Jump to content
giannis 30

golf 7 1.6 tdi - Υποψήφιοι Αγοραστες (Απορίες - Απόψεις - Εκδόσεις & Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

27 λεπτά πριν , nikdev said:

Μόνο από ιδιώτη με service book. Προσοχή στα χιλιόμετρα.

Μέχρι και 400.000 έχω βρεί σε Golf 6 Tdi

Από ιδιώτη το έχω βρεί, το παιδί είναι πολύ συνεργάσιμο. Προϋπόθεση ήταν να ελεχθεί απο αντιπροσωπεία! αυτό που φοβάμαι είναι αν αξίζει τον κόπο; να φοβάμαι για τα euro 5;

διόρθωση, είναι Golf MK7!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..μετα απο σκεψη αποφασισα να προβω σε αγορα ενως golf tdi 1.6  R-20 μοντελο 2010 που λεει οτι εχει 149.000χλμ.. εννοειται πως θα το παω για τσεκ στον μηχανικο μου πριν την αγορα,απλα θα ηθελα να μου πειτε τα υπερ κ τα κατα ενως τετοιου αυτοκινητου μιας κ ποτε δεν ειχα στην κατοχη μου diesel αυτοκινητο..πολλα ακουω απο γνωστους οτι αν βγαλει προβλημα θα βαλω βαθια το χερι στην τσεπη κ διαφορα τετοια που μου λενε οτι οι κινητηρες βενζινης δεν τα εχουν.. εσεις τι λετε; Ισχυουν αυτα ή εχουν κολλησει ορισμενοι στο παρελθον στους παλιους ισως diesel κονητηρες που ενδεχομενως να εβγαζαν θεματακια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Έχω ήδη 4 χρόνια ένα 1.6TDi 1.6 ΜΚ7. Και εγω φοβόμουν αυτά που λες (και ακόμα τα φοβάμαι). Αλλά δεν μπορείς να πορεύεσαι έτσι. Εγώ μετά από τόσα χρόνια, λειτουργώ ως εξής:

κάνω την συντήρηση που πρέπει (και ακόμα πιο συχνότερα από ό,τι συστήνει η VW) όσον αφορά λάδια, φίλτρα, νερά & ελπίζω να μην στραβώσει η δουλειά.

 

Ίσως πάλι τελικά τα νέα μοντέλα που είναι φτιαγμένα για πόλη να μην είναι και τόσο ευαίσθητα όσο παλιά. Αλλά και πάλι νομίζω πως πρέπει να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα για να έχει νοήμα να πάρεις ένα diesel. Διότι α) ο κινητήρας κάνει πιο πολύ αυτό για το οποίο φτιάχτηκε (να κάνει πολλά χλμ) και β) γιατί αν στραβώσει κάποια στιγμή και σου βγάλει ζημιά, τότε να έχεις λάβει ήδη κάποια αξία από το αυτοκίνητό σου και να έχεις κάνει κάμποσα χιλιόμετρα με μειωμένο κόστος σε σχέση με ένα βενζινοκίνητο.

 

Δεν ήταν και πολύ καλή η τεκμηρίωσή μου. Πιο πολύ ψυχολογική θα την έλεγες. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Edited by ntalkos
Link to comment
Share on other sites

Απο εμενα εννοειται πως θα γινεται η συντηρηση οπως πρεπει.. το θεμα ειναι αν ο προηγουμενος κατοχος τα εκανε ολα σωστα..τι θα μπορουσα να προσεξω δηλαδη για να μην πιαστω κοροιδο; Κ επισης δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο,οσες αγγελιες κ αν κοιταξα,περιπου στα 130-150 χιλαδες χλμ τα πουλανε οι περισσοτεροι..μηπως σημαινει κατι αυτο; Μηπως απο εκει κ περα ειναι που πρεπει καποιος να «φοβαται» ;

οσο για τα χλμ,εχεις δικιο να το λες κ η αληθεια ειναι πως εγω κυκλοφορω το αυτοκινητο σχεδον μονο μεσα στην πολη,δεν κανω δηλαδη πολλα χλμ..να αποφυγω δηλαδη το diesel; Η αληθεια ειναι πως κοιταω diesel για βαθος χρονου,δηλαδη για να μου μεινει αρκετα χρονια το αυτοκινητο γιατι δεν ξερω αν θα ειχα ξανα την δυνατοτητα να αλλαξω.. οσο για τις τιμες,απο οτι εχω δει σε μεταχειρισμενα ειναι γυρο στις 10.000€,ειναι καλα ή ειναι τσιμπημενα;

