Jump to content
Akispap

New Project Climatronic απο Golf 6 σε Golf 5

Recommended Posts

Καλησπερα, μηπως εχει ολοκληρωσει κανεις αυτο το project?

Προσωπικα εχω αγορασει το unit, το δοκιμασα, δουλευουν ολα κανονικα απλα δεν κραταει μνημη της τελευταιας ρυθμισης που ειχε αν σβησει το αμαξι. Χρειαζεται καποιες μετατροπες στην καλωδιωση απο πισω για να κραταει μνημη και Can Bus εκδοσης L η νεοτερο. Εκτος αυτου χρειαζεται αλλαγη και το φιλετο στο ταμπλο ετσι ωστε να ταιριαξει! Το καλο ειναι οτι εφοσον γινουν ολα σωστα, μπορεις αργοτερα να συνδεσεις και το ΑQS(Air Quality Sensor) το οποιο τσεκαρει τον αερα που εισερχεται στην καμπινα και ενεργοποιει αυτοματα την ανακυκλωση αν χρειαστει.

Το κακο ειναι οτι ενω εχω αγορασει ενα CAN BUS για να το αλλαξω, δεν θυμαμαι που το εχω βαλει και ετσι μεχρι να το βρω παει πισω το προτζεκτ! :thumbsd:

Οριστε και μερικες φωτο απο την δοκιμη!

12957277_10154666952920931_1946103977_n.jpg

12966047_10154666952875931_9926152_n.jpg

12969286_10154666952845931_2075771574_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως η πρόσοψη απο το scirocco του 2010 ταιριάζει ακριβώς στο νέο climatronic...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει το part number και σε σχετικά καλή τιμη απο την αντιπροσωπεία (38,5€) απλα δεν το παραγγέλνω ακομα μέχρι να βρω το can bus! Νομιζω το παίρνουν απο το Jetta ΜΥ 10

Link to comment
Share on other sites

 Αν είσαι 2007 και πάνω από τον  A Connector  βγάζεις τα pin 16 και 20 και βάζεις το 16 εκεί που ήταν το 20 αφήνοντας το 20 στον αέρα. Αν είσαι κάτω του 2007 από τον  B Connector  συνδέεις το pin 6 στο 7 και από τον  C Connector  το pin 7 στο 10 και το 8 στο 9.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2016 at 4:46 ΜΜ, Akispap said:

Εχω βρει το part number και σε σχετικά καλή τιμη απο την αντιπροσωπεία (38,5€) απλα δεν το παραγγέλνω ακομα μέχρι να βρω το can bus! Νομιζω το παίρνουν απο το Jetta ΜΥ 10

Πάρε κι αυτό το τριμ για να γλυτώσεις 25 ευρώ ! 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X201552347265.TRS0&_nkw=201552347265&_sacat=0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ολα ετοιμα σε αναμονη! Και τα σχεδιαγραμματα εχω βρει κομπλε! Σ'ευχαριστω παντως!

Το κομματι απο το ebay τελειο! Μαλλον θα γινει αγορα!

Το εχεις κανει και εσυ στο δικο σου? Βλεπω ειμαστε και κοντα και οι 2.. Ευοσμο εγω.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Γνώμη μου, πιο πολύ όμορφο (και πρακτικό, αφού έχει περιστροφικό για τον ανεμιστήρα) δείχνει από το Golf 7. Το αντίστοιχο φιλέτο δυστυχώς είναι custom, στα σχόλια έχει βίντεο πώς το φτιαξε.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Akispap said:

 

Το εχεις κανει και εσυ στο δικο σου? Βλεπω ειμαστε και κοντα και οι 2.. Ευοσμο εγω.

 

Έχω κάνει ολοκληρωμένη μετατροπή από golf 5 σε 6 στο εσωτερικό ! Γείτονες δλδ ! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2016 at 5:18 ΜΜ, Κοσμάς said:

 Αν είσαι 2007 και πάνω από τον  A Connector  βγάζεις τα pin 16 και 20 και βάζεις το 16 εκεί που ήταν το 20 αφήνοντας το 20 στον αέρα. Αν είσαι κάτω του 2007 από τον  B Connector  συνδέεις το pin 6 στο 7 και από τον  C Connector  το pin 7 στο 10 και το 8 στο 9.

Φιλε Κοσμα μηπως μπορεις να μου εξηγησεις περισσοτερο πως γινεται αυτο?με το χερι?(συγνωμη αν ειναι ηλιθια η απορια αλλα ψηνομαι πολυ να το κανω και εγω)

Edited by dimitris777
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς περισσότερο, δεν γίνεται πιο απλά να το γράψω... Κόβεις και ενώνεις ένα καλώδιο !

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν ειχα καταλαβει οτι επρεπε να κοψω καλωδιο...ειμαι ασχετος με ηλεκτρολογικα.θα το παλεψω παντως.ευχαριστω για τον κοπο σου...

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , dimitris777 said:

ειμαι ασχετος με ηλεκτρολογικα.θα το παλεψω παντως.

Τότε καλύτερα να το αναθέσεις σε κάποιον που γνωρίζει γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά... Είναι λεπτή η δουλειά

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο....ειχα την εντυπωση οτι απλα αλλαζεις χειριστηρια...δεν γνωριζα οτι ειχε και κοψιματα καλωδιων...σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα . από τι αμαξι ειναι το πλαίσιο για να μπει το climatronic από golf 6 σε golf 5?Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την τροποποημενη καλωδιωση σε μοντελο 2009 αλλα δεν δουλευε θυμαμαι η ανακυκλωση.

Ηταν κολλημενο σε μια ρυθμιση δηλαδη,παταγα το κουμπι αναβε η εσβηνε η ενδειξη αλλα δεν εμπαινε αερας απ'εξω και το ξαναγυρισα εστω και χωρις μνημη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .εκανα και εγω την αλλαγη αλλα δεν γνωριζω τι τροποποιησεις πρεπει να κανω με το canbus...προς το παρον ,μονο με την αλλαγη του νεου πανελ απλα φερνει τον εξωτερικο αερα μεσα ,χωρις να ψυχει ή να θερμαινει...και δεν αναβει το λαμπακι AC....μηπως γνωριζει κανεις τι αλλο πρεπει να κανω?ευχαριστω

Edited by dimitris777
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.