Jump to content
giannis 30

golf 7 1.6 tdi - Υποψήφιοι Αγοραστες (Απορίες - Απόψεις - Εκδόσεις & Εξοπλισμός) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Just now, Natasa Savvari said:

Απλα εγω νομιζω πως ο δικος σου μηχανικος δεν εχει κατι να κερδισει αν σου πει ψεματα,μονο να χασει εχει,εσενα σαν πελατη.. Νομιζω πως οι αντιπροσωπειες ειναι πιο απροσωπες σε αυτο το θεμα..δεν ξερω αν εχουν οφελος με το αν θα σου πουν την αληθεια αλλα βεβαια αν σου κρυψουν κατι κ μαθευτει,χανεται η αξιοπιστια τους οποτε ισως να μην ρισκαρουν να μαυρισουν το ονομα τους.. Δεν ξερω..

με τοσα που εχουν κανει τοσα χρονια στα συνεργεια τους ποσο πιο χαλια ονομα ν αποκτησουν;; :lol:

η διαφορα του συνεργειου με την αντιπροσωπεια για μενα ειναι οτι στην μια περιπτωση ο αντιπροσωπος παντα θα εχει πελατες απλα και μονο επειδη ειναι αντιπροσωπος. ενω ο μαστορας που εχει δικο του συνεργειο αν δεν κανει καλη δουλεια θα πεινασει. επισης ξερεις ποιος θα βαλει χερι στ αμαξι σου και τι θα βαλει και θα βγαλει... στις αντιπροσωπειες πολλες φορες σταματας στον κουτσουματο ν αφησεις τα κλειδια και κανεις τον σταυρο σου μετα επειδη πολλοι δεν αφηνουν να εισαι μπροστα... (για μενα σ αυτη την περιπτωση μακρια...!)

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

με τοσα που εχουν κανει τοσα χρονια στα συνεργεια τους ποσο πιο χαλια ονομα ν αποκτησουν;; :lol:

η διαφορα του συνεργειου με την αντιπροσωπεια για μενα ειναι οτι στην μια περιπτωση ο αντιπροσωπος παντα θα εχει πελατες απλα και μονο επειδη ειναι αντιπροσωπος. ενω ο μαστορας που εχει δικο του συνεργειο αν δεν κανει καλη δουλεια θα πεινασει. επισης ξερεις ποιος θα βαλει χερι στ αμαξι σου και τι θα βαλει και θα βγαλει... στις αντιπροσωπειες πολλες φορες σταματας στον κουτσουματο ν αφησεις τα κλειδια και κανεις τον σταυρο σου μετα επειδη πολλοι δεν αφηνουν να εισαι μπροστα... (για μενα σ αυτη την περιπτωση μακρια...!)

Το ιδιο λεμε δηλαδη πανω κατω..λες δηλαδη οτι ειναι καλυτερα να το παω σε δικο μου μηχανικο..

Τελος παντων οι αποψεις νομιζω ειναι 50-50 γιατι παντα ειναι κ που θα πεσεις..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Natasa Savvari said:

Το ιδιο λεμε δηλαδη πανω κατω..λες δηλαδη οτι ειναι καλυτερα να το παω σε δικο μου μηχανικο..

Τελος παντων οι αποψεις νομιζω ειναι 50-50 γιατι παντα ειναι κ που θα πεσεις..

αν εχει ο δικος σου διαγνωστικο να το πας εκει. αλλιως η αντιπροσωπεια ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

Για της εταιρείας που κάνουν ελέγχους σε αμάξι δεν θα το συνιστούσα, γιατί ο καθένας αφού δεν θα βρίσκετε μπροστά ο υποψήφιος αγοραστής μπορεί κάλλιστα να "λαδώσει" τον  μηχανικό, και να σου βγάλει το αμάξι ότι είναι χαρτί..

 

Και βέβαια τεχνικός έλεγχος χωρίς να σηκωθεί το αμάξι ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΕ!!!

 

Το καλύτερο είναι σε Αντιπροσωπία τεχνικός έλεγχος,  όπως και έκανα και εγώ, σε Αντιπροσωπία VW το κόστος είναι κάπου 70€.

