Jump to content
Tourbatos

Golf 5/6 1.4 Tsi - Σειρα Καλωδιων φισας πολλαπλασιαστων NGK 5014 (R8) [Retrofit Guide]

Recommended Posts

Πάμε να δούμε πως γίνεται η αλλαγή από εργοστασιακούς σε R8.

Οι εργοστασιακοί πολλαπλασιαστές δείχνουν έτσι όπως στην παρακάτω εικόνα. Είναι δε εμφανες ότι η φύσα, είναι ανάποδη σε σχέση με τα 2.0tfsi/tsi αλλά και

με τα 1.8 20Vt.

Ξεκινάμε με τα νέα μας παιχνίδια:

321032909_023792.thumb.jpg.b864cfb453dffaec9696ed3bbe01e013.jpg

Και το εργοστασιακό μας μοτέρ (BLG 1.4 Tsi εδώ)

IMG_0865.thumb.JPG.0aabf2f25f197da12e9889836190fc29.JPG

 

 

Διακρίνουμε το φυσάκι, (ανάποδο), το οποίο είναι αριθμημένο με τα χρώματα ως εξής:

(1) καφέ 4

(2) καφέκίτρινο 3

(3) γκρίπορτοκαλί 2

(4) μωβκίτρινο 1

 

(Χωρίς παρένθεση τα χρώματα της φύσας. Σε παρένθεση από αριστερά προς τα δεξιά όπως το βλέπουμε κουμπωμένο.

Εδώ έχουμε κάνει τις αλλαγές και το φυσάκι είναι ανάποδο στον R8 πολλαπλασιαστή:

f1bba75a049f725d6961622febd0ee42.jpg

Αυτη ειναι η σειρα για r8 ngk σε μοτερ 1.4 bmy/blg (tsi) και λοιπούς κωδικούς μοτέρ.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν επιθυμούμε αντάπτορας ή αν δεν βάλουμε για να υπάρχει ελευθερία κινήσεων και γωνίας τοποθέτησης του πολλαπλασιαστή.

 

Πώς γίνεται η αλλαγή και βγάζουμε τα καλώδια ?

α. Αφού βγάλουμε όλα τα φισάκια από τους πολλαπλασιαστές, βρίσκουμε στο εσωτερικό, τον συρταρωτό διακόπτη 

σε τέτοιου τύπου φίσες. Με ένα ίσιο πολύ μικρό κατσαβίδι τον τραβάμε στην άκρη και ελευθερώνονται τα καλώδια.

Με προσοχή τραβάμε έξω αυτά που θέλουμε ν΄αλλάξουμε.

118_1856.jpgbrokenumbers.jpg

β. Τοποθετούμε τα καλώδια στη σειρά που θέλουμε και τον ξανασυρταρώνουμε ώστε να ασφαλίσουν.

γ. Προσοχή χρειάζεται εαν βάλουμε αντάπτορα με υψηλούς λαιμούς, απασφαλίζουμε το προσθετο πλαστικό έλασμα

που συγκρατεί την καλωδίωση της σκάστρας ώστα να χωρέσει.

657995184_007286.thumb.jpg.7c657cae70f02fec9210350cd7aeaa93.jpg

δ. Εδώ τοποθέτηση από μοτέρ ΒΜΥ 1,4 Tsi

473884615_007145.thumb.jpg.16c4cdc075a2f1872cd2e5b00bc66e7e.jpg991103491_007145.jpg.f8ad9124c9542ebc95418261d1890c62.thumb.jpg.ede5f30e5e0f5aaab8e80c75e706c44c.jpg

ε.Για να δούμε και με το vcds αν έχουμε Missfires

 

Είμαστε έτοιμοι!

Edited by nikdev
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα like σου Χρονη!

