus decoder όπου εκεί δεν δουλέυει σωστά, δεν διαβάζει σωστα τα μηνύματα και ποτε σβήνει μόνο του η δεν ανάβει και γενικώς αν διαβάσεις το status του αυτοκινήτου όπως κατασταση μπαταρίας, θερμοκρασια χιλιομετρα αν φορας ζώνη κλπ τα δείχνει κάποια λάθος κάποια σωστά. μου είπαν ότι ίσως φταίει το canbus gateway Που έχω και θέλει upgrade. γνωρίζει κανενας κατι σχετικο? ξέρουμε τιμή canbus πιο καινούριου?

 

2. αν παρακάμψω το canbus decoder και το συνδέσω χωρίς με ένα γεφυρωματακι που έχει δουλέυει άψογα αλλα το μηχανημα μένει σε stand by mode, σαν να σβηνει απλα η οθόνη και οχι να σβήνει εντελώς με αποτέλεσμα την αλλη μέρα να μην έχω μπαταρία. μια λύση σ αυτό είναι να φτιαξω διακοπτόμενο ρεύμα για να μην έχει συνεχή παροχή (αν δεν βρω άκρη με canbus), γιατι απο την μαμίσια φύσα και με σβηστό αμαξι μετραω τάσεις κανονικα και στις εντολες του canbus και στις τροφοδοσίες, έτσι έπρεπε να είναι? η εχει θέμα?

 

επίσης έχω βάλει και ενα OBD2 bluetooth, το οποιο παρατηρώ οτι είναι αναμένο και με σβηστό αμάξι, έτσι έπρεπε να είναι? γενικώς παρατηρώ οτι όλα έχουν ρεύμα χωρις να υπαρχει κλειδι στην μιζα. δεν φαινεται να έχει γίνει κάποια παρέμβαση γενικώς ηλεκτρολογικά (μεταχειρισμενο απο γυναικα το πηρα)

 

στερεοφωνικο, αναπτήρας, αναπτηρας στο πορτ παγκαζ, ανταπτορας obd2

 

καμια ιδεα για τα παραπάνω?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω 2din android σε golf tsi 2007 χωρις canbus

Tο δικο μου εκλεινε την παροχη ρευματος μετα απο ~1λεπτο. Εκανα update στο 2din και τωρα βλεπω οτι κλεινει το ρευμα μετα απο ~3~5 λεπτα, δεν ξερω ακριβος γιατι δεν το εχω χρονομετρησει. Παντος πρεπει να το ψαξεις για να κλεινει την παροχη ρευματος.

Επισης το obd ειδα και εγω οτι δεν κλεινει αμεσος την παροχη ρευματος αλλα κλεινει και αυτο μετα απο λιγα λεπτα.

 

Αν θες βαλε link με το μηχανημα που αγορασες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω 2din android σε golf tsi 2007 χωρις canbus

Tο δικο μου εκλεινε την παροχη ρευματος μετα απο ~1λεπτο. Εκανα update στο 2din και τωρα βλεπω οτι κλεινει το ρευμα μετα απο ~3~5 λεπτα, δεν ξερω ακριβος γιατι δεν το εχω χρονομετρησει. Παντος πρεπει να το ψαξεις για να κλεινει την παροχη ρευματος.

Επισης το obd ειδα και εγω οτι δεν κλεινει αμεσος την παροχη ρευματος αλλα κλεινει και αυτο μετα απο λιγα λεπτα.

 

Αν θες βαλε link με το μηχανημα που αγορασες

 

η φυσα δινει ρευμα και χωρις κλειδι, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο, δεν ξερω δηλαδη αν αυτο ετσι πρεπει να ειναι και να πρεπει να λαβει εντολη για να σβησει μεσω του canbus. δεν καταλαβαινω γιατι δεν σβηνει το στερεοφωνικο, εφοσον σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις και χωρις canbus, απλα κλεινει η οθονη οχι εντελως. προσπαθησα να το rootaro για να του βαλω εφαρμογη που κανει shutdown αλλα δεν τα καταφερα και ξελιγωσε την μπαταρια. αν δεν βρω ακρη με το canbus θα του βαλω διακοπτομερο ρευμα απο καμια μιζα...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ES9405EU-8-HD-Android-4-4-2-Car-DVD-GPS-VW-PASSAT-GOLF-TOURAN-CADDY-JETTA-SEAT-/321654467983?hash=item4ae419ad8f:g:27MAAOSwWKtUu2Hd

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηγα σε τεχνικο να μου το συνδεσει με ρωτησε αν θελω να κλεινει και με το κλειδι της μιζας ή αν θελω να μενει ανοικτο, του ειπα οτι θελω να κλεινει.

