Jump to content
giannis 30

golf 7 1.6 tdi - Υποψήφιοι Αγοραστες (Απορίες - Απόψεις - Εκδόσεις & Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts



..... πληροφοριακά και ενδεικτικα τα μπεκ πετρελαίου στοιχίζουν από 1000€ έως 1500€ το ένα, και μια αντλία πετρελαίου μεχρι και 5000€ και δεν τα λεω με υπερβολη αυτα τα ποσα. 
 
βάλε και κάτι φιλτρα DPF που στοιχίζουν κάτι 4000-5000€ τα έπιασες τα λεφτα σου  
 
γιατι diesel είχα και ξέρω :wink:      

Πληροφοριακα.....χαλαρωσε λιγο με τις τιμες.
Εσυ μπορει να το πουλησεις για τους δικους σου λογους αλλα δε χρειαζονται αυτες οι υπερβολες γιατι δε γνωριζεις τις τιμες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , takpanos said:


 


Πληροφοριακα.....χαλαρωσε λιγο με τις τιμες.
Εσυ μπορει να το πουλησεις για τους δικους σου λογους αλλα δε χρειαζονται αυτες οι υπερβολες γιατι δε γνωριζεις τις τιμες
 

 

Ποιος σου ειπε ότι ειναι υπερβολές??

 

και της τιμές της γνωρίζω γιατι ειναι τιμές Αντιπροσωπειας! (2014) και όχι δικές μου...... οποιος θέλει και έχει diesel μπορει να κάνει μια ερώτηση για να μάθει την λυπητερή......

 

μιλάω για DIESEL πάντα και όχι Βενζίνα   

 

 

Όσο για το αμάξι που είχα , εγώ το έδωσα καθαρά Και μόνο , για τον λόγο ότι είχα προβλήματα με την ποιότητα υλικών του αυτοκινήτου , και όχι με τον Κινητήρα που ήταν diesel 

Το μοτέρ που φορούσε ήταν peugeot-citroen και ήταν ΆΨΟΓΟ (για το μοτέρ μιλάω πάντα)

Και ισως και αρκετα ανώτερο σαν μοτέρ από τον tdi....             

 

 

Όσο έχει κάποιος εγγύηση σε αμάξι diesel δεν έχει να φοβάται η να ανήσυχη για τίποτα!! 

 

 

πριν από ένα χρόνο σε Navara που υπαρχει στο οικογενειακό περιβάλλον μου πληρώσαμε για βαλβίδα EGR σε αντιπροσωπία 600€ για την ιμιτασιόν.(και όχι γνήσια)

και πριν από αρκετα χρόνια όταν ήταν καινουργιο το αμάξι άλλαξε μπεκ μέσα στην εγγύηση και είχαν κόστος 1500€ το ένα γνήσια NISSAN  την γλίτωσαν λόγο εγγύησης τότε            

 

 

 

 

Έπεσε ο κόσμος με τα μούτρα στο DIESEL και επειδη δεν υπήρχε και υπαρχει σωστή ενημέρωση  πέσανε όλοι επάνω του  και τώρα κοιτάνε τα διώξουν από επάνω τους...

 

λέγανε μόνο για το πόσο φτηνό ειναι το καύσιμο και τα χιλιόμετρα που κάνεις με ένα γέμισμα , ΑΛΛΆ τα κόστη συντηρήσεως που θα έχει μετά?? και μετά το πέρας της εγγύησης?? για αυτά ΟΎΤΕ λόγος από κανέναν..... 

και για αυτο αρχίζουν και τα πουλάνε πλέον                

 

 

  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , dasauto said:

Το 1ο λινκ με το golf τυπου r20, μην ασχοληθεις να πας, 1ον δεν θα βρεις μαντρα εκει που θα ψαξεις...

 

Για τις τιμες που αναφερθηκαν για αντλιες και φιλτρα στο οτι κοστιζουν ταληρα, απλα τα βλεπω υπερβολικα τα νουμερα, μπεκ και αντλιες ειναι επισκευασιμα 100% με πολυ χαμηλο κοστος.

 

Το 16αρι ειναι ενα αξιοπιστο ντιζελακι.

Λες για το 1.6 tdi ετσι; Γιατι με εχουν τρομαξει καποιοι με τις τιμες σε περιπτωση βλαβης.....!

 

6 hours ago , Giannis1 said:


Σε αυτό το μοτέρ αναφέρομαι για την καδένα



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρα αναφερεσαι στο 1.4 160hp σωστα; Αυτο που κοιτουσα σε μια μαντρα,ο τυπος μου ειπε οτι ειχε αλλαξει σχετικα προσφατα καδενα...

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , OMINUS said:

 

Ποιος σου ειπε ότι ειναι υπερβολές??

 

και της τιμές της γνωρίζω γιατι ειναι τιμές Αντιπροσωπειας! (2014) και όχι δικές μου...... οποιος θέλει και έχει diesel μπορει να κάνει μια ερώτηση για να μάθει την λυπητερή......

 

μιλάω για DIESEL πάντα και όχι Βενζίνα   

 

 

Όσο για το αμάξι που είχα , εγώ το έδωσα καθαρά Και μόνο , για τον λόγο ότι είχα προβλήματα με την ποιότητα υλικών του αυτοκινήτου , και όχι με τον Κινητήρα που ήταν diesel 

Το μοτέρ που φορούσε ήταν peugeot-citroen και ήταν ΆΨΟΓΟ (για το μοτέρ μιλάω πάντα)

Και ισως και αρκετα ανώτερο σαν μοτέρ από τον tdi....             

 

 

Όσο έχει κάποιος εγγύηση σε αμάξι diesel δεν έχει να φοβάται η να ανήσυχη για τίποτα!! 

