Jump to content
Vassilis63

ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ 20.000χμ

Recommended Posts

Σήμερα άλλαξα το φίλτρο πετρελαίου 1_Dx_O.jpg και αφού το άδειασα (300ml) διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε καθόλου νερό αλλά μόνο στερεά υπολείμματα. Στην εικόνα που ακολουθεί αριστερά είναι δείγμα από το καύσιμο στο ρεζερβουάρ και δεξιά καύσιμο από το περιεχόμενο του φίλτρου.3_Dx_O.jpg

Στη συνέχεια ανοίχτηκε για να δω αν ήταν υπερβολικό που το άλλαξα τώρα (έτσι νόμιζα) και οι εικόνα που είδα δε με ενθουσίασε και πολύ. Δηλαδή το κίτρινο χαρτάκι μόνο κίτρινο δεν ήταν. Μιλάμε για πολύ μαυρίλα καμία σχέση με φίλτρο βενζίνης που έχω ανοίξει στα 40.000 και ήταν πολύ πιο καθαρό.

Ακολουθούν φωτο

4_Dx_O.jpg

5_Dx_O.jpg

6_Dx_O.jpg

Συμπέρασμα : Όχι περισσότερα από 20.000χμ για αλλαγή φίλτρου πετρελαίου.

Και μια φωτό από το καινούριο

2_Dx_O.jpg 26ευρώ

 

1_DxO.jpg

2_DxO.jpg

3_DxO.jpg

4_DxO.jpg

5_DxO.jpg

6_DxO.jpg

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε service δεν στο αλλαζουν?? Ανα 15.000 που ειναι?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν το αλλάζουν στις 15.000 , δεν έχω πάει ποτέ κανένα όχημα μου για service μέχρι τώρα, όλα γίνονται στο σπίτι. Κάποιος όμως που έχει πάει και ξέρει ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες πέρασα από την αντιπροσωπεια να ρωτήσω κάτι και επί της ευκαιρίας ρώτησα τι περιλαμβάνει το δεύτερο service στα 30.000 ? και μου είπε ο μηχανικός, λάδια, και όλα τα φίλτρα(δλδ πετρελαίου, λαδιού, καμπίνας κτλπ).

Edit: Βασίλη μπράβο και ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , takisbrax said:

ποσο το χρεωνει η vw αυτο κινεζικο φιλτρο?

 

Δεν μπήκα καν στο κόπο να ρωτήσω:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@Vassilis63 Πλήρης και κατατοπιστικότατη ενημέρωση, ευχαριστούμε.

Το 1ο σέρβις στην αντιπροσωπεία δεν περιλαμβάνει αλλαγή φίλτρου πετρελαίου. Είχα μάλιστα ρωτήσει τον υπεύθυνο του σέρβις και μου ειχε πει πως τόσο νωρίς δεν χρειάζεται. Βέβαια με αυτό που είδα αναθεωρώ. Βασίλη υπάρχει περιπτωση η τόση μαυρίλα στο φίλτρο (οχι στο δοχείο) να οφείλεται στο οτι εχει κατακράτηση που το κανει πιο σκούρο σε χρώμα ή μιλαμε για "στεγνό" φίλτρο; (ελπίζω να ειναι κατανοητό το ερώτημα μου οπως το θέτω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν αυτή η εικόνα φίλτρου πετρελαίου είναι η φυσιολογική για τα 20.000χμ, μια φωτό και από άλλο φίλο θα ήταν χρήσιμη. Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω ότι μέχρι τα 5.000χμ έβαζα ΕΚΟ Εcomomy  σε γνωστό ιδιώτη και μετά μέχρι τα 20.000 Shell V Power εταιρικό  με ενδιάμεσα 2 -3 γεμίσματα με AVIO εταιρικό.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

@Vassilis63 Πλήρης και κατατοπιστικότατη ενημέρωση, ευχαριστούμε.

Το 1ο σέρβις στην αντιπροσωπεία δεν περιλαμβάνει αλλαγή φίλτρου πετρελαίου. Είχα μάλιστα ρωτήσει τον υπεύθυνο του σέρβις και μου ειχε πει πως τόσο νωρίς δεν χρειάζεται. Βέβαια με αυτό που είδα αναθεωρώ. Βασίλη υπάρχει περιπτωση η τόση μαυρίλα στο φίλτρο (οχι στο δοχείο) να οφείλεται στο οτι εχει κατακράτηση που το κανει πιο σκούρο σε χρώμα ή μιλαμε για "στεγνό" φίλτρο; (ελπίζω να ειναι κατανοητό το ερώτημα μου οπως το θέτω)

