Jump to content
Guest

Passat - Μπαταρία (Εργοστασιακή - Aftermarket) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ε, ναι, μάλλον αυτό είναι.... Βρες κάποιον να σου δώσει ρεύμα με καλώδια και πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να την μετρήσει για επιβεβαίωση.

Κάνε μια έρευνα αγοράς από τώρα για καλό και για κακό.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , topmar said:

Ε, ναι, μάλλον αυτό είναι.... Βρες κάποιον να σου δώσει ρεύμα με καλώδια και πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να την μετρήσει για επιβεβαίωση.

Κάνε μια έρευνα αγοράς από τώρα για καλό και για κακό.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

Και εγω για αυτο κόβω,  αλλα είπα να το σιγουρέψο μην ειναι τίποτα άλλο.

Μάλλον θα πάρω την οδική να περάσει να με βάλει μπροστά και απο Δευτέρα ψάξιμο για μπαταρία 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , topmar said:

Ε, ναι, μάλλον αυτό είναι.... Βρες κάποιον να σου δώσει ρεύμα με καλώδια και πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να την μετρήσει για επιβεβαίωση.

Κάνε μια έρευνα αγοράς από τώρα για καλό και για κακό.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Δυστυχώς για την ιδια μαρκα μπαταρία πλέον δεν υπάρχει στην αγορά.

Πηρα καποια τηλέφωνα και πλέον δεν υπάρχει?

 

15 hours ago , TMESSOLO said:

καλα σε πηγε παντως...5 χρονακια...μια χαρα ο κορεατης

 

Πάντος ο Κορεάτης δεν παραδίνεται εύκολα μου φαίνεται :lol:

 

Την εβαλα σε φορτιστή για μερικά ώρες την κουμπωσα πριν απο καμια ώρα στο αμάξι.

Και πήρε εμπρός να δούμε ποσο θα κρατήσει βεβαία.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

παντως μην το ρισκαρεις

Οχι βέβαια,  εννοείτε οτι θα πάει για αλλαγή (υπομονή μέχρι πληρωθούμε όμως :aggressive: )

 

Και αυτα τα γα@@@να οταν χαλάνε, η θα χαλάσουν οταν ΔΕΝ θα εχεις λεφτά η οταν δεν εχεις πληρωθεί.

Λες και ξέρουν πότε εχεις λεφτά και ποτέ όχι :crazy::wacko:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Κύριοι μια ερώτηση , σε passat B7 1400 Tsi 122hp μοτερ caxa του 2013 με σύστημα Start-Stop. Bluemotion.

 

Επειδή δεν γνωρίζω τι τύπο μπαταρίας φορούσε το αμαξι απο το εργοστάσιο.(την εργοστασιακή το 2015 την άλλαξαν )

 

Η μπαταρία που του έβαλαν του προηγούμενου ιδιοκτήτη ήταν στα χαρακτηριστικά της 12v 62AH 540A μάρκαs Eneus.

 

 

Στο site της VARTA που ψάχνω, για το δικό μου αμάξι μου βγάζει ως κατάλληλη την εξής μπαταρία.

 

Varta Silver Dynamic AGM 570 901 076. 

 

Με χαρακτηριστικά 12v 70AH 760A.

 

https://www.varta-automotive.gr/el-gr/products/varta-silver-dynamic-agm/570-901-076

 

 

Θα ειναι οκ στο αμάξι επάνω? Δεν θα εχω καποιο θέμα με δυναμό κτλ.:huh:

 

 

Στα ιδια χαρακτηριστικά μου βγάζει και την αντίστοιχη  Bosch ως καταλληλη

 

BOSCH S5 AGM A08 12v 70AH 760A.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2020 at 10:21 ΜΜ, topmar said:

Ε, ναι, μάλλον αυτό είναι.... Βρες κάποιον να σου δώσει ρεύμα με καλώδια και πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να την μετρήσει για επιβεβαίωση.

Κάνε μια έρευνα αγοράς από τώρα για καλό και για κακό.

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

 

 

 

On 31/10/2020 at 12:53 ΠΜ, TMESSOLO said:

καλα σε πηγε παντως...5 χρονακια...μια χαρα ο κορεατης

 

On 12/10/2020 at 9:20 ΠΜ, nikdev said:

180A φοραει


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

καλησπέρα σας κύριοι και καλό μήνα.

 

θα ήθελα της γνώμες σας παρακαλώ, να μου πείτε και εσείς την άποψη σας σήμερα πήρα προσφορές για μπαταρίες για το Passat.

 

και θα γράψω αναλυτικά τι τιμές πήρα και πόσο εγγύηση δίνουν.

 

και ξεκινώ^_^ 

 

 

μπαταρία Varta και Bosch από το ίδιο κατάστημα - Αποθήκη.

