Jump to content
Vassilis63

ΕΙΚΟΝΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΑ 20.000χμ

Recommended Posts

Πιστεύω ότι  όλες οι δεξαμενές έχουν τέτοια σκουπίδια στον πάτο, απλά είναι θέμα τύχης πότε θα βάλεις καύσιμο. Αν πριν από λίγο έχει κάνει το πρατήριο ανεφοδιασμό και πας και βάλεις ενώ τα σκουπίδια αιωρούνται ακόμα και δεν έχουν κάτσει, την έκατσες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο πετρελαιου μετα απο 24000km με χρηση καθαρου πετρελαιου, και παντα προμηθεια απο ενα πρατηριο, και χρηση αντιμυκιτιακου ανα 2-3000km σε 20-30λιτρα πετρελαιου.

 

Το συγγεκριμενο φιλτρο ειναι υφασματινο, σε σχεση με τα χαρτινα κοινα, και δεν γνωριζω ποιο ειναι ποιο καλο, αν γνωριζει καποιος ποιο θεωρειτε ποιο καλο, χαρτινο ή υφασματινο?? Λογικα το υφασματινο?? γιατι οπως φενετε στην φωτο εχει 6 στρωματα φιλτραρισματος σε σχεση με τα χαρτινα.

 

DSC_2987.jpg

 

DSC_2995.jpg

Edited by dasauto
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι της meat & doria και ειναι απο corsa 1.3 diesel.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , dasauto said:

Το φιλτρο ειναι της meat & doria και ειναι απο corsa 1.3 diesel.

Ρίξε μια ματιά σε ΜΑΝ , αυτό φοράει?

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/catalog/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/OPEL/Corsa-C/1.3%20CDTI%20Z%2013%20DT%20(T13974)/Καύσιμο/PU%20723%20x

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι fleece filters,ποιοτικα ανωτερα απο τα χαρτινα και ειναι για extended oil changes.Ειναι για λαδια που καλυπτουν τις 229.5x προδιαγραφες της Merc-Benz.Εαν δεν εχεις τετοια,συμφωνα με τις αυτες προδιαγραφες,κανεις νορμαλ αλλαγες λαδιων,εαν βαζεις τετοια ακολουθεις extended.

http://www.benzworld.org/forums/w124-e-ce-d-td-class/1691410-fleece-filter-alternative-full-synthetic.html

(Το αστειο ειναι οτι σαν κατοχοι vw κοιταμε μονο τις vw προδιαγραφες σε λαδια ενω υπαρχουν αρκετες αλλες που μας καλυπτουν ακομα και εαν η "μαμα" δεν το επιτρεπει....;))

 

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , Abba said:

Αυτα ειναι fleece filters,ποιοτικα ανωτερα απο τα χαρτινα και ειναι για extended oil changes.Ειναι για λαδια που καλυπτουν τις 229.5x προδιαγραφες της Merc-Benz.Εαν δεν εχεις τετοια,συμφωνα με τις αυτες προδιαγραφες,κανεις νορμαλ αλλαγες λαδιων,εαν βαζεις τετοια ακολουθεις extended.

Φίλτρο πετρελαίου είναι. Πάντως φαίνεται πολύ καλό , μου αρέσει!!! Βγάζει αυτή η εταιρία και για τα δικά μας αλλά δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν έχει τέτοιο υλικό μέσα αν δεν το ανοίξεις μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μας ειναι ολα χαρτινα και εκανα τυπογραφικο λαθος παραπανω,εννοουσα "και για extended oil changes σε λαδια",Τα βγαζουν και σε φιλτρα λαδιων οπως και σε πετρελαιου και ειναι πολυ καλυτερο υλικο απο τα χαρτινα,ειναι για μεγαλα χρονικα διαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Vassilis63 said:

Ξαναεβαλα ιδιο της M&D, χαρτινο ειχα βαλει την 1η φορα που το ειχα αλλαξει, και το παλιο που ειχα βγαλει την 1η φορα που το αλλαξα (μεταχειρησμενο) ηταν παλι υφασματινο, αλλα της Champion.

Θα μπορουσα ανετα να το κρατησω μεχρι της 30000km οπως και θα το αφησω.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα το σέρβις τον 30.000χλμ,εδώ η φώτο απο το φίλτρο πετρέλαιου απο golf 7.ada0d84b4683cc530093b7565eb6871a.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν , stellbouz said:

σήμερα έκανα το σέρβις τον 30.000χλμ,εδώ η φώτο απο το φίλτρο πετρέλαιου απο golf 7.ada0d84b4683cc530093b7565eb6871a.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρώτη φορά το άλλαξες ή όχι? 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το άλλαξες ή όχι? 

ναι πρώτη φορά, η VW λέει κανονικά να αλλάζεται στα 60.000 με βάση τα γερμανικά πετρέλαια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις πετάξει, ίσως θα  μπορούσες  να το σκίσεις και να δούμε μια φωτό και από μέσα. Θα ήταν πάρα πολύ κατατοπιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν το πήρα μαζί μου. δεν σκέφτηκα να το σκίσω.. παντός μια χαρά μου φάνηκε, ολα τα γεμίσματα ειναι με v-power και Avio!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με οτι και να κανεις γεμισμα αμα οι δεξαμενες ειναι για πεταμα(σκουρια,νερο κτλ) δεν γλυτωνεις το ακαθαρτο φιλτρο(με μια μικρη επιφυλαξη για το avio που εχει δικο του εξωτερικο φιλτρο).

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

με οτι και να κανεις γεμισμα αμα οι δεξαμενες ειναι για πεταμα(σκουρια,νερο κτλ) δεν γλυτωνεις το ακαθαρτο φιλτρο(με μια μικρη επιφυλαξη για το avio που εχει δικο του εξωτερικο φιλτρο).