Θα παω αυριο να το δω απο κοντα κ θα ηθελα να του κανω καποιες ερωτησεις του «μαντρα» για να δει οτι ειμαι διαβασμενη,τι ερωτησεις θεωρεις εσυ ή καποιος αλλος,θα πρεπει να του κανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

 

Αν το αμάξι ειναι εισαγόμενο, και όχι βαπτισμένο Ελληνικό θα πρέπει να το δεις καλά, 2ον θα πρέπει να δεις αν έχει βιβλία και βιβλίο servise??? αν σου πει μα μου σου του για το βιβλίο τον servise Όπως είσαι μεταβολή και δρόμο.

3ον θα υπολογίσεις αν, λέω ΑΝ ειναι εισαγωγείς οτι  τα χιλιόμετρα που έχει παίζει να ειναι ακόμα παραπανω, απο αυτα που θα λεει στο κοντερ.

 

4ον αν σου πει η τον δεις ότι σου κάνει τον δύσκολο για να το πας το αμάξι σε δικό σου συνεργείο για ελέγχο όπως είσαι έφυγες!!  

 

5ον παίρνεις τον αριθμό πλαισίου του αμαξιού που έχει βρει και πας σε μια αντιπρωσοπια VW να σου πει αν υπαρχει το αμάξι και τι ιστορικό έχει και από που ειναι?

 

 

αυτά που έχει ακούσει για τα diesel ειναι αληθεια και ισχύουν !! πληροφοριακά και ενδεικτικα τα μπεκ πετρελαίου στοιχίζουν από 1000€ έως 1500€ το ένα, και μια αντλία πετρελαίου μεχρι και 5000€ και δεν τα λεω με υπερβολη αυτα τα ποσα. 

 

βάλε και κάτι φιλτρα DPF που στοιχίζουν κάτι 4000-5000€ τα έπιασες τα λεφτα σου  

 

γιατι diesel είχα και ξέρω :wink:      

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πετάς τέτοια νούμερα και απογοητεύεις τον κόσμο. Μπορεί να είναι αλήθεια, ειλικρινά δεν ξέρω. Αλλά το ζήτημα είναι πόσο πιθανό είναι να χρειαστεί κάποιος να αλλάξει μπεκ ή αντλία πετρελαίου. Γιατί αν φθείρονται τόσο εύκολα, κανείς δεν θα αγόραζε diesel τελικά. 

 

Άρα, αν γνωρίζεις (και μένα με ενδιαφέρει παρεπιμπτόντως) πες μας τι συντήρηση πρέπει κάποιος να κάνει ώστε να αποφύγει τέτοιου είδους ζημιές. Εγώ προσωπικά, αλλάζω λάδια-φίλτρο κάθε 10-12.000 χλμ, βάζω πετρέλαιο από 1-2 συγκεκριμένα βενζινάδικα, κάνω ούτως ή άλλως 20.000-25.000 χλμ / έτος και κάνω και το σταυρό μου. Τι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που αναφερεις εννοειται πως θα του τα πω..

τωρα οσο αφορα αυτα που μου λες οτι ισχυουν,δηλαδη τι ισχυει ακριβως με τα diesel; Πρεπει να το αποφυγω; Να κοιταξω καλυτερα βενζινη; Τα μπεκ κ η αντλια που μου αναφερεις ειναι πιθανο να θελησουν αντικατασταση απο λαθος συντηρηση ή επειδη ειναι ευπαθη;

πωπω παντως οι αποψεις ειναι τοσες πολλες που πραγματικα δεν ξερω με τι κριτιριο μπορει καποιος σαν κ εμενα να αποφασισει πιο ειναι το καλυτερο..

Σε καποιους που το λεω μου λενε μην το σκεφτεσαι καν,παρε ντιζελ και καποιοι αλλοι μου λενε μακρυα...πραγματικα πελαγωσα!

Επισης,ενα διαστημα κοιτουσα για 1.4 tsi αυτο με τους 160hp,θα μου πεις καμια σχεση το ενα αμαξι με το αλλο,ναι το ξερω,απλα καποιοι επισης μου ειπαν μακρυα απο τα tsi γιατι καινε λαδια κ επισης τοσα αλογα για τοσα λιγα κιβηκα δεν ειναι αξιοπιστα...