 

 

πριν από ένα χρόνο σε Navara που υπαρχει στο οικογενειακό περιβάλλον μου πληρώσαμε για βαλβίδα EGR σε αντιπροσωπία 600€ για την ιμιτασιόν.(και όχι γνήσια)

και πριν από αρκετα χρόνια όταν ήταν καινουργιο το αμάξι άλλαξε μπεκ μέσα στην εγγύηση και είχαν κόστος 1500€ το ένα γνήσια NISSAN  την γλίτωσαν λόγο εγγύησης τότε            

 

 

 

 

Έπεσε ο κόσμος με τα μούτρα στο DIESEL και επειδη δεν υπήρχε και υπαρχει σωστή ενημέρωση  πέσανε όλοι επάνω του  και τώρα κοιτάνε τα διώξουν από επάνω τους...

 

λέγανε μόνο για το πόσο φτηνό ειναι το καύσιμο και τα χιλιόμετρα που κάνεις με ένα γέμισμα , ΑΛΛΆ τα κόστη συντηρήσεως που θα έχει μετά?? και μετά το πέρας της εγγύησης?? για αυτά ΟΎΤΕ λόγος από κανέναν..... 

και για αυτο αρχίζουν και τα πουλάνε πλέον                

 

 

  

Βρε καλε μου,ολα αυτα που αναφερεις σιγουρα τα σεβομαι κ τα κραταω,αλλα αναφερεσαι σε nissan,ford κτλ..ειναι τοσο σιγουρο οτι κ στα vw κ συγκεκριμενα στο golf οτι ειναι ετσι τα πραγματα οπως τα λες; Σοβαρα ρωταω παντως,χωρις καμια ειρωνια προς αποφυγην παρεξηγησεως..

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Natasa Savvari said:

Λες για το 1.6 tdi ετσι; Γιατι με εχουν τρομαξει καποιοι με τις τιμες σε περιπτωση βλαβης.....!

 

Ναι για το tdi.

Συγγεκριμενα η egr σε εμποριου εχει 300€, την αλλαξε φιλος που εχει το συγγεκριμενο αμαξι, γνησια ποσο να εχει τα διπλα?? Κολητος μου που τον ειχε τον 16αρι σε λιζινκγ 7αρι το εφτασε 200000Km++ χωρις κανενα θεμα. Αντλια περελαιου βρησκεις απο μεταχειρησμενες μεχρι καινουριες του εμποριου απο 300-700€, μπεκ δεν αγοραζεις καινουριο, κανενας δεν αγοραζει καινουριο, αφου επισκευαζονται, μονο αυτος που δεν ξερει να τα επισκευασει θα σου πει παρε καινουριο. Dpf, το πλενεις, το αφαιρεις, το βαζεις μεταχειρησμενο, το βαζεις εμποριου, ηδη αρχισανε να βγαζουν εμποριου dpf με χαμηλο κοστος. Δεν θα πας αντιπροσωποια να σκασεις 2χιλιαρο για dpf. 

 

Και οπως αναφερθηκε, εδω μηλαμε για vw, δεν μας ενδιαφερει ποσο εχει το μπεκ σε νισαν, για να συγγρινουμε αν αξιζει να παρουμε ενα γκολφακι ντιζελ, αν ειναι ετσι και το μπεκ σε πορσε μπορει να εχει 10000€ το ενα....λεμε τωρα.

 

Το θεμα ειναι οτι ο κοσμος επεσε πανω στα ντιζελ, γιατι τον σπρωξανε προς τα εκει, οταν οι τιμες πεσανε στα ιδια με τα βενζινης, μονο και μονο για να πουληθουν αμαξια και χωρις καμια ενημερωση για το πως πρεπει να συμπεριφερθεις σε ενα ντιζελ, Γιατι τα καινουρια δεν ειναι πετρελαιο και λαδια, και θα σου βγαλουνε 500000Km απροβληματιστα, Θελουν καθαρο καυσιμο, προσθετα στο καυσιμο, επιπλεον συντηρηση εκτος τα απλα. Το dpf, κανενας δεν σου λεει οτι θελει συντηρηση, δεν ειναι λαιφταιμ νο σερβις.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oι κουμπάροι μου είναι μόνιμοι κάτοικοι Αγγλίας.

Ζουν στο Μάντσεστερ

Ένα από τα αυτοκίνητα που έχουν είναι ένα Vauxhall (Opel) Zafira 2.0L diesel το οποίο έβγαλε βλάβη στο DPF.

Θεωρώ ρίσκο την απόκτηση diesel αυτοκινήτου για I.X αν δεν γράφονται πολλές Κ χλμ εκτός αστικού ιστού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την άποψή μου...

Τα Navara την εποχή τους είχαν 170+ άλογα όταν οι άλλοι είχαν 140. Από γκάζι όσο θες, από αξιοπιστία μάπα. Βρίσκομαι σε επαρχία και εδώ έχουν πολλοί επαγγελματικά πετρέλαια. Τα Navara παρουσιάζουν πολλά προβλήματα γι αυτό άλλωστε μια ιστορική εταιρία σαν τη Nissan έχει στο τωρινό Navara κινητήρα Renault. Δεν μπορεί να βγάλει πλέον καλό μοτέρ.

Αντίθετα, τα Toyota Hilux, Mitsubishi L200 κλπ είναι σκυλιά με δικά τους μοτέρ, εμείς οικογενειακώς έχουμε 4 γενιές Hilux (και δεν είμαι κολλημένος) χωρίς ιδιαίτερες βλάβες.

Συγκεκριμένα το δικό μου Hilux έχει 300.000 χλμ με βλάβη στη μίζα 80 ευρώ στα 250.000 χλμ και καθαρισμό εισαγωγής - όχι μπεκ - λόγω φραξίματος από τα κωλοπετρέλαια 400 ευρώ στα 280.000 χλμ.

Έχω και Golf 7 1,6 diesel έβγαλε μια βλάβη δυνατή αλλαγή EGR, ψυγείο καλοριφέρ κλπ 1.500 ευρώ δυστυχώς πρέπει να το είχε από καινούριο αυτό το πρόβλημα, αλλά το πήρα χαμπάρι μόλις έληξε η εγγύηση...