Έτσι είναι, το γύρισα οριστικά πλέον σε AVIO , έχω κάνει 800χμ με καινούριο πλαστικό προφιλτράκι και τα σκουπιδάκια τέλος, δεν έχει πιάσει απολύτως τίποτα. Δε βαριέσαι 4 ευρώ στο γέμισμα είναι παραπάνω και καθαρίζεις με τις βρόμικες δεξαμενές που ΔΕΝ καθαρίζονται ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδες διάφορα στην απόδοση, συμπεριφορά του κινητηρα;

Αυτό με το 2πλο φιλτράρισμα ίσως είναι καλό για την μακροζωία του κινητηρα μας .

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2016 at 8:04 ΜΜ, PsilosTdi said:

Είδες διάφορα στην απόδοση, συμπεριφορά του κινητηρα;

Αυτό με το 2πλο φιλτράρισμα ίσως είναι καλό για την μακροζωία του κινητηρα μας .

Αυτό το διαφανές πλαστικό προφιλτράκι το έβαλα μόνο και μόνο για να παρατηρήσω αν υπάρχουν σκουπιδάκια μέσα στο πετρέλαιο, είναι μόνο για να κρατάει τα πολύ χοντρά. Δεν προσφέρει κάτι περισσότερο στο φιλτράρισμα μιας και είναι 75 micron ενώ το εργοστασιακό που ακολουθεί είναι 10 micron. Τώρα βάζοντας μόνο AVIO που έχει φιλτράρισμα 25 micron στην αντλία to προφιλτράκι των 75 micron δεν κρατάει τίποτα και δεν έχει λόγο ύπαρξης και θα αφαιρεθεί.

(εκτός από AVIO οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει έχει διάφορα σκουπιδάκια μεγέθους 75 micron και  άνω τα οποία βέβαια σταματάνε στο εργοστασιακό φίλτρο κάνοντας το όμως να βρομίζει πιο νωρίς).

Υπάρχουν λοιπόν δυο λύσεις, ή βάζεις AVIO με +9 λεπτά το λίτρο σε σχέση με το VPOWER την ημέρα της προσφοράς ή βάζεις VPOWER και αλλάζεις το φίλτρο πιο συχνά (το πόσο πιο συχνά είναι εντελώς αστάθμητος παράγοντας)

Εγώ για τα 15.000χμ  που κάνω το χρόνο υπολογίζω ότι θέλω 50 ευρώ παραπάνω για AVIO , δηλαδή με ένα 50άρικο μπορώ να αγοράσω 2 φίλτρα πετρελαίου και να τα αλλάζω κάθε 7.500 χμ.Ακόμα όμως και στα 7.500χμ το φίλτρο ενδέχεται (εξαρτάται πόσο γκαντέμης είσαι ) να γίνει χάλια.

Δεν είναι εύκολη απόφαση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , Vassilis63 said:

Εγώ για τα 15.000χμ  που κάνω το χρόνο υπολογίζω ότι θέλω 50 ευρώ παραπάνω για AVIO , δηλαδή με ένα 50άρικο μπορώ να αγοράσω 2 φίλτρα πετρελαίου και να τα αλλάζω κάθε 7.500 χμ.Ακόμα όμως και στα 7.500χμ το φίλτρο ενδέχεται (εξαρτάται πόσο γκαντέμης είσαι ) να γίνει χάλια.

Δεν είναι εύκολη απόφαση...

15.000 km ανά έτος με μέση κατανάλωση 5 ltr/100km = 750 ltr

750 ltr * 0.09€/ltr διαφορά υπέρ Avio = 67.5€ για εμένα.

@Vassilis63 με την τεκμηριωμένη συζήτηση περί φίλτρων και με το παράδειγμά σου, εμένα τουλάχιστον με έπεισες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι μόλις κάψω την vpower θα δοκιμάσω την AVIO.

Εκτός και αν δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω μισό ντεποζιτο vpower και να το γεμίσουμε με Αvio.

Η μόνη διαφορά στο AVIO είναι το φιλτράρισμα;

Κετανια είναι ίδια με vpower?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , PsilosTdi said:

Και εγώ είμαι μόλις κάψω την vpower θα δοκιμάσω την AVIO.

Εκτός και αν δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω μισό ντεποζιτο vpower και να το γεμίσουμε με Αvio.

Η μόνη διαφορά στο AVIO είναι το φιλτράρισμα;

Κετανια είναι ίδια με vpower?

Κάνεις όποια μίξη θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει διαφορά σε απόδοση, κατανάλωση ανάμεσα στα δυο καύσιμα. Λογικά τα κετάνια πρέπει να είναι περίπου τα ίδια (ίσως 55) χωρίς να ανακοινώνεται όμως τίποτα , όλοι λένε για τα ενισχυμένα τους πετρέλαια ότι έχουν αυξημένο αριθμό κετανίων γενικά και αόριστα. Τα δυο καύσιμα προέρχονται από διαφορετικά διυλιστήρια από διαφορετικούς προμηθευτές, κίτρινο φυσικό χρώμα για το Vpower και πράσινο φυσικό χρώμα για το AVIO, διαφορετική χημική σύσταση υδρογονανθράκων, το τελικό όμως αποτέλεσμα είναι ίδιο ή παρόμοιο. Το AVIO απλά με +9 λεπτά στο λίτρο προσφέρει το φιλτράρισμα. Τώρα αν είναι τελικά καλή πρόταση το AVIO ο καθένας το επεξεργάζεται λογαριάζει και αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μία δοκιμή θα δείξει τα επόμενα 3 ντεποζιτα θα βάλω Αvio.

Τώρα μένει να βρω καλό EKO πρατήριο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.