 

Varta silver Dynamic AGM 70Ah  τιμή 150€ (με 1 χρόνο εγγύηση)

 

Bosch S5 A08 AGM 70Ah τιμή 140€ (με 1 χρόνο εγγύηση)

 

Αυτές η δύο είναι από το ίδιο κατάστημα , το οποίο με διαβεβαίωσε ότι δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά Bosch και Varta γιατί κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο της Jonson.

 

 

πάμε τώρα στο δεύτερο κατάστημα που ρώτησα  το οποίο είναι γνωστό σε όλους σας και το οποίο είναι τα Praktiker.

 

Για μπαταρία Bosch S5 A08 AGM 70Ah τιμή 159€ (Με 3 χρόνια εγγύηση...!!!) με την απόδειξη αγοράς.

 

 

 

Και πάμε τώρα σε αντιπροσωπεία VW που πήρα τιμή.

 

Μπαταρία VW (δεν ξέρω τι μάρκα είναι?) 69Αh AGM τιμή 216.26€ (λιανική τιμή) στην οποία θα γίνει και κάποια έκπτωση μου είπαν.

 

(Εγγύηση 2 χρόνια)

 

ακούω της γνώμες σας παρακαλώ.

 

 

Και μια ακομα πληροφορία θα ηθελα για όσους γνωρίζουν,  η μπαταρία της VW που ειναι 69Αh εχει καμια μεγάλη διαφορά  απο της άλλες που ειναι 70Αh ??? 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, OMINUS said:

 

 

 

καλησπέρα σας κύριοι και καλό μήνα.

 

θα ήθελα της γνώμες σας παρακαλώ, να μου πείτε και εσείς την άποψη σας σήμερα πήρα προσφορές για μπαταρίες για το Passat.

 

και θα γράψω αναλυτικά τι τιμές πήρα και πόσο εγγύηση δίνουν.

 

και ξεκινώ^_^ 

 

 

μπαταρία Varta και Bosch από το ίδιο κατάστημα - Αποθήκη.

 

Varta silver Dynamic AGM 70A  τιμή 150€ (με 1 χρόνο εγγύηση)

 

Bosch S5 A08 AGM 70A τιμή 140€ (με 1 χρόνο εγγύηση)

 

Αυτές η δύο είναι από το ίδιο κατάστημα , το οποίο με διαβεβαίωσε ότι δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά Bosch και Varta γιατί κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο της Jonson.

 

 

πάμε τώρα στο δεύτερο κατάστημα που ρώτησα  το οποίο είναι γνωστό σε όλους σας και το οποίο είναι τα Praktiker.

 

Για μπαταρία Bosch S5 A08 AGM 70A τιμή 159€ (Με 3 χρόνια εγγύηση...!!!) με την απόδειξη αγοράς.

 

 

 

Και πάμε τώρα σε αντιπροσωπεία VW που πήρα τιμή.

 

Μπαταρία VW (δεν ξέρω τι μάρκα είναι?) 69Α AGM τιμή 216.26€ (λιανική τιμή) στην οποία θα γίνει και κάποια έκπτωση μου είπαν.

 

(Εγγύηση 2 χρόνια)

 

ακούω της γνώμες σας παρακαλώ.

 

 

Και μια ακομα πληροφορία θα ηθελα για όσους γνωρίζουν,  η μπαταρία της VW που ειναι 69Α εχει καμια μεγάλη διαφορά  απο της άλλες που ειναι 70Α ??? 

 

πρακτικερ...με 3 χρονια και ασε τους αλλους να κουρευονται...οταν λες 69A μαλλον εννοεις 69Ah...ουσιαστικα δειχνει την χωριτικοτητα της μπαταριας..τωρα στο παραδειγμα μας τι 69 τι 70...

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

πρακτικερ...με 3 χρονια και ασε τους αλλους να κουρευονται...οταν λες 69A μαλλον εννοεις 69Ah...ουσιαστικα δειχνει την χωριτικοτητα της μπαταριας..τωρα στο παραδειγμα μας τι 69 τι 70...

Ναι εχεις ενα δίκιο,  έφαγα ενα γράμμα καταλάθος...:sweat:(το διόρθωσα )

 

Τωρα για τα 69Ah της VW μου φάνηκε κάπως, τους ρώτησα ουσιαστικά λεω ειναι 70Ah και μου λένε Οχι ειναι 69Ah γιατι έτσι το βγάζει το σύστημα-εργοστάσιο.

 

Ειναι Σύμφωνα με αριθμό VIN.

 

Θα περιμένω ισως λίγες ημέρες να φέρουν τα PRAKTIKER μπαταριες BOSCH S5 A08 γιατί αυτή την στιγμή ειχε μόνο 1 τεμάχιο 

Μου ειπαν σε λιγότερο απο 10 ημέρες θα εχει και νέες παραλαβές.