Γενικά τα Γερμανικά αυτοκίνητα (και όλα τα αυτοκίνητα θα έλεγα) βγάζουν βλάβες. Δεν υπάρχει αυτοκίνητο χωρίς βλάβη. Απλά τα Γερμανικά πάσχουν κάπου, άλλα πάσχουν κάπου αλλού κλπ...

Και έχουν ακριβά ανταλλακτικά, ενώ πιο φτηνές μάρκες έχουν φτηνότερα.

Όσους κι αν ρωτήσεις ο καθένας θα σου πει την άποψή του στο θέμα αυτοκίνητο.

Παίρνει καινούριο αμάξι Touran φίλος και βλάβη σε κάποιο αισθητήρα, άλλος με TSi Golf 6 χτύπησε τα πιστόνια σοβαρή βλάβη, άλλος με Audi βλάβη στο τούρμπο, όλοι αυτοί με λιγότερα από 70-80.000 χλμ

Το μτχ είναι τύχη, μπορεί να βγάλει λίγες βλάβες, μπορεί πολλές δε μπορείς να το ξέρεις εκτός κι αν λέγεσαι Κάλχας.

Τα ίδια ισχύουν και για καινούριο. Απλά στο καινούριο έχεις λίγο εγγύηση και ψυχολογία ότι θα αργήσει να βγάλει βλάβη (πόσο κανείς δεν ξέρει)

Το μτχ το παίρνεις πολύ φτηνότερα όμως.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι πολύ καλά καύσιμα, πρόσθετα καθαριστικά μια στο τόσο, ξεμπούκωμα σε καμιά ευθεία και ένα σταυρό.

Άμα είναι να σου βγάλει κάτι θα το βγάλει είτε έχει 20.000 είτε 120.000 χλμ είτε αλλάζεις λάδια κάθε 5.000 είτε κάθε 15.0000 χλμ

Είχα Peugeot 206 κάποτε και έβγαλε τρόμπα νερού στις 40.000 χλμ, φίλος με C2 ίδιο μοτέρ έχει 150.000 και καμία βλάβη.

Συνοψίζοντας: Πάρε αυτό που σου αρέσει να το ευχαριστηθείς το diesel είναι 5Λτ/100 το TSi 140Hp 7-7,5 Λτ/100 έχει φίλος σε ίδια διαδρομή το έχω κάνει

Το TSi έχει γκάζι τρελό αν δεν κάνεις πάνω από15-20.000 χλμ/έτος σκέψου το για το TSi

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Panagiotis_H said:

Να πω κι εγώ την άποψή μου...

Τα Navara την εποχή τους είχαν 170+ άλογα όταν οι άλλοι είχαν 140. Από γκάζι όσο θες, από αξιοπιστία μάπα. Βρίσκομαι σε επαρχία και εδώ έχουν πολλοί επαγγελματικά πετρέλαια. Τα Navara παρουσιάζουν πολλά προβλήματα γι αυτό άλλωστε μια ιστορική εταιρία σαν τη Nissan έχει στο τωρινό Navara κινητήρα Renault. Δεν μπορεί να βγάλει πλέον καλό μοτέρ.

Αντίθετα, τα Toyota Hilux, Mitsubishi L200 κλπ είναι σκυλιά με δικά τους μοτέρ, εμείς οικογενειακώς έχουμε 4 γενιές Hilux (και δεν είμαι κολλημένος) χωρίς ιδιαίτερες βλάβες.

Συγκεκριμένα το δικό μου Hilux έχει 300.000 χλμ με βλάβη στη μίζα 80 ευρώ στα 250.000 χλμ και καθαρισμό εισαγωγής - όχι μπεκ - λόγω φραξίματος από τα κωλοπετρέλαια 400 ευρώ στα 280.000 χλμ.

Έχω και Golf 7 1,6 diesel έβγαλε μια βλάβη δυνατή αλλαγή EGR, ψυγείο καλοριφέρ κλπ 1.500 ευρώ δυστυχώς πρέπει να το είχε από καινούριο αυτό το πρόβλημα, αλλά το πήρα χαμπάρι μόλις έληξε η εγγύηση...

Γενικά τα Γερμανικά αυτοκίνητα (και όλα τα αυτοκίνητα θα έλεγα) βγάζουν βλάβες. Δεν υπάρχει αυτοκίνητο χωρίς βλάβη. Απλά τα Γερμανικά πάσχουν κάπου, άλλα πάσχουν κάπου αλλού κλπ...

Και έχουν ακριβά ανταλλακτικά, ενώ πιο φτηνές μάρκες έχουν φτηνότερα.

Όσους κι αν ρωτήσεις ο καθένας θα σου πει την άποψή του στο θέμα αυτοκίνητο.

Παίρνει καινούριο αμάξι Touran φίλος και βλάβη σε κάποιο αισθητήρα, άλλος με TSi Golf 6 χτύπησε τα πιστόνια σοβαρή βλάβη, άλλος με Audi βλάβη στο τούρμπο, όλοι αυτοί με λιγότερα από 70-80.000 χλμ

Το μτχ είναι τύχη, μπορεί να βγάλει λίγες βλάβες, μπορεί πολλές δε μπορείς να το ξέρεις εκτός κι αν λέγεσαι Κάλχας.

Τα ίδια ισχύουν και για καινούριο. Απλά στο καινούριο έχεις λίγο εγγύηση και ψυχολογία ότι θα αργήσει να βγάλει βλάβη (πόσο κανείς δεν ξέρει)

Το μτχ το παίρνεις πολύ φτηνότερα όμως.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι πολύ καλά καύσιμα, πρόσθετα καθαριστικά μια στο τόσο, ξεμπούκωμα σε καμιά ευθεία και ένα σταυρό.

Άμα είναι να σου βγάλει κάτι θα το βγάλει είτε έχει 20.000 είτε 120.000 χλμ είτε αλλάζεις λάδια κάθε 5.000 είτε κάθε 15.0000 χλμ

Είχα Peugeot 206 κάποτε και έβγαλε τρόμπα νερού στις 40.000 χλμ, φίλος με C2 ίδιο μοτέρ έχει 150.000 και καμία βλάβη.

