Jump to content

Recommended Posts

Volkswagen Passat 1.8 20v 125 hp Automatic 4 speed transmission.

26/3/2013....πρώτη βόλτα στο δρόμο,ηταν το καινουργιο μου αμάξι.

Όπως ακριβώς στην φωτογράφια...

10478405_10202701292029563_8247886525814 

 

Μιάς και η οδηγική του ευχαριστηση με το μαμά "Βάρκιασμα" χάνονταν,τοποθετηθηκαν Ta Technix coilover ρυθμιζόμενη μονο καθ'υψος με χαμηλωμα 4.8cm σε εμένα.

Την έβαλα παρόλο που ημουν διστακτικός οσον αναφορά απο αυτά που άκουγα η διάβαζα περί φθηνών Coilover.

Εχωντας κανει με την συγκεκριμένη αναρτηση 80.000 χλμ,δεν υπάρχει στροφή που δεν το ευχαριστήθηκα.Ίσως ημουν υπερβολικός στο χαμήλωμα,και τώρα που θα την ξαναρυθμίσω,ή θα ξανααγοράσω την ίδια(Με χίλια),θα το κρατήσω στους 3 πόντους.

 

10646625_10203179952475775_4926590265931

Μετά σε ζάντες διάλεξα Stock καταστάσεις,και πήγαμε εδώ.

 10411734_10203200497629391_7304157278650

 

11 μήνες και πολύ κρατήθηκαν....Της είδα...Γνήσιες..Εσταξα σαλάκι...που είσαι?Έρχομαι...

11846797_10205002531959123_3621831105099 

 

Aνέβηκε λέβελ,έγινε η ζάντα αυτή έγινε ο λόγος για να κατεβαινω το βράδυ στο γκαράζ να το χαζέυω.

Επειδή όμως το χαίρομουν κάθε μέρα,έχωντας κάνει σε 2 χρόνια 60.000χλμ σε 2 χρόνια με την βενζίνη στο 1.60+,είχα γονατίσει.

Lpg...Eίχα ακούσει φυσικά για ανατινάξεις,βαλβιδες στο πιάτο,κορμόυς κομμενους για το τζάκι,πιστόνια βεγγαλικά,και τα γνωστά.

Σε άλλους,σε μένα όχι.Φτάσαμε άλλες 60.000 σε 1 χρόνο με αέριο,γυρίζωντας ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Αν μου έλεγες για να κρατησεις το αέριο σκάσε 2 χιλιάρικα,ήμουν ήδη στο ΑΤΜ και σήκωνα 420άρια.

Προβλήματα μηδέν,ρεταρίσματα ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ,λάμπάκι εχει το καντραν?Δεν εχω δει κανένα.

25 ευρώ ευρώ 337 χιλιόμετρα εντός πολης,το πόδι μου το γνωριζουν πολλοί.

Έχωντας πάτησει με οτι κινείται,έχωντας ξεσουμίσει το παραμικρό nm ροπής του μοτέρ,έφθασε η ώρα για άλογα.

Γυρνώντας απο ερυθραία,πετυχαίνω Mini cooper S works με οδηγό ξανθό αγγελο,ξεκινάει το κυνηγήτο,αφού μου τα έδωσε ολα στο χέρι,με κοιτάει στο φανάρι,γελάει και φέυγει κόφτες.

Δεν κοιμήθηκα.

22 ιουλίου ρόδος ωρα 12 και κατι αράχτος στην ξαπλώστρα μίλησα με τον Σωτήρη (Passatebo)...Η συνέχεια γνωστή,20vt...

Ηταν κάτι που το ήθελα χρόνια,δεν το είχα προβλέψει για τώρα,γύρισα απο διακοπές και έκανα 3 δουλειές για να βάλω αυτο το Τ(urbo),Τον ευχαριστώ γιατι χωρίς την επιμονή του σωτήρη και την τρομερή βοηθεια του,θα ημουν ακόμα 125 άλογα ατμοσφαιρα.

Απο το σεμτέμβριο μέχρι τώρα οι αναποδιές με δουλειά,οικογενειακά,προσωπικά,βαράγαν αλύπητα και σήμερα κατάφερα να βάλω το αμάξι για την μετατροπή μέσα.Δεν πειράζει,καθε εμποδιο για καλό. 

 

12781999_10206140175719506_544694725_n.j

Μέχρι που πήγα στα γενέθλια του Club στο λουτράκι....Τι είχα ακουσει για αυτό το Passat του Passatoumpa...μου λεει ο κωσταςΜΚ5 πάμε έξω να το δεις.

