Jump to content
Vassilis63

ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ 20.000χμ

Recommended Posts

Το προφιλτράκι είναι γενικής χρήσης πετρελαίου και το βρίσκεις παντού όπου έχει ανταλακτικά (2 ευρώ, μόλις πιάσει κάτι πέταμα και στη θέση του άλλο)

Το σωληνάκι είναι ποιοτικό 8 χιλιοστών ειδικό για καύσιμο (5 ευρώ το μέτρο) και τα κολιεδάκια βαρέως τύπου.

Έχω πάρει και ακόμα ένα τετραπλάσιο σε μέγεθος (3 ευρώ) για φορτηγό (φωτό πιο κάτω) και θα μπει αν τα βρει σκούρα το μικρό που η παροχή του είναι για ΙΧ αυτοκίνητο .

Τα υλικά αγοράστηκαν από τον Παναγόπουλο (κατάστημα με βιομηχανικά) στη Μεσογείων πιο πάνω από την ΕΡΤ.

Το διαφανές προφιλτράκι μπήκε κυρίως για να βλέπω και αν χρειαστεί να πάω να πιάσω από το λαιμό το πρατηριούχο όταν θα μου την κάνει....:lol:

 

 

 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vassilis63 said:

Το προφιλτράκι είναι γενικής χρήσης πετρελαίου και το βρίσκεις παντού όπου έχει ανταλακτικά (2 ευρώ, μόλις πιάσει κάτι πέταμα και στη θέση του άλλο)

Το σωληνάκι είναι ποιοτικό 8 χιλιοστών ειδικό για καύσιμο (5 ευρώ το μέτρο) και τα κολιεδάκια βαρέως τύπου.

Έχω πάρει και ακόμα ένα τετραπλάσιο σε μέγεθος (3 ευρώ) για φορτηγό και θα μπει αν τα βρει σκούρα το μικρό που η παροχή του είναι για ΙΧ αυτοκίνητο (φωτό πιο κάτω).

Τα υλικά αγοράστηκαν από τον Παναγόπουλο (κατάστημα με βιομηχανικά) στη Μεσογείων πιο πάνω από την ΕΡΤ.

Το διαφανές προφιλτράκι μπήκε κυρίως για να βλέπω και αν χρειαστεί να πάω να πιάσω από το λαιμό το πρατηριούχο όταν θα μου την κάνει....:lol:

 

 Για τα χοντρα ειναι καλο αλλα πιστεψε με δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τοσο χοντρα.Η διατομη ειναι πολυ μεγαλη,αν πραγματι βρεις κατι σκεψου ποσο ακαθαρτο ειναι και ποσα μικροτερα περασαν,αρα πραγματικα πρεπει να τον αρπαξεις απο τον λαιμο.Εγω προφιλτραρω με 5 micron και δεν βρισκω χοντρα,αλλα παρα πολλα μικρα (πολλα δεν φαινονται φυσικα)που μενουν στον πατο απο το χωνι.Σκεψου οτι  η ανθρωπινη τριχα σε τομη ειναι απο 50-80 micron αρα οτιδηποτε κατω απο 100 micron κατα προσεγγιση( αναλογα το ματι ποσο αητησιο ειναι... ) δεν ειναι ορατο αλλα το φιλτρο το επιασε.Στα 5 micron δεν περνα ουτε το νερο( με πιεση περνα,αλλα στο χωνι δεν υπαρχει πιεση,τουλαχιστον μεχρι την μεση,απο εκει και πανω υπαρχει το βαρος του νερου).

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Το  μεγάλο το κόκκινο έχει πιο αραιή σίτα από το μικρό που έβαλα το μπλε, άγνωστο πόσα micron είναι το καθένα.

Το μεγάλο με την αραιή σίτα το έχω δει live σε φορτηγό να έχει μαζέψει σκουπίδια. Ίσως επειδή είχε μεταλλική δεξαμενή και ήταν σκουριασμένη και έφευγαν κομμάτια. Στα δικά μας με τις πλαστικές δεξαμενές δεν θα υπάρχει ανάλογο πρόβλημα.

