Jump to content
ANDREASARTA

Golf 5 Gt - Προβλημα Διαρροης Κυκλωματος Αερα Εισαγωγης

Recommended Posts

καλημερα σε ολη την παρεα .εχω ενα golf gt το οποιο την προηγοημενη εβδομαδα αλλαχθηκε σετ καδενας καθαρισμα καπακιου(βαλβιδες καινουργιοι οδηγοι και τσιμουχακια)καθαριστηκαν ολα τα κολλαρα απο λαδι ολοι οι αισθητηρες, πεταλουδα γκαζιου κλαπετιερα εισαγωγη και εγιναν και αρχικοποιηση σε ολα.αλλαχτηκαν και τα μπουζι με τον καινουργιο κωδικο.το αμαξι δουλευει πλεον σουπερ αλλα εχω ενα θεματακι και εδω θελω την βοηθεια σας .η καταναλωση με ζεστο το αμαξι στο ρελαντι ειναι στο 0,7 αντι 0,4-0,5 που ηταν πριν και μου βγαζει σφαλμα αραια και που p2279 και p2006.αλλαξα τα orings του κολλαρου ιντερκουλερ που εχαναν και περιμενω να δω αν μου τα ξαναβγαλει την ιδια βλαβη.το αμαξι παει μια χαρα ουτε σε safe mode μπαινει αλλα αναβει το check engine.ειναι καποιος αισθητηρας και γιατι τοση η καταναλωση σε ρελαντι;ποια αλλη βλαβη μπορει να ειναι;ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δες αν σφραγιζει σωστα ο map της πολλαπλης εισαγωγης.

Μετρα συμπιεση εφοσον εκλεισες κεφαλαρι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nik σου εστειλα και μηνυμα αλλα δεν το επαιρνες.συμπιεση μετρησα ολα οκ.θα κοιταξω τον μαπ.εκει που ειδΑ να χανει ειναι στην φλαντζα κεφαλης με κλαπετιερα.

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλαπετιέρα ? :crazy:

 

Εαν ανοίχτηκε για καθάρισμα το κεφαλάρι δες πως πατάει η πολλαπλή εισαγωγής.

Πρέπει να αλλαχθεί  η φλάτζα της και τα 4 πράσινα τετράγωνα τσιμουχάκια.

 

Στην σωλήνωση εισαγωγής αέρα (μετά το φίλτρο αέρος), στη μέση βρίσκεται το κλαπέτο εναλλαγής. Οι βίδες βιδώνουν σε πλαστικό,

αν το παρακάνει αυτός που τα βάζει χαλάνε τα πάσα και δεν σφίγγει σωστά.

Εσωτερικά έχει και φλάτζα, αν δεν κλείσει σωστά χάνει.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νικ σε ευχαριστω.φαινεται οτι το κατεχεις το θεμα.θα αλλαχθουν ολες αυτες οι φλαντζες που μου λες και θα ενημερωσω.

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδέματα.. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.