Μία που το είδα,μια που είδα το εσωτερικό,μία που η τσέπη μου είχε αδειάσει και δεν το ήξερα.

Παλι νυχτες στο ψάξιμο στο ίντερνετ...

Πάμε για το εσωτερικό...

Αγοράστηκε σαλόνι μαυρο δέρμα,με πλαινά μαύρα,Κονσόλα μαύρη του Facelift με ενσωματομένο τεμπέλη,και όλο το εσωτερικό μαύρο,πάτωμα,ταμπλό,μαρσπιέδες.κολώνες εσωτερικές κλπ,τιμόνι δερμάτινο 3άκτινο.

12688383_10206069414190512_5581817030337 

IMG_0286.jpg 

 

Θα τοποθετήθουν όλα μολις βγει απο την μετατροπή.

Στα άμεσα σχέδια είναι τιμόνι Alcantara,λεβιές ταχύτητων,και ξύλινες επενδυσεις μέσα στο αμάξι.

Μια 2din οθόνη και ολοκληρώσαμε απο εσωτερικό.

 

Kαι μια αγαπημένη μου φώτο...

12646864_10206012266041844_1628935468175

 

Η συνέχεια...Πιο δυνατή με #Overload και #19ares...

Edited by Speedy
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι αυτό... Έκανες επιτέλους θέμα παρουσίασης.. Εύγε !! :thumbsu:

Καλή συνέχεια στο Project και καλά σκασίματα.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι άρχοντας! Μπράβο ρε χρηστάρα ! Ολα ευχομαι όπως επιθυμείς αγορίνα μου!! Καλές δυνατες βόλτες!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άντε να σε καλωσορίσουμε στον κόσμο των τουρμπάτων!

Με το καλό να το προχωρήσεις κ να γίνει όπως το θες χωρίς προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Αντε και πολυ το καθυστερησες..Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μας πηγαινεις κι εμας τους αργους καμια βολτα

Link to comment
Share on other sites

αγορινα τωρα το ειδα..με γειες το μοτερ.καλους δρομους .αντε με το καλο ν ατο παρεις γρηγορα και ν αμου κανεις μια χαρη.....βαλε φρεν ασε παρακαλω οποτε μπορεσεις.θα ψαξω να βρω οτι μπορω σε αυτο και θα εχεις νεα μου..γιατι σε ξερω και επειδη σε παω θελω να προσεξεις και να δειξεις συνεση και μυαλο,.το πασσατ θα γινει εργαλειο οπως λεμε και δεν θα εχει τιποτα να ζηλεψει απτα πολυτελη που βλεπουμε...φιλακια και προσοχη....3 δουλειες βρε θηριο...αχ θεε μου...τοσο πολυ τρελα...νιατο ατιθασο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, quicksilver said:

αγορινα τωρα το ειδα..με γειες το μοτερ.καλους δρομους .αντε με το καλο ν ατο παρεις γρηγορα και ν αμου κανεις μια χαρη.....βαλε φρεν ασε παρακαλω οποτε μπορεσεις.θα ψαξω να βρω οτι μπορω σε αυτο και θα εχεις νεα μου..γιατι σε ξερω και επειδη σε παω θελω να προσεξεις και να δειξεις συνεση και μυαλο,.το πασσατ θα γινει εργαλειο οπως λεμε και δεν θα εχει τιποτα να ζηλεψει απτα πολυτελη που βλεπουμε...φιλακια και προσοχη....3 δουλειες βρε θηριο...αχ θεε μου...τοσο πολυ τρελα...νιατο ατιθασο

Ευχαριστω παιδια,θα ανανεωνω το θεμα συνεχεια.

Λευτερη εχω βρει φρενακια,περιμενω να τελειωσει η μετατροπη να δω τι θα μου παρουσιαστει,και ειναι απο τις πρωτες μου αγορες.

Μην φοβασαι,πιστευω το χω,μετα απο 200.000χλμ μου χει φυγςι λιγο η μλκια..

 

Τεταρτη θα ξεζανταρω τα λαστιχα θα στειλω τις ζαντες για ασημι γυαλιστερο να γινουν καινουργιες...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου, στην αγάπη για το αμάξι σου, στην θέληση σου και φυσικά στην τσέπη σου ρε Passatouko! Με το καλό να βγεις από το συνεργείο και να συνεχίζεις να γράφεις χιλιόμετρα! 

