Jump to content
giannis 30

golf 7 1.6 tdi - Υποψήφιοι Αγοραστες (Απορίες - Απόψεις - Εκδόσεις & Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Για αυτό πήρα φυσικό αέριο ;)

 

Πάντως σε μένα θόρυβο τέτοιο που περιγράφετε πιο πάνω δεν κάνει αλλά ακόμα δεν κοίταξα αν είναι αλφαδιασμένα όλα. Α, δεν είμαι και πολύ δυνατός στην ακοή!

 

Link to comment
Share on other sites

@faniaros: Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το όλο support... Προσπαθώ ακόμη να καταλήξω μεταξύ του 1.0 βενζίνης bluemotion και του 1.6 ντίζελ advance, συνυπολογίζοντας ότι κάνω περίπου 13.000 χλμ. τον χρόνο... Δεν είναι τόσο πολλά τα χλμ. που κάνω ετησίως, οπότε έχω το δίλημμα για το βάθος χρόνου στο οποίο θα πετύχω την απόσβεση της υψηλότερης τιμής της diesel έκδοσης...

Εσύ έχεις το 1.6 TDI στην έκδοση bluemotion με τα μηδενικά τέλη? Φοράς τις ζάντες "Perth"?

Αλίμονο φίλε μου, γι'αυτο είμαστε εδώ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλο! Για μένα, δεν έχει τόσο σημασία το πόσα χιλιόμετρα κάνεις, αλλά το πως... Και εξηγώ! Αν κάνεις πολλές σύντομες διαδρομές πας σε βενζίνη. Αν το χιλιόμετρα τα κάνεις σε εθνικές οδούς και έχουν μεγάλη διάρκεια παίρνεις πετρέλαιο. Προσωπικά, το αυτοκίνητο το μετακινώ δύο φορές τη βδομάδα, αλλά κάθε φορά κάνω πάνω από 200 χιλιόμετρα. Το πετρέλαιο για μένα ήταν συνειδητή επιλογή λόγω της φύσης των διαδρομών που κάνω. Ακριβώς αυτό έχω, με εξαταχυτο κιβώτιο, 110 άλογα και 85 γραμμάρια. Δεν θυμάμαι πως λέγονται οι ζάντες μου, αλλά είναι 15ρες. Να και μια φωτογραφία 3bdd30e83fd0c193ab82641dfd2f0d97.jpg

Link to comment
Share on other sites

@faniaros Αν γνωρίζεις τα φρένα σου μέσα στη 15άρα ζάντα είναι 280 ή 288?

 

@Για τους τυχερούς κατόχους Diesel μέχρι στιγμής

1. Η αύξηση στον ειδικό φόρο κατανάλωσης του diesel αποκλείστηκε τελικά, καθώς κάτι τέτοιο θα επηρέαζε πολύ τις τιμές και το κόστος των μεταφορών, ενώ παράλληλα θα αποτελούσε και κίνητρο φοροδιαφυγής. 

2. Η αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στη βενζίνη περίπου κατά 4,5%, με στόχο την άντληση επιπλέον εσόδων της τάξεως των 100 εκατ. ευρώ.

3. Η αύξηση του ειδικού φόρου στο φυσικό αέριο, με στόχο την είσπραξη περίπου 25 εκατ. ευρώ. 

Τα παραπάνω είναι προτάσεις της κυβέρνησης και μέχρι στιγμής έχουν γίνει δεκτά από τους δανειστές για να κλίσει η αξιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

@Vassilis63 Οι μπροστινοί δίσκοι είναι 288mm και οι πίσω 272mm. 

Ως κάτοχος diesel, να σου πω ότι μου έφτιαξες τη μέρα! :p

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Vassilis63 said:

@faniaros Αν γνωρίζεις τα φρένα σου μέσα στη 15άρα ζάντα είναι 280 ή 288?