Μένει να το παρατηρήσω να δω αν θα μαζέψει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν αυτα τα μικρα φιλτρακια να αντεξουν την πιεση της πισω αντλιας?? ρωτησες απο εκει που το πηρες?? ειναι safe στο να μην σκασει και σε αφησει στο δρομο??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , dasauto said:

Μπορουν αυτα τα μικρα φιλτρακια να αντεξουν την πιεση της πισω αντλιας?? ρωτησες απο εκει που το πηρες?? ειναι safe στο να μην σκασει και σε αφησει στο δρομο??

Στο συγκεκριμένο όχημα ή πίεση της πίσω αντλίας είναι 0.4bar... 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Vassilis63 said:

@Abba αν μπορείς στείλε μια φωτό με το 5 micron φίλτρο να δούμε τι κρατάει.

 Δεν εχω καλο κινητο για πολυ μεγαλη αναλυση και το φιλτρο το εχω στο σπιτι που εχω στο χωριο οχι εδω που μενω στην πολη,γιατι κυριολεκτικα δεν εχω χωρο ουτε για να παρκαρω (μερικες φορες παρκαρω αρκετα τετραγωνα παρακατω,η "καταρα" να ζεις σε πολη..).Οταν θα ανεβω (πολυ πιθανον το σ/β που ερχεται),θα προσπαθησω.Προς στιγμην σου δινω link (χωρις να θεωρηθει διαφημηση ) τι χρησιμοποιω και απο που το πηρα.

http://www.trade-wind.gr/i-i-i-i-i-i-i-i-ioei-i-i/i-i-i-i-i-i-i-i-i-ioei-i-i-i-i-i-i-i-i/mr-funnel/mr-funnel-medium-conductive-fuel-filter.html

 

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vassilis63 said:

To βρήκα τώρα στο youtube , φαίνεται καλή περίπτωση.

 

 Το πρωτο που εκανα μολις το πηρα ηταν να του βαλω νερο,δεν περασε σταγονα......Το πετρελαιο περνα ανετα......

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Abba said:

 Το πρωτο που εκανα μολις το πηρα ηταν να του βαλω νερο,δεν περασε σταγονα......Το πετρελαιο περνα ανετα......

Περνά πολύ γρήγορα , νομίζω ότι είπε ότι είναι 75 micron αλλά θα το ξαναδώ πάλι προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Vassilis63 said:

Περνά πολύ γρήγορα , νομίζω ότι είπε ότι είναι 75 micron αλλά θα το ξαναδώ πάλι προσεκτικά.

 ΕΙναι 5 οχι 75 . Το λεει στο 1:20 .

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Abba said:

 ΕΙναι 5 οχι 75 . Το λεει στο 1:20 .

 

Αυτό είναι άλλο, έχει δυο πιο πυκνές σίτες, (εκτός αν έχεις αυτό) ρίξε μια ματιά στο προηγούμενο βιντεάκι στο 3.56  

διόρθωση 74 micron

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vassilis63 said:

Αυτό είναι άλλο, πιο μικρό, (εκτός αν έχεις αυτό) ρίξε μια ματιά στο προηγούμενο βιντεάκι στο 3.56 

 Αυτο που δειχνεις ειναι με μεταλλικο φιλτρο/σιτα σαν αυτα που αγορασες .Κοιτα την περιγραφη στο βιντεο.

...fluoropolymer-coated stainless steel filter...

Αυτο που σου εδειξα ειναι σαν τεφλον.Παλαιοτερα το Mr Funnel πριν αλλαξει μαναντζερ ,το εφτιαχναν οπως δειχνεις,με μεταλλικη σιτα,οχι τωρα ομως.

 

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω ότι έχει διάφορα μεγέθη, αν σου έχει μείνει η συσκευασία ίσως γράφει πόσα micron είναι.

Εχεις αυτό με το πράσινο φίλτρο?

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vassilis63 said:

Τώρα βλέπω ότι έχει διάφορα μεγέθη, αν σου έχει μείνει η συσκευασία ίσως γράφει πόσα micron είναι.

 Δεν την εχω αλλα το φιλτρο εχει ακομα επανω τα αυτοκολλητα,ελπιζω να λεει εκει.Αλλα νομιζω δεν ειναι 75 micron με τιποτα,στα 75 micron βλεπεις καθαρα απεναντι το φως ,σε αυτο που εχω, το εχω δοκιμασει στον ηλιο και δεν περνα φως κατα μηκος του στομιου,αρα ειναι σιγουρα πολυ μικροτερο απο 75.