Συνοψίζοντας: Πάρε αυτό που σου αρέσει να το ευχαριστηθείς το diesel είναι 5Λτ/100 το TSi 140Hp 7-7,5 Λτ/100 έχει φίλος σε ίδια διαδρομή το έχω κάνει

Το TSi έχει γκάζι τρελό αν δεν κάνεις πάνω από15-20.000 χλμ/έτος σκέψου το για το TSi

Σευχαριστω παρα πολυ κ εσενα! Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου.. η αληθεια ειναι πως ψαχνω κ λιγο γκαζακι σε αυτο που θα παρω κ γιαυτο το λογο κοιτουσα το tsi με τα 160hp απλα με τρομαξε πολυς κοσμος στο οτι βγηκαν προβληματικα σε πολλους τομεις αυτα κ γιαυτο εκανα λιγακι πισω. Ξανα λεω πως δυστυχως ή ευτυχως μονο μετεχειρισμενο μπορω να παρω αυτη την στιγμη κ το μονο που μπορω να κανω,το μονο που περναει απο το χερι μου ειναι οτι κ αν διαλεξω να το παω σε δικο μου μηχανικο να το κοιταξει οσο καλα γινεται..οντως τα μεταχειρισμενα ειναι ρισκο,το πουντο που εχω τωρα μεταχειρισμενο το πηρα κ αυτο αλλα σταθηκα παρα πολυ τυχερη γιατι δεν μου εβγαλε απολυτως τιποτα!

επισης οχι δεν κανω πολλα χλμ το χρονο,το αμαξι το θελω καθαρα για δικη μου ας το πουμε απολαυση γιατι μαρεσει το γκαζι :)

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites



 
Ποιος σου ειπε ότι ειναι υπερβολές??
 
και της τιμές της γνωρίζω γιατι ειναι τιμές Αντιπροσωπειας! (2014) και όχι δικές μου...... οποιος θέλει και έχει diesel μπορει να κάνει μια ερώτηση για να μάθει την λυπητερή......
 
...... πριν από ένα χρόνο σε Navara που υπαρχει στο οικογενειακό περιβάλλον μου πληρώσαμε για βαλβίδα EGR σε αντιπροσωπία 600€ για την ιμιτασιόν.(και όχι γνήσια)
και πριν από αρκετα χρόνια όταν ήταν καινουργιο το αμάξι άλλαξε μπεκ μέσα στην εγγύηση και είχαν κόστος 1500€ το ένα γνήσια NISSAN  την γλίτωσαν λόγο εγγύησης τότε 
  

Σου ξαναλεω οτι λες υπερβολες.
Το τιγκ 1.6tdi εχω και ξερω τις τιμες του 2019 και οχι του 2014 που λες εσυ.
Το οτι βαζεις στην συζητηση τις τιμες του navara οι οποιες ειναι πανακριβες και δεν εχουν καμια σχ3ση με τις αντιστοιχες της vw βγαζοντας συμπερασμα οτι τοσο εχουν οι τιμες στην αγορα καταλαβαινεις και συ οτι συζητηση σοβαρη δε μπορει να γινει.
Φιλικα θα σου ελεγα να περασεις απο μια vw να ανανεωσεις τις τιμες που εχεις γιατι παραπληροφορεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , takpanos said:


 


Σου ξαναλεω οτι λες υπερβολες.
Το τιγκ 1.6tdi εχω και ξερω τις τιμες του 2019 και οχι του 2014 που λες εσυ.
Το οτι βαζεις στην συζητηση τις τιμες του navara οι οποιες ειναι πανακριβες και δεν εχουν καμια σχ3ση με τις αντιστοιχες της vw βγαζοντας συμπερασμα οτι τοσο εχουν οι τιμες στην αγορα καταλαβαινεις και συ οτι συζητηση σοβαρη δε μπορει να γινει.
Φιλικα θα σου ελεγα να περασεις απο μια vw να ανανεωσεις τις τιμες που εχεις γιατι παραπληροφορεις
 

Εχεις δηλαδη εσυ το tdi  και εισαι ευχαριστημενος;  Τι μοντελο ειναι κ ποσα χλμ εχει;

και παλι λεω οτι δεν καιγομαι για ντιζελ καθολου,απλα εαν πετυχω καποιο «καλο» κ τυχει να ειναι ντιζελ,να μην το απορριψω για τον λογο αυτο,αυτο θελω να μαθω.

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δηλαδη εσυ το tdi  και εισαι ευχαριστημενος;  Τι μοντελο ειναι κ ποσα χλμ εχει;

και παλι λεω οτι δεν καιγομαι για ντιζελ καθολου,απλα εαν πετυχω καποιο «καλο» κ τυχει να ειναι ντιζελ,να μην το απορριψω για τον λογο αυτο,αυτο θελω να μαθω.

εγω εχω το τιγκουαν 1600 πετρελαιο καινουριο. Ακου νατασα αμα κανεις συντομες διαδρομες και λιγα χλμ το χρονο δεν αξιζει. Βρες ενα 1400 γκολφ tsi με τα 122 αλογα και δε θα εχεις προβλημα. Τα diesel μεταχειρισμενα θα ειναι εισαγωγης με 100000χλμ το χρονο γιατι εξω οσοι τ α παιρνουν κανουν πολλα. Στην ελλαδα οποιος τα παιρνει δε τα πουλαει ευκολα και δε θα μπορεις βρεις καλο

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , takpanos said:
21 λεπτά πριν , Natasa Savvari said:
Εχεις δηλαδη εσυ το tdi  και εισαι ευχαριστημενος;  Τι μοντελο ειναι κ ποσα χλμ εχει;
και παλι λεω οτι δεν καιγομαι για ντιζελ καθολου,απλα εαν πετυχω καποιο «καλο» κ τυχει να ειναι ντιζελ,να μην το απορριψω για τον λογο αυτο,αυτο θελω να μαθω.

