Jump to content
mpouant

Passat tsi 1.8 μοντελο 2008-2010 μεταχειρισμενο

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το forum. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα passat tsi 1,8 μοντελο 2008-2010. Ειχα στην κατοχη μου το avensis 1,8 του 2004 και δεν ειχα κανενα προβλημα απο αποψη βλαβων.Θα ηθελα να μου πειτε για το συγκεκριμενο αυτοκινητο εαν εχει καποια στανταρ θεματα με βλαβες !!! Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε mpouant πριν απο 3 μήνες έκλεισα 1 χρόνο με το passat που θέλεις το αγόρασα και εγώ μεταχειρισμένο ( 2008 ). Μπορώ να πω  πως μέχρι τώρα δεν έχω να πω κάτι άσχημο. Το πήρα με περίπου 88500 χιλ και έχω τώρα 104000. Σε αυτά τα χιλ η φθορές που είχα ήταν πταίσματα ( φούσκες ) δηλαδή φυσιολογική φθορά. Είναι σημαντικό το που θα το κινείς εντός ή εκτός πόλης. Εντός πόλης θα τα χαρακτήριζα λίγο κουραστικό αλλά στην εθνική είναι εξαιρετικό. Η κατανάλωση εντός πόλης είναι γύρο στα 9 λίτρα και εκτός 7,5 ανάλογα βέβαια πόσο βαρύ είναι το πόδι σου. Τώρα όσο αφορά τα service αν τα κάνεις στην αντιπροσωπία είναι καλό να μπαίνεις σκυμμένος ή στα τέσσερα ( πλακά σου κάνω απλά είναι ακριβά :thumbsu::yahoo:). Από άλλες βλάβες που ρωτάς έχω ακούσει για γρύλους παραθύρων. Κάνε ένα κόπο όμως και πάρε με την σειρά όλα τα θέματα που έχουν γραφτεί και θα καταλάβεις πολλά. Και το σημαντικότερο θα πας να το πάρεις 100% διαβασμένος. Άμα έχεις βρει κάποιο βάλε καμιά φοτο να σου πούμε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Καλησπέρα φίλε mpouant πριν απο 3 μήνες έκλεισα 1 χρόνο με το passat που θέλεις το αγόρασα και εγώ μεταχειρισμένο ( 2008 ). Μπορώ να πω  πως μέχρι τώρα δεν έχω να πω κάτι άσχημο. Το πήρα με περίπου 88500 χιλ και έχω τώρα 104000. Σε αυτά τα χιλ η φθορές που είχα ήταν πταίσματα ( φούσκες ) δηλαδή φυσιολογική φθορά. Είναι σημαντικό το που θα το κινείς εντός ή εκτός πόλης. Εντός πόλης θα τα χαρακτήριζα λίγο κουραστικό αλλά στην εθνική είναι εξαιρετικό. Η κατανάλωση εντός πόλης είναι γύρο στα 9 λίτρα και εκτός 7,5 ανάλογα βέβαια πόσο βαρύ είναι το πόδι σου. Τώρα όσο αφορά τα service αν τα κάνεις στην αντιπροσωπία είναι καλό να μπαίνεις σκυμμένος ή στα τέσσερα ( πλακά σου κάνω απλά είναι ακριβά :thumbsu::yahoo:). Από άλλες βλάβες που ρωτάς έχω ακούσει για γρύλους παραθύρων. Κάνε ένα κόπο όμως και πάρε με την σειρά όλα τα θέματα που έχουν γραφτεί και θα καταλάβεις πολλά. Και το σημαντικότερο θα πας να το πάρεις 100% διαβασμένος. Άμα έχεις βρει κάποιο βάλε καμιά φοτο να σου πούμε γνώμες.

Καλησπέρα φίλε. Κυρίως ταξίδια θα κάνω (Πάτρα) και στην Αθήνα μόνο όταν βρέχει ή βόλτα κοντινή με την οικογένεια!!. Στα ταξίδια το πόδι μου είναι ελαφρύ (120-130 km). 

Edited by mpouant
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τότε είναι καλή περίπτωση...... Πόσο το βρήκες αν επιτρέπεται???? Ρωτάω γιατι η τιμή παίζει αρκετά μπορώ να πω

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό μια πολύ ωραία επιλογή. Κοίταξε να πάρεις κάποιο νεότερο με το CDAA μοτέρ το οποίο είναι απο τέλη του 2009

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε εγώ πάλι θα σου πρότεινα να πάρεις αμάξι με μοτέρ BZB αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή, όποιο και να πάρεις για την δουλεία που το θέλεις θα είναι τέλειο... κοίτα να πάρεις αμάξι με όσο το δυνατό πλουσιότερο εξοπλισμό και σε καλή κατάσταση μέσα έξω... τσέκαρε και τα χλμ του αν είναι κανονικά δεν είναι κακό... όσο για τα ταξίδια δεν τα χορταίνει ποτέεεεε !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , SkyNet said:

Με το καλό μια πολύ ωραία επιλογή. Κοίταξε να πάρεις κάποιο νεότερο με το CDAA μοτέρ το οποίο είναι απο τέλη του 2009

Sent from my iPad using Tapatalk

CDAA: κινέζικη  τουρμπίνα  και  πολλά  άλλα  περιφερειακά  της  μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αυτοκίνητα με CDAA & BZB μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τον CDAA. Το turbo Borg Wagner ειναι. Περιφερειακά σε παρακαλώ γίνε πιο συγκεκριμένος

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πρωτη φορα λεω να παρω οικογενειακο VW και δεν ξερω πολλα πραγματα γιαυτο ρωταω !!!!! Ο κωδικος του κινητηρα bzb που καταγραφεται ?? Στην αδεια ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πρωτη φορα λεω να παρω οικογενειακο VW και δεν ξερω πολλα πραγματα γιαυτο ρωταω !!!!! Ο κωδικος του κινητηρα bzb που καταγραφεται ?? Στην αδεια ??

