Jump to content
Nikos Man

Golf 5 - Σφάλμα P10A5

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει το προβλημα p10a5 τι ακριβως ειναι στο golf V 2007 μοντελο ΒΜΥ, και πως αντιμετοπιζεται?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Με τι σκαναρες το αυτοκίνητο, πρεπει να υπάρχει και άλλος ενας κωδικος πχ

 

004261 - Position Sensor for Intake Air Regulating Flap: Signal too High
P10A5 - 000 - - - Intermittent
Freeze Frame:
Fault Status: 00100000
 

Εχει κάποιο πρόβλημα το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Με τι σκαναρες το αυτοκίνητο, πρεπει να υπάρχει και άλλος ενας κωδικος πχ

 

004261 - Position Sensor for Intake Air Regulating Flap: Signal too High

P10A5 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100000

 

Εχει κάποιο πρόβλημα το αυτοκίνητο?

Νικο σε ευχαριστω για το ενδιαφερον επειδη δεν σκαμπαζω και πολλα απο το αυτοκινητο δεν ξερω ακριβως με τι το σκαναρε ο μαστορας παντως ο υπολογιστης εβγαλε τον συγκεκριμενο κωδικο και περιγραφη στα ελληνικα:κλαπετο ρυθμισης ποτενσιομετρου για αερα εισαγωγης, υψηλη πιεση.  Το ιστορικο ειναι το εξης: πριν 1με 2μηνες μου αναψε το τσεκ νομισα οτι ειναι απο κακη βενζινη και για ενα διαστημα εβαζα μονο 100αρα η vpower chell 97. Το προβλημα συνεχιστηκε και πηγα σε συνεργειο την πρωτη φορα βγηκε η ενδειξη:ελλειψη σπινθηρα στον πρωτο κιλυνδρο οποτε μου αλλαξε ο μαστορας τον πολλαπλασιαστη εσβησε και το μηνυμα. Την επομενη μερα μου ξανααναψε το τσεκ. Σημερα και μετα απο 2 εβδομαδες πηγα παλι στο συνεργειο αλλαξα και μπουζι. το μηνυμα ομως ακομα υπαρχει και βγηκε επιπλεον και δευτερο δηλαδη το (π10α5). Τ αμαξι ζοριζεται λες και ειναι φουλ μπουκομενο. Ο μαστορας παντως δεν μπορουσε να καταλαβει το προβλημα.Τι ακριβως ειναι αυτο και πως λυνεται αν ξερει κανεις να μου πει 

Link to comment
Share on other sites

Αν το λαθος ειναι το 004261 τοτε εχει μείνει ανοιχτό το κλαπετο ή flap εισαγωγής αέρα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Νικο θα το δω και αυριο και θα σου πω αν ειναι αυτος ο κωδικος. παντως αραγε για τι κοστολογιο μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

αντλια νερου ειναι φιλε εχει χαλασει το μαγνητικο και δεν δουλευει ο κομπρεσορας

σου τσεκαρε τον κομπρεσορα να δεις οτι δεν δουλευει .πας για αντλια

πριν ενα μηνα το ιδιο σε σιροκκο φιλου

Edited by roulias 5inline
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα κ εγω αλλο θεμα ομως κλειδωθηκε γιατι προυπηρχε αυτο. λοιπον κατοχος  golf GT με προβλημα p10a4 p10a5 οπως το πιασει. και safe mode. 

 

 

Edited by Vagitis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.