Jump to content
dasauto

Golf 4, Προβλημα immobiliser

Recommended Posts

Golf 4, 1.6 16v 2001 μοντελο, στα καλα καθουμενα δεν αναγνωριζει κανενα απο τα 2 αναδιπλουμενα κλειδια, και δεν περνει μπροστα, βασικα περνει και σβηνει μεσα σε 2-3 δευτερα.

Διαβασα με vagcom, Και εβγαλε μια βλαβη στον κινητηρα η οποια ειναι μονιμη δεν σβηνει

17978 - Engine Start Blocked by Immobilizer 
        P1570

και μια βλαβη στο καντραν

01176 - Key 
        07-10 - Signal too Low - Intermittent

 

Στο μενου του immobiliser μπενω αλλα εκει που επρεπε να γραφει το part number, γραφει κατι γερμανικα, δεν τα συγγρατισα, μου φανηκε σαν να μην συνδεετε με το immo.

 

Καμια γνωμη τι μπορει να φταιει?? Αν και ξεκλειδωνουν κανονικα τα τηλεχειρηστηρια, να ειναι απο μπαταριες στα χειρηστηρια και τα 2 ταυτοχρονα?? παιζουν ρολο οι μπαταριες τους στο σημα του immo??

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δύσκολο το βλέπω, δεν χάνεις να δοκιμάσεις.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα μπαταριες τσιφος, τιποτα, μπηκα και με το vagcom σε αλλο golf να δω τι εμφανιζει μπενοντας μεσα στο menu του immo, και βγαζει τα ιδια γερμανικα bitte adress, στο Part number. 

Σε λιγο θα παω να δω αν αναγνωριζει τα κλειδια κανονικα και να κανω reset το καντραν οπως κανουμε οταν αλλαζουμε εγγεφαλο μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσε και την μπαταρία για κανένα 15λεπτο, σύνδεσε την παλι και δοκίμασε

 

 

Περισσότερα εδώ

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/01176

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρια ηταν το πρωτο που εκανα, οποιο κλειδι και να βαλω μου λεει μεσα απο τα measuring οτι ειναι το 1, κανονικα δεν θα επρεπε να αλλαζει?? και στο immo status μου γραφει Ν/Α, εντομεταξυ, αποσυνδεσα το πηνιο του immo στην κλειδαρια και δεν εβγαλε καποια βλαβη ουτε αλλαξε κατι, θα δοκιμασω να αλλαξω το πηνιο μηπως φταει αυτο.

Το θεμα ειναι οτι η οθονη mfa εχει καιρο που τα επαιξε και δεν διχνει τιποτα, και οπου και αν το παω (που δεν θα την γλυτωσω) θα μου βγαλουν φταιχτη το καντραν.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

nikdev απο οτι ειδα καπου εισαι Σαλονικιος, μηπως ξερεις κανενα μαγαζι Σαλονικα το οποιο να κανει immobilizer delete?? γιατι μαλλον δεν θα βγαλω ακρη, και εδω που ειμαι δεν πιστευω κανενας να το κατεχει για να ασχοληθει να το λυσει, οποτε να το κανω ενα delete να τελειωνω.

Μεχρι στιγμης ελενξα το πηνιο, ειναι καλο εχει αντισταση, αρα δεν ειναι απο εκει, αυριο θα κατσω να δω αν τα καλωδια απο το πηνιο πανε στο καντραν και ενα ρελε της ecu λεει στο ross-tech βαση λυσεις για την βλαβης, κωδηικοποιηση τα κλειδια δεν μπωρω να κανω μιας και δεν εχω το pin, και για αυτο θελει vag tacho.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Βαση των measuring block του immo

22-1

Engine Start Permitted

key is not  or matched or  incorrectly matched  or the Engine Control Module is incorrectly adapted or malfunctioning

 

22-2 

ECU Responding

communications with ECU OK (whether ECU is matched or not)

 

 

22-3 

Key condition OK

a legitimate transponder code could be read (whether it was authorized or not)

 

22-4 

Number of adapted keys

3

 

23-1

Variable Code Matched

variable code is not matched key's code algorithm  is not yet the same as in the instrument cluster.