Ακου νατασα αμα κανεις συντομες διαδρομες και λιγα χλμ το χρονο δεν αξιζει. Βρες ενα 1400 γκολφ tsi με τα 122 αλογα και δε θα εχεις προβλημα. Τα diesel μεταχειρισμενα θα ειναι εισαγωγης με 100000χλμ το χρονο γιατι εξω οσοι τ α παιρνουν κανουν πολλα. Στην ελλαδα οποιος τα παιρνει δε τα πουλαει ευκολα και δε θα μπορεις βρεις καλο

Σου λεω πραγματικα δεν σκεφτομαι να παω σε ντιζελ,απλα εαν εβλεπα καποιο καλο ξανα λεω κ τυχαινε απλα να ειναι ντιζελ,θα ηταν κριμα να το απερριπτα επειδη ειναι ντιζελ κ μονο γιαυτο το λογο. Γιαυτο ρωταω για ντιζελ.

Οσο για βενζινη, κ εσυ δηλαδη πιο πολυ για το 1.4 122 λες ε; Οχι γιαυτο με τα 160hp

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω λες ότι σου αρέσει το γκάζι και ότι αμάξι το θες για δίκη σου απόλαυση
Η απόλαυση (για να μην το πω αλλιώς) μερικές φορές πληρώνεται
Το 1.4tsi160 έχει αρκετό γκάζι σε όλο το φάσμα των στροφών και πιστεύω αν το οδηγήσεις το χαμόγελο θα φτάσει στα αυτιά
Για ζημιές όπως είπαμε από τις ακριβές είναι η καδένα η αντλία νερού (που θεωρείται αναλώσιμο) αυτή τι στιγμή δεν θυμάμαι κάτι άλλο (οποίος μπορεί ας αναφέρει κάτι άλλο)
Στις πιο φτηνές είναι πολλαπλασιαστές,βαλβίδες n75,n249 από τις πιο συνηθισμένες
Εγώ είμαι κάτοχος 1.4 tsi 160 dsg το αμάξι είναι 10ετιας με 60000 χλμ (λίγα) το μόνο που έχω αλλάξει είναι ένας πολλαπλασιαστής
Εγώ σκέψου το πήρα dsg ξέροντας τα θέματα που έχει αυτό το σαζμαν (κάποια στιγμή το πλήρωσα) αλλά αν με ρωτήσεις τώρα θα το ξανά αγόραζα γιατί όπως σου είπα πιο πάνω η «απόλαυση» πληρώνεται

Η επιλογή είναι δίκη σου,καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , Giannis1 said:

Πιο πάνω λες ότι σου αρέσει το γκάζι και ότι αμάξι το θες για δίκη σου απόλαυση
Η απόλαυση (για να μην το πω αλλιώς) μερικές φορές πληρώνεται
Το 1.4tsi160 έχει αρκετό γκάζι σε όλο το φάσμα των στροφών και πιστεύω αν το οδηγήσεις το χαμόγελο θα φτάσει στα αυτιά
Για ζημιές όπως είπαμε από τις ακριβές είναι η καδένα η αντλία νερού (που θεωρείται αναλώσιμο) αυτή τι στιγμή δεν θυμάμαι κάτι άλλο (οποίος μπορεί ας αναφέρει κάτι άλλο)
Στις πιο φτηνές είναι πολλαπλασιαστές,βαλβίδες n75,n249 από τις πιο συνηθισμένες
Εγώ είμαι κάτοχος 1.4 tsi 160 dsg το αμάξι είναι 10ετιας με 60000 χλμ (λίγα) το μόνο που έχω αλλάξει είναι ένας πολλαπλασιαστής
Εγώ σκέψου το πήρα dsg ξέροντας τα θέματα που έχει αυτό το σαζμαν (κάποια στιγμή το πλήρωσα) αλλά αν με ρωτήσεις τώρα θα το ξανά αγόραζα γιατί όπως σου είπα πιο πάνω η «απόλαυση» πληρώνεται

Η επιλογή είναι δίκη σου,καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις




Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοειται φιλε μου οτι η απολαυση πληρωνεται,το γνωριζω πολυ καλα αυτο γιατι παλαιοτερα ειχα ενα corsa opc.. το θεμα ειναι να «πληρωνεται» σε λογικα πλαισια και οχι σε εξωφρενικες ζημιες..

η αληθεια ειναι πως κ dsg κοιτουσα,ειχα βρει ενα αλλα δεν το εψαξα περισσοτερο γιατι κ γιαυτο ακουσα πολλα ασχημα λογια.. τι να πω ισως πραγματικα ειναι θεμα τυχης ολα αυτα..να εισαι τυχερος να μην σου βγαλει κατι σοβαρο ειτε ειναι βενζινη,ειτε ντιζελ,ειτε χειροκινητο ειτε αυτοματο..

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

Αν ΔΕΝ κάνεις πάνω από 15Κ το χρόνο τουλάχιστο και μεγάλες διαδρομές καθημερινά μην το πάρεις το Diesel. Πήγαινε σε άλλο μοτέρ. Αφού πας για 10Κ+ Ε, πάρε ένα σχεδόν καινουργιο Polo Tsi ελαφρώς μεταχειρισμένο του 16.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikdev said:

Αν ΔΕΝ κάνεις πάνω από 15Κ το χρόνο τουλάχιστο και μεγάλες διαδρομές καθημερινά μην το πάρεις το Diesel. Πήγαινε σε άλλο μοτέρ. Αφού πας για 10Κ+ Ε, πάρε ένα σχεδόν καινουργιο Polo Tsi ελαφρώς μεταχειρισμένο του 16.

Το σκεφτομουν για polo ειναι η αληθεια. Εχουν βγει «καλα» αυτα;

Τι θα ελεγες γιαυτο; https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/17124070

απλα μου φαινονται αρκετα τα χλμ γιαυτα τα λεφτα..