Link to comment
Share on other sites

O.K ανεξάρτητα από αυτό φαίνεται πράγματι να δουλεύει καλά.

Τώρα βρήκα και τα μοντελάκια που έχει.

http://www.mrfunnel.com/Mr._Funnel/Models.html

Αυτό που έχει στο ελληνικό site πρέπει να είναι το δεύτερο το F3

EDIT έστειλα τώρα ένα email στη εταιρία (έξω) να μου απαντήσει.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vassilis63 said:

Εχεις αυτό με το πράσινο φίλτρο?

Ναι,το δικο μου εχει πρασινο φιλτρο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vassilis63 said:

EDIT έστειλα τώρα ένα email στη εταιρία (έξω) να μου απαντήσει.

  Σε ξενο φορουμ καποιος εχει στειλει οπως διαβασα μαιλ και αυτος και του απαντησαν οτι ειναι 5 micron.

http://www.thehulltruth.com/boating-forum/408251-what-micron-filtration-fuel-funnels.html

ποστ #9 και #17

Ελπιζω να μην λενε αλλα στον ενα και αλλα στον αλλο.Παντως αν ειναι 75 micron,η οπη ειναι ορατη με γυμνο ματι,το ματι βλεπει περιπου εως 40,κατω απο εκει δεν μπορουμε να δουμε.Ασε που λογικα θα περναγαν μεχρι και ( τριμμενο ) χωμα απο τα 75,μου φαινετε πολυ μεγαλο το 75 σαν νουμερο για αυτα που εχω δει εως τωρα απο την χρηση του.Περιμενω τι θα σου απαντησουν .

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

@Abba Τώρα έλαβα απάντηση από την εταιρία στο email και μου απάντησαν για το F3 5.5'' 14cm διάμετρος (πιστεύω ότι είναι αυτό που πουλάει ο Λαμπριανίδης) ότι είναι 50 micron. 

Κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει να φιλτράρω πετρέλαιο με χάρτινο φίλτρο καφέ που είναι 10 με 15 micron και η ροή ήταν πολύ αργή και όχι όπως στο mrfunnel γι' αυτό και το 5 μου φάνηκε λίγο, τέλος πάντων όμως το φίλτρο είναι καλό και θα αγοράσω και εγώ ένα.

Πάντως αφού βρίσκεις διάφορα πραγματάκια στα 50 micron τα πράγματα δεν είναι ενθαρρυντικά για τα  πετρέλαια που κυκλοφορούν.:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vassilis63 said:

@Abba Τώρα έλαβα απάντηση από την εταιρία στο email και μου απάντησαν για το F3 5.5'' 14cm διάμετρος (πιστεύω ότι είναι αυτό που πουλάει ο Λαμπριανίδης) ότι είναι 50 micron. 

Κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει να φιλτράρω πετρέλαιο με χάρτινο φίλτρο καφέ που είναι 10 με 15 micron και η ροή ήταν πολύ αργή και όχι όπως στο mrfunnel γι' αυτό και το 5 μου φάνηκε λίγο, τέλος πάντων όμως το φίλτρο είναι καλό και θα αγοράσω και εγώ ένα.

Πάντως αφού βρίσκεις διάφορα πραγματάκια στα 50 micron τα πράγματα δεν είναι ενθαρρυντικά για τα  πετρέλαια που κυκλοφορούν.:(

Ειναι F3C του Λαμπριανιδη,οχι F3,δεν ξερω αν παιζει ρολο.Παντως πραγματι οπως ειπες κανει δουλεια γιατι βρισκω  πραγματα που αν τα αφηνα μεσα στο ντεποζιτο,θα βουλωναν νωριτερα το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

 Εντοπισα το ολο μπερδεμα με τα micron.Το προιον ειναι αμερικανικο και εκει εχουν οχι xιλιοστα /εκατοστα ως μετρητικη μοναδα αλλα τις ιντσες.Οταν ελεγε το βιντεο 5 micron,εννοουσε 5 micron της ιντσας(!!!!!!) δηλαδη 127 micron ως πραγματικη μοναδα.Ηξερα οτι μετα απο την αλλαγη διευθυνσης το 2011 αλλαξαν την κατασκευη του και οπως μου εδειξες στο βιντεο σου,πραγματικα ηταν περιπου 75 micron (0.003 inches= 76,2 micron).Τωρα πλεον το εχουν στο 0.002 inches που ειναι 50,8 micron.Σε ευχαριστω που εγινες η αφορμη να διωρθωσω κατι που ειχα εσφαλμενα καταγραψει.