 

Βέβαια να ειμαι ειλικρινής όσο και να έψαξα την μπαταρία δεν ειδα πουθενά να εχει καποια ημερομηνία του έτους παραγωγής? (2020) την έψαξα παντού!

Όμως επειδή πήγα οργανωμένος ειχα το πολυμετρο μαζί μου και την μέτρησα  επιτόπου να δω τα Volt της ειχε 12,33v (Καλά νομίζω είναι):unsure:

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κύριοι συνάδελφοι ^_^

 

Σήμερα εβαλα και την μπαταρία στο αμάξι, επέλεξα την VARTA silver Dynamic AGM στα 70Ah.

 

Τιμή 150€ και ενα χρόνο εγγύηση.

 

Σε προηγούμενο post μου ειχα αναφέρει την Bosch  και με 3 χρόνια εγγύηση απο τα praktiker, αλλα δυστυχώς δεν βρήκα παραγωγής του 2020 για να την αγόραζα απο εκεί μιας και αξίζει λογο της εγγύησης.

 

Επέλεξα λοιπόν την varta μιας και ηταν παραγωγής 2020.

 

Και την μέτρησα επιτόπου και με πολυμετρο και ηταν στα 12,6v πολύ καλά.:thumbsup2:

 

 

Edit 

 

Ξέχασα να αναφέρω τα εξής,  την μπαταρία την άλλαξα μόνος μου δεν ειχα κάποιο θέμα με τίποτα λαμπάκια  η με το τιμόνι για να θέλει ρύθμιση.

 

 

Και σχετικά με την μπαταρία απο τα praktiker,  στο κατάστημα που ειχα παει με ενημέρωσαν οτι θα εχουν καινούργιες παραλαβές σε 10 ημέρες.

Αλλα δυστυχώς οπως καταλαβαίνετε μας έπιασε το lockdown :aggressive:

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , OMINUS said:

Καλημέρα σας κύριοι συνάδελφοι ^_^

Σήμερα εβαλα και την μπαταρία στο αμάξι, επέλεξα την VARTA silver Dynamic AGM στα 70Ah.

Τιμή 150€ και ενα χρόνο εγγύηση.

Σε προηγούμενο post μου ειχα αναφέρει την Bosch  και με 3 χρόνια εγγύηση απο τα praktiker, αλλα δυστυχώς δεν βρήκα παραγωγής του 2020 για να την αγόραζα απο εκεί μιας και αξίζει λογο της εγγύησης.

Επέλεξα λοιπόν την varta μιας και ηταν παραγωγής 2020.

Και την μέτρησα επιτόπου και με πολυμετρο και ηταν στα 12,6v πολύ καλά.:thumbsup2:

Edit 

Ξέχασα να αναφέρω τα εξής,  την μπαταρία την άλλαξα μόνος μου δεν ειχα κάποιο θέμα με τίποτα λαμπάκια  η με το τιμόνι για να θέλει ρύθμιση.

Και σχετικά με την μπαταρία απο τα praktiker,  στο κατάστημα που ειχα παει με ενημέρωσαν οτι θα εχουν καινούργιες παραλαβές σε 10 ημέρες.

Αλλα δυστυχώς οπως καταλαβαίνετε μας έπιασε το lockdown :aggressive:

Για  ποιο  λόγο  start-stop μπαταρία;

Σε  νέα  μπαταρία  πόσα  volt  πρέπει  να  δούμε, γιατί  τα  12,7  είναι  το  προβλεπόμενο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TASOS M, said:

Για  ποιο  λόγο  start-stop μπαταρία;

Σε  νέα  μπαταρία  πόσα  volt  πρέπει  να  δούμε, γιατί  τα  12,7  είναι  το  προβλεπόμενο.

το αμάξι είναι με σύστημα start-stop, οπότε κανονικά μπαίνει μπαταρία τύπου AGM.

και στην αντιπροσωπεία τύπου AGM μπαίνει μόνο που εκείνοι είναι 69Αh 

 

και στο σύστημα της Varta να μπείτε και επιλέξετε το αμάξι σας και το μοτέρ σας θα σας βγάλει ποια είναι η ποιο κατάλληλη.

 

Βέβαια εδώ θα πρέπει να γίνει μια συζήτηση να δούμε γενικά τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα του start stop.

και το λέω από την άποψη ότι η προηγούμενη μπαταρία μου ήταν στο αμάξι 5 χρόνια (από το 2015) 

και ήταν μια μπαταρία η οποία ΔΕΝ ήταν για start stop όχημα ούτε AGM τύπου αλλά το start stop στο αμάξι δούλευε κανονικά με τέτοια μπαταρία.

 

 

 

1 ώρα πριν , takpanos said:

12,6 σημαίνει είναι φορτισμένη 100%

είναι πολύ καλά πιστεύω με τέτοια volt.

 

 

Η παλιά η μπαταρία τα volt που βγάζει ειναι 10,35v 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.