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεμπερδέψεις τί ζητάς γιατί έχεις μπερδευτεί λίγο

Αν θες καλό αυτοκίνητο ασφάλεια-περπάτημα-στιβαρότητα-χώρους, πάρε Golf αν θες πόλης-μικρό-ελαφρύ-μαζεμένο, πάρε Polo

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο, το καταλαβαίνεις

Αν θες οικονομία πάρε μικρό μοτέρ και βενζίνη (Polo)

Αν θες επιδόσεις πάρε TSi Golf (140-160)

Αν θες κάτι για να κάνεις πολλά χλμ, με ροπή πάρε TDi Golf (105)

Όλα έχουν θετικά και αρνητικά, αφού λες ότι είχες OPC είσαι λίγο γνώστρια ελπίζω επί του θέματος

Εγώ έχω Golf 7 TDi έβαλα πρόγραμμα με 125 HP, καίω 5Λτ/100 επαρχία έχω 80.000 χλμ (15.000/έτος)

Επαναλαμβάνω: όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν βλάβες - ΟΛΑ - Απλά λόγω τύχης ή στατιστικής πέστο όπως θες, σε άλλους βγαίνουν περισσότερα και σε άλλους λιγότερα

Είχα A3 2,0 FSi, εργαλείο! Αλλά: Συνεχώς πολλαπλασιαστές, υποφέρουν όλα εκεί το έμαθα μετά αυτό, βλάβη στην κλειδαριά του πορτ παγκάζ, βλάβη στην κλειδαριά του οδηγού, τρύπησε λίγο το ψυγείο και συμπλήρωνα παραφλού κάθε μήνα, και όλες οι βλάβες στην αντιπροσωπεία σε άλλο Νομό... με είχε παιδέψει, το έδωσα και πήρα Golf 7 TDi

Δεν μπορείς να βασιστείς σε κάποιον αν σου πει πχ πως πάρε αυτό δεν βγάζει βλάβες ή μην πάρεις το άλλο γιατί βγάζει

Υπάρχουν άτομα που έχουν TSi με πολλά χλμ και σκίσιμο και ψιλοβλάβες και άλλοι με ευλάβια και κάθε μήνα συνεργείο

Γενικά TDi από εξωτερικό μην το προτιμήσεις γιατί δεν ξέρεις τί πετρέλαιο έβαζαν και τα αληθινά χιλιόμετρα (εκεί τα παίρνουν για να τα δουλέψουν όχι για να κάνουν 10.000/έτος)

Να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο το καύσιμο στον πετρελαιοκινητήρα, ενώ στη βενζίνη όχι

Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, να πάρεις TSi λόγω 1.δύναμης (έγραψες πως θέλεις), 2. θα βρεις Ελληνικό με λίγα χλμ και καθαρό 3. είναι πιο φτηνό στην αγορά του απ'ότι το TDi

Το τί θα βγάλει το κάθε αυτοκίνητο δε μπορεί να στο πει κανείς, όσο και να ρωτάς τόσα θα ακούς...

Μπες μέσα κάνε μία βόλτα με το TSi κάνε και με το TDi και κάνε αυτό που θα σου πει η καρδιά σου

Φιλικά, Παναγιώτης

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Panagiotis_H said:

Πρέπει να ξεμπερδέψεις τί ζητάς γιατί έχεις μπερδευτεί λίγο

Αν θες καλό αυτοκίνητο ασφάλεια-περπάτημα-στιβαρότητα-χώρους, πάρε Golf αν θες πόλης-μικρό-ελαφρύ-μαζεμένο, πάρε Polo

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο, το καταλαβαίνεις

Αν θες οικονομία πάρε μικρό μοτέρ και βενζίνη (Polo)

Αν θες επιδόσεις πάρε TSi Golf (140-160)

Αν θες κάτι για να κάνεις πολλά χλμ, με ροπή πάρε TDi Golf (105)

Όλα έχουν θετικά και αρνητικά, αφού λες ότι είχες OPC είσαι λίγο γνώστρια ελπίζω επί του θέματος

Εγώ έχω Golf 7 TDi έβαλα πρόγραμμα με 125 HP, καίω 5Λτ/100 επαρχία έχω 80.000 χλμ (15.000/έτος)

Επαναλαμβάνω: όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν βλάβες - ΟΛΑ - Απλά λόγω τύχης ή στατιστικής πέστο όπως θες, σε άλλους βγαίνουν περισσότερα και σε άλλους λιγότερα

Είχα A3 2,0 FSi, εργαλείο! Αλλά: Συνεχώς πολλαπλασιαστές, υποφέρουν όλα εκεί το έμαθα μετά αυτό, βλάβη στην κλειδαριά του πορτ παγκάζ, βλάβη στην κλειδαριά του οδηγού, τρύπησε λίγο το ψυγείο και συμπλήρωνα παραφλού κάθε μήνα, και όλες οι βλάβες στην αντιπροσωπεία σε άλλο Νομό... με είχε παιδέψει, το έδωσα και πήρα Golf 7 TDi

Δεν μπορείς να βασιστείς σε κάποιον αν σου πει πχ πως πάρε αυτό δεν βγάζει βλάβες ή μην πάρεις το άλλο γιατί βγάζει

Υπάρχουν άτομα που έχουν TSi με πολλά χλμ και σκίσιμο και ψιλοβλάβες και άλλοι με ευλάβια και κάθε μήνα συνεργείο

Γενικά TDi από εξωτερικό μην το προτιμήσεις γιατί δεν ξέρεις τί πετρέλαιο έβαζαν και τα αληθινά χιλιόμετρα (εκεί τα παίρνουν για να τα δουλέψουν όχι για να κάνουν 10.000/έτος)

Να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο το καύσιμο στον πετρελαιοκινητήρα, ενώ στη βενζίνη όχι

Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, να πάρεις TSi λόγω 1.δύναμης (έγραψες πως θέλεις), 2. θα βρεις Ελληνικό με λίγα χλμ και καθαρό 3. είναι πιο φτηνό στην αγορά του απ'ότι το TDi

Το τί θα βγάλει το κάθε αυτοκίνητο δε μπορεί να στο πει κανείς, όσο και να ρωτάς τόσα θα ακούς...

