Jump to content
Dante

Αλλαγή αμορτισερ

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

Πρόσφατα πέρασα ΚΤΕΟ (πέρασαν κιόλας 4 χρόνια...) και μάλλον με το ζόρι.

Εν ολίγοις μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω αμορτισερ και ειδικά τα πίσω αφού μεταξύ τους έχουν απόκλιση στη απόσβεση 25%. Δεν έχουν κι άδικο αφού καμία σχέση δεν έχει το αμάξι με αυτό που θυμάμαι και με είχε ενθουσιάσει στην αρχή.

Καμια αξιοπρεπή πρόταση κανείς;

Έχω το Black Up! του 2012. Στην αντιπροσωπεία δεν πηγαίνω για ευνόητους λόγους...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Πρόσφατα πέρασα ΚΤΕΟ (πέρασαν κιόλας 4 χρόνια...) και μάλλον με το ζόρι.

Εν ολίγοις μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω αμορτισερ και ειδικά τα πίσω αφού μεταξύ τους έχουν απόκλιση στη απόσβεση 25%. Δεν έχουν κι άδικο αφού καμία σχέση δεν έχει το αμάξι με αυτό που θυμάμαι και με είχε ενθουσιάσει στην αρχή.

Καμια αξιοπρεπή πρόταση κανείς;

Έχω το Black Up! του 2012. Στην αντιπροσωπεία δεν πηγαίνω για ευνόητους λόγους...

Ευχαριστώ!

Γιατι δεν πηγαινεις σε εναν εμπιστω μηχανικο να δει τι αμορτισερ φορας και να παραγγειλει τα ιδια? Μαλλον sachs φορας κατα 90% αλλα ψαξτο καλυτερα για να εισαι σιγουρος! Αν μαθεις τι ακριβως φορας μετα μπορεις να παραγγειλεις και μονο σου με τον ιδιο τυπο αμορτισερ απο ιντερνετ! Αλλα καλυτερα να πας σε μηχανικο για να δει τι παιζει και με τα ελατηρια..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μου ειπαν και ΄΄μενα στο κτεο [ του 2013 ειναι το δικο μου ] για τα πισω αμορτισερ και παραξενευτηκα 41000χλμ μονο αν καποιος φιλος αλαξε αμορτισερ ας πει τι εβαλε και πως ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εάν καβαλάτε κράσπεδα είναι σίγουρο οτι τα αμορτισέρ σας θα τα βγάλετε off. Έχω κάνει 120.000 είναι μοντέλο του 2011 δηλαδή από όλους σας είμαι ο πιο παλιός με το συγκεκριμένο αμάξι, έχω περάσει κτεο δεν μου βρήκαν τίποτα...αλλά............... κράσπεδο στα 6 χρόνια που το έχω παίζει να καβάλησα 3,4 φορές. Παίζει να είναι και αστοχία υλικού. Σίγουρα όταν χρειαστεί να αλλάξω μάλλον sachs θα βάλω που είναι και τα αυθεντικά όπως νομίζω. Πληροφοριάκα πάρε την αντιπροσωπεία πες τους οτι πας από εκεί και πες οτι έχεις δικά σου(πες μια μάρκα οτι να ναι) δεν θα ταιριάζουν? Το πιο πιθανό είναι να σου πουν τι μάρκα φοράει οπότε τους πιστολιάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Για σταθειται βρε παιδιά,ποιος το λεει οτι ειναι τα καλυτερα τα sachs?

Εγω καποια στιγμη οταν τα αλλαξω θα ψαχθω για κατι καλυτερο μαζι με ελλατηρια για αναβαθμιση.

Υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε μαρκες,αντιστοιχια και ανταγωνισμο.

Αν καποιος τοχει ψαξει ας μας πει την δικη του εμπειρια ωστε να ξερουμε πως να κινηθούμε οταν ερθει η ωρα

Link to comment
Share on other sites

ooooταν ερθει η ωρα θα πουμε παντα αναλογα το μπατζετ του καθενως.

τα σακς παντως ειναι καλα αλλα για καποιον που δεν εχεις τις σουπερ τρελες απαιτησεις.

αν θες κατι εξτριμ πας σε ρυθμιζομενη..ειτε καβε ειτε μπιλσταιν...

βεβαια ακομα και ντε2 να παρεις αν αυτος που θα στις περασει/ρυθμισει ειναι μυρωδιας...

θα εχεις ενα αυτοκινητο χειροτερο απ οτι ηταν....

τωρα αν πας σε εξτριμ θα θες κ αλλα...τοπ μαουντ σινεμπλοκ κτλ κτλ κτλ και η κουβεντα δεν τελειωνει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν αλλάξεις μαζι και αμορτισέρ σκετα ελατήρια δηλαδη τότε ναι θα κοπανάει και περα απο αυτο θα διαλύσεις και τα αμορτισέρ σου...με ελατηρια χαμηλωματος θες απαραίτητα και αναρτησεις αλλες που να δέχονται το χαμηλωμα.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, crazy bill said:

Εαν δεν αλλάξεις μαζι και αμορτισέρ σκετα ελατήρια δηλαδη τότε ναι θα κοπανάει και περα απο αυτο θα διαλύσεις και τα αμορτισέρ σου...με ελατηρια χαμηλωματος θες απαραίτητα και αναρτησεις αλλες που να δέχονται το χαμηλωμα.

Έχεις κάτι να προτείνεις , δοκιμασμένο ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε vw up οχι δεν εχω....μιας και το δικό μου εχει λιγα χιλιομετρα και δεν εχω ψαχτει για αναρτήσεις ακομα !!  Απλως αυτο που σου λεω για να μην βαλεις μονο ελατήρια ειναι γενικός κανόνας για οτι αμάξι και να εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.