Jump to content
nousidiola

Hill hold χωρίς ζώνη ασφαλείας ;

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ μια χαζομάρα για το auto hold? Υπάρχει περίπτωση να είναι μόνιμα ενεργοποιημενο χωρίς ζώνη από vag com?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω ότι δεν γίνεται... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να φοράμε πάντα ζώνη και δεν μας χρειάζονται πατέντες! Πάντως πράγματι στα μεταγενέστερα αυτοκίνητα που δεν υπάρχει κουμπί για το hill holder, είναι σαφώς πιο εύχρηστο!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σας έχει διαφύγει είναι η λειτουργία των αερόσακων.Η τοποθέτηση της πόρπης σκέτης ξεγελάει

τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου μεν, όμως το άνοιγμα των αερόσακων χωρίς ζώνη μπορεί

 να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στον οδηγό ή τον επιβάτη δε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , ankarage said:

Αυτό που σας έχει διαφύγει είναι η λειτουργία των αερόσακων.Η τοποθέτηση της πόρπης σκέτης ξεγελάει

τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου μεν, όμως το άνοιγμα των αερόσακων χωρίς ζώνη μπορεί

 να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στον οδηγό ή τον επιβάτη δε.

Αν κάποιος θέλει να οδηγεί χωρίς ζώνη είναι καθαρά προσωπικό του ζήτημα... Τώρα το τι θα συμβεί σε περίπτωση ατυχήματος, αυτό ας το κρίνει ο κάθε ένας μας και ας αναλάβει τις ευθύνες του...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , redchampion said:

Αν κάποιος θέλει να οδηγεί χωρίς ζώνη είναι καθαρά προσωπικό του ζήτημα... Τώρα το τι θα συμβεί σε περίπτωση ατυχήματος, αυτό ας το κρίνει ο κάθε ένας μας και ας αναλάβει τις ευθύνες του...

Eιναι προφανές ότι ο καθένας αποφσίζει για τον εαυτό του.Πριν αποφασίσει όμως θα πρέπει να λάβει υπόψη

του ότι ο συνδυασμός ζώνης -αερόσακου προσφέρει στις περισσότερες περιπτώσεις(στατιστικά) καλύτερη ασφάλεια .

Χωρίς ζώνη προστατευόμαστε λιγώτερο (στατιστικά) και έχουμε παρεπόμενο κίνδυνο από το σκάσιμο των αερόσακων

χωρίς δέσιμο.

Δεν πρέπει να μα ς διαφεύγει ότι η αποδεδειγμένη μη χρήση της ζώνης, ,σε περίπτωση ατυχήματος ,επιφέρει και νομικές εμπλοκές ,

η δε ύπαρξη σκέτης πόρπης για το συνεπιβάτη ή τον οδηγό έχει την έννοια της αποδεδειγμέμης και ενσυνείδητης αποφυγής

της χρήσεως ζώνης και δεν υφίσταται η περίπτωση αμέλειας..Αν κάποιος αποφασίσει όχι ζώνη (κακώς κατά τη γνώμη μου),

καλύτερα να καταργήσει το alarm ζώνης με VCDS παρα με σκέτη πόρπη.

Edited by ankarage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πράγμα βλέπω πάει προς το αν κάποιος έχει δικαίωμα να μην φοράει ζώνη θα του απαντήσω πως ο νομοθέτης έχει αντίθετη άποψη.

Αν συνεχίσει, θα του πω ότι μια κοινωνία είναι υποχρεωμένη να παράσχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε κάποιον που έπαθε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα.

Αν αυτός ο κάποιος λοιπόν δεν φοράει ζώνη η ζημιά που θα πάθει θα είναι πολύ μεγαλύτερη και η κοινωνία θα πρέπει να δαπανήσει πολύ περισσότερους πόρους για να τον κάνει καλά.

Αυτό το τελευταίο όμως δεν είναι δικαίωμά του..!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sorry για το of topic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.