Jump to content
Vassilis63

Παρασκευή Βιοdiesel At Home

Recommended Posts

    Εδώ και κάποιο διάστημα ασχολούμαι με την παρασκευή Biodiesel από χρησιμοποιημένα τηγανόλαδα.

   Το biodiesel υπερτερεί έναντι του πετροντίζελ σε ΌΛΑ εκτός από την τάση να γίνεται gel σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν και τελικά να στερεοποιείται πολύ πιο   πριν από το πετροντίζελ.

   Σε δοκιμές που έκανα βάζοντας το στους -18 για να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του έβαλα και άλλα 3 πετροντίζελ της αγοράς για να τα παρατηρήσω και αυτά.

   Αποτέλεσμα μετά από κάποιες ώρες στους -18  το βιοντίζελ από εντελώς διαφανές χωρίς να θολώσει καθόλου μετά από ένα σημείο στερεοποιήθηκε ενώ τα ντίζελ της αγοράς θόλωσαν μεν αλλά διατηρούσαν την υγρή τους μορφή. Μέχρι εδώ όλα φυσιολογικά, τον ενδιαφέρον ξεκινά από εδώ και μετά. Όταν και τα 4 καύσιμα επανήλθαν σε θερμοκρασία περίπου +10 βαθμούς η διαφάνεια στο βιοντίζελ επανήλθε εντελώς (στη φωτο πιο κάτω είναι το πρώτο δεξιά το σχεδόν άχρωμο). Στο δεύτερο από δεξιά η διαφάνεια ήταν και παρέμεινε και μετά ψηλά στα επίπεδα του βιοντίζελ. Το τρίτο από δεξιά είχε μικρότερη διαφάνεια από το δεύτερο η οποία μειώθηκε ελαφρά και άφησε στον πάτο ένα πού μικρό υπόλειμμα  ενώ το πρώτο από αριστερά ενώ αρχικά είχε μια σχετικά καλή διαφάνεια (στα επίπεδα του τρίτου από δεξιά) μετά την απόψυξη θόλωσε έντονα και αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν ότι άφησε έντονο υπόλειμμα στον πάτο. (για να μην κάνω διαφήμιση  ή δυσφήμιση κάποιας εταιρίας δεν θα γράψω τι ήταν το καθένα)(μόνο πμ)

 

Το παρακάτω ντίζελ όπως ήταν αρχικά

DSC_0079.jpg

 

και τα 4 παρακάτω καύσιμα με τη σειρά που τα παρουσίασα

DSC_0001_2.jpg

 

DSC_0002_2.jpg

 

Μέχρι τώρα έβαζα συνήθως από το πρώτο αριστερά αλλά μετά από αυτό που παρατήρησα θα βάζω μόνο από το τρίτο από αριστερά (έντονο πράσινο) .

Η παρασκευή του βιοντίζελ αν δεν πληρώνω τα τηγανόλαδα μου κοστίζει 70 λεπτά το λίτρο και αυτή τη στιγμή με το πετροντίζελ στα 85 λεπτά δεν αξίζει το κόπο, αργότερα βλέπουμε.

Edited by Vassilis63
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup2: πως το φτιαχνεις????

Με 20% -22% μεθανόλη (αυτό κοστίζει) και λίγα γραμμάρια καυστική σόδα ή καυστική ποτάσα (μηδενική αξία 1.5ευρώ το κιλό)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη θέλω pm με το ποιό καύσιμο είναι το καθένα αν δεν σου κάνει κόπο. Δεν νομίζω ότι είναι διαφήμιση πάντως να πεις τα αποτελέσματα του πειράματος σου ;-)

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο από τα αριστερά είναι από δευτεροκλασάτη εταιρία ενώ το πρώτο το θολό και το τρίτο το κρυστάλινο πράσινο είναι από ανταγωνίστριες πρωτοκλασάτες μάρκες και δεν θέλω να εμπλακώ σε αυτή τη  διαδικασία

 Το πρώτο, χειμώνα δεν πρόκειται να το ξαναβάλω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιο διάστημα ασχολούμαι με την παρασκευή Biodiesel από χρησιμοποιημένα τηγανόλαδα.