Δεν ήταν στεγνό, μόλις στεγνώσει θα ανεβάσω νέα φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Την τεταρτη μπαινω για σερβις! Εχω το polo 1.2 tdi και ηθελα να σας πω οτι κατω απο το ρεζερβουαρ υπαρχει και εκει ενα ακομα φιλτρο πετρελαιου το οποιο στην vw το αλλαζουν στις 30.000 χλμ! Η τιμη του σκετη πικρα! 48ευρω! Αυτα εντελως ενημερωτικα για να το εχετε και εκεινο υποψην σας!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TeoFele said:

Καλημερα! Την τεταρτη μπαινω για σερβις! Εχω το polo 1.2 tdi και ηθελα να σας πω οτι κατω απο το ρεζερβουαρ υπαρχει και εκει ενα ακομα φιλτρο πετρελαιου το οποιο στην vw το αλλαζουν στις 30.000 χλμ! Η τιμη του σκετη πικρα! 48ευρω! Αυτα εντελως ενημερωτικα για να το εχετε και εκεινο υποψην σας!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TeoFele, με έβαλες πρωινιάτικα να ψάχνω να βρω φίλτρο πετρελαίου κάτω από το ρεζερβουάρ..........τέλος πάντων είμαι στις καλές μου σήμερα σε συγχωρώ (εκεί είναι η θέση του φίλτρου καυσίμου των βενζινοκίνητων)

http://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Polo%20V%20(6R,%206C)/1.2%20TDI,%20TDI%20BlueMotion%20(%20(6R))%20CFWA%20(T39938)

Link to comment
Share on other sites

TeoFele, με έβαλες πρωινιάτικα να ψάχνω να βρω φίλτρο πετρελαίου κάτω από το ρεζερβουάρ..........τέλος πάντων είμαι στις καλές μου σήμερα σε συγχωρώ (εκεί είναι η θέση του φίλτρου καυσίμου των βενζινοκίνητων)

http://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Polo%20V%20(6R,%206C)/1.2%20TDI,%20TDI%20BlueMotion%20(%20(6R))%20CFWA%20(T39938)

Το ξερω αλλα εχουν και τα πετρελαιοκινητα δεν εχω λογο να σου πω ψεματα! Σεπτεμβριο ειχα παει για σερβις το σηκωσαμε το αμαξι και το ειδαμε απο κατω..και μου λεει ο μαστορας θοδωρε να ξερεις εχει και εδω κατω ενα φιλτρο θα το αλλαξουμε στο επομενο σερβις ομως..και τωρα θα παω τεταρτη και θα το αλλαξουμε και αυτο! Τα βενζινοκινητα εχουν και αυτα αλλα ειναι διαφορετικο το φιλτρο και δουλευει με αλλες πιεσεις! Στο εμποριο εινακ πολυ δυσκολο να βρεθει τετοιο φιλτρο για αυτο πηγαμε κατευθειαν στο γνησιο δυστηχως!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Vassilis63 said:

Δεν γνωρίζω αν αυτή η εικόνα φίλτρου πετρελαίου είναι η φυσιολογική για τα 20.000χμ, μια φωτό και από άλλο φίλο θα ήταν χρήσιμη. Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω ότι μέχρι τα 5.000χμ έβαζα ΕΚΟ Εcomomy  σε γνωστό ιδιώτη και μετά μέχρι τα 20.000 Shell V Power εταιρικό  με ενδιάμεσα 2 -3 γεμίσματα με AVIO εταιρικό.

Στην ίδια κατάσταση ήταν και το δικό μου μετά από 10000 χιλιόμετρα.

Είχα και εγώ την ίδια απορία πως είναι ένα φίλτρο πετρελαίου μετά από κάποια χλμ.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , TeoFele said:

δεν εχω λογο να σου πω ψεματα! Σεπτεμβριο ειχα παει για σερβις το σηκωσαμε το αμαξι και το ειδαμε απο κατω..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού το είδατε και οι δυο το "μυστικό φίλτρο" που δεν το έχει ούτε ο κατάλογος της ΜΑΝ , ούτε στο πρόγραμμα το TECDOC που κοίταξα το έχει και στο δικό μου πολάκι είναι αόρατο, τι να πω?..............

Link to comment
Share on other sites

Αφού το είδατε και οι δυο το "μυστικό φίλτρο" που δεν το έχει ούτε ο κατάλογος της ΜΑΝ , ούτε στο πρόγραμμα το TECDOC που κοίταξα το έχει και στο δικό μου πολάκι είναι αόρατο, τι να πω?..............

Βασιλη παρε τηλ στην vw και ρωτα! Τεταρτη ανεβαζω και φωτο δεν εχω να πω κατι αλλο! Και μιλαω για το δικο μου! VW POLO 1.2 TDI BLUEMOTION 2011

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , TeoFele said:

Βασιλη παρε τηλ στην vw και ρωτα! Τεταρτη ανεβαζω και φωτο δεν εχω να πω κατι αλλο! Και μιλαω για το δικο μου! VW POLO 1.2 TDI BLUEMOTION 2011

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OK Θοδωρή κανένα πρόβλημα χαλάρωσε. Θα περιμένω τη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Polakias TDI said:

@Vassilis63 Πλήρης και κατατοπιστικότατη ενημέρωση, ευχαριστούμε.

