Jump to content
Guest Polakias TDI

Τράνταγμα κινητήρα (προβληματισμών συνέχεια..)

Recommended Posts

Guest Polakias TDI

Καλημέρες & Χρόνια Πολλά σε όλους.

Θεωρείτε φυσιολογικό το τράνταγμα του κινητήρα (1.4 TDI, έχουν πραγματοποιηθεί εργασίες ανάκλησης) που φαίνεται παρακάτω;

https://sendvid.com/v0asrb13

Το βίντεο έχει τραβηχτεί μετά από μισάωρη οδήγηση, σε κανονικό ρυθμό.

Επισημαίνω πως άνοιξα το καπό λόγω κάποιου διαφορετικού θορύβου που αντιλήφθηκα (μπορεί βέβαια να ήταν και ιδέα μου), παρατηρώντας πως όταν έβαζα το χέρι μου στο εν λόγω καπάκι (φιλτροθεσίου;) που φαίνεται στο βίντεο και πίεζα λίγο, ο συνολικός θόρυβος μειωνόταν. Εντύπωση που έκανε η ταλάντωση των εξαρτημάτων που περιτριγυρίζουν το καπάκι που πατάω και πλησιάζω την κάμερα (την κίνηση των οποίων θεωρώ πολύ έντονη).

Δεν θυμάμαι αν κάτι παρόμοιο γινόταν πριν προχωρήσω στις εργασίες ανάκλησης, οπότε δυστυχώς δε μπορώ να κάνω σύγκριση, αλλά πάντα με τη βοήθειά σας, μπορώ να κάνω σύγκριση με τους δικούς σας κινητήρες :thumbsu:

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κουνιέται το φιλτροκούτι αρκετά, ίσως όμως , όχι τόσο πολύ. Τράβηξα και ένα βιντεάκι αλλά μην το λάβεις πολύ σοβαρά υπ' όψη σαν δείγμα,  γιατί υποψιάζομαι ότι το κινητό που έκανα τη λήψη έχει σταθεροποίηση εικόνας.

Ένα τρίτο βίντεο θα ήταν χρήσιμο.

http://sendvid.com/5hyq4zw9?secret=d01ad563-4599-4203-af2d-b02d5a22add4

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Vassilis63 σε ευχαριστώ.

Ένα τρίτο βιντεο θα ήταν χρήσιμο, αλλά για τη ώρα νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου. Παρατήρησε τι χαμός γίνεται στο τμήμα πάνω από το φιλτροθέσιο (προς το παρμπρίζ) & πόσο κουνιούνται τα τρία σωληνάκια σε σχέση με το δικό σου βίντεο. Τα δικά μου χορεύουν :jig:

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε τη γνώμη μου, είναι φυσιολογικό! Η αλλαγή του βολάν, από διπλής σε μονής μάζας έχει σαν επόμενο να αυξηθούν γενικά οι δονήσεις του κινητήρα και συνεπώς οποιουδήποτε εξαρτήματος συνδέεται με αυτόν. Δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα, αυτό καθεαυτό, αλλά ανησυχώ μη τυχόν δημιουργήσει φθορές και βλάβες στα εξαρτήματα που εμπλέκονται και στους αισθητήρες...

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την αμεσότητα & τη βοήθεια, όλους σας και καθένα ξεχωριστά.

Ντόμπρα λόγια τώρα, έχω δει 100 φορές τα βίντεο και έχω την αίσθηση πως το δικό μου κυριολεκτικά χορεύει, όσο διαφορετική κάμερα και αν έχω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την αμεσότητα & τη βοήθεια, όλους σας και καθένα ξεχωριστά.

Ντόμπρα λόγια τώρα, έχω δει 100 φορές τα βίντεο και έχω την αίσθηση πως το δικό μου κυριολεκτικά χορεύει, όσο διαφορετική κάμερα και αν έχω!

Εγώ πιστεύω πως φταίει η κάμερα, γιατί και το δικό μου έχει σταθεροποιητη εικόνας και δεν φαίνεται καλά!

Δεν νομίζω πάντως να είναι κάτι ανησυχητικό, όπως λέει και ο faniaros είναι λόγω της αλλαγής βολάν!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ο σταθεροποιητής εικόνας επεμβαίνει όταν κουνιέται το χέρι κι όχι το αντικείμενο που τραβάει η κάμερα.

Από την άλλη στο πρώτο βίντεο, του Polakias TDI, μου φαίνεται ότι οι ταλαντώσεις είναι έντονες.

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , alej said:

Παίδες, ο σταθεροποιητής εικόνας επεμβαίνει όταν κουνιέται το χέρι κι όχι το αντικείμενο που τραβάει η κάμερα.

Από την άλλη στο πρώτο βίντεο, του Polakias TDI, μου φαίνεται ότι οι ταλαντώσεις είναι έντονες.

Έτσι πρέπει να είναι  και κάνοντας έναν έλεγχο στο κινητό που τράβηξα το βίντεο, είδα ότι η σταθεροποίηση ήταν εκτός.

Παρ' 'όλα αυτά, στο δικό μου βίντεο φαίνεται να μην κουνιέται καθόλου το φιλτροκούτι με τα παρελκόμενα, ενώ η πραγματικότητα που έβλεπα με τα μάτια μου ήταν λίγο διαφορετική. Για κάποιο λόγο αυτές τις μικροταλαντώσεις δεν μπορεί το δικό μου κινητό να τις πιάσει ( samsung galaxy s4)

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας ξανά και τα 3 βίντεο, αυτή τη φορά απο τον υπολογιστή παρατηρώ ότι του @Polakias TDI πραγματικά κουνιέται υπερβολικά. Και το δικό μου απο κοντά έχει διαφορά σε σχέση με το βίντεο που ανέβασα κουνιέται λίγο παραπάνω δλδ αλλά όχι τόσο πολύ. Καλό θα ήταν να περάσεις μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Θα περάσω το συντομότερο @sokratis91 γιατί μου φαίνεται πως οι ταλαντώσεις είναι κάπως έντονες, όπως λέει και ο @alej.

Παιδιά, ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις, ήθελα να διασταυρώσω κατά το δυνατό ότι ενδέχεται κάτι να μην πηγαίνει καλά πριν πάω συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται να ανησυχείς γιατί αν είδα καλά δεν κουνιέται το μοτέρ αλλά είναι περιορισμένο στην περιοχή του φιλτροκουτιού. Το πιο πιθανό είναι να έχει σπάσει/ξεκουμπώσει κάποιο πιαστράκι κ να κουνιέται έτσι.

Παρόλ'αυτά πήγαινε μια βόλτα από την αντιπροσωπεία, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Θα πάω @queen, σε ευχαριστώ.

Το θέμα είναι πως, για ένα χρόνο που έχω στην κατοχή μου το αυτοκίνητο, έχω ήδη πάει αρκετές φορές στο συνεργείο & είναι σίγουρο πως θα ξαναπάω σύντομα (βλέπε άλλο θέμα όπου τα παιδιά αναφέρουν έλεγχο βολάν μετά την αλλαγή, επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου κλπ.).

 Αρχίζει να γίνεται πέρα από εκνευριστικό και ψυχοφθόρο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μετά από μια ακόμα επίσκεψη στο συνεργείο, το πρόβλημα επιδιορθώθηκε (ευτυχώς ανώδυνα).

Παξιμαδάκια είχαν λασκάρει... Πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.