Jump to content
giannis 30

golf 7 1.6 tdi - Υποψήφιοι Αγοραστες (Απορίες - Απόψεις - Εκδόσεις & Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

καλημερα σας παιδια, ειμαι νεο μελος στο φορουμ, θελω να αγορασω το golf το tdi το bluemotion και θα ηθελα να μου εξηγησετε εαν γνωριζετε ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στον κινητηρα του golf tdi r line μοντελο του 2013 και το golf tdi bluemotion Μοντελο του 2014..γιατι το rline βγαζει 5 σχεσεις στο κιβωτιο ταχυτητων ενω το bluemotion εχει 6 σχεσες ενω εχουν τον ιδιο κινητηρα?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι αυτό που λέει η Μαργαρίτα πιο πάνω! Έχω το συγκεκριμένο μοντέλο και εκτός από τις 6 σχέσεις, έχεις κάπου στο μισό λίτρο χαμηλότερη κατανάλωση, γύρω στα 30 κιλά ελαφρύτερο, με διαφορετικό εσωτερικό και 15ρες ζάντες, σε αντίθεση με τις 17ρες του R-Line. Επίσης έχει πιο "ψιλή" βαλβολίνη στο κιβώτιο και active grill shutters, σε αυτά που δεν βλέπεις. Καλωσήρθες και να ξέρεις ότι είμαστε όλοι (κ εγώ ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο) για ό,τι απορίες έχεις, στη διάθεσή σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας παιδια, σας ευχαριστω παρα  πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε. Καποιες φορες ισως γινω αρκετα κουραστικος με τις ερωτησεις μου, αυτο οφειέται στο γεγονος οτι δεν εχω και μεγαλη γνωση σχετικα με τα αυτοκινητα και με τις ορολογιες που ακουω. Να σας κανω δυο ερωτησεις ακομη που με απασχολουν: 

  • Η πρωτη ειναι αν στις χαμηλες στροφες εχει θεμα  με το start/stop  (οπως το POLO tdi των 75 ιππων) και ''σβηνει''
  • Η δευτερη αν ο θορυβος του κινητηρα ακουγεται αρκετα στο εσωτερικο του αυτοκινητου   
Edited by giannis 30
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , giannis 30 said:

Καλημερα σας παιδια, σας ευχαριστω παρα  πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε. Καποιες φορες ισως γινω αρκετα κουραστικος με τις ερωτησεις μου, αυτο οφειέται στο γεγονος οτι δεν εχω και μεγαλη γνωση σχετικα με τα αυτοκινητα και με τις ορολογιες που ακουω. Να σας κανω δυο ερωτησεις ακομη που με απασχολουν: 

  • Η πρωτη ειναι αν στις χαμηλες στροφες εχει θεμα  με το start/stop  (οπως το POLO tdi των 75 ιππων) και ''σβηνει''
  • Η δευτερη αν ο φορυβος του κινητηρα ακουγεται αρκετα στο εσωτερικο του αυτοκινητου   

Καλημέρα Γιάννη απο τα 2 ερωτήματα που θέτεις μπορώ να σου απαντήσω στο δεύτερο που έχει να κάνει με τον ήχο του κινητήρα που μεταφέρεται μέσα στην καμπίνα..... Πράγματι σε πολλά vw και όχι μόνο στο δικό σου ακούγεται ο ήχο της μηχανής. Αυτό οφείλεται στην μόνωση (όχι και τόσο καλής ποιότητας) που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κινητήρα, γενικά όμως όπως μου έχει πει φίλος μηχανικός όσα αυτοκίνητα έχουν καδένες είναι πιο θορυβώδες από άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας παιδια, σας ευχαριστω παρα  πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε. Καποιες φορες ισως γινω αρκετα κουραστικος με τις ερωτησεις μου, αυτο οφειέται στο γεγονος οτι δεν εχω και μεγαλη γνωση σχετικα με τα αυτοκινητα και με τις ορολογιες που ακουω. Να σας κανω δυο ερωτησεις ακομη που με απασχολουν: 

  • Η πρωτη ειναι αν στις χαμηλες στροφες εχει θεμα  με το start/stop  (οπως το POLO tdi των 75 ιππων) και ''σβηνει''
  • Η δευτερη αν ο θορυβος του κινητηρα ακουγεται αρκετα στο εσωτερικο του αυτοκινητου   

Για το ερώτημα 1 : Δεν εχει κανένα θέμα, αυτο το πρόβλημα εμφανίστηκε μόνο σε ορισμένα polo και απο οτι εχω διαβάσει το έχουν διορθώσει.

