Jump to content
mpouant

Passat tsi 1.8 μοντελο 2008-2010 μεταχειρισμενο

Recommended Posts

Το νούμερο ένα δεν είναι απαραίτητο εγώ τουλάχιστον δεν έχω αλλάξει...... Η εάν είναι δεν το γνωρίζω εγώ.

Συμφωνώ απόλυτα απλά παραθέτω γεγονότα. Ο CDAA έχει αποδειχτεί πιο αξιόπιστος στη δίκη μου περίπτωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , SkyNet said:

 

 

Εκτός από την επιπλέον κατανάλωση λαδιού δεν ειχες κάποιο άλλο πρόβλημα σωστά; Περιέγραψες μόνος σου πλεονεκτήματα του CDAA. Οποτε γιατί είσαι υπέρ του BZB?

εσπασε και το μοτερ αλλα αυτο δεν ειναι θεμα μοτερ ειναι θεμα κωδικου μπεκ . απλα εαν δεις γυρω σου θα δεις οτι τα cda εχουν βγαλει μεγαλο προβλημα ως προς την καταναλωση λαδιου ενω τα bzb οχι και τοσο και αυτο γινεται γιατι πολυ απλα ο βζβ φοραει πιστονια με διαμετρο 82,51 ενω ο cda φοραει πιστονια 82,5 και μετα απο τοσα προβληματα που εβγαλε ο cda ως προς την καταναλωση λαδιου εβγαλαν αντικατασταση κωδικου πιστονιου ο οποιος πλεον αντιστοιχει σε πιστονι 82,51 οπως ειναι δηλαδη και το πιστονι του bzb επισης μαζι με αντικατασταση πιστονιου εβγαλαν και αντικατασταση μπιελας που πλεον εχει 23 πυρο σε σχεση με πριν που φορουσαν 21 πυρο ,

να τονισω επισης εφοσον θελησεις να βαλεις το νεο κωδικο πιστονιου αναγκαστικα πρεπει να αλλαξεις και μπιελες για να μπορεσουν να μπουν αλλιως η μπιελα η παλια που εχει 21 πυρο δεν μπαινει  

Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Μετά από ανάγκη που προέκυψε για αγορά οικογενειακού (έκανε φτερά το εταιρικό) έχω καταλήξει στο passat 2009-2010. Κοιτάω και τα 1.4 αλλά κλίνω περισσότερο στο 1.8 (μικρή διαφορά κατανάλωση και γκάζι όποτε χρειαστεί - που σημαίνει καλύτερη ενεργητική ασφάλεια). 

Έχω βρει ήδη ενα 1.8 R line του 09 και μάλλον σήμερα θα γίνει και ο μηχανικός έλεγχος.

Παρόλα αυτά θα ήθελα τη γνώμη σας και για το 1.4 μιας και υπάρχει αισθητή διαφορά στην τιμή (περίπου 2000€).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μεγάλη χαζομάρα ένα τέτοιο πλοίο να έχει κινητήρα 1,4 και ας είναι τούρμπο. Εγώ έχω τον 1,8 (ΒΖΒ) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Αν δεν κάνω λάθος το 1,4 έχει 122 (δηλαδή στην πραγματικότητα 140) ενώ το 1,8 έχει 160 άλογα (και στην πραγματικότητα 177).... Σκέψου λοιπόν ένα ταξίδι με το 1,4 σε σχέση με το 1,8 ( γεμάτο βαλίτσες, παιδιά )... Αυτά από εμένα.... Αν θέλεις να με ακούσεις περίμενε λίγο να δούμε τι θα κάνει ο Τσίπρας με τα τέλη κυκλοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Αν θέλεις να με ακούσεις περίμενε λίγο να δούμε τι θα κάνει ο Τσίπρας με τα τέλη κυκλοφορίας.