 

@Για τους τυχερούς κατόχους Diesel μέχρι στιγμής

1. Η αύξηση στον ειδικό φόρο κατανάλωσης του diesel αποκλείστηκε τελικά, καθώς κάτι τέτοιο θα επηρέαζε πολύ τις τιμές και το κόστος των μεταφορών, ενώ παράλληλα θα αποτελούσε και κίνητρο φοροδιαφυγής. 

2. Η αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στη βενζίνη περίπου κατά 4,5%, με στόχο την άντληση επιπλέον εσόδων της τάξεως των 100 εκατ. ευρώ.

3. Η αύξηση του ειδικού φόρου στο φυσικό αέριο, με στόχο την είσπραξη περίπου 25 εκατ. ευρώ. 

Τα παραπάνω είναι προτάσεις της κυβέρνησης και μέχρι στιγμής έχουν γίνει δεκτά από τους δανειστές για να κλίσει η αξιολόγηση.

Μια σημαντική παρατήρηση μιας και είμαστε σε φόρουμ αυτοκινήτων.

Ο Ε.Φ.Κ. ΔΕΝ επιβάλλεται στο φυσικό αέριο κίνησης. Είναι μηδενικός (για λόγους προώθησης μάλλον του Φ.Α. ως καύσιμο κίνησης).

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , alej said:

Οι ζάντες Perth είναι αυτές:

Enlight1.png

Ναι! Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν μου αρέσουν... Είναι 16άρες και τις βάζει μαμά στο 1.0 Bluemotion. Τις 15άρες στο Active. 

Καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , faniaros said:

Αλίμονο φίλε μου, γι'αυτο είμαστε εδώ, να βοηθάμε ο ένας τον άλλο! Για μένα, δεν έχει τόσο σημασία το πόσα χιλιόμετρα κάνεις, αλλά το πως... Και εξηγώ! Αν κάνεις πολλές σύντομες διαδρομές πας σε βενζίνη. Αν το χιλιόμετρα τα κάνεις σε εθνικές οδούς και έχουν μεγάλη διάρκεια παίρνεις πετρέλαιο. Προσωπικά, το αυτοκίνητο το μετακινώ δύο φορές τη βδομάδα, αλλά κάθε φορά κάνω πάνω από 200 χιλιόμετρα. Το πετρέλαιο για μένα ήταν συνειδητή επιλογή λόγω της φύσης των διαδρομών που κάνω. Ακριβώς αυτό έχω, με εξαταχυτο κιβώτιο, 110 άλογα και 85 γραμμάρια. Δεν θυμάμαι πως λέγονται οι ζάντες μου, αλλά είναι 15ρες. Να και μια φωτογραφία 3bdd30e83fd0c193ab82641dfd2f0d97.jpg

Οι δικές σου πρέπει να είναι οι Lyon. 

Η διαφορά μεταξύ των εκδόσεων που κοιτούσα (1.0 115hp Bluemotion και 1.6 TDI 110hp Advance) είναι περίπου 1.500€.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , alej said:

Μια σημαντική παρατήρηση μιας και είμαστε σε φόρουμ αυτοκινήτων.

Ο Ε.Φ.Κ. ΔΕΝ επιβάλλεται στο φυσικό αέριο κίνησης. Είναι μηδενικός (για λόγους προώθησης μάλλον του Φ.Α. ως καύσιμο κίνησης).

Πράγματι το Φ.Α. είναι αφορολόγητο. Έκανα μια σύγκριση με έναν οικιακό λογαριασμό που οι τιμές βέβαια είναι σε κυβικά μέτρα και ένα κυβικό ανάλογα με τη θερμοκρασία είναι περίπου 700 γραμμάρια, έτσι  η τιμή του φυσικού αερίου στο σπίτι είναι περίπου 1,30 ευρώ το κιλό.