 

Και περιλαμβάνει έλεγχο 100 σημείων , διαγνωστικος έλεγχος και θα παρεις και επίσημο χαρτί απο την αντιπροσωπία.

Και εννοείτε βέβαια ότι το αμάξι θα το σηκώσουν για έλεγχο.

 

Το διαγνωστικό της αντιπροσωπείας είναι προτιμότερο γιατί σε αρκετές περιπτώσεις δείχνει πράγματα που αλλά δεν μπορούν να δείξουν 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

Για της εταιρείας που κάνουν ελέγχους σε αμάξι δεν θα το συνιστούσα, γιατί ο καθένας αφού δεν θα βρίσκετε μπροστά ο υποψήφιος αγοραστής μπορεί κάλλιστα να "λαδώσει" τον  μηχανικό, και να σου βγάλει το αμάξι ότι είναι χαρτί..

 

Και βέβαια τεχνικός έλεγχος χωρίς να σηκωθεί το αμάξι ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΕ!!!

 

Το καλύτερο είναι σε Αντιπροσωπία τεχνικός έλεγχος,  όπως και έκανα και εγώ, σε Αντιπροσωπία VW το κόστος είναι κάπου 70€.

 

Και περιλαμβάνει έλεγχο 100 σημείων , διαγνωστικος έλεγχος και θα παρεις και επίσημο χαρτί απο την αντιπροσωπία.

Και εννοείτε βέβαια ότι το αμάξι θα το σηκώσουν για έλεγχο.

 

 

Αυτες οι εταιριες απο οσο γνωριζω εχουν φορητες ραμπες κ σηκωνουν το αυτοκινητο.. επισης εννοειται πως μπορεις να εισαι παρον στον ελεγχο! Ποιος σου ειπε βρε οτι δεν μπορεις; Κ εχω την εντυπωση οτι κ αυτοι σου δινουν καποιο χαρτι με την αναλυση στο τι βρηκαν..οχι εγγυηση,απλα ενα χαρτι που να λεει τι εχει το αμαξι..

Το θεμα δεν ειναι τα 70€ που θα κοστισει ενας ελεγχος,δεν νομιζω πως καποιος θα κολλουσε σε αυτα τα χρηματα,το θεμα ειναι να ειναι αξιοπιστη ολη η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Natasa Savvari said:

Αυτες οι εταιριες απο οσο γνωριζω εχουν φορητες ραμπες κ σηκωνουν το αυτοκινητο.. επισης εννοειται πως μπορεις να εισαι παρον στον ελεγχο! Ποιος σου ειπε βρε οτι δεν μπορεις; Κ εχω την εντυπωση οτι κ αυτοι σου δινουν καποιο χαρτι με την αναλυση στο τι βρηκαν..οχι εγγυηση,απλα ενα χαρτι που να λεει τι εχει το αμαξι..

Το θεμα δεν ειναι τα 70€ που θα κοστισει ενας ελεγχος,δεν νομιζω πως καποιος θα κολλουσε σε αυτα τα χρηματα,το θεμα ειναι να ειναι αξιοπιστη ολη η διαδικασια.

Για ράμπα όταν λέω ράμπα εννοώ να σηκωθεί όλο το αμάξι στον αέρα, και όχι να βάλει 2 τακους και να σηκώσει μόνο το μπροστινό μέρος του αμαξιού. 

Και για τον ελέγχω δεν είπα ότι δεν μπορείς να είσαι παρών,  είπα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ένα αμάξι βρίσκετε ΠΧ Αθήνα και ο υποψήφιος αγοραστής  να στείλει μια τέτοια εταιρία στην Αθήνα χωρίς να είναι αυτός παρόν!!

 

Εγώ όταν έκανα έλεγχο σε αντιπροσωπία ήμουν παρών, δεν μου είπαν κάτι καθ'όλη τη διάρκεια της διαδικασίας.

 

Το χαρτί όμως που θα σου δώσει τι ισχύει έχει???? Αυτή σήμερα είναι και αύριο δεν είναι..

 

Ενώ της VW είναι αλλιώς,  άλλη ισχύ έχει το δικό τούς χαρτί.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Για ράμπα όταν λέω ράμπα εννοώ να σηκωθεί όλο το αμάξι στον αέρα, και όχι να βάλει 2 τακους και να σηκώσει μόνο το μπροστινό μέρος του αμαξιού. 