πραγματικα εχω μπερδευτει κ δεν ξερω πως να ξεμπερδευτω!!

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , ntalkos said:

Φίλε μου, πετάς τέτοια νούμερα και απογοητεύεις τον κόσμο. Μπορεί να είναι αλήθεια, ειλικρινά δεν ξέρω. Αλλά το ζήτημα είναι πόσο πιθανό είναι να χρειαστεί κάποιος να αλλάξει μπεκ ή αντλία πετρελαίου. Γιατί αν φθείρονται τόσο εύκολα, κανείς δεν θα αγόραζε diesel τελικά. 

 

Άρα, αν γνωρίζεις (και μένα με ενδιαφέρει παρεπιμπτόντως) πες μας τι συντήρηση πρέπει κάποιος να κάνει ώστε να αποφύγει τέτοιου είδους ζημιές. Εγώ προσωπικά, αλλάζω λάδια-φίλτρο κάθε 10-12.000 χλμ, βάζω πετρέλαιο από 1-2 συγκεκριμένα βενζινάδικα, κάνω ούτως ή άλλως 20.000-25.000 χλμ / έτος και κάνω και το σταυρό μου. Τι άλλο;;;

κοιτάξτε κακά τα ψέματα , δυστυχώς τα diesel μικρού κυβισμού ειναι έτοιμα για κατάργηση και σχεδον σιγά σιγά πεθαίνουν. 

 

Το diesel ειναι αξιόπιστο από 2000 κυβικά και επάνω. αν θέλεις μπορείς να κάνεις σύγκριση το αμάξι σου που έχεις τώρα, με ένα ιδιο αλλα από 2000cc και πάνω ως προς την αξιοπιστία του, ανεξαρτήτου μάρκας. 

σαν μοτέρ μιλάω.

 

το μόνο που μπορείς να κάνεις εκτός από αυτά που λες ότι κάνεις ειναι όσο μπορείς καλό πετρελαιο και καθαριστικά και βελτιωτικά για το diesel και ξεμπουκωμα για την ανάπλαση του dpf . 

 

 

 

Γιατί εσύ νομίζεις το έδωσα το  αμάξι diesel που είχα, το κράτησα 2 χρόνια και το έδωσα με 25.000 χιλιόμετρα και το είχα από καινουργιο γιατι την είχα μυριστεί ότι θα έρθει ο καιρός για που τα μικρά diesel θα πεθάνουν....

το diesel θέλει κυβικά.

 

και όσοι εχετε αμφιβολίες για αυτά που λέω κάντε μια έρευνα το δικό σας αμάξι αγορασμένο από καινουργιο , και ένα εισαγόμενο αλλα 2000cc και πάνω.  

      

 

33 λεπτά πριν , Natasa Savvari said:

Ολα αυτα που αναφερεις εννοειται πως θα του τα πω..

τωρα οσο αφορα αυτα που μου λες οτι ισχυουν,δηλαδη τι ισχυει ακριβως με τα diesel; Πρεπει να το αποφυγω; Να κοιταξω καλυτερα βενζινη; Τα μπεκ κ η αντλια που μου αναφερεις ειναι πιθανο να θελησουν αντικατασταση απο λαθος συντηρηση ή επειδη ειναι ευπαθη;

πωπω παντως οι αποψεις ειναι τοσες πολλες που πραγματικα δεν ξερω με τι κριτιριο μπορει καποιος σαν κ εμενα να αποφασισει πιο ειναι το καλυτερο..

Σε καποιους που το λεω μου λενε μην το σκεφτεσαι καν,παρε ντιζελ και καποιοι αλλοι μου λενε μακρυα...πραγματικα πελαγωσα!

Επισης,ενα διαστημα κοιτουσα για 1.4 tsi αυτο με τους 160hp,θα μου πεις καμια σχεση το ενα αμαξι με το αλλο,ναι το ξερω,απλα καποιοι επισης μου ειπαν μακρυα απο τα tsi γιατι καινε λαδια κ επισης τοσα αλογα για τοσα λιγα κιβηκα δεν ειναι αξιοπιστα...

πραγματικα εχω μπερδευτει κ δεν ξερω πως να ξεμπερδευτω!!

