Jump to content
john30

Golf 7 μετατροπή από αλογόνου σε xenon

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για την αντικατάσταση των απλών φαναριών αλογόνου σε xenon. Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς θα χρειαστώ εκτός από τα φανάρια, τις μονάδες ελέγχου και τις λάμπες? Αξίζει μια τέτοια μετατροπή οικονομικά?  Είχα την ευκαιρία να οδηγήσω αμάξι με oem xenon και η διαφορά με τα απλά είναι μέρα με την νύχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχω καμία μα καμία τύχη στην αντιπροσωπεία καθώς όπως μου είχαν πει παλιότερα δεν ασχολούνται με μετατροπές...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις επικοινώνησε με αυτό το παλικάρι, κάνει καλή κ οικονομική δουλειά: https://www.facebook.com/pages/Themis-retrofit-creations/670165829716956

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει.  Όντως φαίνεται καλή δουλειά αλλά σαν το oem πιστεύω δεν έχει + ότι οι προτζέκτορες τι προέλευσης είναι και πόσο θα αντέξουν στον χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

σαν τα OEM δεν θα είναι ποτε...μια ψευδαισθηση xenon θα εχεις...ποτε τα aftermarket  δεν μπορει να είναι ιδια και σαν ποιοτητα και σαν αποδοση με τα γνησια εργοστασίου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , john30 said:

Τα έχω δει.  Όντως φαίνεται καλή δουλειά αλλά σαν το oem πιστεύω δεν έχει + ότι οι προτζέκτορες τι προέλευσης είναι και πόσο θα αντέξουν στον χρόνο...

Για τα oem υπολόγιζε κοντά στα 1000+€,,,, για τη μετατροπή υπολόγιζε περίπου 300€ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε golf 6 έβαλα projector στο παλικάρι που αναφέρει η queen

Μετά απο 1 χρόνο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος πολύ και καθαρό φως στον δρόμο και η διαφορά στα λεφτά σε σχέση με τα οεμ είναι απλά μεγάλη

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , fovos said:

σαν τα OEM δεν θα είναι ποτε...μια ψευδαισθηση xenon θα εχεις...ποτε τα aftermarket  δεν μπορει να είναι ιδια και σαν ποιοτητα και σαν αποδοση με τα γνησια εργοστασίου...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι'αθτό και προσανατολίζομαι για τα ΟΕΜ

4 hours ago , redchampion said:

Για τα oem υπολόγιζε κοντά στα 1000+€,,,, για τη μετατροπή υπολόγιζε περίπου 300€ 

 Το τι θα χρειαστώ είναι το ζήτημα εκτός από φανάρια, ballast  και λάμπες

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφεις ( φανάρια, ballast  και λάμπες ), άνετα ξεπερνούν τα 1000€.

Επίσης χρειάζονται οι αισθητήρες ύψους που είναι στα ψαλίδια και τέλος τα πλυστικά των φαναριών. 

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος νομίζω χρειάζεται και καλώδια αντάπτορες8a8f63c780c28361c3eb60001ad81182.jpg

αν μιλάμε για γνήσια φανάρια.

διότι και εγω που πέρασα πίσω φανάρια led ήθελε εχτρα καλωδίωση γνήσια της VW που εχει μαζί και κωδικό ενεργοποίησης και όλα έγιναν μέσα απο την VW, μόνο που αγόρασα το πακέτο led απο Γερμανία και το πέρασα εδώ.

Αν ειναι για γνήσια, Γνώμη μου ειναι να πας στην αντιπροσωπεία και να ρωτήσεις ποσό και τι χρειάζεται μαζί με τους κωδικούς, να τα πάρεις γραμμένα σε χαρτί αυτά που θα χρειαςτουν και να δεις αν μπορείς να τα πάρεις απο κάπου άλλου μήπως σου βγουν ποιο οικονομικά.

Πάντος είτε έτσι, είτε αλλιώς, χρειάζεται χρειάζεται αρκετά χρήματα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που μίλησα με άτομο που έχει κάνει την μετατροπή στο 6άρι χρειάζονται επιπλέον τα παραπάνω καλώδια για τα φανάρια και οι αισθητήρες  ύψους οι οποίοι είναι λίγο ακριβοί και κωδικοποίηση. Οι αισθητήρες βέβαια μπορούν να μην μπουν αλλά η ρύθμιση πάνω κάτω θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα.  Άρα προχωράω στο να μαζεύω σιγά - σιγά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συζήτηση σχετικά με το θέμα, εδώ: http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=2223

Σκέφτομαι και γω να τοποθετήσω ΟΕΜ στο μέλλον, όπως και να αλλάξω και τα πίσω με led.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζονται και αισθητήρες στο τιμόνι για να μπορούν να περιστρέφονται οι προτζέκτορες?? 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου έγραψα ότι πρέπει να ρωτήσεις στην VW για το πόσα και ποιά πράγματα σου χρειάζονται... Να πάρεις όλους τους κωδικούς σε χαρτί και να αρχίσει το ψάξιμο στο ebay ή στο aliexpress, διαφορετικά θα σου κοστίσει όσο ένα απλό UP σε τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζονται και αισθητήρες στο τιμόνι για να μπορούν να περιστρέφονται οι προτζέκτορες?? 

Νομίζω πως οι αισθητήρες αυτοί ειναι εγκατεστημένοι σε όλα τα 7άρια και στο δικό σου! Φάνη σκέφτεσαι να βάλεις??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δες κάτι σε retrofit που είναι ποιο "οικονομικό" :

Win Power Headlights With Angel Eye And Bi-Xenon Projector For 2014-2015 VW Golf MK7,Version 2 https://www.amazon.co.uk/dp/B01CHNOV8O/ref=cm_sw_r_cp_awd_LMS-wbJXA4SQS

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, faniaros said:

Παιδιά δεν χρειάζονται και αισθητήρες στο τιμόνι για να μπορούν να περιστρέφονται οι προτζέκτορες?? 

Αν εννοείς για την ρύθμιση καθ'ύψος, σ'εμάς τουλάχιστον υπάρχει ένας αισθητήρας στον πίσω άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο το σκέφτομαι απλά φοβάμαι ότι είναι πάρα πολλή δουλειά κ μεγάλο το κόστος κ δεν αξίζει... Ίσως αργότερα αν μαζέψω μερικά λεφτά. Θέλω πρώτα να βάλω το sub ;-) queen, όχι εννοώ αισθητήρες για να στριβουν τα φώτα δεξιά αριστερά σύμφωνα με το τιμόνι, το λεγόμενο dynamic cornering lights

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α οκ, εμάς με τα εργοστασιακά το κάνει αυτόματα, αν θέλεις να τα βάλεις μετά δεν ξέρω πως γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.