Χαχαχα

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να βγουν τα καλωδια απ τη φισα χρειαζεται καποιο ειδικο εργαλειο? Επισης λογω του οτι οι r8 πολλ/στες εχουν μεγαλυτερο μηκος απο τους μαμα δεν υπαρχει κινδυνος να μπουν σκουπιδακια στις τρυπες ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να κάνεις μια φτιαχτή βάση, διαφορετικά θα πας για καλό και θα κάνεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται η βαση.Τι χρειαζεται για να βγουν τα καλωδια και να μπουν στη σωστη σειρα? Τι διαφορα στην αποδοση σε σχεση με τους μαμα εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις τρύπες, άρα δεν εννοείται ;)

Γι΄αυτό λέω κάνε βάση φτιαχτή.

 

Ενδείκνυται Για Big turbo 300+ ή αμάξι με πρόβλημα στο σπινθήρα. (ΦΠΕ)

Σκέψου ότι εγώ φοράω εργοστασιακούς, και έχω τους beru στην άκρη ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

@Redchampion : Σε διάφορα χρωματάκια κιόλας..

Αλλά επι της ουσίας, σε ΦΠΕ δική μου γνώμη είναι ότι δεν απαιτούνται.

Εμφανισιακά μάλλον αρέσουν, οπότε οι περισσότεροι γι΄αυτό το σκέφτονται. :lol:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε Νικόλα (nikdev) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πας για R8 πολλαπλασιαστές ακόμα και σε full stage 1 που είμαι εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειμαι φπε με file 100ron και μετα απο τις 4500rpm μου αναβοσβηνει το check και ειναι missfire. Δεν εχω αλλαξει ποτε πολλ/στες και λεω αφου θα αλλαξω να παρω αμεσως τους r8

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν κρατιέσαι :) και ψάχνεις αφορμή προχώρα στα κοκκινα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό Update, ώστε να είναι πιο αναλυτικές οι αλλαγές.

 

Λόγω έλλειψης χρόνου, δεν μπόρεσα να κάνω το DIY, αλλά εμπλουτίστηκε λίγο το θέμα ώστε να είναι ευκολότερη

η αλλαγή σε όποιον το τολμήσει.

 

Θα προστεθούν ακόμη 2-3 λεπτομέρειες ώστε να γίνει εργοστασιακή εμφάνιση και δούλεια αντοχής σε βάθος χρόνου..

 

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάντα οι λύσεις του ποδαριού δεν μαρέσουν, σκεφτόμουν πόσο εκτεθιμένα είναι πλέον τα καλώδια τροφοδοσίας των

πολλαπλασιαστών και όλη η πλεξούδα. Το αμάξι δεν είναι μόνο για κόντρες ή για μια βόλτα, ταξιδεύει χιλιάδες χλμ και ειδικά εξωτερικό, οπότε

δεν είναι κιότι καλύτερο ένα κομμένο καλώδιο και βραχυκύκλωμα στη μέση της autobahn στο πουθενά.

 

Η λύση ήρθε από το 1.8Τ που στο μοτέρ του (s3) υπάρχει η θερμομόνωση με μορφή κουβέρτας. Ας είναι καλά το άλλο μου αμαξάκι...

Σε όλα τα 1.8Τ τα φισάκια των πολλαπλασιαστών έχουν προστασία, οπότε ο συνδυασμός των δύο θα μας δώσει αυτό που θέλουμε και στον 1.4 Tsi.

u0cixm9.jpg

Τελειωμένο το Project και σίγουρα 100% πιο σίγουρη και εγγυημένη λειτουργία για πολλά χλμ..

8X7k2Wr.jpg

Και μία από το μοτέρ:

BXMTtGs.jpg

 

Edited by nikdev
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Φανη να σαι καλα!

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολύ βγάζω ακρη μπορείς ν μ πεις πως να βάλω τα καλώδια πάλι λίγο αν δεν είναι κόπος 

 

Το αμαξι μου είναι με τα 160 golf 6 2009

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλύτερα αν δεν έχεις ξανασχοληθεί να πας σ΄ενα συνεργείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που να ξέρει σίγουρα να μου πει την σωστή καλωδίωση για κινητήρα BMY? Δεν μου εμφανίζει καμιά φώτο και δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα βλεπεις στις φωτο.

 

Φαινονται σε μενα.

 

Τα γραφω κιολας

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

2fa32baea1a2b521363c78f74d22b30a.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.