Jump to content
Mdgeorge

Κόλλιμα Κατα Την Εκκίνηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω μα ρωτήσω σε Passat 1.6 fsi 2006 στο 90 % των περιπτώσεων όταν ξεκινάω απο στάση στο δρόμο κάνει το αμάξι ένα μικτό κόλλημα κ μετά ξεκινάει σε ελάχιστες περιπτώσεις τυχαίνει να εχω την πρώτη κ να ξεκινά αμέσως κ με αλλαγές στις ταχύτητα σαν φυσά !

Δεν εχω μάθει ακόμα να κάνω εκκίνηση σε αυτό το αμάξι εδώ κ 4 χρόνια ή μπορεί να βελτιωθεί αυτό ;;ευχαριστώ πολύ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για γραψτο λιγο καλυτερα να καταλάβουμε τι ακριβώς εννοείς.


Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω μα ρωτήσω σε Passat 1.6 fsi 2006 στο 90 % των περιπτώσεων όταν ξεκινάω απο στάση στο δρόμο κάνει το αμάξι ένα μικτό κόλλημα κ μετά ξεκινάει σε ελάχιστες περιπτώσεις τυχαίνει να εχω την πρώτη κ να ξεκινά αμέσως κ με αλλαγές στις ταχύτητα σαν φυσά !

Δεν εχω μάθει ακόμα να κάνω εκκίνηση σε αυτό το αμάξι εδώ κ 4 χρόνια ή μπορεί να βελτιωθεί αυτό ;;ευχαριστώ πολύ !!!!

Και να μάθεις να κάνεις εκκινήσεις πάλι έτσι θα κάνει...., είναι φυσιολογικό , το αυτοκίνητο είναι βαρύ και με αδύναμο κινητήρα μην περιμένεις πολλά-πολλά. 'Όταν η άσφαλτος είναι καλή έτσι κολλάει αν είναι αδύναμο το μοτέρ. Δοκίμασε να ξεκινήσεις γρήγορα σε λιωμένη άσφαλτο ή καλύτερα σε χώμα και θα καταλάβεις τι σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Καλαταλαβα ! Αυτό μου κάνει πολλές φορές δίνει την αίσθηση οτι κουβαλάω βάρκα κ ζορίζεται , ενώ όταν καταφέρνω τις στροφές πετάγεται !! Φυσάει !

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρομοιο θεμα εγω παντως

δηλαδή σε καλή άσφαλτο αν δεν έχεις πολλές στροφές και αμολήσεις το συμπλέκτη το δικό σου δεν κολλάει κάτω? σπινιάρει από τα πολλά άλογα?

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανα σημειο στην ελλαδα που να εχει καλη ασφαλτο να μας πεις και εμας να παμε να δοκιμασουμε ? Ο ανθρωπος λεει οταν κανει εκκινηση κολλαει κατω δηλαδη εκκινηση σημαινει 4000+ και παραταω το συμπλεκτη ετσι το καταλαβαινω εγω και ετσι κανω εκκινησεις. Δεν νομιζω οτι πρεπει να τον ειρωνευομαστε λεγοντας του οτι σπινιαρει απο τα πολλα αλογα. 

Edited by stavros g
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

    Καλή άσφαλτος στη Ελλάδα σε κάποια σημεία φυσικά και υπάρχει , πως αλλιώς θα καίγονταν οι συμπλέκτες θα σπάζανε σασμάν και θα κόβονταν ημιαξόνια?

    Από την πρώτη περιγραφή που έκανε το παιδί δεν νομίζω να ξεκινάει με 4000σαλ.? Εγώ κατάλαβα ότι αυτό που περιγράφει είναι μια βιαστική εκκίνηση και σχετικά χαμηλές στροφές.

   Όταν κάποιος που δεν ξέρει, θέλει να μάθει κάποια πράγματα και προσπαθείς να του εξηγήσεις και οι απαντήσεις που παίρνει είναι ότι νάνε, εγώ φταίω που ειρωνεύομαι?

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Cool down... Δεν υπάρχει λόγος να ειρωνευόμαστε κανέναν, προσπαθούμε να βοηθήσουμε.

 

Καταρχάς δεν έχει γράφει αναλυτικά τι σημαίνει κολλάει. Κι από κει ξεκινάει το πρόβλημα ...

 

Συμπερασματικά:

α. δεν ξεκινάει με τις κατάλληλες στροφές και κρεμάει το μοτέρ.

β. σε ορισμένα σημεία των δοκιμών του η άσφαλτος είναι γυαλί και μόλις βρει πρόσφυση φεύγει.

γ. έχει φθορά στο δισκοπλατώ ή είχε ανάψει και μόλις κρύωσε άρχισε να δουλεύει.

 

ΥΓ. Το passat έχει κάποιο βάρος , δεν είναι για εκκινήσεις θα φθαρεί γρήγορα το δισκοπλατώ σου.

Link to comment
Share on other sites

Cool down... Δεν υπάρχει λόγος να ειρωνευόμαστε κανέναν, προσπαθούμε να βοηθήσουμε.

 

Καταρχάς δεν έχει γράφει αναλυτικά τι σημαίνει κολλάει. Κι από κει ξεκινάει το πρόβλημα ...

 

Συμπερασματικά:

α. δεν ξεκινάει με τις κατάλληλες στροφές και κρεμάει το μοτέρ.

β. σε ορισμένα σημεία των δοκιμών του η άσφαλτος είναι γυαλί και μόλις βρει πρόσφυση φεύγει.

γ. έχει φθορά στο δισκοπλατώ ή είχε ανάψει και μόλις κρύωσε άρχισε να δουλεύει.

 

ΥΓ. Το passat έχει κάποιο βάρος , δεν είναι για εκκινήσεις θα φθαρεί γρήγορα το δισκοπλατώ σου.

σωστος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.