Για το ερώτημα 2 : Ο καινούριος ο κινητήρας με τα 110hp ειναι ποιο αθόρυβος απο τον προηγούμενο με τα 105,όσο για εσωτερικά προσωπικά εγω δεν καταλαβαίνω οτι οδηγάω diesel!!

Το golf 7 εχει αρκετά καλη ηχομόνωση,ενα μείον του οτι έρχεται ένας ήχος σε μεγάλες ταχύτητες απο την κύλιση των τροχών στο οδόστρωμα,ίσως και να ειναι θέμα ελαστικού.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπε ο Στέλιος! Το αυτοκίνητο δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα με σβήσιμο κινητήρα απροειδοποίητα (ακόμα και στη περίπτωση που σου σβήσει με απότομο σήκωμα του συμπλέκτη, μόλις τον πατήσεις ξανά, το αυτοκίνητο παίρνει μπρος μόνο του) οπότε μην σε απασχολεί! Κ δεύτερο, ο κινητήρας γενικά ακούγεται ότι είναι πετρέλαιο στο εξωτερικό, όμως η ηχομόνωση είναι κορυφαία και στο εσωτερικό ακούγεται μόνο υπό πίεση! Σκέψου ότι με σταθερή ταχύτητα 100 -120 το μόνο που ακούγεται είναι θόρυβος από τα λάστιχα και ίσως κάποιοι αεροδυναμικοί θόρυβοι από τους καθρέφτες, αλλά γενικά είναι πολύ ήσυχο, ειδικά σε ταξίδι, δεν κουράζει καθόλου, και δεν υπάρχει αυτοκίνητο στη κατηγορία του να το κοντράρει σε ηχομόνωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους παιδια για το χρονο σας και για τις πληροφοριες που μου δωσατε. Αν εχω οποιαδηποτε αλλη απορια θα την αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά!

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του GOLF 1.0 TSI BLUEMOTION, μάλλον στην ομώνυμη έκδοση, αν και ο εξοπλισμός της ACTIVE δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να χαρακτηριστεί ελλιπής.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Κάνοντας test drive την έκδοση ACTIVE (με τα λάστιχα στη διάσταση 195...) αντιλήφθηκα μετά τα 80-90 χλμ./ώρα θόρυβο από αέρα, σαν σφύριγμα προερχόμενο από την περιοχή του αριστερού καθρέφτη-μικρού τζαμιού της πόρτας του οδηγού. Κατά τα άλλα, το αυτοκίνητο μου φάνηκε πολύ ήσυχο, ιδίως ο κινητήρας, ενώ δεν μπορώ να παραπονεθώ ούτε για θόρυβο κύλισης. Μόνο αυτό το σφύριγμα του αέρα με ενόχλησε αρκετά, αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για φυσιολογικό-συνηθισμένο αεροδυναμικό θόρυβο από το σχήμα του καθρέφτη ή για κάποιο ελάττωμα στην κατασκευή-ηχομόνωση στο συγκεκριμένο σημείο. Έχει παρουσιαστεί το συγκεκριμένο φαινόμενο σε κάποιον κάτοχο;

Σκοπεύω να επαναλάβω τη δοκιμή, αυτή τη φορά από τη θέση του συνοδηγού, προκειμένου να διαπιστώσω αν ο θόρυβος είναι ίδιος και στις δύο μεριές της καμπίνας...

Θα με βοηθούσε πολύ μια ενδεχόμενη απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2016 at 11:44 ΜΜ, faniaros said:

Ακριβώς αυτό που είπε ο Στέλιος! Το αυτοκίνητο δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα με σβήσιμο κινητήρα απροειδοποίητα (ακόμα και στη περίπτωση που σου σβήσει με απότομο σήκωμα του συμπλέκτη, μόλις τον πατήσεις ξανά, το αυτοκίνητο παίρνει μπρος μόνο του) οπότε μην σε απασχολεί! Κ δεύτερο, ο κινητήρας γενικά ακούγεται ότι είναι πετρέλαιο στο εξωτερικό, όμως η ηχομόνωση είναι κορυφαία και στο εσωτερικό ακούγεται μόνο υπό πίεση! Σκέψου ότι με σταθερή ταχύτητα 100 -120 το μόνο που ακούγεται είναι θόρυβος από τα λάστιχα και ίσως κάποιοι αεροδυναμικοί θόρυβοι από τους καθρέφτες, αλλά γενικά είναι πολύ ήσυχο, ειδικά σε ταξίδι, δεν κουράζει καθόλου, και δεν υπάρχει αυτοκίνητο στη κατηγορία του να το κοντράρει σε ηχομόνωση.