εννοώ αυτά που σου έχουν πει για τα diesel  

 

τα μπεκ και η αντλία κάποια στιγμή ΘΑ χαλάσουν το πότε δεν μπορώ να στο πω εγώ, εσύ θα πάρεις ένα αμάξι που έχει είδη κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα φορτωμένα επάνω του.

 

για να αποφύγεις τετοια συμπτώματα όσο μπορείς θα πρέπει να κάνεις κάποιους καθαρισμούς σε κάποια πραγματα και βλέπεις

 

 

Για tsi να κοιτάξεις το 1400αρι με τα 122hp ειναι ασφαλές ,(αυτο το μοτέρ εχω και εγώ) και καλό θα ειναι να αποφυγεις τα μοτέρ τα 1000αρια που ειναι τρικυλινδρα vw και ford με τετοια μοτέρ  
         

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Natasa Savvari said:

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/19961560

 

Το αυτοκινητο που κοιταζω ειναι αυτο..

εμένα γιατι δεν μου κάνει για R-20 ??????? 

περίεργο να σου πω???? 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως στην αρχη κοιτουσα για tsi 1.4 160hp,ειχα βρει κ ενα που μου αρεσε αρκετα κ ο τυπος συμφωνουσε να το παμε σε οποιο συνεργειο ηθελα εγω,απλα δεν τα ειχαμε βρει στα χρηματα..

οσο για το λινκ που ανεβασα,εγω δεν εχω ιδεα ουτε απο r-20 ουτε απο τιποτα,απλα μου αρεσε εμφανισιακα κ γιαυτο ηθελα να παω να το δω.

τωρα εχω ενα Grande Punto 1.2 μοντελο 2009 κ απλα ηθελα να «ανεβω» κατηγορια κ να παω σε κατι πιο «σοβαρο» και «γρηγορο» κ μεχρι 9-10.000€ ...

Επειδη ομως λεφτα θα δωσω κ οχι καρυδια,θελω να παρω κατι αξιοπιστο,κατι που να μην με τρεχει ολη την ωρα στο συνεργειο,κατι που με σωστη συντηρηση να θελει μονο τα απαραιτητα σερβις κ τιποτε παραπανω,γιατι δυστυχως δεν μου περισσευουν €€€ για να τα δινω απο εδω κ απο εκει..οκ ολοι γνωριζουμε οτι τα αυτοκινητα ειναι τρυπιοι κουμπαραδες αλλα μεσα σε ενα λογικο πλαισιο..

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Natasa Savvari said:

Η αληθεια ειναι πως στην αρχη κοιτουσα για tsi 1.4 160hp,ειχα βρει κ ενα που μου αρεσε αρκετα κ ο τυπος συμφωνουσε να το παμε σε οποιο συνεργειο ηθελα εγω,απλα δεν τα ειχαμε βρει στα χρηματα..

οσο για το λινκ που ανεβασα,εγω δεν εχω ιδεα ουτε απο r-20 ουτε απο τιποτα,απλα μου αρεσε εμφανισιακα κ γιαυτο ηθελα να παω να το δω.

τωρα εχω ενα Grande Punto 1.2 μοντελο 2009 κ απλα ηθελα να «ανεβω» κατηγορια κ να παω σε κατι πιο «σοβαρο» και «γρηγορο» κ μεχρι 9-10.000€ ...

Επειδη ομως λεφτα θα δωσω κ οχι καρυδια,θελω να παρω κατι αξιοπιστο,κατι που να μην με τρεχει ολη την ωρα στο συνεργειο,κατι που με σωστη συντηρηση να θελει μονο τα απαραιτητα σερβις κ τιποτε παραπανω,γιατι δυστυχως δεν μου περισσευουν €€€ για να τα δινω απο εδω κ απο εκει..οκ ολοι γνωριζουμε οτι τα αυτοκινητα ειναι τρυπιοι κουμπαραδες αλλα μεσα σε ενα λογικο πλαισιο..

 

τα 1400αρι με τα 160 έχουν θεματα να το ξερεις .

 

αυτο που έβαλες πρέπει να ειναι το golf το απλό αλλα αυτός που το ειχε να του έβαλε τα spoiler και να μοιάζει με r 20. εγώ εχω εδώ και ένα χρόνο τώρα το 1400αρι με τα 122hp και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστιμενος σαν μοτερ. 

