Jump to content
Vassilis63

Κλειστή μάσκα POLO 1.4 TDI και φιλτροκούτι

Recommended Posts

      Ξεκινώντας για να πάω να βγάλω το φίλτρο αέρα και να δω σε τι κατάσταση είναι και για να το φυσήξω λίγο, έφαγα το πρώτο φρικάρισμα  βλέποντας ότι οι 9 βίδες (αστεράκι torx T20) είναι βαλμένες ανάποδα!!!!!! (πόσο ανώμαλος πρέπει να είναι κάποιος για να το κάνει αυτό???) και όχι από επάνω που είναι σε όλα τα κουτιά. Με ένα πρόχειρο υπολογισμό αντί να κάνω 3 λεπτά να ανοίξω το φιλτροκούτι θα χρειαζόμουν πάνω από μισή ώρα με όχι σίγουρο αποτέλεσμα σε κάποιες δύσκολες βίδες. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι, αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα, θα τον παρακαλούσα για βοήθεια. DSC_0005_Dx_O.jpg

   Στη συνέχεια κοιτώντας το σκουπάκι της εισαγωγής που είναι βιδωμένο στο άνοιγμα της μετόπης μπροστά αριστερά (βλέποντας το από μπροστά) , διαπίστωσα ότι η μάσκα μπροστά είναι εντελώς κλειστή μη μπορώντας η εισαγωγή να πάρει κρύο αέρα από μπροστά και ουσιαστικά να παίρνει μόνο ζεστό αέρα μέσα από το μηχανοστάσιο. Δεν ξέρω γιατί οι μηχανικοί τις VW κατέληξαν σε αυτή τη επιλογή?  Μπορώ να φανταστώ μόνο ότι επειδή το αυτοκίνητο ζεσταίνεται πάρα πολύ αργά (απελπιστικά) το χειμώνα  (ακόμη και το καλοκαίρι με καύσωνα και άπειρο μποτιλιάρισμα , δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού πάνω από την κανονική των 90 βαθμών) έκαναν αυτή την επιλογή.

      Έχω δει όμως ότι η θερμοκρασία εισαγωγής ( Air Intake Temperature ) να είναι πάντα αρκετά ψηλά (πάνω από +15 μονίμως σε χαλαρό ταξιδάκι) και μέσα στη πόλη σε μποτιλιάρισμα φτάνει και τους 70!!! βαθμούς χωρίς να πέφτει και το αυτοκίνητο σαφέστατα δεν πάει όπως πάει με κρύα εισαγωγή.

Σκέφτομαι ΜΟΝΟ για τους καλοκαιρινούς μήνες να δοκιμάσω να βάλω μια κανονική ανοικτή μάσκα από TSI ή GTI ( αυτή την ωραία την κυψελωτή) για να δω τι θα γίνει με το IAT. 

Αν έχει κάνει κάποιος άλλος πρώτος αυτή τη δοκιμή, ας γράψει τα αποτελέσματα.

Όποιος γνωρίζει τιμές από μάσκες (καινούριες ή μεταχειρισμένες) ας γράψει να δω τι παίζει για να μην ανοίξω άνοιγμα για το σκουπάκι της εισαγωγής, στην υπάρχουσα κλειστή.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι Βασίλη το φανάρι βγαίνει βγάζοντας αυτές τις 3 βίδες ?1509811c97ae75806e87dc88f9cbc4fb.jpg

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια! Οι 2 ακριανες ειναι! Η μεσαια δεν εχει καμια σχεση. Απλα το τερματικο ειναι για να φτανει στο σωστο σημειο το φαναρι κατα την τοποθετηση!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια

Γραψτε τις αποριες σας σε αλλο θέμα που να εχει σχεση μ αυτο που θέλετε 

Και αν δεν υπάρχει,  ανοιξτε καινούργιο 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια

Γραψτε τις αποριες σας σε αλλο θέμα που να εχει σχεση μ αυτο που θέλετε 

Και αν δεν υπάρχει,  ανοιξτε καινούργιο 

Έχεις δίκιο ο Ηλίας, να ζητήσω συγγνώμη.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.