   Το biodiesel υπερτερεί έναντι του πετροντίζελ σε ΌΛΑ εκτός από την τάση να γίνεται gel σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν και τελικά να στερεοποιείται πολύ πιο   πριν από το πετροντίζελ.

   Σε δοκιμές που έκανα βάζοντας το στους -18 για να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του έβαλα και άλλα 3 πετροντίζελ της αγοράς για να τα παρατηρήσω και αυτά.

   Αποτέλεσμα μετά από κάποιες ώρες στους -18  το βιοντίζελ από εντελώς διαφανές χωρίς να θολώσει καθόλου μετά από ένα σημείο στερεοποιήθηκε ενώ τα ντίζελ της αγοράς θόλωσαν μεν αλλά διατηρούσαν την υγρή τους μορφή. Μέχρι εδώ όλα φυσιολογικά, τον ενδιαφέρον ξεκινά από εδώ και μετά. Όταν και τα 4 καύσιμα επανήλθαν σε θερμοκρασία περίπου +10 βαθμούς η διαφάνεια στο βιοντίζελ επανήλθε εντελώς (στη φωτο πιο κάτω είναι το πρώτο δεξιά το σχεδόν άχρωμο). Στο δεύτερο από δεξιά η διαφάνεια ήταν και παρέμεινε και μετά ψηλά στα επίπεδα του βιοντίζελ. Το τρίτο από δεξιά είχε μικρότερη διαφάνεια από το δεύτερο η οποία μειώθηκε ελαφρά και άφησε στον πάτο ένα πού μικρό υπόλειμμα  ενώ το πρώτο από αριστερά ενώ αρχικά είχε μια σχετικά καλή διαφάνεια (στα επίπεδα του τρίτου από δεξιά) μετά την απόψυξη θόλωσε έντονα και αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν ότι άφησε έντονο υπόλειμμα στον πάτο. (για να μην κάνω διαφήμιση  ή δυσφήμιση κάποιας εταιρίας δεν θα γράψω τι ήταν το καθένα)(μόνο πμ)

 

Το παρακάτω ντίζελ όπως ήταν αρχικά

DSC_0079.jpg

 

και τα 4 παρακάτω καύσιμα με τη σειρά που τα παρουσίασα

DSC_0001_2.jpg

 

DSC_0002_2.jpg

 

Μέχρι τώρα έβαζα συνήθως από το πρώτο αριστερά αλλά μετά από αυτό που παρατήρησα θα βάζω μόνο από το τρίτο από αριστερά (έντονο πράσινο) .

Η παρασκευή του βιοντίζελ αν δεν πληρώνω τα τηγανόλαδα μου κοστίζει 70 λεπτά το λίτρο και αυτή τη στιγμή με το πετροντίζελ στα 85 λεπτά δεν αξίζει το κόπο, αργότερα βλέπουμε.

Μπράβο για τη παραγωγή βιοντίζελ, μπράβο και για τη έρευνα.

Δεν σου φαίνεται όμως περίεργο σε τόσο μικρή ποσότητα ομογενούς μείγματος πετρελαίου να υπάρχει τέτοια ποσότητα ιζήματος μετά απο αυξομείωση θερμοκρασίας ;

Μελετήσες το ίζημα να δεις τη είναι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

     Πραγματικά είναι περίεργο γιατί η θόλωση και το ίζημα εμφανίστηκαν αμέσως μετά την απόψυξη . Σε μια προσπάθεια φιλτραρίσματος που έκανα η θόλωση δεν έφυγε κάτι που με κάνει να υποψιάζομαι ότι αναπτύχθηκαν για κάποιο λόγο μύκητες.  Επειδή δεν είμαι χημικός, ούτε καν ερασιτέχνης, δεν μπορώ να μελετήσω το ίζημα.