το αμάξι σε γενικές γραμμές ειναι λαχείο και σε καινουργιο και σε μεταχειρισμενο . 

 

και εγώ είχα αγοράσει το 2014 ένα ford diesel καινουργιο 22.000€ αλλα κάθε μήνα έτρεχα στης αντιπροσοπιες και μεχρι που αγανάκτησα και σε 2 χρόνια το έδωσα          

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , OMINUS said:

 

τα 1400αρι με τα 160 έχουν θεματα να το ξερεις .

 

αυτο που έβαλες πρέπει να ειναι το golf το απλό αλλα αυτός που το ειχε να του έβαλε τα spoiler και να μοιάζει με r 20. εγώ εχω εδώ και ένα χρόνο τώρα το 1400αρι με τα 122hp και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστιμενος σαν μοτερ. 

το αμάξι σε γενικές γραμμές ειναι λαχείο και σε καινουργιο και σε μεταχειρισμενο . 

 

και εγώ είχα αγοράσει το 2014 ένα ford diesel καινουργιο 22.000€ αλλα κάθε μήνα έτρεχα στης αντιπροσοπιες και μεχρι που αγανάκτησα και σε 2 χρόνια το έδωσα          

Οταν λες εχουν θεματα τι εννοεις; Αυτος μου ειχε πει χαρακτηριστικα οτι αυτα εχουν προβλημα με την καδενα αλλα το συγκεκριμενο λεει την αλλαξε πριν λιγα χλμ..

Το αμαξι ειναι αυτο https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/18725259

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπαρχει σχετική ενότητα για το golf με τα προβλήματα που έχει το μοτέρ αυτο.

 

για την καδένα που την έχει αλλαξει? σε αντιπροσωπία η σε εξωτερικό συνεργείο?? έχει κάποιο χαρτί που το επιβεβαιώνει? 

 

αν έχει κάνει αλλαγη μέσα στην vw τότε με τον αριθμό πλαισίου θα δεις τι γίνετε και το ιστορικό του         

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Natasa Savvari said:

Η αληθεια ειναι πως στην αρχη κοιτουσα για tsi 1.4 160hp,ειχα βρει κ ενα που μου αρεσε αρκετα κ ο τυπος συμφωνουσε να το παμε σε οποιο συνεργειο ηθελα εγω,απλα δεν τα ειχαμε βρει στα χρηματα..

οσο για το λινκ που ανεβασα,εγω δεν εχω ιδεα ουτε απο r-20 ουτε απο τιποτα,απλα μου αρεσε εμφανισιακα κ γιαυτο ηθελα να παω να το δω.

τωρα εχω ενα Grande Punto 1.2 μοντελο 2009 κ απλα ηθελα να «ανεβω» κατηγορια κ να παω σε κατι πιο «σοβαρο» και «γρηγορο» κ μεχρι 9-10.000€ ...

Επειδη ομως λεφτα θα δωσω κ οχι καρυδια,θελω να παρω κατι αξιοπιστο,κατι που να μην με τρεχει ολη την ωρα στο συνεργειο,κατι που με σωστη συντηρηση να θελει μονο τα απαραιτητα σερβις κ τιποτε παραπανω,γιατι δυστυχως δεν μου περισσευουν €€€ για να τα δινω απο εδω κ απο εκει..οκ ολοι γνωριζουμε οτι τα αυτοκινητα ειναι τρυπιοι κουμπαραδες αλλα μεσα σε ενα λογικο πλαισιο.. 

Μεταχειρισμένο αμάξι = Ρίσκο, μικρό - μεγάλο αναλόγως. 

 

Να ξέρεις το Tdi βγήκε καλό μοτέρ και αντέχει πολλά χλμ. Θα βγάλεις 400,000+ (Στα 150Κ έχεις περιθώριο, αν όμως είναι 300Κ χλμ? )

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , nikdev said:

Μεταχειρισμένο αμάξι = Ρίσκο, μικρό - μεγάλο αναλόγως. 