 

23-2

Transponder Status 

Transponder in key is not locked. Key has not yet been adapted to Instrument Cluster
(new replacement key)

 

23-3

Fixed Code Authorized

fixed transponder code of key is not authorized.

 

23-4

Immobilizer Status

N/A

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο οτι καταλαβα, το πηνιο ειναι καλο αφου διαβαζει τα κλειδια, αλλα για καποιο λογο τα κλειδια εχουν σβηστει απο το immo μεσα.

Παω να κουμπωσω σε λιγο σε ενα αλλο 16αρι να δω τι βγαζει εκεινο στα ιδια blocks

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Κανε εναν επαναπρογραμματισμο ολα τα κλειδια.

Υγ. Αυτα με το immo μη τα γραφεις δημοσια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

nikdev ποια να μην γραφω δημοσια??

Περιμενω αυριο ή μεθαυριο να ερθει κλειδαρας να προγραμματισει τα κλειδια και αν δεν γινετε θα το κανει αφαιρεση εως να βρω αλλο καντραν και να παρω vag tacho και θα το αλλαξω μονος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα καταργησεις το immo

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λες να βρουνε την ip μου και να ερθουν να μου το κλεψουν το 1.6 4αρι μου?? οχι τιποτα αλλο εβαλα και καινουρια λαστιχα, αυτα λυπαμαι!!:lol:

Ο κλειδαρας απεκλειστηκε, γιατι ζητουσε μισο μηνιατικο, για να ερθει, να ανακτησει το pin απο το καντραν συν να γραψει τα κλειδια. Οποτε πηρα απο Αγγλια φυσα vag tacho να το κανω μονος, αν δεν το πετυχω, τοτε βλεπω τι θα κανω. 

Link to comment
Share on other sites

Οτοστοπ????!!!!!!! ...οχι ρε εχω 2ο αμαξι dieselaki!!!

 

Νεοτερα επι του θεματος....

ΖΗΤΩ ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ INTERNET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4. You can try just leaving the key in the ignition to "ON" but not start for a few minutes. Many people report that the light just goes away after 10 minutes as if nothing ever happened. This and the next solution appear to have something to do with a capacitor discharge or something resetting. It sounds strange but many report that it works.

 

http://www.myturbodiesel.com/wiki/immobilizer-faq-and-troubleshooting-for-vw-and-audi-with-key-replacement-tips/

 

Οσο και αν φανταζει απιστευτο, το παραπανω κολπακι δουλεψε, αφησα το κλειδι στην μιζα με αναμενα τα λαμπακια χωρις να εχω προσπαθησει να βαλω μπροστα, και 10 λεπτα μετα το λαμπακι του immo σταματησε να αναβοσβηνει, μιζαρισα και πηρε μπροστα με την μια!!!!! επισης και το 2ο κλειδι δουλευει κανονικα μετα το κολπακι με το 10 λεπτο.....

Αυριο θα κουμπωσω με vagcom να δω αν βγαζει καποιο σφαλμα, και πως αλλαξανε τα δεδομενα πλεον μεσα στο immo.

 

 

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα τωρα ειναι γιατι το επαθε αυτο και μετα 2 κλειδια να μην περνει μπροστα???

Διαβαζοντας αλλη μια παρομοια περιπτωση σαν την δικια μου, που δεν δουλευαν τα 2αρα κλειδια, κατεληξα οτι αν για καποιο λογο χρησημοποιηθει καποιο κλειδι που δεν το αναγνωριζει το immo, και αυτο χρησημοποιηθει επανελημενα καποιες φορες για να παρει μπροστα ο κινητηρας, τοτε το immo ισως μπενει σε καποια παραμετρο ασφαλειας και κλειδωνει χωρις να δουλευουν και τα αλλα κλειδια. Οποτε λογικα το 1ο κλειδι για καποιο λογο αποσυντονιστηκε, και αφου εγιναν επανελημενες προσπαθειες με αυτο το κλειδι να παρει μπροστα ο κινητηρας, τοτε το immo κλειδωσε και δεν αναγνωριζε ουτε το 2ο κλειδι που ειχα παρατημενο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Λες να βρουνε την ip μου και να ερθουν να μου το κλεψουν το 1.6 4αρι μου?? οχι τιποτα αλλο εβαλα και καινουρια λαστιχα, αυτα λυπαμαι!!default_laugh.png