Δεν γνωριζω περισσοτερα για αυτο το θεμα, ψαξε μηπως υπαρχει καποιο σχετικο θεμα εδω ή περιμενε μηπως σου απαντησει καποιος σχετικα με το ρευμα.

 

Ειδα οτι και το δικο σου εχει τον rk3066

Root: στην έκδοση 4.2.2 έκανα πολύ ευκολά με την εφαρμογή root master 1.3.6 , θα την βρείτε εδώ https://cloud.mail.ru/publ...-3-6%20(1).apk υπάρχει και ποιο φρέσκια έκδοση η 2.1.1 θα τη βρείτε εδώ https://cloud.mail.ru/publ...ster_2-1-1.apk
Συνδεόμαστε στο ιντερνέτ -- >> κάνουμε εγκατάσταση το root master (μην κάνετε update στην εφαρμογή γιατί θα τα δείτε όλα κινεζικά) -- > πατάμε το ‘’root’’ button -- > στο παράθυρο που θα εμφανιστεί πατάμε το ‘’μωβ’’ κουμπί.
Όταν τελειώσει η διαδικασία θα δούμε στης εφαρμογές την εφαρμογή kinguser.

 

 

Edid 

δες εδω μηπως γραφουν τιποτα σχετικο http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=58971

Edited by Karthan7
Link to comment
Share on other sites

στα καλώδια της φύσας του android υπάρχουν δύο καλώδια canbus + & canbus - ?

στο δικό μου είχα κόψει το canbus - και σταμάτησε να μου τρώει την μπαταρία αλλά το δικό μου είναι ποιο παλιό με wince

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο άπειρο ψάξιμο και πειραματισμό παραθέτω τα εξής

 

stereo.jpg

 

 

Αρχικά αγόρασα το http://www.ebay.co.uk/itm/ES9405EU-8-HD-Android-4-4-2-Car-DVD-GPS-VW-PASSAT-GOLF-TOURAN-CADDY-JETTA-SEAT-/321654467983?_trksid=p2141725.m3641.l6368

 

  • στην εικονα φαίνεται δεξια η φυσα που έχει τα ρεύματα, τις εντολές canbus και τα ηχεία. αυτη μπαινει όπως είναι (13)
  • Η τροφοδοσία πάει καρφί στο στερεο και οι εντολές canbus μεσα στον decoder και απο εκει στο στερεο μετραφρασμενες.
  • στο δικο μου Golf 5 2005 δεν υπηρχε συνεργασια decoder - canbus gateway αυτοκινητου. με αποτελεσμα το στερεο να έχει αλλοκοτη συμπεριφορά, να μην κλεινει με αποτελεσμα να μου τελειωνει την μπαταρια, ακομα και οταν πατουσα power off απο το κουμπι του, εμπαινε σε sleep mode. κλεινει μονο αν δεχτει εντολη απο τον canbus. κλεινει συστεμικα, οχι με τον κλασσικο τροπο που κλεινουν τα απλα στερεοφωνικα, με διακοπη ρευματος
  • στα VW η φυσα δινει 12v ακομα και με κλειστο διακοπτη. τα συμβατα στερεοφωνικα κλεινουν μεσω εντολης canbus και οχι μεσω διακοπης ρευματος στην φυσα.
  • η λυση είναι να αναβαθμισω το canbus gateway του αυτοκινητου για να μιλαει σωστα με το στερεοφωνικο. κοστος κανα 150αρι. ισως και φθηνοτερα. περιμένω ηδη canbus για τοποθετηση, ομως επειδη τα χα ξηλωσει ολα και ηθελα να το λειτουργησω χωρις να εχω προβλημα με την μπαταρια εκανα το εξης
  • αφαιρεσα τον canbus decoder (14), και ένωσα μέσω διακόπτη τα 15-16 (κοκκινο καλωδιο μονο) όπου ουσιαστικά είναι η εντολή που θα έστελνε ο canbus στο στερεο να ανοιξει και να κλεισει. το 15 εχει την εντολη το 16 την στελνει στο στερεο., αν τα ενωσεις το στερεο παραμενει μονιμα ανοιχτο, οποτε μπαταρια τελος, παρεμβαλα διακοπτη για να το ανοιγωκλεινω οποτε θελω εγω
  • εναλλακτικα, μπορεις να τραβηξεις απο μίζα εντολή και να την στείλεις στο 16, για να αναβει και να κλεινει με το κλειδι, δεν παιρνει ρευμα απο την μιζα, μονο την εντολη να αναψει, το ρευμα το παιρνει ηδη απο την φυσα
  • Αν δεν συνδεσεις τον canbus decoder απλα δεν διαβαζει εντολες για ενδειξη οτι ανοιξε πορτα, βαθμους clima, χειροφρενο κλπ. κατα τ αλλα ειναι πληρως λειτουργικο και δεν τελειώνει την μπαταρία