 

Να ξέρεις το Tdi βγήκε καλό μοτέρ και αντέχει πολλά χλμ. Θα βγάλεις 400,000+ (Στα 150Κ έχεις περιθώριο, αν όμως είναι 300Κ χλμ? )

 

 

Βεβαια και ειναι ρισκο..απλα θα ηθελα να παω με οσο το δυνατον μικροτερο ρισκο..γιαυτο κ το ψαχνω πολυ για το tdi... οσο για χλμ,δεν κανω πολλα οποτε μεχρι να φτασω τα 400.000 θα εχω γινει 80+ 

Να λοιπον κ μια θετικη γνωμη για τα tdi γιατι ομολογω πως ξενερωσα αρκετα μετα την προηγουμενη κουβεντα που ειχα φιλο OMINUS που τον ευχαριστω παρεπιπτοντως που ασχοληθηκε τοσο πολυ μαζι μου :)

Αλλα κ παλι ειμαι μπερδεμενη αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνει περίπου 100.000 σε 3,5 χρόνια. Δείχνει να συμπεριφέρεται καλά και νιώθω καλά που το πήρα τελικά. Τώρα τι μέλλει γενέσθαι, ποιος ξέρει;; Σε άλλα τόσα χρόνια και 200,000χλμ ίσως βγάλω πόρισμα.

 

Αλλά η αγορά έχει ήδη αρκετά ντιζελοκινητα. Θέλω να πω ότι ίσως τελικά να μην προκύπτουν τόσες πολλές ζημιές όσες φοβόμαστε. Το ότι είναι μεταχειρισμένο όμως εξακολουθεί και είναι προβληματισμός. Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω σε αυτό το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , ntalkos said:

Το ότι είναι μεταχειρισμένο όμως εξακολουθεί και είναι προβληματισμός. Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω σε αυτό το θέμα.

 

Οποτε δηλαδη ισως κ να μην επαιρνες εσυ ενα μεταχειρισμενο ντιζελ,σωστα;

βασικα εδω μιλαμε ομως για συγκεκριμενο ντιζελ,μιλαμε για το γκολφ..κ ο φιλος πιο πανω ειπε για ενα φορντ που ειχε κ το εδωσε αλλα ηταν φορντ..εμενα με ενδιαφερει το συγκεκριμενο ντιζελ,να μαθω πιο πολυ εαν εχει «κουσουρια» απο την μανα του..οπως ανεφεραν οτι εχει «κουσουρια» πχ και το 1.4tsi 160hp

Αλλιως ισως το ψαξω για αλλη εταιρια,πχ bmw ή audi ή mini και οχι ντιζελ..

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το θεμα ντιζελ εχει να κανει  με την συντηρηση και με την ποιοτητα του καυσιμου.

 

Εγω με ενα Hyundai i 30crdi (1.400) που το αγορασα καινουργιο τον Φεβρουαριο του 2015 εχω εως τωρα 152.000χλ.

 

Η μονη βλαβη ειναι στα 60.000χλμ 1 μπεκ καυσιμου που κολησε ανοιχτο απο μαπα καυσιμο(και καλα ετσι λεει η αντιπροσωπεια) που εβαλα σε αγνωστο πρατηριο.

Το μπεκ το περασανε εγγυηση.

 

επιπλεον στα 100.000χλ μια προθερμανση στα μεγαλα κρυα εκανε κολπακια(με την δευτερη μιζια επαιρνε μπροστα) και αυτη περασε εγγυηση και τιποτα αλλο δεν χαλασε.

 

οποτε αν δεν το σκιζεις και βαζεις καλο καυσιμο δεν βλεπω τον λογο να εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , takisbrax said:

νομιζω οτι το θεμα ντιζελ εχει να κανει  με την συντηρηση και με την ποιοτητα του καυσιμου.

 

Εγω με ενα Hyundai i 30crdi (1.400) που το αγορασα καινουργιο τον Φεβρουαριο του 2015 εχω εως τωρα 152.000χλ.

 

Η μονη βλαβη ειναι στα 60.000χλμ 1 μπεκ καυσιμου που κολησε ανοιχτο απο μαπα καυσιμο(και καλα ετσι λεει η αντιπροσωπεια) που εβαλα σε αγνωστο πρατηριο.

Το μπεκ το περασανε εγγυηση.

 

επιπλεον στα 100.000χλ μια προθερμανση στα μεγαλα κρυα εκανε κολπακια(με την δευτερη μιζια επαιρνε μπροστα) και αυτη περασε εγγυηση και τιποτα αλλο δεν χαλασε.