Ο κλειδαρας απεκλειστηκε, γιατι ζητουσε μισο μηνιατικο, για να ερθει, να ανακτησει το pin απο το καντραν συν να γραψει τα κλειδια. Οποτε πηρα απο Αγγλια φυσα vag tacho να το κανω μονος, αν δεν το πετυχω, τοτε βλεπω τι θα κανω. 

Καλο ειναι να προσεχεις. Να ξερεις οτι το forum διαβαζεται απο πολλους περιεργους.

Ευτυχως βρηκες λυση!

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηγα στην αντιπρωσωπεια και μου λενε αλαγη καντραν περνει και σβηνει επιτοπου μολις το βαλεις μπροστα αυτο το εκανε στα ξαφνικα  δοκιμαστηκαν και τα δυο κλειδια εχει το καντραν immobiliser μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που διαβασα τα measurings μεσα απο το immo αυτα αλλαξανε ως εχει

22-1

Engine Start Permitted

car can be driven 

 

22-2 

ECU Responding

communications with ECU OK (whether ECU is matched or not)

 

 

22-3 

Key condition OK

a legitimate transponder code could be read (whether it was authorized or not)

 

22-4 

Number of adapted keys

3

 

23-1

Variable Code Matched

Yes

 

23-2

Transponder Status 

Transponder in key is not locked. Key has not yet been adapted to Instrument Cluster
(new replacement key)

 

23-3

Fixed Code Authorized

Yes

 

23-4

Immobilizer Status

N/A

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , BILL5 said:

εγω το πηγα στην αντιπρωσωπεια και μου λενε αλαγη καντραν περνει και σβηνει επιτοπου μολις το βαλεις μπροστα αυτο το εκανε στα ξαφνικα  δοκιμαστηκαν και τα δυο κλειδια εχει το καντραν immobiliser μεσα?

Το immobolizer ειναι ενσωματομενο μεσα στο καντραν, κανε το παραπανω κολπο με το 10λεπτο αν δεν το εχεις κανει. Αν δεν πετυχει παρε ενα καντραν απο τα μεταχειρησμενα και πηγαινε να στο αλλαξουν σε εναν ηλεκρολογο, οι αντιπορωσοποιες δεν ξερουν το χαβα τους απο τετοιες ζημιες, και χωρια αν δεν εχεις το  pin για τα κλειδια, αυτη δεν μπορει να στο δωσει, το καντραν μεταχειρησμενο εχει 40-80€.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

  • Ενημερωτικα, πηρα vag tacho και προσπαθησα πρωτα στο 18αρι να δω τι θα κανει, το vag tacho ειναι αρκετα χρονοβορο ωστε πρωτα να συνδεθει με το καντραν μιας για να γινει συνδεση ψαχνει να βρει ενα second pass, το οποιο εκανε σχεδον 1 ωρα και παραπανω να το σκαναρει αναμεσα σε 99999 κωδικους, απο την στιγμη που το βρηκε κατευθειαν μπορεσα και διαβασα το pin το οποιο επιβαιβεωσα με vag com και ηταν το σωστο.
  • Μετα πηγα στο 16αρι, το παραπανω που ειχα το προβλημα με το immobiliser, με το 18αρι φορανε ακριβως τον ιδιο κωδικο ανταλακτικου και μαρκα, αλλα ηταν αδυνατον να συνδεθει μιας και εβγαζε μυνημα error access denied, οποτε το παρατησα.
  • Ψαχνοντας στο internet, υπαρχει και το vag commander, το οποιο ειναι ποιο αμεσο στο να βγαλει κωδικους, το βρηκα απο ebay και ισως το παρω να πειραματιστω, μηπως μπορεσει και διαβασει το pin απο το 16αρι, αλλιως το καντραν ισως εχει καποιο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ σε εμενα με το νεο καντραν τωρα εχω και υπολογιστη ταξιδιου το μονο ειναι που δεν αναβει το λαμπακι για τα τακακια ολα τα αλα δουλευουν στο προηγουμενο αναβε η ενδηξει σε αυτο ομως οχι και δεν ξερω γιατι σε ενα ψαξιμο στο ιντερνετ σε αλα αναβει κανονικα αυτη η ενδηξη ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ασχοληθηκα και με το vag k commander ωστε να διαβασω το Pin απο το immo, μιας και με το vag tacho δεν μπορουσε να συνδεθει με τιποτα, με το vag k commander για να συνδεθει και να διαβασει το Pin απο το καντραν το οποιο καντραν ειναι της bosch BOO motometer εκανε περιπου 3,5 ωρες!!!!!! Διαβασα το Pin και το επιβαιωσα οτι ειναι το σωστο με vagcom. 

