Jump to content
Vassilis63

ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ 20.000χμ

Recommended Posts

Στις 15.000 έκανα το service στην αντιπροσωπεία, τους είπα να αλλάξουν φίλτρο πετρελαίου και μου είπε ο μηχανικός δεν χρειάζεται, αλλά απο δω και πέρα που λάδια, φίλτρα κτλπ θα τα αλλάζω μόνος μου κάθε 10.000 χλμ θα γίνεται και αλλαγή φίλτρου πετρελαίου. Πραγματικά ειναι χάλια το φίλτρο.

Φιλε μου αυτος ξερεις γιατι σου ειπε να μην το αλλαξεις? Για να σου βγαλει μια πιο μεγαλη ζημια και να τα αρπαζουν απο τα ανταλλακτικα! Ετσι τους δασκαλευουν να κανουν! Τι περιμενεις το συστημα ειναι ενοχο! Τα γερμανικα τους τα κολπα και τις λαμογιες παντου τα περνανε..εγω εχω φιλο εμπιστο μηχανικο και ολα τα κανω εκει! Οταν ΘΕΛΩ εγω και ΟΠΩΣ θελω εγω..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτος ξερεις γιατι σου ειπε να μην το αλλαξεις? Για να σου βγαλει μια πιο μεγαλη ζημια και να τα αρπαζουν απο τα ανταλλακτικα! Ετσι τους δασκαλευουν να κανουν! Τι περιμενεις το συστημα ειναι ενοχο! Τα γερμανικα τους τα κολπα και τις λαμογιες παντου τα περνανε..εγω εχω φιλο εμπιστο μηχανικο και ολα τα κανω εκει! Οταν ΘΕΛΩ εγω και ΟΠΩΣ θελω εγω..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι πλέον μόνο για τα απαραίτητα στην αντιπροσωπεία. Φίλτρο πετρελαίου κάθε 10.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Και μετά λένε να μην συγκρίνουμε τις ποιότητες των πετρελαίων με την υπόλοιπη Ευρώπη και να μην κατηγορούμε τους Έλληνες βενζινοπώλες... Τι να πω...

Δεν έχω αλλάξει ακόμα, αλλά με αυτά που βλέπω, σε 2.000 χλμ. που φτάνω στρογγυλό νούμερο χλμ., θα το αλλάξω & εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιο "φτηνη" λυση απο το να αλλαζεις ανα 10κ το φιλτρο.Παρε 2 μπετονια,ενα 15 λιτρων και ενα 25.Παρε και μια μικρη αντλια καυσιμων.Παρε και ενα μικρο φιλτρο η ενα χωνι με ενσωματωμενο φιλτρο.ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΑΝΙΚΑ.Γεμιζε με 20 ευρο το 25αρι,και στο σπιτι σου, φιλτραρισε το μεσα στο μικρο μπετονι η αν δεν εχεις πολυ χωρο μην περνεις 2ο μπετονι και ενσωματωσε το φιλτρο στο τελος της αντλιας και απλως γεμιζε το ντεποζιτο απευθειας.Ενα μπετονι 25αρι+ μια μικρη αντλια+ ενα φιλτρο=40 με 50 ευρω κοστος .Αφου το φιλτραρεις δυο φορες πλεον,το φιλτρο του καυσιμου θα κρατησει παααααρα πολυ.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιο "φτηνη" λυση απο το να αλλαζεις ανα 10κ το φιλτρο.Παρε 2 μπετονια,ενα 15 λιτρων και ενα 25.Παρε και μια μικρη αντλια καυσιμων.Παρε και ενα μικρο φιλτρο η ενα χωνι με ενσωματωμενο φιλτρο.ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΑΝΙΚΑ.Γεμιζε με 20 ευρο το 25αρι,και στο σπιτι σου, φιλτραρισε το μεσα στο μικρο μπετονι η αν δεν εχεις πολυ χορο μην περνεις 2ο μπετονι και ενσωματωσε το φιλτρο στο τελος της αντλιας και απλως γεμιζε το ντεποζιτο απευθειας.Ενα μπετονι 25αρι+ μια μικρη αντλια+ ενα φιλτρο=40 με 50 ευρω κοστος .Αφου το φιλτραρεις δυο φορες πλεον,το φιλτρο του καυσιμου θα κρατησει παααααρα πολυ.