Εχουμε εικόνα τι κάνει με ρύπους το συγκεκριμένο μοτερ? Σε περίπτωση δηλάδή που περάσει αυτο που ακούγεται για τέλη με ρύπους για τα αυτοκίντα απο 01/2017 ? Από 300€ δηλαδή που είναι τώρα πόσο μπορεί να ανέβει ?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , dalas said:

Εχουμε εικόνα τι κάνει με ρύπους το συγκεκριμένο μοτερ? Σε περίπτωση δηλάδή που περάσει αυτο που ακούγεται για τέλη με ρύπους για τα αυτοκίντα απο 01/2017 ? Από 300€ δηλαδή που είναι τώρα πόσο μπορεί να ανέβει ?

Δεν ξέρει κανείς τίποτα βγαίνουν πολλά σενάρια.....  Τώρα για ρύπους δεν θυμάμαι,

Link to comment
Share on other sites

 

47 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Εγώ έχω τον 1,8 (ΒΖΒ) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος

Μπορείς να μου δώσεις και μια εικόνα κατανάλωσης? Γιατί υπολογίζω εντός πόλης περίπου 10/100. Είναι εφικτό ή ονειρεμένο? Εννοείται για πολύ νορμαλ οδήγηση κυρίως Κηφισό και Αθηνών. 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις εγώ μένω Λαμία όπου η κίνηση είναι υποφερτή... Πιο συγκεκριμένα μέσα στην πόλη έχω δει από 8λ μέχρι και 10λ (με πολλά σταμάτα ξεκίνα) Θα σου έβαζα ένα μέσο όρο γύρο στο 8,7 (εκεί είμαι  εγώ) με οδήγηση συντηρητική. Τώρα έξω στην εθνική τα πράγματα είναι καλύτερα. Με 6η σχέση και 120 χιλ στις 2500χιλ στροφές (4 άτομα) έχει κατανάλωση 6,8 - 7,3. Έχει τύχει να επιστρέφω απο αθήνα για λαμία με μέση ταχύτητα τα 150 και να βλέπω κατανάλωση 8 - 8,5.... 
 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Κοίτα να δεις εγώ μένω Λαμία όπου η κίνηση είναι υποφερτή... Πιο συγκεκριμένα μέσα στην πόλη έχω δει από 8λ μέχρι και 10λ (με πολλά σταμάτα ξεκίνα) Θα σου έβαζα ένα μέσο όρο γύρο στο 8,7 (εκεί είμαι  εγώ) με οδήγηση συντηρητική. Τώρα έξω στην εθνική τα πράγματα είναι καλύτερα. Με 6η σχέση και 120 χιλ στις 2500χιλ στροφές (4 άτομα) έχει κατανάλωση 6,8 - 7,3. Έχει τύχει να επιστρέφω απο αθήνα για λαμία με μέση ταχύτητα τα 150 και να βλέπω κατανάλωση 8 - 8,5.... 
 

 

Εξαιρετικά νούμερα για τον ογκο-κυβικά του αυτοκινήτου. Τουλάχιστον για τις δικές μου προσδοκίες!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πιστεύω πως για Αθήνα παίζει να δεις και πιο μικρά νούμερα εντός πόλης διότι δεν έχει τους κατσικόδρομους που έχουμε στην Λαμία. Και εκτός αυτού θα έχεις και μεγαλύτερες σχέσεις (4η ίσως και 5η και όχι 2αρα και 3η) 

Link to comment
Share on other sites

Στο cc που είχα 1.8 dsg στα ταξίδια 3 άτομα φόρτομενο αρκετά με a/c και ταχύτητα 160+ δύσκολα έβλεπα πάνω απο 9.5 τώρα στην Αθήνα μέσα στην κίνηση με χαλαρή οδήγηση δύσκολα έβλεπα κάτω απο 12.5

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πιστεύω πως για Αθήνα παίζει να δεις και πιο μικρά νούμερα εντός πόλης διότι δεν έχει τους κατσικόδρομους που έχουμε στην Λαμία. Και εκτός αυτού θα έχεις και μεγαλύτερες σχέσεις (4η ίσως και 5η και όχι 2αρα και 3η) 

Αθηνα κατω απο 10 δε πεφτει με καμια δυναμη ασε τα πιστευω που γραφεις και δε το λεω ειρωνικα. Υπαρχει πολυ κινηση και σταματα-ξεκινα.