Και για τον ελέγχω δεν είπα ότι δεν μπορείς να είσαι παρών,  είπα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ένα αμάξι βρίσκετε ΠΧ Αθήνα και ο υποψήφιος αγοραστής  να στείλει μια τέτοια εταιρία στην Αθήνα χωρίς να είναι αυτός παρόν!!

 

Εγώ όταν έκανα έλεγχο σε αντιπροσωπία ήμουν παρών, δεν μου είπαν κάτι καθ'όλη τη διάρκεια της διαδικασίας.

Ε αυτο εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε,να δω δλδ ενα αμαξι που να μαρεσει στην Αθηνα πχ κ εγω να ειμαι Θες/νικη κ να στειλω καποιον μηχανικο για ελεγχο χωρις να ειμαι εγω εκει. Οχι δεν θα το εκανα.

Κανονικα νομιζω πρεπει ο υποψηφιος αγοραστης να ειναι μπροστα στον ελεγχο σε αντιπροσωπεια,αλλα δεν ξερω κατα ποσο το επιτρεπουν ολες αυτο. Σιγουρα παντως εγω θα το ζητουσα-απαιτουσα ασχετα εαν δεν γνωριζω κ πολλα πολλα απο μηχανικα,τουλαχιστον θα ημουν παρουσα κ θα εβλεπα τι κανουν.

Edited by Natasa Savvari
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Natasa Savvari said:

Ε αυτο εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε,να δω δλδ ενα αμαξι που να μαρεσει στην Αθηνα πχ κ εγω να ειμαι Θες/νικη κ να στειλω καποιον μηχανικο για ελεγχο χωρις να ειμαι εγω εκει. Οχι δεν θα το εκανα.

Κανονικα νομιζω πρεπει ο υποψηφιος αγοραστης να ειναι μπροστα στον ελεγχο σε αντιπροσωπεια,αλλα δεν ξερω κατα ποσο το επιτρεπουν ολες αυτο. Σιγουρα παντως εγω θα το ζητουσα-απαιτουσα ασχετα εαν δεν γνωριζω κ πολλα πολλα απο μηχανικα,τουλαχιστον θα ημουν παρουσα κ θα εβλεπα τι κανουν.

 

Εγώ προσωπικά είχα βρει αμάξι από ιδιώτη ο οποίος είχε ένα GTI που το πουλούσε.

Και πριν από εμένα υπήρχε και ένας ακόμα ενδιαφερόμενος από κάποιο νησί.

Ο οποίος είχε στείλει της εταιρία sport (που λες ποιο πίσω,) οταν έδειξα ΕΓΩ ενδιαφέρων για το συγκεκριμένο αμάξι, ο ιδιοκτήτης έλεγε ότι είχε χαρτί από αυτήν την εταιρία (Από τον προηγούμενο υποψήφιο που έκανε έλεγχο.) Και ισχυριζόταν ότι το αμάξι ήταν ΟΚ.

 

Όταν όμως εγώ του είπα ότι θέλω έλεγχο ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπία VW και δεν με ενδιαφέρει το τι χαρτί έχεις εσύ από αυτήν την εταιρία.

 

Εκεί τα πράγματα αλλάξανε ξαφνικά! Αμέσως μετά άρχιζε να μου λέει διάφορα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Εγώ προσωπικά είχα βρει αμάξι από ιδιώτη ο οποίος είχε ένα GTI που το πουλούσε.

Και πριν από εμένα υπήρχε και ένας ακόμα ενδιαφερόμενος από κάποιο νησί.

Ο οποίος είχε στείλει της εταιρία sport (που λες ποιο πίσω,) οταν έδειξα ΕΓΩ ενδιαφέρων για το συγκεκριμένο αμάξι, ο ιδιοκτήτης έλεγε ότι είχε χαρτί από αυτήν την εταιρία (Από τον προηγούμενο υποψήφιο που έκανε έλεγχο.) Και ισχυριζόταν ότι το αμάξι ήταν ΟΚ.

 

Όταν όμως εγώ του είπα ότι θέλω έλεγχο ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπία VW και δεν με ενδιαφέρει το τι χαρτί έχεις εσύ από αυτήν την εταιρία.