     Το biodiesel το παρασκεύασα μέσω των πάρα πολλών οδηγών που υπάρχουν στο internet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

     Πραγματικά είναι περίεργο γιατί η θόλωση και το ίζημα εμφανίστηκαν αμέσως μετά την απόψυξη . Σε μια προσπάθεια φιλτραρίσματος που έκανα η θόλωση δεν έφυγε κάτι που με κάνει να υποψιάζομαι ότι αναπτύχθηκαν για κάποιο λόγο μύκητες.  Επειδή δεν είμαι χημικός, ούτε καν ερασιτέχνης, δεν μπορώ να μελετήσω το ίζημα.

     Το biodiesel το παρασκεύασα μέσω των πάρα πολλών οδηγών που υπάρχουν στο internet.

 

Μύκητες δεν νομίζω να είναι για το λόγο ότι δεν αναπτύσσονται σε χαμηλές θερμοκρασίες, κάτι άλλο είναι (?) 

 

Το δικό σου βιοντίζελ με ποιο τρόπο  το καθάρισες και είναι τόσο καθαρό ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω απάντηση, θα περίμενα όμως το συγκεκριμένο καύσιμο να είχε μεγαλύτερη σταθερότητα ( η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι και το ρεζερβουάρ μου θα είχε αντίστοιχο ίζημα)

 

Το βιοντίζελ αμέσως μετά την ολοκλήρωση της χημικής αντίδρασης είναι εντελώς διάφανο, ακολουθούν  μερικές πλύσεις  με μαλακό νερό (της Αττικής κάνει). Μετά την τρίτη με τέταρτη πλύση έχουν φύγει και τα τελευταία υπολείμματα μεθανόλης και καυστικής σόδας και παίρνει την τελική μορφή που είδες χωρίς κανένα φιλτράρισμα. (αν θέλεις ανεβάζω φωτο με όλα τα στάδια της παρασκευής)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν εδώ όλα τα ποστ.

 

Πολύ αξιόλογη προσπάθεια αξίζει το δικό της Thread.

 

graph.gif

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές φωτό για να δούμε όλα τα στάδια της χημικής αντίδρασης μέχρι το τελικό στάδιο.

 

1. Χρησιμοποιημένο τηγανόλαδο που πρέπει να φιλτραριστεί για να απομακρυνθούν όλα τα στερεά (το δικό μου είχε υπολείμματα πατάτας και γαρίδες) Ένα παλιό παντελόνι τζιν κάνει.

 

image.jpg

 

2. Μόλις έπεσε στο τηγανόλαδο το μίγμα μεθανόλης ,καυστικής σόδας,

    Είμαστε στο πρώτο λεπτό της χημικής αντίδρασης (το χρώμα αλλάζει και γίνεται σκούρο)

 

image.jpg

 

3 Όσο εξελίσσεται η αντίδραση αρχίζει ο διαχωρισμός του biodiesel που μένει στο επάνω μέρος και στο κάτω μέρος συγκεντρώνεται η γλυκερίνη

 

 image.jpg

 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg
 
Συνεχίζεται...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα έχει καθαρίσει εντελώς και είναι διαυγέστατο. Κάποιοι το χρησιμοποιούν έτσι αλλά μπορεί να περιέχει υπολείμματα μεθανόλης και καυστικής σόδας. Κανονικά πρέπει να πλυθεί με νερό και να το  στεγνώσουμε .

7_Dx_O.jpg

 

Τελική μορφή μετά από πλύσιμο και στέγνωμα.

8_2.jpg


Κάποια κυρία που το χρησιμοποιεί στο VW χωρίς πλύσιμο (δεν θα το έκανα)

 

Και κάποιος άλλος με πλύσιμο

 

Σχετικά σάιτ

http://biodiesel.org

http://www.make-biodiesel.org

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τι εννοείς να πλυθεί με νερό και να το στεγνώσουμε? Πως ακριβώς γίνεται αυτό? Πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθειά σου, σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες και μπράβο σε εσένα και τον nikdev που μπήκατε στο κόπο να το κάνετε thread!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τι εννοείς να πλυθεί με νερό και να το στεγνώσουμε? Πως ακριβώς γίνεται αυτό? Πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθειά σου, σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες και μπράβο σε εσένα και τον nikdev που μπήκατε στο κόπο να το κάνετε thread!! 

Δες το δεύτερο βιντεάκι με το τύπο , έτσι το έκανα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.