Jump to content
andreas_petrop

Golf 5/6 1,4 122Ps - Ελαττωματική Παρτίδα Πιστονιών ?

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς  στο forum αν το 122 φοράει τα ίδια πιστόνια με το 160? Γιατι αν είναι ίδια τότε λογικά θα έχει και αυτό θέμα απλά θα κρατήσει περισσότερο?Ύπαρχουν 122αρια με σπασμένα πιστόνια? Και το δικό μου είναι μοντέλο του 2009 οπότε παίζει να έχει και αυτό θέμα σε μερικά χρόνια? Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρατείνουμε την διαρκεια ζωής τους πχ με κατοστάρα βενζίνη και τακτικές αλλαγές λαδιών? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ακουστεί κάτι φίλε μου. Περνά κι από μια αντιπροσωπεία για τυχόν updates αν υπάρχουν για τον κινητήρα σου κι όλα καλά. Δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι. Ότι σπασμένο πιστόνι έχει ακουστεί, αφορούσε τον twincharged.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν βγει update για τον 122... Είναι λυπηρό πάντως η εταιρία να μην αναλαμβάνει τις ευθύνες της απέναντι σε οποιον  του συμβαίνει κάτι τέτοιο και μας προβληματίζει όλους ασχέτως ποιο μοντέλο έχουμε... (έχω αγοράσει τρία vw αλλά για τέταρτο μετά απο όλα αυτά προβληματιζομαι... αν ποτέ ξαναλλάξω).Τελικά caxa και cavd μοιράζονται ίδιο κορμό και πιστόνια? Γιατι αν είναι ίδια είναι περίεργο που δεν συμβαίνει το ίδιο στον caxa. Αυτό που προβληματίζει δεν είναι μόνο η αστοχία υλικού αλλά κυρίως η αντιμετώπιση της εταιρίας και το after sales της. Αστοχίες μπορεί να συμβούν σε όλους τους κατασκευαστές ακόμα και αεροπλάνων άλλα το θέμα είναι κατα πόσον αναλαμβάνεις μια αξιοπρεπή συμπεριφορά απέναντι στον καταναλωτή σου. Εγείρεται θέμα ηθικής... Τώρα πως ο caxa τους "ξέφυγε" και είναι σχετικά απροβλημάτιστος στους πιο πολλούς σε σχέση με όλους τους άλλους tsi απορίας άξιο και τύχη για τους κατοχούς του οι όποιοι όλοι φυσικα όταν αγοράζαμε vw δεν ξέραμε ποια μήχανη θα βγει πιο αξιόπιστη.... 

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα επιθεώρησης των πιστονιών με μικροκάμερα για να διαπιστώσεις την τωρινή τους κατάσταση... ίσως είναι πιο light οι ρυθμίσεις που δουλεύει γιαυτό και δεν εχουν εμφανιστεί τέτοια προβλήματα, ίσως το λογισμικό σώζει την κατάσταση; Γιατί το 160αρι ίσως ήταν πιεσμένο από όλες τις απόψεις, τόσο μηχανολογικά όσο και στο λογισμικό για να μπορεί να κομπάζει η VW ότι βγάζω 160 και δεν καίνε πολύ και από ρύπους δεν βγάζει τίποτα, νομίζω όλα μαζί δεν μπορείς να τα έχεις.... και δύναμη, και να χαμηλή κατανάλωση , και χαμηλούς ρύπους...όσο να ναι οι πολλοί ίπποι θέλουν τάισμα

Link to comment
Share on other sites

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=25&t=20643

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=20816

Διαφόρετικα part numbers τα πιστόνια cavd και caxa τελικά. Έτσι εξήγειται γιατι την γλυτώσαμε οι 122αρηδες... Σας ευχαριστω όσους μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε αντι να μου γράφετε 5 γραμμές υποδείξεις και οχι μισή γραμμη απάντηση...

Edited by andreas_petrop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=25&t=20643

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=20816

Διαφόρετικα part numbers τα πιστόνια cavd και caxa τελικά. Έτσι εξήγειται γιατι την γλυτώσαμε οι 122αρηδες... Σας ευχαριστω όσους μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε αντι να μου γράφετε 5 γραμμές υποδείξεις και οχι μισή γραμμη απάντηση...

Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.