Παντως και 1.4 που εχει φιλος μου με 4 ατομα ειναι αρκετα γρηγορο. Οποτε μη κολλας στο 1.4 αν τραβαει.

Τωρα οσον αφορα τα τελη για πριν το 2010 μη κοιταζεις ρυπους. Δεν θα αλλαξει η μετρηση. Για ρυπους μονο απο το 2010 αν αλλαξει κατι

Στάλθηκε με tapa

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , takpanos said:

 

 

Αθηνα κατω απο 10 δε πεφτει με καμια δυναμη ασε τα πιστευω που γραφεις και δε το λεω ειρωνικα. Υπαρχει πολυ κινηση και σταματα-ξεκινα.

Παντως και 1.4 που εχει φιλος μου με 4 ατομα ειναι αρκετα γρηγορο. Οποτε μη κολλας στο 1.4 αν τραβαει.

Τωρα οσον αφορα τα τελη για πριν το 2010 μη κοιταζεις ρυπους. Δεν θα αλλαξει η μετρηση. Για ρυπους μονο απο το 2010 αν αλλαξει κατι

 

Στάλθηκε με tapa

Σίγουρα για να το λες κάτι παραπάνω ξέρεις...... 

Link to comment
Share on other sites

Εχει στη πολυκατοικια μου ενας το passat το cc το οποιο μηχανικα ειναι το ιδιο με το απλο passat και βλεπει 11αρια αλλλα μιλαμε για κινηση. Εγω με το ταπεινο 1.6fsi βλεπω μεγιστο 10αρι στο πηξιμο. Δε το λεω συγκριτικα απλα για να δουμε οτι σε πολυ κινηση μονο κανα υβριδικο σωζει λιγο το θεμα

Στάλθηκε με tapa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αποτυχημένη συνεργασία με τον τιμιότατο έμπορο που είχε το r line που σας είπα... η αναζήτηση συνεχίζεται.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια ακόμα απορία.

Το auto hold υπάρχει σε κάποια μεταχειρισμένα που βλέπω και σε κάποια δεν υπάρχει. Η απορία μου είναι σε αυτά που δεν υπάρχει τι κάνεις στην ανηφόρα? Πατάς το χειρόφρενο? Γιατί αν είνα έτσι το θεωρώ απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει χρησιμοποιείς το χειρόφρενο με 2 τρόπους.

Π.Χ : Είσαι σε ανηφόρα και δένεις το χειρόφρενο, Αν φοράς ζώνη με το που βάλεις πρώτη αφήσεις συμπλέκτη και πατήσεις γκάζι το χειρόφρενο λύνεται μόνο του

Στην ίδια περίπτωση αν δεν φοράς ζώνη κάνεις το ίδιο πράγμα μόνο που πρέπει να πατήσεις το χειρόφρενο με το χέρι σου γιατί δεν λύνει μόνο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , takpanos said:

Για πες μας την εμπειρια σου με τον εμπορο

Στάλθηκε με tapa

Να σου πω πολυ απλά οτι μου ζήτησε προκαταβολή, την οποία θα έχανα αν τελικά δεν το έπαιρνα, για να παμε το αυτοκίνητο για μηχανικό έλεγχο, ενώ το αυτοκίνητο ήταν χωρίς βιβλίο service και 2ο χέρι, πράγματα τα οποία δεν ανεφερε στην αγγελία. 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , dalas said:

Να σου πω πολυ απλά οτι μου ζήτησε προκαταβολή, την οποία θα έχανα αν τελικά δεν το έπαιρνα, για να παμε το αυτοκίνητο για μηχανικό έλεγχο, ενώ το αυτοκίνητο ήταν χωρίς βιβλίο service και 2ο χέρι, πράγματα τα οποία δεν ανεφερε στην αγγελία. 

Πόσα τέτοια θα βρεις............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.