 

Εκεί τα πράγματα αλλάξανε ξαφνικά! Αμέσως μετά άρχιζε να μου λέει διάφορα 

Ε ειμαι σιγουρη γιαυτο που λες,δεν αμφιβαλλω!

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , Natasa Savvari said:

Ε ειμαι σιγουρη γιαυτο που λες,δεν αμφιβαλλω!

Τι εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eliask said:

 

1 hour ago, OMINUS said:

 

Εγώ προσωπικά είχα βρει αμάξι από ιδιώτη ο οποίος είχε ένα GTI που το πουλούσε.

Και πριν από εμένα υπήρχε και ένας ακόμα ενδιαφερόμενος από κάποιο νησί.

Ο οποίος είχε στείλει της εταιρία sport (που λες ποιο πίσω,) οταν έδειξα ΕΓΩ ενδιαφέρων για το συγκεκριμένο αμάξι, ο ιδιοκτήτης έλεγε ότι είχε χαρτί από αυτήν την εταιρία (Από τον προηγούμενο υποψήφιο που έκανε έλεγχο.) Και ισχυριζόταν ότι το αμάξι ήταν ΟΚ.

 

Όταν όμως εγώ του είπα ότι θέλω έλεγχο ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπία VW και δεν με ενδιαφέρει το τι χαρτί έχεις εσύ από αυτήν την εταιρία.

 

Εκεί τα πράγματα αλλάξανε ξαφνικά! Αμέσως μετά άρχιζε να μου λέει διάφορα 

το δικο μου τ αγορασα απο την καρεντα στην πειραιως παντως. αν εχει καποιος κιολας γνωστο μεσα στην αντιπροσωπεια στο κανουν καινουργιο πριν το παρεις μ ενα καλο σερβις...

αλλα παρ ολη την διαδικασια του ελεγχου και τις πιστοποιησης κτλ εγω παλι εκανα ελεγχους στ αμαξι (βασικους) οπως ιστορικο απο την ασφαλιστικη κτλ...

δεν ειναι λιγες οι φορες που πηγαινει κοσμος τ αμαξι στην αντιπροσωπεια καινουργιο μ εγγυηση επειδη δεν λειτουργει σωστα για τον χ.ψ λογο και δεν αναγνωριζουν την βλαβη.. και μετα το περας της εγγυησης βρισκουν τι εχει και θες 1-2000 με τα περαστικα για να το φτιαξεις... και στο φορουμ μας εδω εχουν γραψει αναλογα πραγματα και σ αλλα γι αλλες μαρκες αυτοκινητων. απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια υπαρχει διαφορα σε γνωσεις-τιμες και τιμιοτητα. αυτο δεν ειναι μυστικο

Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2019 at 7:25 PM, nouli said:

Look Gti είναι το αυτοκίνητο, καλό είναι αν δεν ξέρουμε να μην πετάμε κοτσάνες.

Τί ακριβώς έγραψα και δεν ισχύει? -κοτσάνα κατ εσέ?

έγραψα ότι τα γράφουν λίγο μπερδεμένα, απλά εσύ θίχτηκες και βιάστηκες να απαντήσεις αρνητικά...

1. Έχει βάλει άλλο σαλόνι, άλλα διαφορετικά φρένα μπροστά, άλλα διαφορετικά πίσω, έχει πρόγραμμα...  μπορεί να είναι άριστο, εγώ δεν θα το αγόραζα εκτός αν ήμουν ο κολλητός του

2. Πήγε να με ξεγελάσει! Απέξω είναι γνήσιο GTi, και από μέσα, μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, αλλά τώρα που το είδα καλύτερα, το μοτέρ του είναι από Audi 2,0 TFSI, τα Golf GTi έγραφαν στο πλαστικό τη λέξη FSI και από κάτω τη λέξη TURBO. Α! και όπως βλέπεις το δικό του μοτέρ αριστερά έχει προστατευτικά από Audi μοτέρ (βέβαια το μοτέρ είναι το ίδιο) απλά γράφω πως ούτε του αληθινού GTi δεν έχει μοτέρ... μπορεί να είναι άριστο, εγώ επίσης δεν θα το αγόραζα αυτό εκτός κι αν ήμουν ο κολλητός του

