Jump to content
elias

Προβλημα Στο Συμπλεκτη

Recommended Posts

 
(26 January 2016 - 14:50)

καλησπερα σας. Αγορασα πρσοφατα vw up 8 μηνων με 13 χιλιαδες χιλιομετρα. ακουγεται θορυβος στο σασμαν οταν αφηνεισ συμπλεκτη , κατθως και σχετικα εντονος θορυβος ατο σασμαν στην πορεια. στην καρεντα μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο και ολα τα up ετσι ακουγονται. Γνωριζετε κατι παραπανω? Σας ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που γνωρίζω ειναι οτι εκει στην καρεντα για ολα εχουν την ίδια απάντηση.την βρήκανε την καραμέλα!!!!οτι και να τους πεις την ίδια απαντηςη θα παρεις(ολα τα up ετσι κάνουν.)γι αυτο μην μασάτε οτι δεν σας αρέσει στο αυτοκίνητο να απαιτείτε επισκευή.εφ όσων ειναι στην εγγύηση.μαλακιες σου λένε.πηγαινε σε έναν μηχανικό έξω να το ακούσει να σου πει την γνώμη του και μετα πράξε ανάλογα.

Edited by κολλιας
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται και σε εμένα αυτός ο ήχος αλλά κυρίως όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο, και με το πατήσεις συμπλέκτη φαντάζομαι όπως αποσυμπλέκει σταματάει.. Στην πορεία δεν ακούγεται κάτι από το σασμάν.

Γενικά τα σασμάν των Up δεν είναι και τα καλύτερα, εμένα μέσα στην εγγύηση μου άλλαξαν την βάση του επιλογέα του σασμάν αφού είχε θέμα στην σύμπλεξη της πρώτης και της όπισθεν.. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι το θέμα λύθηκε οπότε έμαθα να "ζω" με αυτό το κουσούρι. 

Πάντως πίεσε τους λίγο στην αντιπροσωπεία και ζήτα κιόλας να σου δείξουν και κάποιο άλλο Up αν ακούγεται ο ίδιος θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος ειναι απο το ρουλεμάν του σασμάν και το κάνει και στο δικό μου.

Η απαντηση της αντιπροσωπείας ειναι οτι το κανουν ολα και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ακρη δεν βγάζεις φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

 

ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ

ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΡΕΝΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ

ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΜΕΣΑ. ΣΤΟ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΒΡΗΚΑ

ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΠΕΤΑΛΙ

ΦΡΕΝΟΥ ΟΠΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΠΕ ΟΤΙ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΝΤΑΛ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΤΟ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.

ΜΗΠΩς ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΓΓΛΙΚΗ

ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ 'COPY/PASTE'.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SERVICE ΤΟΝ 15 ΚΜ ΓΙΑ ΤΟ 'UP' ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΝΤΑ

ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ? Η ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΝΤΑ ΛΕΝΕ

ΤΙΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΥΡΩ 100. ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΥΓΡΟ ΠΛΥΣΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

ΕΥΡΩ 100 ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΧΟΛΙΑ!

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα elias και αν μπορείς γράψε με μικρά και όχι κεφαλαία γιατί με αυτά είναι σαν να φωνάζεις! 

 

Όσο για το θέμα του ρουλεμάν, όπως είπα μου το κάνει και εμένα ειδικά όταν είναι κρύο και δεν ξέρω αν αξίζει τόση μανούρα από την στιγμή που λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν φοβάσαι τόσο πολύ και θέλεις απαραίτητα να το διορθώσεις.

Για το service τώρα λογικά θα σου έχουν δώσει κάποια κουπόνια με στάνταρ τιμές και στάνταρ εργασίες για τα πρώτα 4 service, που όντως δεν τα λες και προσφορά! Προσωπικά εγώ το πρώτο service το έκανα στην Αutoclub στην Νέα Φιλαδέλφεια από εκεί δηλαδή που πήρα και το αυτοκίνητο, και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για κάποιο άλλο τμήμα service όπως π.χ. λες της Καρέντα του Πειραιά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να σου προτείνω κάποιον γιατι δεν ειμαι απο Αθήνα.εγω σου ειπα μακριά απο καρεντα.ψαξε βρες έναν επίσημο για να εισαι και κομπλέ με την εγγύηση, να το πληρώσεις 50-60 ευρώ το σερβις και το κυριότερο να εισαι την ωρα που στο σκαλίζει απο πάνω να βλέπεις.αυτα απο μένα.(και βαλε τα σαράντα τσέπη)

Link to comment
Share on other sites

 

Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας.

Tο μονο που εχω εγνοια θα ελεγα ειναι μην παρουσιασει προβλημα το σασμαν μετα

την ληξη της εγγυησης και το κοστος θα ειναι δυσβασταχτο. Αλλιως ας ακουγεται.

Αυτο ομως νομιζω μονο ο χρονος θα το δειξει. Οψωμεθα.

 

Μαλλον θα παω σε αλλο εξουσιοδοτημενο
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από την ΚΑΡΕΝΤΑ Πειραιά είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τη συνιστούσα χωρίς επιφύλαξη.

Sent from my D5103 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας

 

Για να μην παρεξηγούμαι: δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα

με την καρέντα. Ο υπεύθυνος ήταν ευγενέστατος και μου είπε οτιδήποτε χρειαστώ

tha einai στην διάθεσή μου.