Ναι αναγράφεται στην άδεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει στο σάιτ ολόκληρο θέμα με της διαφορές και τα θετικά και αρνητικά του κάθε κινητήρα BZB και CDAA είναι κρίμα να τα ξαναγράψουμε και εδώ όποιος θέλει να πάει στην ενότητα passat cc και να αναζητήσει πληροφορίες για τα δύο μοτέρ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αυτη τη στιγμη  και bzb στα χερια μου και cdaa και το ξανα λεω bzb ,το μονο καλο στο cda ειναι οτι ειναι πιο οικονομικο σε θεμα καταναλωσης και μπορεις να τον αναβαθμισεις πιο ευκολα με μεγαλα σεταπ και οχι για ενα απλο σταδιο 1 που πλεον ειναι ρουτινα  έχοντας αυτοματως  και καλυτερο δουλεμα γιατι πολυ απλα εχει δυο λ εκ το οποίων ο ενας ειναι wideband  και το μειγμα ειναι πολυ πιο σωστο και ρυθμιζεται πολυ πιο ευκολα. 

αλλιως απο θεμα αξιοπιστιας ειναι ¨θα σε παρω και θα φυγουμε¨ ή αλλιως ¨κλαψτα χαραλαμπε¨ .μετρημενοι ειναι στα χερια που δεν εχουν προβληματα με cda μοτερ

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αυτη τη στιγμη  και bzb στα χερια μου και cdaa και το ξανα λεω bzb ,το μονο καλο στο cda ειναι οτι ειναι πιο οικονομικο σε θεμα καταναλωσης και μπορεις να τον αναβαθμισεις πιο ευκολα με μεγαλα σεταπ και οχι για ενα απλο σταδιο 1 που πλεον ειναι ρουτινα  έχοντας αυτοματως  και καλυτερο δουλεμα γιατι πολυ απλα εχει δυο λ εκ το οποίων ο ενας ειναι wideband  και το μειγμα ειναι πολυ πιο σωστο και ρυθμιζεται πολυ πιο ευκολα. 

αλλιως απο θεμα αξιοπιστιας ειναι ¨θα σε παρω και θα φυγουμε¨ ή αλλιως ¨κλαψτα χαραλαμπε¨ .μετρημενοι ειναι στα χερια που δεν εχουν προβληματα με cda μοτερ

Σε τι είδους προβλήματα αναφέρεσαι;

Αναφορικά μιας και έχω BZB και CDAA σε διαφορετικά αμάξια με παρόμοιο αριθμό χιλιομέτρων (περίπου 80k):

1) Ο BZB άλλαξε δις αντλία νερού στα 80k

2) Μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού στον BZB

3) Μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου στον BZB (λογικό λόγω δεύτερου λάμδα)

4) Με Reflash και στα 2 ο CDAA ήταν πιο δυνατός

Αυτά απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εμενα σε δυο διαφορετικα αμαξια ειναι , ο bzb δεν καιει τιποτα απο λαδια ο cda γ.........ε να καιει ,το ανεφερα και πιο πανω ο βζβ εχει μεγαλυτερη καταναλωση  οπως επισης εγραψα πιο πανω οτι ο cda ρυθμιζεται πιο καλα ειδικα σε μεγαλα σεταπ σαν σταδιο 1 μπορει μεν να ειναι ενα κλικ πιο δυνατο αλλα και ο βζβ ρυθμιζεται μια χαρα ,απο αντλιες νερου μη το αναφερεις καν γιατι ολοι τις αλλαζουν καποια στιγμη ειτε στο ενα μοτερ ειτε στο αλλο ειναι πως θα κατσει  εχω αλλαξει και στο ενα και στο αλλο , 

Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εμενα σε δυο διαφορετικα αμαξια ειναι , ο bzb δεν καιει τιποτα απο λαδια ο cda γ.........ε να καιει ,το ανεφερα και πιο πανω ο βζβ εχει μεγαλυτερη καταναλωση  οπως επισης εγραψα πιο πανω οτι ο cda ρυθμιζεται πιο καλα ειδικα σε μεγαλα σεταπ σαν σταδιο 1 μπορει μεν να ειναι ενα κλικ πιο δυνατο αλλα και ο βζβ ρυθμιζεται μια χαρα ,απο αντλιες νερου μη το αναφερεις καν γιατι ολοι τις αλλαζουν καποια στιγμη ειτε στο ενα μοτερ ειτε στο αλλο ειναι πως θα κατσει  εχω αλλαξει και στο ενα και στο αλλο , 

Εκτός από την επιπλέον κατανάλωση λαδιού δεν ειχες κάποιο άλλο πρόβλημα σωστά; Περιέγραψες μόνος σου πλεονεκτήματα του CDAA. Οποτε γιατί είσαι υπέρ του BZB?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , SkyNet said:

Σε τι είδους προβλήματα αναφέρεσαι;

Αναφορικά μιας και έχω BZB και CDAA σε διαφορετικά αμάξια με παρόμοιο αριθμό χιλιομέτρων (περίπου 80k):

1) Ο BZB άλλαξε δις αντλία νερού στα 80k

2) Μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού στον BZB

3) Μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου στον BZB (λογικό λόγω δεύτερου λάμδα)

4) Με Reflash και στα 2 ο CDAA ήταν πιο δυνατός

Αυτά απο μένα.

Το νούμερο ένα δεν είναι απαραίτητο εγώ τουλάχιστον δεν έχω αλλάξει...... Η εάν είναι δεν το γνωρίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.