Jump to content
orestoubas

Κωδικοί Vag Com

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!

Θέλω να σας ενημερώσω πως ενεργοποίησα τους παρακάτω κωδικούς VAG COM μέσω VCDS στο καινούργιο μου UP! χτες και όλα λειτουργούν άψογα!

 

 

Anti-carjack Auto-Lock

Αυτόματο κεντρικό κλείδωμα στα 15 χλμ

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

1. [byte 00] enable [bit 4] (de-)

Anti-carjack Auto UnLock
Αυτόματο ξεκλίδωμα με την αφαίρεση του κλειδιού απο τη μίζα

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

1. [byte 00] enable [bit 3] (de-)

Cornering lights

Στατικά φώτα στροφής (μέσω προβολέων ομίχλης)

εφικτό μόνο σε UP! BlueMotion

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

3. [byte 12] enable [bit 6] (de-)

Coming Home, activate

Μετά το σβήσιμο του αυτοκινήτου και το κλείδωμα του, λειτουργούν τα φώτα ημέρας και οι προβολείς ομίχλης για 30 "

εφικτό μόνο σε UP! BlueMotion

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

3. [byte 10] enable [bit 2] (de-)

3. Για την ενεργοποίηση πρέπει να πατηθεί ο λεβιές στη μεγάλη σκάλα πριν την έξοδο απο το αυτοκίνητο

Parking light / parking light

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

3. [byte 13] [bit 0] parking lights on only w / o ignition on possible

1. [byte 13] [bit 1] parking light function active <--αυτό

Tears erase

επιπλέον πέρασμα του υαλοκαθαριστήρα, 5 δευτερόλεπτα μετά το τέλος της πλύσης

for wipers

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

3. [byte 14] enable [bit 4] (de-)

rear-window wiper

1. [09-Mains]

2. [Recoding-07] long coding

3. [byte 14] enable [bit 3] (de-)

 

Εάν κάποιος χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες ή αν γνωρίζει περισσότερους κωδικούς, ας ποστάρει!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μας,χρησιμη ενημέρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω πως ακριβώς κατάφερες το VCDS να δουλέψει?

Μάλλον κάνω κάτι εγώ λάθος. Έχω κατεβάσει το lite, απο τη σχετική σελίδα και έχω πάρει καλώδιο συμβατό με vagcom απο το ebay. Κάνω στο υπολογιστή στο search, βρίσκει τη σειριακή θύρα και απο κει και πέρα τίποτα δε βρίσκει. Κανέναν κωδικό.

Μπορεί μήπως κάποιος να εξηγήσω περιληπτικά την διαδικασία?

Ευχαριστώ πολύ,

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω πως ακριβώς κατάφερες το VCDS να δουλέψει?

Μάλλον κάνω κάτι εγώ λάθος. Έχω κατεβάσει το lite, απο τη σχετική σελίδα και έχω πάρει καλώδιο συμβατό με vagcom απο το ebay. Κάνω στο υπολογιστή στο search, βρίσκει τη σειριακή θύρα και απο κει και πέρα τίποτα δε βρίσκει. Κανέναν κωδικό.

Μπορεί μήπως κάποιος να εξηγήσω περιληπτικά την διαδικασία?

Ευχαριστώ πολύ,

Σπύρος

Αν δεν έχεις το αυθεντικό καλώδιο το VCDS δουλεύει μόνο με το CD που ήρθε μαζί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω πως ακριβώς κατάφερες το VCDS να δουλέψει?

Μάλλον κάνω κάτι εγώ λάθος. Έχω κατεβάσει το lite, απο τη σχετική σελίδα και έχω πάρει καλώδιο συμβατό με vagcom απο το ebay. Κάνω στο υπολογιστή στο search, βρίσκει τη σειριακή θύρα και απο κει και πέρα τίποτα δε βρίσκει. Κανέναν κωδικό.

Μπορεί μήπως κάποιος να εξηγήσω περιληπτικά την διαδικασία?

Ευχαριστώ πολύ,

 

Σπύρος

Αν δεν έχεις το αυθεντικό καλώδιο το VCDS δουλεύει μόνο με το CD που ήρθε μαζί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό, το S/N του καλωδίου είναι hardcoded στο πρόγραμμα, οπότε πάντα παίρνουμε πακέτο καλώδιο+πρόγραμμα αν πρόκειται για κινέζικο.

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο?

Αναγκαστικά πρέπει να ξαναγοράσω γιατι είχα πάρει σκέτο καλώδιο χωρίς CD. Έχουμε κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς φίλε είναι περισσότερο τεχνικό και όπως απάντησαν τα παιδιά έχει να κάνει με τον κωδικό του προγράμματος και του καλωδίου. Θέλω να πω πάντως ότι εγώ χρησιμοποίησα σχετικά παλιά έκδοση του προγράμματος και δεν είχε πληροφορίες μέσα για την αντιστοιχία byte - bit με τις λειτουργίες του UP (δεν είχε περιγραφή απο δίπλα δηλαδή τι κάνει το καθένα) και παρ' όλα αυτά δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι ψιλοάσχετοι πού μπορούμε να κάνουμε αυτές τις παρεμβάσεις μιας και στην επίσημη αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι δεν γίνεται; Ειδικά το κλείδωμα μετά τα 15 χλμ. με ενδιαφέρει πολύ.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο?

Αναγκαστικά πρέπει να ξαναγοράσω γιατι είχα πάρει σκέτο καλώδιο χωρίς CD. Έχουμε κάποιο link?