Ωστόσο πήγα και σε άλλο εξουσιοδοτημένο. Είχα λίγο

διαφορετική αντιμετώπιση. Συμφώνησαν στο ότι υπάρχει αυτό το θέμα και δεν

μπορούν να ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον καθώτι 4ετίας αυτοκίνητο

δεν έχει τεσταριστεί στα πολλά χιλιόμετρα.

 

Να το προσέχω στην πρώτη και όπισθεν αν κουμπώνουνε

καλά. Πράγματα τα οποία τα είχα υπ' όψιν μου ωστόσο στην καρέντα δεν μου είπαν

κάτι ανάλογο πέραν του ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτος θέμα και ο μηχανικός

έδειξε να εκπλήσεται με την παρατήρηση μου. Εκτιμώ την ειλικρίνεια ως εκ τούτου

αισθάνομαι πιο άνετα όταν ο συνομιλητής μου μιλάει ανάλογα

 

 

 

ευχαριστώ και πάλι
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

φίλε elias τι έγινε τελικά με το θέμα σου;

μετά από 700 χλμ καινούριο αυτοκίνητο άρχισε να ακούγεται και σε εμένα αυτός ο περίεργος ήχος από τον συμπλέκτη

 

δείτε βίντεο:

Quote

 

μάλιστα ο τύπος στο βίντεο γράφει πως είναι γνωστό πρόβλημα με  Checked for TPIs and found 2036254/3 (δεν ξέρω που μπορούμε να τα ψάξουμε αυτά)

η αντιπροσωπεία εκεί του το άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα..

δεν με καλύπτει η απάντηση της Karenta πως όλα το κάνουν διότι στην αρχή δεν το έκανε, πραγματικά απαράδεκτη, θα το φτάσω μέχρι εκεί που δεν πάει για αλλαγή

ωραία υποστήριξη πελάτη, βγάζει πρόβλημα καινούριο αυτοκίνητο και το κάνουν γαργάρα..

Edited by stelaras1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ακούω τίποτα. Αλλά και για να είμαι ειλικρινής ούτε στο βίντεο ακούω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

το κάνει σχεδόν πάντα (8/10) όταν αφήνεις το συμπλέκτη, όχι όταν τον πατάς, πχ στο 1.04

δες/άκουσε το λίγο καλύτερα, άλλωστε το αισθάνεσαι και στο πόδι σου το clicking,

ελπίζω να μην έχεις κάτι εσύ στο auto

Edited by stelaras1
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2016 at 8:38 ΠΜ, stelaras1 said:

Καλημέρα και από μένα,

φίλε elias τι έγινε τελικά με το θέμα σου;

μετά από 700 χλμ καινούριο αυτοκίνητο άρχισε να ακούγεται και σε εμένα αυτός ο περίεργος ήχος από τον συμπλέκτη

 

δείτε βίντεο:

μάλιστα ο τύπος στο βίντεο γράφει πως είναι γνωστό πρόβλημα με  Checked for TPIs and found 2036254/3 (δεν ξέρω που μπορούμε να τα ψάξουμε αυτά)

η αντιπροσωπεία εκεί του το άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα..

δεν με καλύπτει η απάντηση της Karenta πως όλα το κάνουν διότι στην αρχή δεν το έκανε, πραγματικά απαράδεκτη, θα το φτάσω μέχρι εκεί που δεν πάει για αλλαγή

ωραία υποστήριξη πελάτη, βγάζει πρόβλημα καινούριο αυτοκίνητο και το κάνουν γαργάρα..

καλημερα στελιο. Ο ηχος παραμενει. Με τον μηχανικο που μιλησα μου ειπε οτι μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιαστει καποιο σοβαρο προβλημα σε vw up. Ελπιζουμε αν και οταν παρουσιαστει στο μελλον η vw να εκδοσει καποια ανκοινωση  που να μας καλυπτει σχετικα με το κοστος επισκευης. ΝΑ σου ειμαι ειλικρινης δεν ειχα ξανα αγορασει αυτοκινητο με εγγυηση και εχω την αισθηση οτι οταν ο πελατης απευθυνεται στο συνεργειο με εγγυηση ο μηχανικος εχει προβλημα ακοης και ωρασης, εν αντιθεση με τον πελατη με αυτοκινητο χωρις εγγυηση ο μηχανικος πρεπει να αποκτα βιονικο αυτι και βιονικη ωραση. Καθε αλλη σχετικη εμπειρια , αντιθετη με την δικη μου αισθηση (η και συμφωνη) θα βοηθουσε να εξαγουμε ασφαλεστερα συμπερασματα. 

 

σας ευχαριστω - ηλιας

Edited by elias
Link to comment
Share on other sites

πολύ εύστοχο αυτά που λες για την επιλεκτική ακοή/όραση, όσο περνάει από το χέρι μας θα πρέπει να τους "βοηθήσουμε" να τα ανακαλύψουν..

πολύ φοβάμαι ότι είναι εντονότερο εδώ στην Ελλάδα, από το 2014 ή και πιο πριν βλέπω στα forums που ψάχνω έξω ότι εμφανίζεται το θέμα και εκεί το λύνουν με αντικατάσταση.

ακόμα χειρότερο γιατί 2-3 χρόνια δεν έχει κάνει τίποτα η VW ώστε να το εξαλείψει.. 

απλά απαράδεκτο, θα απαιτήσω αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.