Jump to content
spentgr

Golf 6 - Σχάρα ποδηλάτων

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Έχω το Golf 6, TSI LINE-R.

Χρειάζομαι για μεταφορά των παιδικών ποδηλάτων σχάρα  που δένουν πίσω από το πορτ-παγκάζ.

Γνωρίζει κανένας που να βρώ για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο η είναι όλα τα ίδια.

 

Ευχαριστώ,

 

 

 

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι όλα τα ίδια κάνουν σε όλα τα αμάξια έχει υμαντες που σφίγγουν...βέβαια εγώ θα σε πήγαινα σε πιο ακριβή λύση που θα την έχεις για πάντα και είναι πολύ ασφαλές σε σχέση με αυτές που θες...κάθετες μπάρες(ότι μάρκα θες)και της Thule ραγα που έχει μπράτσο πιάνει το ποδήλατο και το κλειδωνεις 100ευρό  Την είχα πάρει πριν 2χρόνια . ..σκέψου υπέρ  σε αυτές  1.έχεις ορατότητα 2. βάζεις βγάζεις το ποδήλατο πολύ εύκολα γιατί δεν κάθεστε να δενεις και 3 . Δεν έχεις φόβο μην κάνεις γρατζουνιά στο αμάξι σού ..  γιατι με αυτες που θες ένα πετάλι μια ρόδα  Δεν δεσεις καλά παει έγινε + ότι εξέχει από το αμάξι + ότι φίλου σε μεγάλη λακκούβα που έπεσε με 3 ποδήλατα έσπασε το τζαμί  Γιατί μην ξεχνάς εκεί στηρίζεται. ...Αυτά ελπίζω να βοήθησα στα είπα γιατί έχω αγοράσει διάφορες μέχρι να καταλήξω στην Thule. ...

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, kosigal said:

Αυτά είναι όλα τα ίδια κάνουν σε όλα τα αμάξια έχει υμαντες που σφίγγουν...βέβαια εγώ θα σε πήγαινα σε πιο ακριβή λύση που θα την έχεις για πάντα και είναι πολύ ασφαλές σε σχέση με αυτές που θες...κάθετες μπάρες(ότι μάρκα θες)και της Thule ραγα που έχει μπράτσο πιάνει το ποδήλατο και το κλειδωνεις 100ευρό  Την είχα πάρει πριν 2χρόνια . ..σκέψου υπέρ  σε αυτές  1.έχεις ορατότητα 2. βάζεις βγάζεις το ποδήλατο πολύ εύκολα γιατί δεν κάθεστε να δενεις και 3 . Δεν έχεις φόβο μην κάνεις γρατζουνιά στο αμάξι σού ..  γιατι με αυτες που θες ένα πετάλι μια ρόδα  Δεν δεσεις καλά παει έγινε + ότι εξέχει από το αμάξι + ότι φίλου σε μεγάλη λακκούβα που έπεσε με 3 ποδήλατα έσπασε το τζαμί  Γιατί μην ξεχνάς εκεί στηρίζεται. ...Αυτά ελπίζω να βοήθησα στα είπα γιατί έχω αγοράσει διάφορες μέχρι να καταλήξω στην Thule. ...

Εννοείς πάνω στον ουρανό? Γιατί κάτι μπάρες που έβαλα για να τοποθετήσω τη μπαγκαζιέρα, έκανα μία λακουβίτσα στο νεύρο του ουρανού στα πλάγια, ίσως επειδή το έσφιξα πολύ και τα έχω πάρει στο κρανίο δεν θέλω να ξαναβάλω τίποτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια αναζήτηση, θυμάμαι κάπου είχε ξαναρωτήσει κάποιος και είχαμε απαντήσει αναλυτικά και με εικόνες

για τις λύσεις που υπάρχουν στην αγορά...

 

Προτίμησε καλύτερα λύση στον κοτσαδόρο, θα γεμίσει γρατζουνιές το αμάξι με τα γνωστά "κέρατα".

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για πίσω πόρτα Thule 9103 + adapters για golf VI. Είναι η μοναδική που τοποθετείται και δεν θα σε προβληματίσει για φθορά στο αυτοκίνητο αφού δεν ακουμπάει πουθενά παρά μόνο στο πίσω τζάμι, και δεν έχει ιμάντες. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσουν τα ποδήλατα στην πίσω πόρτα. Κόστος περίπου 190€ + 50€ για τον adapter αλλά αξίζει.

Εάν έχεις αεροτομή η GTI ξέχνα το.

http://www.thule.com/en/me/products/carriers-and-racks/bike-carriers/rear-door-mounted-bike-carriers/thule-clipon-9103-_-910301

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δεν την είχα δει...πρέπει να είναι νέο μοντέλο ε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου νέο και διαφωνώ με το δεν ακουμπάει πουθενά. Ακουμπάει σε 4 σημεία της πίσω πόρτας και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28 Μαρτίου 2016 at 1:33 ΠΜ, SkyNet said:

Καθόλου νέο και διαφωνώ με το δεν ακουμπάει πουθενά. Ακουμπάει σε 4 σημεία της πίσω πόρτας και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Sent from my iPad using Tapatalk

Καταρχήν πρέπει να επισημάνουμε ότι οι περισσότερες σχάρες στηρίζονται πάνω στο τζαμί του πορπαγκάζ  και υπάρχει ενδεχόμενα κίνδυνος να σπάσει απο το βάρος , γιαυτό προτείνω σχάρα με βάσεις απο υλικο σαν αφρολέξ  και όχι λαστιχένιες για να απορροφούν την ταλάντωση του βάρους προς το τζαμί. Δεύτερον, όλες οι σχάρα για πάνω από τρία ποδήλατα έχουν επιπλέον στήριξη και από τα πλάγια με γάντζο που στα golf v αγκιστρωνει στο τζάμι του πορπαγκάζ που επίσης κινδυνεύει να σπάσει. Αντικαθιστώντας τους δυο ιμάντες με το γάντζο αριστερά και δεξιά με έναν μεγάλο ιμάντα απο αριστερά μέχρι δεξιά μέσα απο το πορπαγκάζ, σφίγγεις τέλεια την σχάρα και προστατεύεις και το τζάμι σου. Το αποτέλεσμα ειναι να έχεις μια σχάρα που να μην φοβάσε το τζαμί ούτε απο τους κραδασμούς ούτε και απο τους γάντζους στήριξης . Μια ασφαλή μεταφορά .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.