 

Αντιστοιχα σε καντραν της bosch BR8 motometer, με vag tacho δεν μπορουσε να συνδεθει και με το vag k commander διαβασα το Pin σε λιγοτερο απο 30 δευτερολεπτα. Στο ιδιο καντραν ενεργοποιησαμε στον υπολογιστη ταξιδιου και το km to empty που στο δικο μου δεν γινετε.

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2016 at 10:37 ΜΜ, dasauto said:

Οτοστοπ????!!!!!!! ...οχι ρε εχω 2ο αμαξι dieselaki!!!

 

Νεοτερα επι του θεματος....

ΖΗΤΩ ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ INTERNET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4. You can try just leaving the key in the ignition to "ON" but not start for a few minutes. Many people report that the light just goes away after 10 minutes as if nothing ever happened. This and the next solution appear to have something to do with a capacitor discharge or something resetting. It sounds strange but many report that it works.

 

http://www.myturbodiesel.com/wiki/immobilizer-faq-and-troubleshooting-for-vw-and-audi-with-key-replacement-tips/

 

Οσο και αν φανταζει απιστευτο, το παραπανω κολπακι δουλεψε, αφησα το κλειδι στην μιζα με αναμενα τα λαμπακια χωρις να εχω προσπαθησει να βαλω μπροστα, και 10 λεπτα μετα το λαμπακι του immo σταματησε να αναβοσβηνει, μιζαρισα και πηρε μπροστα με την μια!!!!! επισης και το 2ο κλειδι δουλευει κανονικα μετα το κολπακι με το 10 λεπτο.....

Αυριο θα κουμπωσω με vagcom να δω αν βγαζει καποιο σφαλμα, και πως αλλαξανε τα δεδομενα πλεον μεσα στο immo.

 

 

 

Γράφτηκα στο forum μόνο και μόνο για να ευχαριστήσω τον dasauto για την βοήθεια του.

Πάρκαρα το αυτοκίνητο για μία δουλειά και επιστρέφοντας διαπίστωσα με έκπληξη πως δεν παίρνει μπροστά. Αρχικά νόμιζα ότι υπήρχε θέμα με τον κινητήρα ή την μπαταρία, στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι άναβε το Immobilizer και μου έκοβε τον κινητήρα μετά από 2-3 δεύτερα.

Κάλεσα τον μάστορα, μου είπε να βγω να κλείσω και να ξανά ανοίξω το αμάξι αλλά τίποτα. Σκέφτηκα να αποσυνδέσω μπαταρία αλλά δεν είχα εργαλεία μαζί. Οπότε αναγκαστικά κάλεσα οδική για να πάμε συνεργείο. Όσο περίμενα στο αμάξι σέρφαρα στο κινητό και έπεσα πάνω στο post του dasauto. Μιας και δεν είχα τίποτα να χάσω, γύρισα την μίζα και έβλεπα το φωτάκι του immobilizer να αναβοσβήνει. Πέρασαν τα 10 λεπτά και αυτό τα ίδια, οπότε ψιλό απογοητεύτηκα. Ένα λεπτό μετά όμως, το immobilizer βγήκε off!!! Οπότε γύρισα απλά την μίζα και έφυγα! :yahoo:

 

Dasauto χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Με γλίτωσες από μεγάλη ταλαιπωρία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.