Πιο κάτω ένας οικιακός λογαριασμός και ένας μετατροπέας κυβικών σε κιλά.

http://www.unitrove.com/engineering/tools/gas/natural-gas-density

Ypodeigma_Logariasmou.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνουμε αναγωγή σε kwh για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Μην ξεχνάς ότι στο CNG η πίεση είναι 200Bar ενώ στο αέριο στο σπίτι 25mbar.

Δεν είναι όμως εντελώς αφορολόγητο, έχει Φ.Π.Α. 13%. Αλλά έχει εξαιρεθεί από τον Ε.Φ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , alej said:

Καλό είναι να κάνουμε αναγωγή σε kwh για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Μην ξεχνάς ότι στο CNG η πίεση είναι 200Bar ενώ στο αέριο στο σπίτι 25mbar.

Δεν είναι όμως εντελώς αφορολόγητο, έχει Φ.Π.Α. 13%. Αλλά έχει εξαιρεθεί από τον Ε.Φ.Κ.

Εγώ είδα στον οικιακό λογαριασμό ότι, τα 132 κυβικά μέτρα έχουν 126 ευρώ.  Αυτά τα 132 κυβικά μέτρα Φ.Α. έχουν ένα συγκεκριμένο βάρος είτε το συμπιέσεις στα 25mbar είτε στα 200 bar. 

Όσο για τον Φ.Π.Α. ούτε λόγος, φυσικά και υπάρχει. Πάντως το 0.88 ευρώ το κιλό είναι από τα πιο χαμηλά στην Ευρώπη.

http://cngeurope.com

Link to comment
Share on other sites

@kks, προσωπικά προτιμώ τις δικές μου 15ρες, λόγω του ότι συμβάλλουν στη βελτιστοποίηση της κατανάλωσης επειδή είναι πιο στενές και πιο ελφριες. Επίσης, δεν μου άρεσε και πολύ το σχέδιο των 16, αν και μου αρέσει η επιφάνεια τους που θυμίζει diamond cut! Μην κοιτάς τα 1500€ διαφορά, είναι άχρηστο νούμερο αν η χρήση που κάνεις είναι για βενζίνη, γιατί θα τα πληρώσεις πολλαπλά σε πιθανές βλάβες... Αν η χρήση για την οποία το θες, επιτρέπει το diesel, εγώ θα το επέλεγα.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, ξεφύγαμε στην κουβέντα. Ας μεταφερθεί σε άλλο topic να συνεχίσουμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , alej said:

 

 

Βασίλη, ξεφύγαμε στην κουβέντα. Ας μεταφερθεί σε άλλο topic να συνεχίσουμε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. ΟΚ 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , faniaros said:

@kks, προσωπικά προτιμώ τις δικές μου 15ρες, λόγω του ότι συμβάλλουν στη βελτιστοποίηση της κατανάλωσης επειδή είναι πιο στενές και πιο ελφριες. Επίσης, δεν μου άρεσε και πολύ το σχέδιο των 16, αν και μου αρέσει η επιφάνεια τους που θυμίζει diamond cut! Μην κοιτάς τα 1500€ διαφορά, είναι άχρηστο νούμερο αν η χρήση που κάνεις είναι για βενζίνη, γιατί θα τα πληρώσεις πολλαπλά σε πιθανές βλάβες... Αν η χρήση για την οποία το θες, επιτρέπει το diesel, εγώ θα το επέλεγα.

...ούτε κι εμένα μου αρέσει το σχέδιο των 16". Προτιμώ τις Toronto.

Όσον αφορά στη χρήση: Περίπου 13.500 χλμ. τον χρόνο, κυρίως στην Αθήνα, πού και πού φυσικά και κανένα ταξιδάκι με την οικογένεια (δύο μικρά παιδάκια + αποσκευές). Θεωρώ πως βρίσκομαι σχεδόν στο όριο για το ντίζελ και υπολογίζω την απόσβεση σχεδόν σε 4-5 χρόνια. 

Από κόστος σέρβις πώς πάει; 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσοχή από εδώ και πέρα, η τιμή του diesel μπορεί να πάρει την ανηφόρα.