Ο δρόμος προς τις κεραίες του Υμηττού είναι επίσης πολύ καλό σημείο για χαλάρωση και φωτογραφήσεις.. Ελπίζω κάποια στιγμή να σε πετύχω αφού είμαι γείτονας και θαμώνας του βουνού! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο Χρηστακη !

Καλα και αςφαλη χιλιομετρα να εχεις και με το νεο μοτερ

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...χθες ξεκινησε και το λυσιμο.

Μεχρι της 10 το βραδυ τα ξυλωσαμε ολα μπροστα...Δεν ηθελα να φυγω...πηγα σινεμα και εβλεπα στην οθονη βιδες παξιμαδια και σωληνακια...

 

Το παρτυ ξεκιναει απο βδομαδα :*

Καλο ΣΚ να εχουμε.

IMG_20160304_202941.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Χρηστάρα !! Όπως είπε ο Λευτέρης βάλε φρένα πριν καν βάλεις πρόγραμμα.. Χώρο στις ζάντες έχεις.. Παίξε μπάλα με την ασφάλεια πρώτα και μετά με την δύναμη.. ;)

 

Καλό ΣΚ !!

Link to comment
Share on other sites

Εχω χωρο στην 18αρα μπολικο...απλα τα χιλιομετρα που κανω καθε μερα ειναι πολλα και ενα μεγαλο σετ φρενα εχει πολυ κοστος σε αναλωσιμα.

Αυτο ψαχνω,κατι καλο και οσο γινεται πιο οικονομικο.

Εχω κουτα λαστιχα,και τα 288 τα μαμα με ferodo τακακια θελω να τα δω πως σταματανε.

Το σιγουρο ειναι οτι εφοσον ξεκινησα,στο θεμα αναρτηση φρενα θα βαλω το χερι στην τσεπη γιατι πρεπει.

Απλα περιμενω να βγει απο την μετατροπη,δεν θελω να χρειαστω κατι για το αμαξι τωρα που ειναι μεσα και να τα εχω κανει φρενα.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω αλλο χρονη,μαυρο,θα φυγει το γκρι απο μεσα τα εχω παρει ολα μαυρα.

 

Σημερα κατεβαζουμε ακρα φρενα κλπ εξατμιση και ξεκιναει το δεσιμο...

Edited by Passatoukos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να γινει σωστο μοντάρισμα και στην παραμικρη λεπτομερεια (το εσωτερικο) για αποφυγη τριξιματων

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα βιντεο με τιν προτη σου βολτα!!!σαν μικρο παιδακι θα κανεις τοση αγαπη που εχεις για το 20vt βλεπω πολλα post σου και αποτι καλαβενω δεν πρεπει να κοιμασε τα βραδια..ωραιο το project και δοσε οσες πλιροφοριες μπορεις στον λαωω!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου λεει ο μαστορας...πριν βαλουμε το αεριο θελω 1500χλμ βενζινη να δω οτι ολα πανε ρολοι,μετα απο 15 μερες φερτο....

Εννουσε οτι θα κανω 1500χλμ σε 15 μερες...ακομα γελαω...

 

Χρονη ταιριαζει το ταμπλο του facelift,ειναι ιδιο ομως,δεν διαφερει πουθενα.Απο επομενα μοντελα νομιζω δεν εχει σχεση,αλλα δεν εχω το χρημα και το χρονο για τετοια ψαξιματα/παντρεματα.

 

Το αμαξι εχει λυθει,πεμπτη ξεκιναει να ντυνεται ως 20βτ πλεον.

Μας ψηλογ@μ@σε το 3ημερο λογω δουλειας στο συνεργειο(φευγουν ολοι) και λογω δευτερας αργιας...

Καλυτερα θα φυγω και εγω να ξεφυγω....21:38 ακομα συνεργειο ειμαι...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε χρηστο λυσε μου μια απορια τι χαρακτηριστικα εχει το 20vt που ολο βλεπω σε χασταγκ και δεν εχω ιδεα :p

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν το βγαλεις με το καλο απο το συνεργειο τι υποδυναμη θα εχει? Μαμα 180? Θα ειναι αυτοματο οπως ηταν η χειροκηνητο? Τι βελτιωση σκεφτεσαι?

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Χειροκινητο θα βγει...150hp...κατευθειαν θα αλλαξει συνεργειο,ειτε τερμα πρωτο κ03ς η κ04...

 

Στοχος τα 280.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.