Μπες μέσα κάνε μία βόλτα με το TSi κάνε και με το TDi και κάνε αυτό που θα σου πει η καρδιά σου

Φιλικά, Παναγιώτης

Παναγιωτη μου σευχαριστω παρα πολυ! Ησουν πραγματικα..χειμαρος.. :)

Με τον τροπο που τοποθετηθηκες,η αληθεια ειναι πως με βοηθησες να δω τα πραγματα λιγακι πιο ξεκαθαρα και σευχαριστω γιαυτο. Ησουν 1+1 κανει 2 και η αληθεια ειναι αυτη.

Δεν θελω πολυ μικρο αυτοκινητο,θελω αυτοκινητο στιβαρο,ασφαλες κ γρηγορο οταν απαιτηθει,γιαυτο κ η αρχικη αρχικη μου σκεψη ηταν το Golf κ ισως να μεινω σε αυτη μιας που λενε η πρωτη σκεψη τις περισσοτερες φορες ειναι κ η σωστη :) Πετρελαιο οχι δεν κοιταζω οπως εχω ξανα πει,απλα ετυχε να δω ενα που μου αρεσε εμφανισιακα,να ειναι πετρελαιο. Οχι δεν κανω πολλα χλμ οποτε δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο.

Κατι αλλο τωρα αν τυχον γνωριζεις να μου πεις, Golf 5 ή 6; Θα μου πεις ισως καμια σχεση το ενα με το αλλο απλα ρωταω γιατι οπως σε ολες τις μαρκες νομιζω,ετσι κ σε αυτο ισως καποιο μοντελο βγηκε ας πουμε «καλυτερο» απο καποιο αλλο,πχ το πιο παλιο δηλαδη να βγηκε καλυτερο απο το πιο καινουριο (οσο αφορα το μοτερ) γιατι εμφανισιακα μου αρεσουν κ τα δυο ισως λιγακι περισσοτερο το 6 αλλα εχω δει κ 5 πολυ ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει κολλητός μου το 5 με τα 140 και αρέσει πολύ το πήρε καινούριο το 2008 έχει 120.000 με μια μικρή βλάβη στο τούρμπο και έχει πέσει ο ουρανός (αυτό με τον ουρανό είναι σφάλμα όλων των VW)

Καίει 7 - 7,5 Λτ κανονική οδήγηση επαρχία και εθνική, έχει ωραία δύναμη και περπάτημα.

Το 6 με τα 160 δεν το έχω οδηγήσει άρα δεν εκφέρω άποψη (η μόνη ουσιαστική διαφορά πέραν της μικρής εμφανισιακής είναι 20 HP)

Έχω όμως το 7, που μοιάζει πολύ με το 5, άρα στο περπάτημα, οδήγηση κλπ δεν θα βρεις διαφορές

Α! Υπάρχει και το 5 με 170 HP

Συμβουλή: ότι κι αν επιλέξεις, κοίτα βιβλίο σέρβις σε αντιπροσωπεία και μόνο, σωστά ενημερωμένο, να συμπίπτουν χλμ με έτη, κοίτα κωδικό κινητήρα, ελαστικά ημερομηνία φθορά λογικά με τ αντίστοιχα χλμ, ποιότητα παραφλού, δοκίμασε A/C και θέρμανση, φώτα μέχρι και υαλοκαθαριστήρες ή αν δεν γνωρίζεις από αυτά πήγαινε απλά σε μία αντιπροσωπεία δώσε ένα 50άρικο να το δουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα

Κάνε μια βόλτα σε διαδρομή που την ξέρεις καλά να διαπιστώσεις τυχόν ανωμαλίες

Θα βρεις πολλά Ελληνικά και σε καλές τιμές, λογικά θα υπάρχουν και κάποια αδούλευτα

Πάρε αυτό που θα σου αρέσει χρώμα, ζάντες, πόρτες, κλπ και μόνο

Όταν αποφασίσεις γράψε μας και εντυπώσεις!

Edited by Panagiotis_H
όλα τα TSi έχουν το ίδιο μοτέρ 1,4
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Panagiotis_H said:

Εμένα έχει κολλητός μου το 5 με τα 140 και αρέσει πολύ το πήρε καινούριο το 2008 έχει 120.000 με μια μικρή βλάβη στο τούρμπο και έχει πέσει ο ουρανός (αυτό με τον ουρανό είναι σφάλμα όλων των VW)

Καίει 7 - 7,5 Λτ κανονική οδήγηση επαρχία και εθνική, έχει ωραία δύναμη και περπάτημα.

Το 6 με τα 160 δεν το έχω οδηγήσει άρα δεν εκφέρω άποψη (η μόνη ουσιαστική διαφορά πέραν της μικρής εμφανισιακής είναι 20 HP)

Έχω όμως το 7, που μοιάζει πολύ με το 5, άρα στο περπάτημα, οδήγηση κλπ δεν θα βρεις διαφορές

Α! Υπάρχει και το 5 με 170 HP

Συμβουλή: ότι κι αν επιλέξεις, κοίτα βιβλίο σέρβις σε αντιπροσωπεία και μόνο, σωστά ενημερωμένο, να συμπίπτουν χλμ με έτη, κοίτα κωδικό κινητήρα, ελαστικά ημερομηνία φθορά λογικά με τ αντίστοιχα χλμ, ποιότητα παραφλού, δοκίμασε A/C και θέρμανση, φώτα μέχρι και υαλοκαθαριστήρες ή αν δεν γνωρίζεις από αυτά πήγαινε απλά σε μία αντιπροσωπεία δώσε ένα 50άρικο να το δουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα

Κάνε μια βόλτα σε διαδρομή που την ξέρεις καλά να διαπιστώσεις τυχόν ανωμαλίες

Θα βρεις πολλά Ελληνικά και σε καλές τιμές, λογικά θα υπάρχουν και κάποια αδούλευτα

Πάρε αυτό που θα σου αρέσει χρώμα, ζάντες, πόρτες, κλπ και μόνο

Όταν αποφασίσεις γράψε μας και εντυπώσεις!