Μπορεί να την βάλουν ίδια με την βενζίνη και στους επαγγελματίες να αφαιρούν τους φόρους. Άσε που με τον τρόπο αυτό θα κρατάνε λεφτά από του επαγγελματίες και θα τα δίνουν πίσω μετά (αφού παρακρατήσουν φόρους χρωστούμενους, χρέη από ΕΝΦΙΑ κλπ).  Αν με ακούσουν με βλέπω στο υπουργειο με τέτοιες ιδέες...

Στην Ιταλία κάπως έτσι γίνεται νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες αυτά δημόσια alej και παίρνουν ιδέες τα τζιμάνια μας! :p @kks, δεν έχω ακόμα το πρώτο σέρβις εγώ, θα μπει την επόμενη βδομάδα και θα σου πω.. Ακόμα και ίδια να είναι η τιμή πάντως, απόσβεση θα κάνεις, λόγω του ότι το diesel είναι εκ φύσεως 30% οικονομικότερο από τη βενζίνη στη κατανάλωση. Αν οι διαδρομές σου είναι πάνω από μισή ώρα έκαστη, είσαι εντάξει με diesel. Ξαναλέω ότι δεν έχω δοκιμάσει τον 1.0 tsi, αλλά έχω ακούσει ότι για ταξίδια, σε εθνική οδό κλπ όπου υπάρχουν υψηλότερες ταχύτητες, ο diesel υπερέχει λόγω ροπής. Πόσο μάλλον, αν είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο με όλα όσα χρειάζονται δύο παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη υπεροχή του diesel στην κατανάλωση δεν εντοπίζεται στα ταξίδια γιατί και με ένα βενζινοκίνητο θα πετύχεις καλές τιμές κατανάλωσης με λίγη προσοχή (υποδεέστερες του diesel αλλά καλές).

Η χαοτική διαφορά υπάρχει στην πόλη σε κοντινές διαδρομές με χαμηλές ταχύτητες. Αυτό οφείλεται στο ότι ο κινητήρας diesel όταν είναι κρύος καταναλώνει ελάχιστα παραπάνω από ότι ζεστός ενώ ο βενζινοκινητήρας όταν είναι κρύος και μέχρι να ζεσταθεί καίει παπάδες....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με 25000 km σε ένα χρόνο που είχα κάνει συγκριτικά με το polo βενζίνης είχα κάνει οικονομία 1200 ευρώ (υπολογισμένη σε κάθε γέμισμα στις ίδιες διαδρομές).

Κόστος service normal. Απόσβεση θα κάνεις (αν δεν ανεβάσουν τιμή) αλλά για να μην έχεις θέματα με dpf πρέπει να κάνεις 1 διαδρομή την βδομάδα σε ανοιχτό δρόμο, αλλιώς πολλές μικρές διαδρομές θα το μπουκώσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη υπεροχή του diesel στην κατανάλωση δεν εντοπίζεται στα ταξίδια γιατί και με ένα βενζινοκίνητο θα πετύχεις καλές τιμές κατανάλωσης με λίγη προσοχή (υποδεέστερες του diesel αλλά καλές).

Η χαοτική διαφορά υπάρχει στην πόλη σε κοντινές διαδρομές με χαμηλές ταχύτητες. Αυτό οφείλεται στο ότι ο κινητήρας diesel όταν είναι κρύος καταναλώνει ελάχιστα παραπάνω από ότι ζεστός ενώ ο βενζινοκινητήρας όταν είναι κρύος και μέχρι να ζεσταθεί καίει παπάδες....