Ότι στερεο και να βαλεις παραμένει ανοιχτο επειδη η φυσα παρεχει παντα 12V. τα μαμισια κλεινουν με το κλειδι γιατι μιλανε με τον canbus. του εμπορίου δεν εχουν αυτη την δυνατοτητα (sony xplod κλπ). Εγω επειδη δεν ηθελα να βαλω χερι στην μιζα έβαλα ένα διακοπτακι για να του κοβω την εντολη ανοιγματος που κανονικα έπρεπε να την δώσει το canbus

 

 

Το πριν

 

12631208_10153807269522978_1271249399_o.

 

 

 

Το ενδιάμεσο

 

1935500_10153807275307978_75967224685237

 

 

Το τελικό

 

12620413_10153807267877978_443397243_o.j

 

12592734_10153811713627978_3066761405209

 

 

12644659_10153811713737978_3163577664614

 

 

12642690_10153811713497978_7333854089944

Edited by JohnnyK
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις VCDS scan απο το αυτοκίνητο σου ρίξε μια ματιά εδώ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Navigation_System_(RNS510)_Retrofitting

** Για κάποιο λόγο το λίνκ μου ανοίγει απο το pc αλλα απο το tapatalk μου βγαζει "bad title" ...

 

Αν το δικό σου CAN Gateway είναι απο αυτά που τα κάνεις συμβατα με update εισαι τυχερός.

Εβαλα στο Octavia5 (νομίζω του 2005) του κουνιάδου μου το RCD510 που μου περίσεψε όταν έβαλα την κινεζιά.

Είχε απο την επόμενη μέρα θέματα με άδεια μπαταρία (τον είχα προειδοποιήσει πως ίσως να χρειαστεί νέο CAN Gateway).

Επεσε αρκετό ψάξιμο για να βρούμε καποιον που να καταλαβένει τι θέλουμε και να μπορεί να το κάνει.

Τελικά έκανε update το CAN Gateway σε 1K0-907-530-K @ 0178 με 15€ στο κεντρικό? της Skoda νομίζω κάπου στον Ρέντη.

Δέν πηρε παραπάνω απο 5' και απο τότε όλα οκ.