3. Έχεις δει πολλά Look GTi ή οτιδήποτε άλλο σε Look και να μην έχει βάλει τις ζάντες του γνήσιου GTi έστω και ρέπλικα?? Μα το 1ο πράγμα που κάνεις για να μοιάσεις σε κάτι άλλο είναι οι ζάντες!! Άρα ΔΕΝ είναι Look, πάει να γίνει Look. Αν θες να λέγεσαι Look, πρέπει να γίνεις και Look, αλλιώς πίστεψέ με θα γελάνε μαζί σου όλοι οι υπόλοιποι

Το πρώτο καλά τα γράφει, τα άλλα δύο τα γράφουν μπερδεμένα

Γενικά για να ξέρεις, πρώτα είμαστε σίγουροι για κάτι, και μετά απαντάμε

Και κράτα κι αυτό:

Αν το αμάξι είναι μαμά έκδοση εργοστασιακή, και οι προφυλακτήρες, οι ζάντες κλπ έχουν ίχνη φθοράς έστω και λίγα, τότε είναι και 99% ατρακάριστο

Αν το αμάξι είναι Look κάτι άλλο, ή έχει άλλον προφυλακτήρα, ή γενικά δεν είναι μαμίσια εργοστασιακή έκδοση, υπάρχει πιθανότητα να έχει τρακάρει και να το έφτιαξε με αλλαγμένα ανταλλακτικά (αυτή είναι συμβουλή δοθείσα από αντιπρόσωπο και μηχανικό VW)

Συμπέρασμα:

Για μτχ προτιμούμε μαμά αυτοκίνητα, με εμφανείς φθορές ή γρατζουνιές σε ζάντες και αποφεύγουμε τα αυτοκίνητα με μετατροπές ή περίεργες αλλαγές εκτός κι αν τα έχει ο κολλητός μας

Έχω δει αυτοκίνητα παλιά, χτυπημένα, τρακαρισμένα, πολύ δουλεμένα, επιβατικά και επαγγελματικά, πήγανε στο βαφείο, σε μια βδομάδα έγιναν εκθεσιακά από εμφάνιση! Πριν δε τα αγόραζε κανείς, μετά όλοι! Σου λέει είχε κάτι μικρογρατζουνιές κλπ (και έδωσες ρε μεγάλε 1.000 με 1.500 ευρώ για να καλύψεις τις μικρογρατζουνιές ε? Μπες στο Youtube να δεις τί γίνονται στα βαφεία, θαύματα!

Φιλικά, Παναγιώτης

 

Edited by Panagiotis_H
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το συμπέρασμα από το ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι έτοιμος να αποκτήσω ενα golf 7 '15 1.6 diesel αυτόματο το edition 40 επειδη δεν εχω ιδεα από diesel τι θα πρέπει να προσέξω? βγαζει ζημιές το σασμαν? το αμαξι έχει 70000km

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε λεπτομέρειες ή σύνδεσμο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , nikdev said:

Για δώσε λεπτομέρειες ή σύνδεσμο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν ειναι μεσο *μη επιτρεπόμενο @ URL* ειναι μεσω γνωστου και αντι να το δωσει ανταλλαγη θα το παρω εγω ξερω μονο ειναι euro 5c εαν θυμαμαι καλα ειναι 5ος του 15 ειναι η εκδοση edition 40 με dsg αλλα δεν θυμαμαι εαν ειναι με τα 105 ή 110 αλογα την παρασκευη θα το δω σε μαστορα

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Το έδωσες το 5αρι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , nikdev said:

Το έδωσες το 5αρι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ψαχνω να το δωσω με βαρια καρδια ......... το εχω στην πενα και στεναχωριεμαι 

IMG_20180621_201024.jpg

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση τα συγκεκριμενα μοτερ 1.6 110hp diesel να εχουν θεμα με τα μπεκ?????? στον έλεγχο που εκανε ο μαστορας μου δεν θυμαμαι σε ποιο block μπηκε και ειδε ότι τα 2 μπεκ δεν ηταν σωστα ειχαν θετικες τιμες ενω θα επρεπε να ειναι αρνητικές εδιναν τιμε απο 0,30 μεχρι 0,70

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και καλά ασφαλή  χιλιόμετρα! 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.