Συμφωνώ στα πάντα, εκτός από το θέμα με τα ταξίδια.. Με το 1.6 ατμόσφαιρα βενζίνη του πατέρα μου, η καλύτερη κατανάλωση που έχω καταφέρει είναι 5.5 λ/100. Αντίστοιχα, με το δικό μου είναι 3.7 μέχρι στιγμής χωρίς να έχω κάνει το πρώτο σέρβις (εννοώ ότι δεν έχει στρώσει πλήρως ακόμα). Μπορεί τα 1.8 λίτρα να μην σου φαίνονται πολλά, όμως στα 1000 χιλιόμετρα είναι 18 λίτρα... Να πω ότι μιλάω για την ίδια διαδρομή, η οποία έχει γίνει πάνω από 20 φορές και με τα δύο αυτοκίνητα, σε παρόμοιες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2016 at 11:33 ΠΜ, faniaros said:

Συμφωνώ στα πάντα, εκτός από το θέμα με τα ταξίδια.. Με το 1.6 ατμόσφαιρα βενζίνη του πατέρα μου, η καλύτερη κατανάλωση που έχω καταφέρει είναι 5.5 λ/100. Αντίστοιχα, με το δικό μου είναι 3.7 μέχρι στιγμής χωρίς να έχω κάνει το πρώτο σέρβις (εννοώ ότι δεν έχει στρώσει πλήρως ακόμα). Μπορεί τα 1.8 λίτρα να μην σου φαίνονται πολλά, όμως στα 1000 χιλιόμετρα είναι 18 λίτρα... Να πω ότι μιλάω για την ίδια διαδρομή, η οποία έχει γίνει πάνω από 20 φορές και με τα δύο αυτοκίνητα, σε παρόμοιες συνθήκες.

Δεν διαφωνούμε σε κάτι έγραψα πιο πάνω ότι και το βενζινοκίνητο πετυχαίνει καλές τιμές στο ταξίδι  ( το 5,5 λίτρα  στα 100 είναι μια καλή τιμή) αλλά είναι υποδεέστερες του diesel.

Πρόσεξε τώρα, όταν αντιπαρατίθεσαι (καλοπροαίρετα) με έναν που έχει βενζινοκίνητο δεν είναι σκληρό επιχείρημα  η διαφορά του 1,8 λίτρα.

Όταν όμως η διαφορά στην πόλη   είναι στην καλύτερη περίπτωση πάνω από 4 λίτρα   , τότε  η σύγκριση  είναι πολύ σκληρή.

Πιο κατώ φωτό με στοιχεία .Πάνω από 2000χμ μόνο μέσα στην πόλη χωρίς οικονομική οδήγηση , βαρύ πόδι, startstop εκτός, κοντινές αργές διαδρομές , μποτιλιαρίσματα, μέση ωριαία 29 χμ . Η κατανάλωση  στο 4.8  , για τις ίδιες συνθήκες  με βενζινοκίνητο στην καλύτερη 8 λίτρα για να μην  πω 10.......ή 12 λίτρα.......

 

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη έχεις δίκιο από αυτή την άποψη! Η αλήθεια είναι πως μένω σε μικρή πόλη, οπότε δεν έχω βιώσει έντονα τη κίνηση και τον τρόπο οδήγησης που περιγράφεις για να έχω προσωπική εμπειρία. Να σκεφτείς ότι ακόμα και με πολύ μεγάλη χρήση εντός πόλης, με το Golf, η μέση κατανάλωση ποτέ δεν ανέβηκε πάνω από 4.4. 

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί είστε. Εγώ με Παγκρατι / Κηφισιας πολλές φορές αγγίζω το 5.5.

Σε περιοχές σαν Ηλιουπολη / Αλιμο πιάνω 4.5 και έρχομαι στα ίσια μου ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, 14.000 χιλιόμετρα και δεν έχω ρίξει τίποτα... Βάζω όμως μόνο Avio και επειδή γεμίζω κάθε δύο βδομάδες, δεν νομίζω ότι προλαβαίνουν να αναπτυχθούν μύκητες... Όπως είπα πιο πάνω, οι πόλεις στις οποίες κινούμαι εγώ είναι σχετικά μικρές, χωρίς πολλή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.