Jump to content
Golfakias7

Γκαζοφρενο

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Κάτοχος VW Golf mk5 1.4 tsi.

Διάβασα πρόσφατα για το γκαζοφρενο και θα ήθελα να μου πείτε άμα "δουλεύει" με το αμάξι μου

Δηλαδή άμα πατήσω γκάζι με λιιγο φρενο θα σηκώσει πίεση; η πρέπει να το ρυθμίσω από τον εγκέφαλο;

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από το εργοστάσιο δεν γίνεται, επειδή υπάρχει σαν σύστημα ασφαλείας η νοοτροπία ότι το φρένο ακυρώνει το γκάζι. Θα σε αφήσει να το κάνεις για λίγα δευτερόλεπτα για heel - toe, αλλά μέχρι εκεί. Περίμενε τα υπόλοιπα παιδιά που ασχολούνται περισσότερο με το θέμα να σου απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Βάλε π.χ. μια 3η κ πήγαινε σταθερά σε κάποια χιλιόμετρα έχοντας υποπίεση (ελπίζω να έχεις μπαρόμετρο για να το βλέπεις), άρχισε να πατάς φρένο με το αριστερό κ αντίστοιχα γκάζι με το δεξί κ θα ακούσεις την τουρμπίνα να σπουλάρει (θα το δεις κ στο μπαρόμετρο), αφού παίξεις λίγο με τις πιέσεις στα πεντάλ άφησε το φρένο κ πάτα τέρμα γκάζι. Θέλει λίγο να το βρεις αλλά δεν είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

queen αμα δεν εχει την λειτουργια απτο προγραμμα δεν παιζει να παιξει,,,,αυτο γινεται οταν μεσω προγραμματος ακυρωνεις το κλεισιμο της πεταλουδας....το καναμε απειρες φορες στο δικο μου και εκλεινε η πεταλουδα και γεια σας...το συστηνουν για κοντρες μονο και οχι καθεμερα μιας και ακουσα και την περιπτωση να κολησει το γκαζι απο μηχανικο..τωρα πως και τι δεν ξερω αλλα ετυχε σε γνωστο μαστορι απο ροδο που μιλαμε στο φβ και μας περιγραψε εκει την φαση ...οταν δεν το εχεις παιζεις μετο χειροφρενο για να σηκωσει πιεση ...ρολ...εγω αυτο παιδευω ν ακαταφερω καποια στιγμη,,,αυτο το ειδα στην πραξη στο δικο μου απτο τσιγκο οδηγο και μαθαινα και εγω..,.λολ

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω γίνεται σε μαμά (τουλάχιστον στο gti) για λίγη ώρα, αν το κάνεις σε "ριπές" δηλαδή. Δεν σε αφήνει να το κάνεις για περισσότερη ώρα για τον λόγο που λες που κλείνει η πεταλούδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κ πετάγεσαι μισό με 1 αμάξι γιατί εσύ είσαι φουσκωμένος κ ο άλλος είναι ατούρμπιστος.

Προσωπικά το θεωρώ κλεψιά εκτός κ αν το δηλώσει.

Μου το είχε κάνει κολτάκι κ μου έφευγε κάθε φορά στο πάτα 1 γεμάτο κ απορούσα γιατί, μετά το κατάλαβα κ το παραδέχτηκε :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω το κανω σχεδον παντα,με χειροφρενο.

Σηκωνεις τοσο χειροφρενο και ταυτοχρονα τοσο γκαζι ωστε να παραμενεις σταθερος.

Προσοχη στα τετακε.

Δεν ειναι κλεψια,τροπος οδηγησης ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.