Σευχαριστω παρα παρα πολυ! Ησουν εξαιρετικος κ αναλυτικοτατος κ οι συμβουλες σου πολυ χρησιμες!

Κατι τελευταιο,θεωρεις πως ειναι καλυτερα να το παω για τσεκ σε επισημη αντιπροσωπεια απο οτι σε εναν δικο μου μηχανικο;

 

Υ.Γ. Μου αρεσαν αρκετα αυτα

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/20771804

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/19898790

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/11038959

Και by the way σαν χρωμα προτιμω το μαυρο σε οτι κ αν αποφασισω..

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα το δικό σου μηχανικό θα σου απαντούσα

Στην αντιπροσωπεία θα πήγαινα 100% σίγουρα

Αν θες κάνε αυτό: πήγαινε στην αντιπροσωπεία με το μηχανικό σου ως φίλο σου-αγοραστή κλπ (αν δεν έχει πρόβλημα ο δικός σου μηχανικός) ή πήγαινε και στους 2

Κοίτα τα εμπρός φανάρια γράφουν ημερομηνίες πάνω τους, οι ζώνες το ίδιο, δοκίμασε κλειδαριές καθρέφτες θέρμανση καθρεφτών+πίσω, σήκωσε το αμάξι και κοίτα από κάτω για διαρροές, ΣΟΣ δισκόπλακες αν έχουν πολύ δόντι σημαίνει ότι ή έχει χιλιόμετρα ή το έχουν σκίσει ή δούλευε πολύ σε πόλη

Προτίμησε αμάξι επαρχίας λέμε τώρα, 1. κάνουν τα ίδια χιλιόμετρα ενώ η μηχανή δουλεύει ελάχιστες ώρες 2. συνήθως είναι σε γκαράζ 3. δουλεύουν σε δρόμο χωρίς φανάρια 4. δεν κάνουν πολλά παρκαρίσματα άρα και φθορές μπρος πίσω και στις ζάντες

κοίτα να πρέπει να έχει ορατά μικρά σημεία φθοράς στους προφυλακτήρες από χαλίκια κλπ (μτχ είναι ετών και χιλιομέτρων) αν είναι λες και βγήκε από έκθεση να σε προβληματίσει

κάνε εκτεταμένη βόλτα κούνα τιμόνι δεξιά αριστερά, κάνε κανα δυο ρεπρίζ και πες στην αντιπροσωπεία να το πριζώσουνε

άσε το να δουλέψει ώρα να δεις να δουλεύει καλά το βεντιλαντέρ, γενικά ότι υπάρχει δούλεψέ το

Τώρα είναι πολλά που πρέπει να κοιτάξεις αλλά δε μπορώ να τα γράψω όλα!

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , Panagiotis_H said:

Αν ήξερα το δικό σου μηχανικό θα σου απαντούσα

Στην αντιπροσωπεία θα πήγαινα 100% σίγουρα

Αν θες κάνε αυτό: πήγαινε στην αντιπροσωπεία με το μηχανικό σου ως φίλο σου-αγοραστή κλπ (αν δεν έχει πρόβλημα ο δικός σου μηχανικός) ή πήγαινε και στους 2

Κοίτα τα εμπρός φανάρια γράφουν ημερομηνίες πάνω τους, οι ζώνες το ίδιο, δοκίμασε κλειδαριές καθρέφτες θέρμανση καθρεφτών+πίσω, σήκωσε το αμάξι και κοίτα από κάτω για διαρροές, ΣΟΣ δισκόπλακες αν έχουν πολύ δόντι σημαίνει ότι ή έχει χιλιόμετρα ή το έχουν σκίσει ή δούλευε πολύ σε πόλη

Προτίμησε αμάξι επαρχίας λέμε τώρα, 1. κάνουν τα ίδια χιλιόμετρα ενώ η μηχανή δουλεύει ελάχιστες ώρες 2. συνήθως είναι σε γκαράζ 3. δουλεύουν σε δρόμο χωρίς φανάρια 4. δεν κάνουν πολλά παρκαρίσματα άρα και φθορές μπρος πίσω και στις ζάντες

κοίτα να πρέπει να έχει ορατά μικρά σημεία φθοράς στους προφυλακτήρες από χαλίκια κλπ (μτχ είναι ετών και χιλιομέτρων) αν είναι λες και βγήκε από έκθεση να σε προβληματίσει

κάνε εκτεταμένη βόλτα κούνα τιμόνι δεξιά αριστερά, κάνε κανα δυο ρεπρίζ και πες στην αντιπροσωπεία να το πριζώσουνε

άσε το να δουλέψει ώρα να δεις να δουλεύει καλά το βεντιλαντέρ, γενικά ότι υπάρχει δούλεψέ το

Τώρα είναι πολλά που πρέπει να κοιτάξεις αλλά δε μπορώ να τα γράψω όλα!

 

Ουαου για ακομη μια φορα αναλυτικοτατος! Σε υπερ ευχαριστω,αληθεια! Δεν ειμαι μηχανικος σιγουρα,ωστε να μπορεσω μονη μου να διαπιστωσω το οτιδηποτε,οκ μια πρωτη εικονα σε αυτα που μου ειπες να κοιταξω,θα μπορεσω να εχω κ μονη. Οποτε τελικα ισως ειναι καλυτερα να το παω σε αντιπροσωπεια για ελεγχο.

Κοιταξες καθολου τις αγγελιες που ποσταρα; Ποιο θα «διαλεγες» εσυ προσωπικα να πας να δεις απο κοντα απο αυτα τα 3 και γιατι; (Σκεψου οτι εισαι εγω κ κανεις ερευνα αγορας)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.