 

Εγώ είχα πάρει ένα 12.12 από Aliexpress πρίν τα cc ( http://www.aliexpress.com/snapshot/6669735368.html?orderId=67294909279955), δες μήπως βρείς κάποιο παρόμοιο ή νεότερο από ebay (ή και aliexpress αν μπορείς να παρακάμψεις τα cc).

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις VAG COM 2015 στο ebay θα σου βγάλει κάποια αποτελέσματα με την 15.7 ή 15.7.1 τα οποία είναι τα πιο πρόσφατα updates και θεωρητικά θα πρέπει να έχουν τις πληροφορίες για τα νεότερα μοντέλα μέχρι και το 15. Στη σελιδα της Rosstech που είναι ο επίσημος κατασκευής δίνουν συμβατότητα απο το 2013 και μετά στο Up αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι ψιλοάσχετοι πού μπορούμε να κάνουμε αυτές τις παρεμβάσεις μιας και στην επίσημη αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι δεν γίνεται; Ειδικά το κλείδωμα μετά τα 15 χλμ. με ενδιαφέρει πολύ.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

 

 

Γιώργο εμένα αυτό μου το εκαναν στον Gratsias εντελως δωρεάν και δουλεύει μιά χαρά.

Βγάζοντας το κεντρικό κλειδί απο τον διακόπτη,ξεκλειδώνουν και οι πόρτες.

Απλά κοιτάνε τον αριθμό πλαισίου,για να δούνε αν η αναβάθμιση υποστηρίζεται.

Υπήρχαν και αλλες οι οποίες δεν μπορούσε να μου τις περάσει,γιατί δεν ηταν ο αριθμός πλαισίου μου,

στα συμβατά νούμερα που υποστηριζόντουσαν για την αναβάθμιση του λογισμικού.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω αγοράσει από εκεί δεν ξέρω αν θα μου κάνουν αυτή την εξυπηρέτηση. Θα πάρω όμως και θα ρωτήσω.
Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι

Το να γράφετε τυχόν απορίες η προβλήματα μηχανικά που αφορούν το συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου είναι δικαίωμά σας αλλά το να κανονίζετε συνάντηση μέσα από το θέμα αυτό και μάλιστα την ίδια μέρα που τα μέλη της Αττικής θα γιορτάσουν τα 12α γενέθλια της Λέσχης μας, με ξεπερνάει.

Υ.Γ: εάν θέλετε να βρεθείτε μόνο εσείς με τα up και να τα πείτε θα σας παρακαλούσα να το κανονίσετε με προσωπικό μήνυμα .

Edited by lupakos
Link to comment
Share on other sites

για να δειτε τις συναντησεις ή για να προτεινετε εσεις καποια συναντηση ,τοτε πηγαινετε στο παρακατω link

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=7

 

δειτε τις συναντησεις ή προτεινετε εσεις την συναντηση

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα από την ΚΑΡΕΝΤΑ Πειραιά και μου ενεργοποίησαν το αυτόματο κλείδωμα μετά τα 15 χλμ και το ξεκλείδωμα όταν βγάζεις το κλειδί από τη μίζα. Τα υπόλοιπα δεν τους τα πρότεινα, άλλωστε το κλείδωμα θεωρώ το πιο σημαντικό από όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδες πόσο απλό ηταν Γιώργο,μπράβο αναβαθμίζεται το εργαλείο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται και αν το έχει κάνει κανένας.

Θέλω στο αυτοκίνητό μου το βράδυ όταν το ξεκλειδώνω αντί για τα μεσαία φώτα να ανάβουν τα μικρά (ψείρες) μαζί με τα προβολάκια.

Έψαξα αρκετά στο VCDS αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό….

Το αυτοκίνητο μου έχει τον αισθητήρα για τα φώτα και την επιλογή AUTO στον διακόπτη.

Το βράδυ όμως και στο OFF να έχω το διακόπτη πάλι ανάβουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

εκατσα σημερα και επαιξα με vag com.εφτιαξα το κλειδωμα να κλειδωνει μετα απο καποια χλμ.εφτιαξα το parking lights και το coming home.εσβησα και το μπιπ απο τις ζωνες.ολα δουλευουν αψογα

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση έχω ενα polo 6n2 μπορώ και εγώ να το κάνω να κλειδωνει αυτόματα όταν ξεκινάω η να κάνει μπιπ όταν δεν βάζω ζώνη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με vcds. Αφού έχεις μπει στο αμάξι κ έχεις βάλει μπροστά, δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο το κουμπί του κλειδώματος κ αν ακούσεις κάποιον ήχο λογικά το πήρε. Αν κ το κόβω λίγο δύσκολο λόγω παλαιότητας.

Edited by queen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Έφτασε σήμερα νέο καλώδιο με το CDάκι του μαζί.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα, ενώ ακολουθώ τη διαδικασία κανονικά και μου εμφανίζει "Code Accepted" μόλις πάω να τσεκάρω αν αυτό που ενεργοποιήσα παίζει....δεν παίζει. Αν ξανασυνδεθώ με VCDS η επιλογή ειναι κανονικά ενεργή.

Έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει στραβά?

 

Ευχαριστώ,

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το αυτόματο ανέβασμα τζαμιών (με ένα κλικ ανεβαίνει/κατεβαίνει μέχρι το τέρμα) είναι ρύθμιση των παραμέτρων ή απαιτείται πλακέτα;

Edited by PanoKrator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.