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά!

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του GOLF 1.0 TSI BLUEMOTION, μάλλον στην ομώνυμη έκδοση, αν και ο εξοπλισμός της ACTIVE δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να χαρακτηριστεί ελλιπής.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Κάνοντας test drive την έκδοση ACTIVE (με τα λάστιχα στη διάσταση 195...) αντιλήφθηκα μετά τα 80-90 χλμ./ώρα θόρυβο από αέρα, σαν σφύριγμα προερχόμενο από την περιοχή του αριστερού καθρέφτη-μικρού τζαμιού της πόρτας του οδηγού. Κατά τα άλλα, το αυτοκίνητο μου φάνηκε πολύ ήσυχο, ιδίως ο κινητήρας, ενώ δεν μπορώ να παραπονεθώ ούτε για θόρυβο κύλισης. Μόνο αυτό το σφύριγμα του αέρα με ενόχλησε αρκετά, αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται για φυσιολογικό-συνηθισμένο αεροδυναμικό θόρυβο από το σχήμα του καθρέφτη ή για κάποιο ελάττωμα στην κατασκευή-ηχομόνωση στο συγκεκριμένο σημείο. Έχει παρουσιαστεί το συγκεκριμένο φαινόμενο σε κάποιον κάτοχο;

Σκοπεύω να επαναλάβω τη δοκιμή, αυτή τη φορά από τη θέση του συνοδηγού, προκειμένου να διαπιστώσω αν ο θόρυβος είναι ίδιος και στις δύο μεριές της καμπίνας...

Θα με βοηθούσε πολύ μια ενδεχόμενη απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω εντοπίσει και εγώ τον συγκεκριμένο ήχο... Δεν θα τον περιέγραφα ως σφύριγμα όμως, αλλά ως βουητό. Στο mk7 forum υπήρχαν κάποιοι στους οποίους δεν έκλειναν καλά τα λάστιχα της πόρτας, ακριβώς στο σημείο εκείνο και προχώρησαν στη παραμόρφωση του σκελετού της πόρτας ή στο "γέμισμα" των ελαστικών για καλύτερο κλείσιμο και λύθηκε το πρόβλημά τους. Εγώ βέβαια τον ακούω μετά τα 110-120, οπότε μπορεί να προέρχεται και από τον καθρέφτη... Για να λέμε και την αλήθεια πάντως, το δικό μου έχει Michelin Energy Saver+, τα οποία δεν φημίζονται κιόλας για την αθόρυβη κύλισή τους, οπότε δεν αποκλείω το ενδεχόμενο ο θόρυβος να προέρχεται και από αυτά...

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , faniaros said:

Η αλήθεια είναι ότι έχω εντοπίσει και εγώ τον συγκεκριμένο ήχο... Δεν θα τον περιέγραφα ως σφύριγμα όμως, αλλά ως βουητό. Στο mk7 forum υπήρχαν κάποιοι στους οποίους δεν έκλειναν καλά τα λάστιχα της πόρτας, ακριβώς στο σημείο εκείνο και προχώρησαν στη παραμόρφωση του σκελετού της πόρτας ή στο "γέμισμα" των ελαστικών για καλύτερο κλείσιμο και λύθηκε το πρόβλημά τους. Εγώ βέβαια τον ακούω μετά τα 110-120, οπότε μπορεί να προέρχεται και από τον καθρέφτη... Για να λέμε και την αλήθεια πάντως, το δικό μου έχει Michelin Energy Saver+, τα οποία δεν φημίζονται κιόλας για την αθόρυβη κύλισή τους, οπότε δεν αποκλείω το ενδεχόμενο ο θόρυβος να προέρχεται και από αυτά...

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είμαι σίγουρος ότι επρόκειτο για θόρυβο από αέρα, δεν ήταν βουητό... Πρέπει οπωσδήποτε να ξανακάνω δοκιμή, γιατί ήταν αρκετά ενοχλητικό το συγκεκριμένο κομμάτι... Δεν ξέρω μήπως η έκδοση Bluemotion με τη σπορ ανάρτηση και τον -σύμφωνα με τα χαρτιά- μειωμένο αεροδυναμικό συντελεστή δεν παρουσιάζει τόσο έντονο αεροδυναμικό θόρυβο...