Edited by Στέφανος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Αγόρασα μια οθόνη oem από ένα κατάστημα της περιοχής μου για το golf 5 μου.Μου την τοποθέτησαν κ δούλευε κανονικά...Μόλις έβγαζα το κλειδί από τη μίζα έδειχνε να έκλεινε η οθόνη κανονικά και εννοείται δεν άνοιγε από τα κουμπιά της.Το θέμα είναι ότι αν αφήσω το αυτοκίνητο 1 μέρα ακίνητο μου κατεβάζει την παταρία εντελώς.Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι διαρροή από τη οθόνη...Αύριο θα πάω να το τσεκάρω και επίσημα για να είμαι εκατό τις εκατό σίγουρος.Αν λοιπόν είναι αυτό που υποπτεύομαι ποια είναι η λύση...?Να σημειώσω ότι το cumbas του αυτοκινήτου δουλεύει κανονικά, δείχνει όταν ανοίξουν οι πόρτες και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Αγόρασα μια οθόνη oem από ένα κατάστημα της περιοχής μου για το golf 5 μου.Μου την τοποθέτησαν κ δούλευε κανονικά...Μόλις έβγαζα το κλειδί από τη μίζα έδειχνε να έκλεινε η οθόνη κανονικά και εννοείται δεν άνοιγε από τα κουμπιά της.Το θέμα είναι ότι αν αφήσω το αυτοκίνητο 1 μέρα ακίνητο μου κατεβάζει την παταρία εντελώς.Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι διαρροή από τη οθόνη...Αύριο θα πάω να το τσεκάρω και επίσημα για να είμαι εκατό τις εκατό σίγουρος.Αν λοιπόν είναι αυτό που υποπτεύομαι ποια είναι η λύση...?Να σημειώσω ότι το cumbas του αυτοκινήτου δουλεύει κανονικά, δείχνει όταν ανοίξουν οι πόρτες και τα σχετικά...
Τελικά τι άκρη έβγαλες? Έχω παρόμοιο πρόβλημα! Πιστεύω αυτά που έγραψαν οι προηγούμενοι για update ή αλλαγή του canbus!
Το 1Κ0 907 530l θα δουλέψει?
Edited by KOSTAS_P.
Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθής και εγώ !
Έχουν γίνει δυο προσπάθειες (αποτυχημένες) για τοποθέτηση οθόνης σε golf V
Στην πρώτη προσπάθεια χωρίς canbus μου άδειαζε την μπαταρία γιατί εσβηνε η οθόνη μόνο φαινομενικά ενώ το λειτουργικό “έτρεχε” στο παρασκήνιο.
Στην δεύτερη προσπάθεια με canbus εσβηνε μεν αλλά η λειτουργία της οθόνης του ήταν ασταθής , πότε εσβηνε μόνη της με το αυτοκίνητο εν κινήσει , πότε δεν αναγνώριζε τη νυχτερινή λειτουργία και παρέμενε η φωτεινότητα σε υψηλή φωτεινότητα ημέρας. Χώρια που δεν άναβαν οι φωτεινές ενδείξεις του volume την νύχτα και δεν έβλεπα την ρύθμιση ήχου.
Ένα χάλι δηλαδή.
Δεν μου έβρισκαν λύση οι εγκαταστάτες στα μαγαζιά και πλήρωνα 40€ για την εργασία χωρίς αποτέλεσμα, από δυο φορές μάλιστα.
Που να πάω να είναι γνώστες και να γίνει σωστή δουλειά ;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , geopro said:

Ομοιοπαθής και εγώ !
Έχουν γίνει δυο προσπάθειες (αποτυχημένες) για τοποθέτηση οθόνης σε golf V
Στην πρώτη προσπάθεια χωρίς canbus μου άδειαζε την μπαταρία γιατί εσβηνε η οθόνη μόνο φαινομενικά ενώ το λειτουργικό “έτρεχε” στο παρασκήνιο.
Στην δεύτερη προσπάθεια με canbus εσβηνε μεν αλλά η λειτουργία της οθόνης του ήταν ασταθής , πότε εσβηνε μόνη της με το αυτοκίνητο εν κινήσει , πότε δεν αναγνώριζε τη νυχτερινή λειτουργία και παρέμενε η φωτεινότητα σε υψηλή φωτεινότητα ημέρας. Χώρια που δεν άναβαν οι φωτεινές ενδείξεις του volume την νύχτα και δεν έβλεπα την ρύθμιση ήχου.
Ένα χάλι δηλαδή.
Δεν μου έβρισκαν λύση οι εγκαταστάτες στα μαγαζιά και πλήρωνα 40€ για την εργασία χωρίς αποτέλεσμα, από δυο φορές μάλιστα.
Που να πάω να είναι γνώστες και να γίνει σωστή δουλειά ;

Δοκιμασμένος με σωστό αποτέλεσμα από την πρώτη φορά  σε passat 3c, golf 5, polo 6r.

 

https://zografoscaraudio.4ty.gr/el/ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ ΑΤΤΙΚΗ - ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ - ΑΝΤΙΚΛΕΠΤΙΚΑ - Σ ΖΩΓΡΑΦΟΣ - ΣΙΑ ΑΕ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.