Jump to content
panosman

Προβλημα με τα φρενα κατα την εκκινηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Εχω το εξης προβλημα...μου το εκανε δυο φορες, το πρωι χτες και σημερα μολις πηρε μπροστα ο κινητηρας πηγα να πατησω το πενταλ φρενου και αυτο πηγε τερμα κατω....μετα απο 2-3 πρεσαρισματα επανηρθε.Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι? Το αυτο κινητο ειναι  passat 1.8 T 20v 2002.Στην πορεια το τσεκαρισα αρκετες φορες δεν μου εκανε κατι παρομοιο..

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει επειδή χρειάζεται εξαέρωση το σύστημα των φρένων φίλε μου. Είναι όμως λίγο ανησυχητικό που συνέβη έτσι ξαφνικά... Καλύτερα να σου κοιτάξουν το αυτοκίνητο και αν υπάρχει η δυνατότητα να μην το οδηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

faniaros

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου....σιγουρα θα παω συνεργειο και θα το κοιταξω, αυτο που λες για εξαερωση ισως να εχεις δικιο, και θα κανω και αντικατασταση υγρων .

Το θεμα ειναι πως το εκανε συγκεκριμενη ωρα,  το πρωι μετα απο πολυωρη ακινησια...και μετα επανερχοταν (μετα απο 2 πρεσαρισματα).

Επισης δεν μου εβγαλε κανενα σφαλμα στο καντραν...

Edited by panosman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασικά σημάδια ότι χρειάζεται εξαέρωση... Δεν ξέρω να σου εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό, απλά ξέρω ότι είναι σύμπτωμα το ότι μετά από πολύωρη ακινησία είναι κουφιο το πενταλ και με 2-3 πατήματα γεμίζει.. Απλά όπως σου, είπα καλό είναι να ρυμουλκηθεί το αυτοκίνητο, μη τυχόν χάσεις απροειδοποίητα τα φρένα και έχεις κανένα ατύχημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τακάκια σου είναι φαγωμένα ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά  σχετικά με το προβλημα ...άλλαξα υγρά φρενων, εγινε σωστή εξαερωση (εννοείται)  και ολα δείχνουν  οκ.Η αίσθηση στο πεντάλ ειναι πιο καλη.

Νικο, τα τακακια εχουν πολυ ψωμί....άλλωστε δεν πατάω  πολυ συχνά το φρένο....

Να σημειώσω πως τα υγρά ήταν αρκετά παλιά....και ίσως αυτο να ήταν η αιτία τελικα....

Θα το τσεκάρω συνέχεια, και αν παρουσιάσει  κάτι πάλι θα σας  ενημερώσω.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.