Φοβάμαι να προχωρήσω σε μια αγορά σε διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, και μετά να με ενοχλεί κάτι τέτοιο καθημερινά πάνω από τα 90 χλμ./ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι κοιτώντας την πόρτα, τον καθρέφτη και τα λάστιχα εφαρμογής, μου φάνηκαν όλα μια χαρά, γι΄αυτό και απορώ από που μπορεί να προερχόταν ο θόρυβος...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά τύχη πρόσεξες την ευθυγράμμιση της πόρτας? Έκανα λίγη έρευνα και βρήκα ότι αν δεν είναι καλά ευθυγραμμισμένη η πόρτα, δεν κλείνει καλά και εισέρχονται αεροδυναμικοί θόρυβοι. Κοίταξα το δικό μου και όντως η πόρτα του οδηγού δεν είναι εντελώς ευθυγραμμισμένη με τη πίσω. Θα δω αν μπορώ να το διορθώσω και θα σου πω αν λύνεται έτσι το πρόβλημα, γιατί και εμένα με ενοχλεί να ακούω τέτοιους θορύβους, αν και για να λέμε την αλήθεια, ακόμα και με τη μουσική σε ελάχιστη ένταση δεν ακούγεται πλέον.. Βέβαια είμαι πολύ ψείρας σε αυτά, οπότε μπορεί να μην ακούω καν το θόρυβο που λες :p Ένα άλλο ενδεχόμενο, είναι να είναι ελαττωματικά τα λάστιχα της πόρτας, τα οποία αντικαθίστανται και όλα είναι καλά...

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα και κατέβηκα να δω το αυτοκίνητο και έβγαλα φωτογραφίες...

Για αρχή, μια φωτογραφία από το σημείο που πιστεύω ότι ακούγεται ο θόρυβος. 5c1c5c365c5f4c5ad8527f8c154707ca.jpg

Είναι το πάνω μέρος της πόρτας, όπου ενώνεται η πόρτα με το παραθυράκι.

Στη συνέχεια, μια φωτογραφία που δείχνει τη κακή ευθυγράμμιση της πόρτας...

66bb978bc1ffa9626192e7b020602a3d.jpg

Και μια με το σημείο από όπου πιστεύω ότι δημιουργείται το πρόβλημα. Φαίνεται ότι η κολωνα της πόρτας εξεχει αρκετά από το παραθυράκι...

851e7a60217a4797c756129df128df52.jpg6cc13a33635b361c62a60f0a0874a667.jpg5c5e5579c90a26b842d6208e7a92ac5a.jpg

Τέλος, μια από τη πόρτα του συνοδηγού, η οποία έχει σωστή ευθυγράμμιση...

6dc7ee8637f621eb5f44bd38a8733f0c.jpg

Στη τελευταία δεν εξεχει καθόλου η κολωνα...

Το αυτοκίνητο θα μπει για σέρβις σε λίγο, οπότε και θα ζητήσω να γίνει ευθυγράμμιση της πόρτας, ελπίζω λυνοντας έτσι το πρόβλημα μου, αν υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φάνη μην το αφήνεις κοίταξε το ειναι αρκετα εμφανές η ευθυγράμμιση που κάνει η πόρτα σου.σε εμένα η πίσω πόρτα του συνοδηγού η κολόνα της ειναι ποιο μέσα απο άλλες θα βγάλω φωτό αύριο με την μέρα και θα δημοσιεύσω.

δεν εχω όμως κάποιο θέμα με τον αέρα και εγω μετα τα 120 ακούω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, να σου πω την αλήθεια, ξέρω ότι το να έρθει το πίσω μέρος της πόρτας σε σωστή ευθυγράμμιση δεν είναι δύσκολο. Αυτό που με ανησυχεί είναι η μπροστινή κολωνα, στο καθρέφτη. Φοβάμαι ότι τζιμάνια της αντιπροσωπειας θα πάρουν κανένα λωστό, για να τα ισιαξουν με το ζόρι!Δεν θεωρώ πως είναι ουσιαστικό πρόβλημα, αλλά αισθητικό, γιατί πάντα πέφτει εκεί το μάτι μου... Είμαι περίεργος να δω φωτογραφίες και από το δικό σου πρόβλημα, για να δούμε αν λύνεται εύκολα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα γιατί ρε φίλε, το δικό σου μπορεί να είναι πένα! Να πω ότι το δικό μου είναι απλά "κοσμητικές" ατέλειες και δεν θεωρώ πως επηρεάζουν κάπως το αυτοκίνητο. Απλά είμαστε ψειρες και εγώ και ο Στέλιος και τα θέλουμε όλα στην εντελεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις φωτό. Θα κοιτάξω πιο αναλυτικά το αυτοκίνητο δοκιμής, για να δω αν έχουν σχέση παρόμοιες ατέλειες με τον αεροδυναμικό θόρυβο.