Το 1ο σέρβις στην αντιπροσωπεία δεν περιλαμβάνει αλλαγή φίλτρου πετρελαίου. Είχα μάλιστα ρωτήσει τον υπεύθυνο του σέρβις και μου ειχε πει πως τόσο νωρίς δεν χρειάζεται. Βέβαια με αυτό που είδα αναθεωρώ. Βασίλη υπάρχει περιπτωση η τόση μαυρίλα στο φίλτρο (οχι στο δοχείο) να οφείλεται στο οτι εχει κατακράτηση που το κανει πιο σκούρο σε χρώμα ή μιλαμε για "στεγνό" φίλτρο; (ελπίζω να ειναι κατανοητό το ερώτημα μου οπως το θέτω)

Και η φωτό με το φίλτρο στεγνό  (το άσχημο είναι ότι η μαυρίλα έχει περάσει και στη μέσα πλευρά που το καύσιμο πάει προς τον  κινητήρα)

DSC_0015 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Χμ... Αυτό τι σημαίνει τώρα; Πως πρεπει να αλλάζουμε φίλτρο κάθε 15.000χλμ., πως το πετρελαιο που βάζουμε -όσο καλο και αν ειναι θεωρητικά- τελικά ειναι μάπα, ή και τα δυο προηγούμενα;

Link to comment
Share on other sites

   Αν υποθέσουμε ότι το αυτοκίνητο καταναλώνει 5 λίτρα στα 100χμ πετρέλαιο, στα 20.000χμ έχει καταναλώσει 1000λίτρα. Δηλαδή το τενεκεδόφιλτρο με το κίτρινο χαρτάκι έφτασε στο όριό του φιλτράροντας μόνο 1000 λίτρα. Επειδή δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πετρέλαιο που βάζουμε και επειδή το θεωρώ μεγάλη βλακεία να δίνω 25ευρα κάθε λίγο και λιγάκι θα περάσω σε άλλη υλοποίηση φιλτραρίσματος.

Μια ιδέα εδώ πιο κάτω (υπάρχουν και άλλες)που φιλτράρει πολλούς τόνους πετρέλαιο και όχι 1000 λίτρα. Με ενσωματωμένη υδατοπαγίδα και ανταλακτικό στέλεχος των 3 ευρώ.

Όλο το κιτ 30 ευρώ για το μονό και 50 το διπλό

s-l1600.jpg

s-l1600 (1).jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μπει αυτο στα δικα μας αμαξια; 

Τετοιο ακριβώς συστημα εχουν τα τρακτέρ,  ισως και αλλα μηχανήματα 

Θα ειχε ενδιαφέρον παντως η τοποθέτηση του. Αν το κανεις θα θελαμε να δούμε με ποιον τρόπο το εβαλες και εντυπώσεις απο τη χρήση του 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , ilias.gr said:

Μπορει να μπει αυτο στα δικα μας αμαξια; 

Τετοιο ακριβώς συστημα εχουν τα τρακτέρ,  ισως και αλλα μηχανήματα 

Θα ειχε ενδιαφέρον παντως η τοποθέτηση του. Αν το κανεις θα θελαμε να δούμε με ποιον τρόπο το εβαλες και εντυπώσεις απο τη χρήση του 

Όλα τα diesel με μεγάλες καταναλώσεις καυσίμων έχουν τέτοια συστήματα. Φαντάζεσαι να είχαν τενεκεδοφιλτράκι? κάθε 3 μέρες θα ήθελε αλλαγή .

Δεν είναι και καμιά φοβερή μετατροπή. Φυσικά και όταν θα μπει θα το δείξω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ρολο παιζει το ποσο καθαρο πετρελαιο βαζεις, βαση της εικονα του φιλτρου σου, αν βαζεις μονο απο ενα βενζιναδικο, πρεπει να αλλαξεις, γιατι σου βαζει βρωμικο πετρελαιο και ισως νοθευμενο με χρησημοποιημενα λαδια. Αν βαζεις απο πολλα βενζιναδικα, κοινως οπου τυχεις, καποιος απο ολους σου βαζει παλι βρωμικο πετρελαιο. Γνωμη μου πρεπει να βρεις ενα βενζιναδικο και να κατασταλαξεις ωστε να ξερεις τι σου γινετε.

Εγω τα τελευταια 10 χρονια να πω?? βαζω απο ενα συγγεκριμενο βενζιναδικο και μονο, 1% να βαλω απο αλλου, παρακατω ειναι η φωτογραφια απο το δικο μου φιλτρο πετρελαιου στα 20000km, να σου πω περασε απο το μυαλο μου να το ξαναχρησημοποιησω!!!

 

DSC_0635.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.