Σωστος! Πολυ εξυπνο αυτο που ειπες! Το εχω σκεφτει και εγω και μου το εχουν προτεινει και αλλοι..κανει μεγαλη δουλεια παντως..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TeoFele said:

Σωστος! Πολυ εξυπνο αυτο που ειπες! Το εχω σκεφτει και εγω και μου το εχουν προτεινει και αλλοι..κανει μεγαλη δουλεια παντως..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν φανταζεσαι τι βρισκω.Δεν μιλαω για τιποτα μεγαλα πραγματα αλλα παρα πολλα μικρα μαμουνακια.Αυτα καποτε θα σου "κλεισουν" το φιλτρο,ειναι αναποφευκτο.Εαν γεμιζεις μονο με μπετονια οπως κανω,δεν υπαρχει περιπτωση να σου μολυνουν το συστημα καυσιμου.Φτηνη αλλα πολυ καλη λυση.Εχει και ενα ακομα υπερ,δεν ζοριζεις την αντλια πετρελαιου με επιπροσθετα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
17 λεπτά πριν , Abba said:

Υπαρχει και πιο "φτηνη" λυση απο το να αλλαζεις ανα 10κ το φιλτρο.Παρε 2 μπετονια,ενα 15 λιτρων και ενα 25.Παρε και μια μικρη αντλια καυσιμων.Παρε και ενα μικρο φιλτρο η ενα χωνι με ενσωματωμενο φιλτρο.ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΑΝΙΚΑ.Γεμιζε με 20 ευρο το 25αρι,και στο σπιτι σου, φιλτραρισε το μεσα στο μικρο μπετονι η αν δεν εχεις πολυ χωρο μην περνεις 2ο μπετονι και ενσωματωσε το φιλτρο στο τελος της αντλιας και απλως γεμιζε το ντεποζιτο απευθειας.Ενα μπετονι 25αρι+ μια μικρη αντλια+ ενα φιλτρο=40 με 50 ευρω κοστος .Αφου το φιλτραρεις δυο φορες πλεον,το φιλτρο του καυσιμου θα κρατησει παααααρα πολυ.

Άσε που θα βλέπεις & θα κρίνεις άμεσα και δίχως μεγάλες καθυστερήσεις την ποιότητα των καυσίμων που βάζεις & αν μπορείς ή όχι να εμπιστεύεσαι το πρατήριο. 

Οκ, τη δουλειά που κάνει το κανονικό φίλτρο δεν την κάνει, αλλά για ένα πρώτο φιλτράρισμα για τα χοντρά, είναι καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζεσαι τι βρισκω.Δεν μιλαω για τιποτα μεγαλα πραγματα αλλα παρα πολλα μικρα μαμουνακια.Αυτα καποτε θα σου "κλεισουν" το φιλτρο,ειναι αναποφευκτο.Εαν γεμιζεις μονο με μπετονια οπως κανω,δεν υπαρχει περιπτωση να σου μολυνουν το συστημα καυσιμου.Φτηνη αλλα πολυ καλη λυση.Εχει και ενα ακομα υπερ,δεν ζοριζεις την αντλια πετρελαιου με επιπροσθετα φιλτρα.

Τι αντλια χρησιμοποιεις για την μεταγγιση?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TeoFele said:

Τι αντλια χρησιμοποιεις για την μεταγγιση?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 Ειχα αγορασει μια απο τα Lidl που συνδεεται στην μπαταρια,αλλα η δουλεια γινεται και με μια διπλης ροης χειροκινητη.Ακομα και μια παλια εξωτερικη τρομπα απο αμαξια σαν αυτες που ειχαν τα παλια mercedes π.χ. κανει.

Link to comment
Share on other sites

Και μια που την γυρνας με βιδολογο η τρυπανι πρεπει να κανει εε?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TeoFele said:

Και μια που την γυρνας με βιδολογο η τρυπανι πρεπει να κανει εε?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι,αλλα με χειροκινητη ειναι παντα πιο αργα,εαν βρεις ηλεκτρικη,εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2016 at 3:42 ΜΜ, sokratis91 said:

 

Φίλτρο πετρελαίου μετά απο 29.000 χλμ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να ρωτήσω τα 29000χλμ σε πόσο καιρό τα εχεις κάνει;

Μου φαινεται σαν λάσπη και οχι σαν βρωμιά.

Μηπως ειναι κανενας μυκητας;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τα 29000χλμ σε πόσο καιρό τα εχεις κάνει;

Μου φαινεται σαν λάσπη και οχι σαν βρωμιά.

Μηπως ειναι κανενας μυκητας;

Σε 1 χρόνο ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Σε 1 χρόνο ακριβώς.

