Jump to content
karmike

Polo 1.2 Tsi, ένδειξη esp, ένδειξη καταλύτη, ένδειξη πίεσης ελαστικών

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum!

Σήμερα το απόγευμα κι ενώ έκανα προσπέραση και ο κινητήρας ανέβαζε στροφές, άναψε η ένδειξη του esp και ακολούθως οι ενδείξεις του καταλύτη και της πίεσης των ελαστικών. Παρατήρησα ότι όταν ανέβαζα ταχύτητα και ταχύτητες, το τιμόνι άρχισε να τρέμει με παράλληλο θόρυβο από τον κινητήρα, ενώ όταν δοκίμασα να βάλω και 6η ταχύτητα το τρέμουλο και ο θόρυβος ήταν πολύ έντονα, τόσο πολύ που υπήρχε θέμα με τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Συνέχισα με 3η ταχύτητα ώσπου να φθάσω στον -ευτυχώς- κοντινό προορισμό μου, όπου έκανα έναν πρόχειρο έλεγχο στα λάστιχα τα οποία φάνηκαν να μην έχουν κάποιο πρόβλημα. 

Άφησα το αυτοκίνητο σβηστό για κανά δίωρο και όταν το ξανάβαλα μπροστά άκουγα περίεργο θόρυβο από τη λειτουργία του κινητήρα, ενώ μέσα σε λίγα μέτρα αφότου ξαναξεκίνησα για την επιστροφή μου, ξανάναψαν οι ίδιες ενδείξεις!

Δεν το συζητώ ότι τη Δευτέρα πρωί-πρωί πάω συνεργείο για διαγνωστικό κλπ, αλλά θα ήθελα να μάθω αν κάποιο άλλο μέλος του forum είχε την ίδια εμπειρία με μένα. 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει την αναβάθμιση λογισμικού μαζί με την τοποθέτηση αποστάτη στη βαλβίδα εκτόνωσης; Έχει βγει εδώ και 4 χρόνια οδηγία από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marios tsi said:

Έχεις κάνει την αναβάθμιση λογισμικού μαζί με την τοποθέτηση αποστάτη στη βαλβίδα εκτόνωσης; Έχει βγει εδώ και 4 χρόνια οδηγία από το εργοστάσιο.

Μια αναβάθμιση με μια ροδέλα έχω κάνει, αυτή εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτή.Εγώ από τα όσα έχουν ακουστεί για το συγκεκριμένο μοντέλο πιστεύω ότι κάηκε κάποιο μπουζοκαλώδιο ή ο πολλαπλασιαστής.Πόσα χιλιόμετρα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marios tsi said:

Ναι,αυτή.Εγώ από τα όσα έχουν ακουστεί για το συγκεκριμένο μοντέλο πιστεύω ότι κάηκε κάποιο μπουζοκαλώδιο ή ο πολλαπλασιαστής.Πόσα χιλιόμετρα έχεις;

61000 και κάτι χιλιόμετρα έχω και το Μάιο κλείνω 6 χρόνια από την αγορά του

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και ο Μαριος ειναι πολύ πιθανό μπουζοκαλώδιο και πολλαπλασιαστής.

Σε εμενα χάλασε η μπουζόπιπα του πρώτου κυλίνδρου (στις 75000χλμ), σε φιλό μου χάλασε ο ακροδέκτης ενος μπουζοκαλωδίου πάνω στον πολλαπλασιαστή.

Ετσι χριστουγεννιατικο δέντρο ειχε γίνει και σε εμενα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kapnias said:

Οπως λέει και ο Μαριος ειναι πολύ πιθανό μπουζοκαλώδιο και πολλαπλασιαστής.

Σε εμενα χάλασε η μπουζόπιπα του πρώτου κυλίνδρου (στις 75000χλμ), σε φιλό μου χάλασε ο ακροδέκτης ενος μπουζοκαλωδίου πάνω στον πολλαπλασιαστή.

Ετσι χριστουγεννιατικο δέντρο ειχε γίνει και σε εμενα.

Και πόσο περίπου πήγε το "μαλλί";

Link to comment
Share on other sites

50 ευρω τα 4 μπουζοκαλώδια ngk.

Ο πολλαπλασιαστης (παλι ngk) εχει γυρω στα 80

H αντιπροσωπεία τα πουλάει και κομματι κομματι αλλα στο Ρέθυμνο δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα.

Τιμες χωρίς εργασια, τα κάνω μονος μου (οχι οτι θα σου πάρει καποιος λεφτά για αλλαγη μπουζοκαλωδίων)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kapnias said:

50 ευρω τα 4 μπουζοκαλώδια ngk.

Ο πολλαπλασιαστης (παλι ngk) εχει γυρω στα 80

H αντιπροσωπεία τα πουλάει και κομματι κομματι αλλα στο Ρέθυμνο δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα.

Τιμες χωρίς εργασια, τα κάνω μονος μου (οχι οτι θα σου πάρει καποιος λεφτά για αλλαγη μπουζοκαλωδίων)

Σ' ευχαριστώ!

Ελπίζω να 'ναι αυτό και όχι κάτι σοβαρότερο, γιατί το αμάξι ακούγεται σαν τρακτέρ όταν ανεβάζει στροφές!

Τελικά είναι σχεδιασμένα μου φαίνεται ώστε μετά την πενταετία να αρχίζουν να ζητάνε μερεμέτια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην το κυκλοφορείς γιατι ζορίζεις τον προκαταλύτη απο τυχόν ακαυτες βενζίνες,

Κλειδωσε το για μια μερα, δεν εγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω!

Η επόμενη μετακίνησή του θα είναι τη Δευτέρα το πρωί για το συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

πολλαπλασιαστης

μπουζοκαλώδια

 

Τυχαίος ο έμπορος δεν εχω καμια σχεση (απλά εχω ψωνίσει απο εκει) για να παρεις μια ιδέα τιμών αν ειναι κατι απο τα δύο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον ήταν μικρό το κακό, μου άλλαξε ένα μπουζοκαλώδιο που είχε χαλάσει και φαίνεται ότι το αμάξι επανήλθε στα καλά του!

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά εδώ μέσα για τις διαφωτιστικές απαντήσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.