Τελικά, να το πάρω το χιλιάρι bluemotion??? :))

Link to comment
Share on other sites

463b20f5e7a59ce0a472e31caceb4c4b.jpgf8aba04a317347b2a30d1deb70e949f1.jpg

δεν μπορούσα να βγάλω καλήτερες, στην απο κάτω φωτο που πιέζω με το χέρι μου αν προσέξεις το πάνω μέρος του λάστιχου τότε μόνο εφάπτεται με την "κάσα" της πόρτας ενώ στην επάνω φωτο αν προσέξεις δεν εφάπτεται.

81a6373545accba976d5684b9e81fde4.jpg

όχι οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά όπως είπες Φάνη είμαστε πολύ "ψείρες" και ίσως ειναι κακό αυτο για τον εαυτό μας...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα έχεις δίκιο Στέλιο!! Νομίζω ότι εσένα είναι απλά θέμα ρύθμισης των μεντεσέδων και λογικά μετά θα εφαπτεται σωστά!

@kks, φίλε μου, σήμερα έκλεισα δέκα μήνες με το μωρό μου και 14.000 χιλιόμετρα και είμαι υπερευχαριστημένος. Είμαι ερωτευμένος μαζί του, και ειδικά κάθε φορά που επισκέπτομαι πρατήριο! Από μένα, ένα μεγάλο ναι! Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο κινητήρα, οπότε φρόντισε να κάνεις ένα εκτεταμένο test drive, σε όσο περισσότερες συνθήκες μπορείς, πχ πόλη με κίνηση, επαρχιακο δίκτυο, εθνικές οδούς και αυτοκινητοδρόμους... Αν σε καλύπτει σαν κινητήρας, τότε δεν θα το μετανιώσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , faniaros said:

Χαχαχα γιατί ρε φίλε, το δικό σου μπορεί να είναι πένα! Να πω ότι το δικό μου είναι απλά "κοσμητικές" ατέλειες και δεν θεωρώ πως επηρεάζουν κάπως το αυτοκίνητο. Απλά είμαστε ψειρες και εγώ και ο Στέλιος και τα θέλουμε όλα στην εντελεια!

Σήμερα έφυγα βιαστικά για ταξίδι οπότε τη γλίτωσα, αύριο όμως μέτρο, παχύμετρο, laser κλπ... Ρε σε τι μπελά με βάλατε! Νταξ, πλάκα κάνω αλλά κι εγώ ψείρας είμαι οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα σας πω και τα δικά μου.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , faniaros said:

Χαχαχα έχεις δίκιο Στέλιο!! Νομίζω ότι εσένα είναι απλά θέμα ρύθμισης των μεντεσέδων και λογικά μετά θα εφαπτεται σωστά!

@kks, φίλε μου, σήμερα έκλεισα δέκα μήνες με το μωρό μου και 14.000 χιλιόμετρα και είμαι υπερευχαριστημένος. Είμαι ερωτευμένος μαζί του, και ειδικά κάθε φορά που επισκέπτομαι πρατήριο! Από μένα, ένα μεγάλο ναι! Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο κινητήρα, οπότε φρόντισε να κάνεις ένα εκτεταμένο test drive, σε όσο περισσότερες συνθήκες μπορείς, πχ πόλη με κίνηση, επαρχιακο δίκτυο, εθνικές οδούς και αυτοκινητοδρόμους... Αν σε καλύπτει σαν κινητήρας, τότε δεν θα το μετανιώσεις

@faniaros: Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το όλο support... Προσπαθώ ακόμη να καταλήξω μεταξύ του 1.0 βενζίνης bluemotion και του 1.6 ντίζελ advance, συνυπολογίζοντας ότι κάνω περίπου 13.000 χλμ. τον χρόνο... Δεν είναι τόσο πολλά τα χλμ. που κάνω ετησίως, οπότε έχω το δίλημμα για το βάθος χρόνου στο οποίο θα πετύχω την απόσβεση της υψηλότερης τιμής της diesel έκδοσης...

Εσύ έχεις το 1.6 TDI στην έκδοση bluemotion με τα μηδενικά τέλη? Φοράς τις ζάντες "Perth"?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν έκανα 13000 το χρόνο θα έπαιρνα βενζίνη......  Το ντίζελ είναι τώρα οικονομικότερο απο την βενζίνη αλλά σε ένα μήνα???????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.