Με ξενερωσες, και εγώ ειπα μαλλον καθεται το αμαξι και αρπαξε κανενα μυκητα!

Αυριο κιόλας  θα αλλάξω φίλτρο πετρελαίου!!

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2016 at 3:42 ΜΜ, sokratis91 said:

a8d59dea6faa33f7bd2f0ea1e590c285.jpg

Φίλτρο πετρελαίου μετά απο 29.000 χλμ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωκράτη τι περίπου πετρέλαια έβαζες σε αυτα τα 29,000χμ σε μεγαλύτερο ποσοστό ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kapnias said:

 και εγώ ειπα μαλλον καθεται το αμαξι και αρπαξε κανενα μυκητα!

Ο μυκητας κυριολεκτικα ειναι σαν την γριππη.Μπορει να κολλησεις ,μπορει και οχι.Εχω πετρελαιο σε μπετονια 4λιτρα για γενικη χρηση σε ραφι περιπου 6 μηνες και δεν εχουν ουτε ιδεα απο βρωμια.Αρα δεν μπορουμε να σιγουρευτουμε ποτε θα τον αρπαξουμε.Απλως προνοουμε με εξτρα φιλτραρισμα και προσοχη στα πρατηρια.Η ακινησια ενος οχηματος δεν ειναι παραγοντας για δημιουργια μηκυτα απο μονο του.Περισσοτερες πιθανοτητες εχει καποιος να αρπαξει μυκητα οταν βαζει 10 ευρω απο λαμπακι και κινει το οχημα καθε μερα παρα καποιος που φουλαρει 1 φορα τον μηνα παντα απο την μεση.Γιατι; Ο μυκητας ευδοκιμει στην υγρασια.Οταν αφηνεις το ντεποζιτο κατω απο την μεση για μεγαλα χρονικα διαστηματα,δημιουργηται υγρασια απο τον αερα που εισερχεται οταν ανοιγουμε την ταπα και εγκωβιζεται εκει.Καλο ειναι να μην το αφηνουμε κατω απο την μεση και οταν εχουμε σκοπο να το ακινητοποιησουμε για καμποσες μερες,παντα το αφηνουμε γεματο,οχι αδειο.Με αδειο σχεδον ντεποζιτο,ειναι παρα πολυ πιθανον να βρουμε μεχρι καθαρο νερο...

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη τι περίπου πετρέλαια έβαζες σε αυτα τα 29,000χμ σε μεγαλύτερο ποσοστό ?

60% eko avio, 30% bp ultimate και ένα 10% v-power.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , sokratis91 said:

60% eko avio, 30% bp ultimate και ένα 10% v-power.

Τελικά τα 29.000χμ είναι πάρα πολλά. 10.000 με 15.000 το πολύ.

Από ότι είδα στη φωτό το άσχημο είναι ότι η γλίτσα έχει περάσει στο εσωτερικό μέρος του φίλτρου προς τι μεριά της μπεκιέρας:(

Τις επόμενες μέρες θα εγκαταστήσω πριν το κύριο φίλτρο ένα διαφανές πλαστικό προφίλτρο με πλαστική σίτα που είδα κάπου και θα ανεβάσω φωτό.( κόστος φίλτρου 3 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , Abba said:

Ο μυκητας κυριολεκτικα ειναι σαν την γριππη.Μπορει να κολλησεις ,μπορει και οχι.Εχω πετρελαιο σε μπετονια 4λιτρα για γενικη χρηση σε ραφι περιπου 6 μηνες και δεν εχουν ουτε ιδεα απο βρωμια.Αρα δεν μπορουμε να σιγουρευτουμε ποτε θα τον αρπαξουμε.Απλως προνοουμε με εξτρα φιλτραρισμα και προσοχη στα πρατηρια.Η ακινησια ενος οχηματος δεν ειναι παραγοντας για δημιουργια μηκυτα απο μονο του.Περισσοτερες πιθανοτητες εχει καποιος να αρπαξει μυκητα οταν βαζει 10 ευρω απο λαμπακι και κινει το οχημα καθε μερα παρα καποιος που φουλαρει 1 φορα τον μηνα παντα απο την μεση.Γιατι; Ο μυκητας ευδοκιμει στην υγρασια.Οταν αφηνεις το ντεποζιτο κατω απο την μεση για μεγαλα χρονικα διαστηματα,δημιουργηται υγρασια απο τον αερα που εισερχεται οταν ανοιγουμε την ταπα και εγκωβιζεται εκει.Καλω ειναι να μην το αφηνουμε κατω απο την μεση και οταν εχουμε σκοπο να το ακινητοποιησουμε για καμποσες μερες,παντα το αφηνουμε γεματο,οχι αδειο.Με αδειο σχεδον ντεποζιτο,ειναι παρα πολυ πιθανον να βροθμε μεχρι καθαρο νερο...

