Jump to content
blo4vw

Τι Βαλβολινη ?

Recommended Posts

Καλημερα σε όλους

 

Κάλεσα σήμερα στην vw στο ηράκλειο κρήτης για να ρωτησω ποιες είναι οι προδιαγραφές

για βαλβολινη που θελω να αλλαξω στο αυτοκινητο μου.

Εχω ενα polo 1.4 tdi 90hp τελη του 14

.

Μου είπαν οτι το εργοστάσιο δεν δίνει προδιαγραφες για βαλβολινη και οτι εχει μονο ενα κωδικο να μου δώσει (G052527A2).

Ο τύπος φάνηκε οτι ήξερε τι ήθελα να κάνω και προσπαθούσε να μην μου εξηγήσει (μπορεί καλοπροαίρετα)

και στο τέλος κιόλας μου ειπε νεαρε να προσεξεις πολυ με τη βαλβολινη αφου καταλαβε οτι ηθελα να κανω σερβις εκτος δικτυου

και ηθελα να αγορασω τα πραγματα εκτος αντιπροσωπειας.

 

Κοίταξα στο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου και ούτε εκεί αναφέρει τίποτα, αναφέρει μόνο τα λάδια οτι θέλει 507.

 

Το  αυτοκινητο εχει ήδη βγαλει μια μεγαλη ζημια στα 15.000χλμ και αν κ μου το εφτιαξαν λογω εγγυησης μου την εσπασαν γιατι το επαιζαν κινεζοι οταν το πηγα να τους το δειξω ενω είχαν ηδη οδηγια για τετοιες περιπτωσεις.(ειναι γνωστο κ στο φορουμ προβλημα στο βολαν)

 

Σκέφτομαι λοιπον τωρα που έχει 30.00χλμ και θα κανω σερβις να αλλαξω κ τις βαλβολινες αφου το κόστος δεν είναι κανα τρελό

οπότε η ερωτηση είναι αν ξέρει κάποιος τις προδιαγραφες ???GL4-GL5 και 75w-90 κάνει??? αν ξέρει ποση ποσότητα χρειάζεται??

και τι είναι το G052527A2

 

ευχαριστω παιδια

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά οι βαλβολίνες που φοράμε είναι long life και δεν αλλάζονται ποτέ, όμως, καλό είναι να τις αλλάξεις στα 60Κ χλμ, τα χλμ που έχεις είναι πολύ λίγα. Κόστος το λίτρο οι εργοστασιακές έχουν περίπου 18€. 

Link to comment
Share on other sites

redchampion    τραβάω τα μαλλιά μου κ δεν εχω κιόλας

η τιμή είναι 53.5€/λίτρο γιατί μου έστειλαν προσφορά χωρίς εργασία

θα μας τρελάνουν

χειροκίνητο είναι και στο παραπάνω σχόλιο που γράφει ο Βασιλης φαινεται οτι κάνει αυτό που προτείνει

αλλά να το διακυνδυνεύσω για αμαξι που είναι ακομα στην εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

αν ψαξεις τον κωδικο που μου εδωσαν απο την αντιπροσωπεια εμφανίζει το παρακατω

G052527A2

https://www.ecstuning.com/b-genuine-volkswagen-audi-parts/manual-transmission-fluid-1-liter/g052527a2/

αμα κανει 40 online οι αλλοι λογικα το δινουν 53

Αυτο που θέλω απλα να πω μες στη πουστια ρε παιδια  γιατι δεν δινουν απλα τις προδιαγραφες

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε! Δε γίνονται αυτά! Οι ακριβότερες βαλβολίνες για κιβώτιο manual είναι αυτές που φοράει το S3 και κοστίζουν 35€ το λίτρο. Στο λέω γιατί αυτές φοράω. Είναι αυτές στη φωτό.

 

Μπορείς να "σηκώσεις" την προσφορά? να δούμε τι γράφουν?

 

Gear_Oil_S3.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , redchampion said:

Κάτσε ρε φίλε! Δε γίνονται αυτά! Οι ακριβότερες βαλβολίνες για κιβώτιο manual είναι αυτές που φοράει το S3 και κοστίζουν 35€ το λίτρο. Στο λέω γιατί αυτές φοράω. Είναι αυτές στη φωτό.

 

Μπορείς να "σηκώσεις" την προσφορά? να δούμε τι γράφουν?

 

Gear_Oil_S3.jpg

Δηλαδή 35+35=70 ευρώπουλα για 2 λίτρα "χρυσή" βαλβολίνη που ούτε καν το ιξώδες δεν αναφέρεται κρατώντας το επτασφράγιστο μυστικό

(δεν φταίνε αυτοί βρίσκουν και τα κάνουν)

Και γιατί όχι αυτή ?  που δίνει η μαμά Castrol με τον ίδιο κωδικό με 12+12=24 ευρώπουλα (ενδεικτική τιμή, κάποιος μπορεί να τις βρει και φτηνότερα)

http://www.autotires.gr/eb-castrol-syntrans-v-fe-75w-80-12x1-l-castrol-ca-eb-synvfe-12x1l.html

Link to comment
Share on other sites

Τις castrol που είναι για το κιβώτιο μας τις είχα χρησιμοποιήσει και δεν είδα καμία βελτίωση. Αντίθετα, έβαλα αυτές του Audi S3 και το κιβώτιο δουλεύει όπως την πρώτη μέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.