 

οποτε αν δεν το σκιζεις και βαζεις καλο καυσιμο δεν βλεπω τον λογο να εχεις προβληματα

Φιλε μου Τακη σευχαριστω κ για την δικη σου βοηθεια αλλα η ερωτηση μου ειναι για συγκεκριμενο αυτοκινητο,οχι γενικα για τα ντιζελ..επισης μην ξεχνας οτι εσυ το δικο σου το πηρες καινουριο,οποτε εσυ το δουλεψες,εσυ το φροντισες οπως πρεπει.. ενα μεταχειρισμενο δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις ακριβως ουτε τι ειχε ουτε τι θα βγαλει καποια στιγμη, νομιζω ειναι ισως θεμα τυχης να πετυχεις καλο μεταχειρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς πολλά χλμ το χρόνο το diesel είναι καλύτερη επιλογή από άποψη οικονομίας στο καύσιμο
Ζημιές θεωρητικά θα βγάλουν και τα diesel και τα βενζινοκίνητα τα αυτοκίνητα πλέον είναι και λίγο λαχείο είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο απλά το μεταχειρισμένο θέλει λίγο πιο πολύ προσοχή και ψάξιμο πριν την αγορά του
Η καδένα που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι από της πιο ακριβές ζημιές (600-700€) αλλά σίγουρα υπάρχουν μεταχειρισμένα που την έχουν αλλάξει και πιστεύω θα μπορούν να στο πιστοποιήσουν οι κάτοχοι.
Ότι και να αποφασίσεις πολύ καλό έλεγχο σε ένα μηχανικό γνωστή και εμπιστοσύνης





Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Giannis1 said:

Αν κανείς πολλά χλμ το χρόνο το diesel είναι καλύτερη επιλογή από άποψη οικονομίας στο καύσιμο
Ζημιές θεωρητικά θα βγάλουν και τα diesel και τα βενζινοκίνητα τα αυτοκίνητα πλέον είναι και λίγο λαχείο είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο απλά το μεταχειρισμένο θέλει λίγο πιο πολύ προσοχή και ψάξιμο πριν την αγορά του
Η καδένα που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι από της πιο ακριβές ζημιές (600-700€) αλλά σίγουρα υπάρχουν μεταχειρισμένα που την έχουν αλλάξει και πιστεύω θα μπορούν να στο πιστοποιήσουν οι κάτοχοι.
Ότι και να αποφασίσεις πολύ καλό έλεγχο σε ένα μηχανικό γνωστή και εμπιστοσύνης





Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπερα φιλε μου κ σε εσενα κ σευχαριστω για τον χρονο σου. Η αληθεια ειναι πως οχι δεν κανω πολλα χλμ τον χρονο κ αυτα που κανω τα κανω εντος πολης κατα 99%..

ενα που ειχα δει μου ειχε πει ο μαντρας οτι ειχε αλλαξει καδενα οποτε λογικα απο αυτη την αποψη φανταζομαι θα ηταν οκ..αν κ αυτο δεν ηταν ντιζελ,ηταν βενζινη, το 1.4 με τα 160 αλογα ομως που απο οτι ακουω μου εχουν πει να μην το κοιταξω καν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου κ σε εσενα κ σευχαριστω για τον χρονο σου. Η αληθεια ειναι πως οχι δεν κανω πολλα χλμ τον χρονο κ αυτα που κανω τα κανω εντος πολης κατα 99%..
ενα που ειχα δει μου ειχε πει ο μαντρας οτι ειχε αλλαξει καδενα οποτε λογικα απο αυτη την αποψη φανταζομαι θα ηταν οκ..αν κ αυτο δεν ηταν ντιζελ,ηταν βενζινη, το 1.4 με τα 160 αλογα ομως που απο οτι ακουω μου εχουν πει να μην το κοιταξω καν..

Σε αυτό το μοτέρ αναφέρομαι για την καδένα



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο λινκ με το golf τυπου r20, μην ασχοληθεις να πας, 1ον δεν θα βρεις μαντρα εκει που θα ψαξεις...

 

Για τις τιμες που αναφερθηκαν για αντλιες και φιλτρα στο οτι κοστιζουν ταληρα, απλα τα βλεπω υπερβολικα τα νουμερα, μπεκ και αντλιες ειναι επισκευασιμα 100% με πολυ χαμηλο κοστος.

 

Το 16αρι ειναι ενα αξιοπιστο ντιζελακι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.