Πράγματι το νερό είναι ο κύριος υπεύθυνος για τη ανάπτυξη των μυκήτων. Αυτό που περιγράφεις για τα ρεζερβουάρ μας έτσι είναι,  αλλά φαντάσου το ίδιο σε μεγάλο βαθμό γίνεται στα πρατήρια και οι καθαρισμοί των δεξαμενών μη νομίζεις ότι γίνονται τακτικά εκτός από τα εταιρικά που υπάρχει τακτικό προγραμμα και φυσικά κάποιων σωστών πρατηριούχων.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Vassilis63 said:

Πράγματι το νερό είναι ο κύριος υπεύθυνος για τη ανάπτυξη των μυκήτων. Αυτό που περιγράφεις για τα ρεζερβουάρ μας έτσι είναι,  αλλά φαντάσου το ίδιο σε μεγάλο βαθμό γίνεται στα πρατήρια και οι καθαρισμοί των δεξαμενών μη νομίζεις ότι γίνονται τακτικά εκτός από τα εταιρικά που υπάρχει τακτικό προγραμμα και φυσικά κάποιων σωστών πρατηριούχων.

 Οντως,αλλα οι δεξαμενες εχουν παρα πολλα καλουδια που οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν.Μεχρι και να ...θερμαινουν το καυσιμο μπορουν,για να κλεβουν πιο ευκολα.Απλο παραδειγμα:Ποτε μα ποτε,δεν εχω βγαλει τα ιδια χιλιομετρα ως συνηθως οταν προμηθευομαι καυσιμο 10 μερες πριν απο Χριστουγεννα,Πασχα και Δεκαπενταυγουστο.Παντα βγαζω λιγοτερα,οτι οχημα και να ειχα.Συνεπως δεν επαναπαυομαι ουτε σε "φιλους " πρατηριουχους,ουτε σε εταιρικα.Οτι παθω,εγω θα κλαιω,οχι αυτοι.Αρα ,προνοω το κατα δυναμη και...ο Θεος βοηθος !!!

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη φάση έβαλα ένα πλαστικό διαφανές προφίλτρο πετρελαίου με πλαστική σίτα  πριν από το κύριο φίλτρο που κρατάει μόνο χοντρά πράγματα. Επειδή είναι διαφανές μπορείς και βλέπεις και το καύσιμο αλλά και τι θα κρατήσει η σίτα. Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω. (κόστος 2 ευρώ το φίλτρο + 3 ευρώ σωληνάκι καυσίμου και 4 κολιεδάκια, το δικό του σωληνάκι και τους κολιέδες τους κράτησα για να επανέλθουν αν χρειαστεί)

DSC_0264 (2).jpg

DSC_0268 (2).jpg

P5100017.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη φάση έβαλα ένα πλαστικό διαφανές προφίλτρο πετρελαίου με πλαστική σίτα  πριν από το κύριο φίλτρο που κρατάει μόνο χοντρά πράγματα. Επειδή είναι διαφανές μπορείς και βλέπεις και το καύσιμο αλλά και τι θα κρατήσει η σίτα. Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω. (κόστος 2 ευρώ το φίλτρο + 3 ευρώ σωληνάκι καυσίμου και 4 κολιεδάκια, το δικό του σωληνάκι και τους κολιέδες τους κράτησα για να επανέλθουν αν χρειαστεί)

DSC_0264 (2).jpg

DSC_0268 (2).jpg

P5100017.JPG

Απο που αγόρασες τα ανταλλακτικά Βασίλη ;

Link to comment
Share on other sites

 Φοβαμαι οτι θα μειωθει η ροη προς την αντλια μολις αρχισει να κραταει βρωμιες.Επιπροσθετα φιλτρα συνηθως δεν κανουν καλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σιγά μην αφήσει ο @Vassilis63 να πιάσει βρωμιές το πρόσθετο φίλτρο και να μειωθεί η ροή (εξού και διαφανές το φίλτρο). Ωραία ιδέα Βασίλη & ακόμα καλύτερη η εφαρμογή :thumbsu:

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.