Link to comment
Share on other sites

@Abba θα  το πάρω το φίλτρο γιατί μου άρεσε ιδίως στο διαχωρισμό του νερού.

Τώρα αφού βρίσκεις σκουπιδάκια στα 50 micron, (πολύ άσχημο) ήθελα να ρωτήσω αν παρατηρείς το πρόβλημα σε όλα τα πρατήρια και με διάφορες μάρκες ή όχι και αν μπορείς με ΠΜ να μου πεις που το έχεις παρατηρήσει. Εκτός και αν το κακό είναι γενικό ανεξαρτήτου εταιρίας και τύπο πετρελαίου (απλό, premium).

 

Θα κάνω και μια προσπάθεια να μάθω γιατί είμαι πολύ περίεργος πόσα micron είναι το τεράστιο φίλτρο του AVIO στη μάνικα.  (δεν γνωρίζω , αλλά για να περνάνε τόσα λίτρα καθημερινά διακινδυνεύω μια πρόβλεψη ότι τα micron θα είναι πολλά αλλιώς θα ήθελε πάρα πολύ συχνά καθάρισμα , αντικατάσταση στελέχους ίσως ,δεν ξέρω ακριβώς τη συντήρησή του).

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Vassilis63 said:

@Abba θα  το πάρω το φίλτρο γιατί μου άρεσε ιδίως στο διαχωρισμό του νερού.

Θα κάνω και μια προσπάθεια να μάθω γιατί είμαι πολύ περίεργος πόσα micron είναι το τεράστιο φίλτρο του AVIO στη μάνικα.  (δεν γνωρίζω , αλλά για να περνάνε τόσα λίτρα καθημερινά διακινδυνεύω μια πρόβλεψη ότι τα micron θα είναι πολλά αλλιώς θα ήθελε πάρα πολύ συχνά καθάρισμα , αντικατάσταση στελέχους ίσως ,δεν ξέρω ακριβώς τη συντήρησή του).

 Το νερο το κραταει,σου το βεβαιωνω,εκανα τεστ μολις το πηρα.Το φιλτρο του αβιο κανει πανω απο 1κ ευρω αν θυμαμαι καλα γιατι εχω ρωτησει, οπωτε δεν ειμαι σιγουρος αν το αλλαζουν τακτικα.Δεν νομιζω να περνει καθαρισμα,απλως το αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Abba said:

 Το νερο το κραταει,σου το βεβαιωνω,εκανα τεστ μολις το πηρα.Το φιλτρο του αβιο κανει πανω απο 1κ ευρω αν θυμαμαι καλα γιατι εχω ρωτησει, οπωτε δεν ειμαι σιγουρος αν το αλλαζουν τακτικα.Δεν νομιζω να περνει καθαρισμα,απλως το αλλαζουν.

Μετά από ψάξιμο για το AVIO το βρήκα, είναι της εταιρίας Parker Velcon VF-61.

http://www.velcon.com/datasheet/VEL2105R2-0813-VF61-VF61E-VF62-Small-Housing.pdf

Δεν έψαξα να δω αν όντως έχει ένα χιλιάρικο , πέρνει όμως μέσα το στέλεχος AD-51225  και είναι 25 micron

http://www.velcon.com/datasheet/ADSeriesAquaconCartridges1655.pdf

Και έχει το στέλεχος καμιά 60 δολάρια

http://www.amazon.com/Killer-Filter-Replacement-Velcon-AD51225/dp/B00AWHHZD6

 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο του Avio εχει πανω μετρητη - ενδειξη για το ποτε χρειαζεται αλλαγη εμφανης αν κοιταξεις και μπορεις να το διαπιστωσει και μονος του ο πελατης κατα την επίσκεψη στο βενζινάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.