Jump to content
Polo-tdi

Κουνιεται το μοτερ ολο στο ρελαντι

Recommended Posts

Παιδια ειμαι κατοχος ενος polo 1.6tdi cayc μοτερ. Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα,μερικες φορες νιωθω ενα κουνημα στο αυτοκινητο οταν σταματαω στο ρελαντι! Εχω τραβηξει και βιντεακι να δειτε, δεν το κανει παντα,μπορει να τυχει για μια βδομαδα να δουλευει καλα και μετα για 2 μερες να κουνιεται (κυριως οταν ειναι ζεστο) οι στροφες του ρελαντι ασχετα με το κουνημα ειναι σταθερες στις 780rpm χωρις σκαμπανεβασματα. Τι να φταιει?. Εδω εχω και το video 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιαζομαι αρκει να μην το εχω πουλησει μεχρι να το δει καποιος! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, αλλά μάλλον υπάρχει πρόβλημα με τις βάσεις μηχανής και από τον ήχο μου φαίνεται ότι υπάρχουν κάποιες αρρυθμίες (κρατάω κάποιες επιφυλάξεις μιας και μπορεί να φταίει απλά το μικρόφωνο της κάμερας)... Γιατί δεν πας αντιπροσωπεία ή σε κάποιο δικό σου συνεργείο που εμπιστεύεσαι να πάρεις σίγουρη απάντηση?

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα και μου ειπανε οτι καποιο μπεκ πιθανον να μην κανει σωστο ψεκασμο,οποτε θα βγουν να καθαριστουν για αρχη και βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να λυθεί έτσι το πρόβλημά σου... Επί τη ευκαιρία, τι καύσιμο χρησιμοποιείς και πόσα χιλιόμετρα έχεις??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετά χιλιόμετρα.. Έχεις βάλει ποτέ κάποιο πρόσθετο, κάποιο καθαριστικό στο ντεπόζιτο?

Link to comment
Share on other sites

Απειροελαχιστα ειναι τα χιλιομετρα! Diesel ειναι αλλωστε! Μετα τα 500.000km θα λεγαμε οτι ειναι πολλα! Τελικα εγινε αναβαθμιση του εγκεφαλου και μεχρι στιγμης ολα οκ! Καθαριστικο ριχνω το γνησιο της vw καθε 5000km περιπου

Edited by Polo-tdi
Link to comment
Share on other sites

εχει η vw γνησιο καθαριστικο για τα ντιζελ;;ποιο ειναι το part number αν μπορεις να μας πεις και ποιας εταιριας αν γνωριζεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 5 Απριλίου 2016 at 8:49 ΜΜ, vasilisrx8 said:

εχει η vw γνησιο καθαριστικο για τα ντιζελ;;ποιο ειναι το part number αν μπορεις να μας πεις και ποιας εταιριας αν γνωριζεις!!!!

 

image.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τρέμουλο, πιστεύω να σε πρόλαβα και να μην σε 'εφαγε' κανένας αλήτης μπεκας.έχει βγάλει update στο μαμά πρόγραμμα που γίνεται μόνο στην αντιπροσωπία,σύνδεση online με γερμανια και τελος το τρεμουλο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , Teo62045 said:

Καλημέρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τρέμουλο, πιστεύω να σε πρόλαβα και να μην σε 'εφαγε' κανένας αλήτης μπεκας.έχει βγάλει update στο μαμά πρόγραμμα που γίνεται μόνο στην αντιπροσωπία,σύνδεση online με γερμανια και τελος το τρεμουλο 

Αυτο μου εκαναν και μενα στην αντιπροσωπεια update απο 9971 λογισμικο σε 9972 μεσω γερμανιας online και μεχρι στιγμης εκανα 700km εντος εκτος πολεως και δεν ξαναεκανε κατι! Βεβαια επειδη το ειχα ψαξει το θεμα ειχα παρατηρησει το ρευμα που πηγαινε πανω στις φυσες των μπεκ ηταν χαμηλο (114mv) πριν το update και μετα την αναβαθμιση αυξηθηκε κατα πολυ πλεον (125mv)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει για κάποιον το πρόβλημα?ένας αισθητήρας κάνει την ζημιά 20ευρω και ΟΧΙ τα μπεκ... 

Edited by Teo62045
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Ειμαι καινουργιος στο club, προσφατα αγορασα κ εγω ενα passat 1.6 tdi 2012. Εχει ξεκινησει εδω κ μια εβδομαδα περιπου στο ρελαντι να κουνιεται πολυ εντονα. Διαβασα διαφορα μεσα στο forum, εβαλα καθαριστικο για τα μπεκ, το ζορισα αλλα κ παλι τπτ. Οι στροφες ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα, η καταναλωση το ιδιο κ δεν εχει αναψει καποιο λαμπακι στο καντραν. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλει προσαρμογή στα μπεκ στο ρελαντί από το vcds.. Ελάχιστη ποσότητα καυσίμου στο ρελαντί.. Είσαι Αθήνα? 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Teo62045 said:

Καλημέρα θέλει προσαρμογή στα μπεκ στο ρελαντί από το vcds.. Ελάχιστη ποσότητα καυσίμου στο ρελαντί.. Είσαι Αθήνα? 

Καλημερα κ ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ναι, περιστερι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ναι, περιστερι
Καλησπερα.εχω ακριβώς το ιδιο θεμα με polo 2010 1.6 tdi και μενω περιστερι.εχουμε καμμια λύση??

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.