Jump to content
geo14

Φρενα απο Golf v Gti σε Golf v Tsi 140hp

Recommended Posts

Παιδια για να βαλω τα φρενα του Gti σε golf v tsi τι χρειαζεται να παρω???δαγκανες και δισκοφρενα???Χρειαζεται και βασεις απο το διλιτρο οι κανουν οι δικες τους???Τελος οι δαγκανες βιδωνουν με αλλεν η βιδες???Ευχαριστω

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να πάρεις όλο το σετάκι , δηλαδή δισκόπλακες 312 και δαγκάνες με τις δικές τους βάσεις από GTI(κόκκινες) ή από GT(χωρίς χρώμα).(από 150-200 ευρώ περίπου μτχ.) Ουσιαστικά το μόνο που αλλάζει εκτός από τις δισκόπλακες 288 σε 312 είναι οι βάσεις των δαγκανών που τις βγάζουν πιο έξω (δαγκάνα και τακάκια είναι τα ίδια).

Βίδα εξάγωνη 21mm για τις βάσεις των δαγκανών, σφίξιμο 190NM και κόλλα μπλε.

 

DSC_0002 (4) (2).jpg

Kαι άλεν 7mm για την αλλαγή μόνο τακακιών αργότερα, σφίξιμο 30ΝΜ. (την πρώτη φορά που θα τις τοποθετήσεις  δεν ασχολείσαι με τις αλενόβιδες.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Εχω 1 Golf V tsi 140hp..βρηκα μεταχειρισμενες δαγκανες και δισκους και τακακια  μπροστινους απο Golf v Gti 312mm και πισω βρηκα δαγκανες καλες με καινουργιους δισκους 286mm  και καινουργια τακακια γιατι τα προηγουμενα ητανε για πεταμε δισκοι και τακακια..Μου τα δινει 550 ευρω ο φρενας.Συμφερει αυτη η τιμη??Ποια η γνωμη σας???

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

550 και τα 2 με εργασία; Σε τι κατάσταση είναι η 4αδα που βρήκες;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μπροστα εχουν ψωμι δισκοι και τακακια πισω αξιζουν μονο βαση και δαγκανες???Πισω θα μου βαλει καινουργιους δισκους και τακακια.....Εργασια δεν ρωτησα αλλα σιγα μην ειναι μεσα στην τιμη...Τι λετε????

Edited by geo14
Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμή περιλαμβάνει και εργασία νομίζω ότι ειναι οκ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ από μάντρα βρήκα εμπρός-πίσω κομπλέ (μόνο οι εμπρός δαγκάνες έλειπαν, αφού μόνο βάσεις αλλάζεις κ η δαγκάνα είναι ίδια) απο GT μαζί με πίσω κιθάρες 220€. είχαν το πολύ 100 χιλ χλμ (έχουν κάμποσο νύχι οι δίσκοι). ακριβά μου φαίνονται τα δικά σου...


Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν 100.000 χλμ πρέπει να αλλάξεις 4 δίσκους και τακάκια. Ένα λογικό κόστος για αυτά ειναι στα 300 περίπου ευρώ. Σε αυτά προφανώς πρέπει να υπολογίζεις και τοποθέτηση. Επιπρόσθετα το kit που βρήκες δεν έχει δαγκάνες. Αν τα αθροίσεις ειναι περίπου στα ίδια με τη διαφορά ότι ο φίλος πιο πάνω παίρνει και δαγκάνες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι δίσκοι είχαν το ίδιο νύχι με τους δικούς μου, έχω 75 χιλ χλμ, γι αυτό λέω max 100 να είχαν. πρέπει να αποσαφηνισει ο φίλος αν η τιμή περιλαμβάνει εργασία κ καινούριους δίσκους-τακάκια ΟΕΜ (όχι zimmerman), εάν ναι, τότε είναι καλή τιμή. εμένα πήγε 220+30μτφ για Κω +67 τακάκια πίσω κεραμικά + 80 εργασία, δηλ 400 περίπου. δίσκους ΑΤΕ βρίσκω στο ebay.de σχετικά φτηνά, κάτω από 180 νομίζω οι 4. σίγουρα πάντως δε θέλουν ακόμα αλλαγή, κ τα εμπρός τακάκια έχουν πολύ ψωμί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ο φρενας μου ειπε μπροστινοι δισκοι με μεταχειρισμενα τακακια και βασεις και πισω βασεις με καινουργια τακακια και δισκους αφορετα επιπλεον δωρο η εργασια....Συμφερει λεω

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2016 at 5:44 PM, geo14 said:

Εχω 1 Golf V tsi 140hp..βρηκα μεταχειρισμενες δαγκανες και δισκους και τακακια  μπροστινους απο Golf v Gti 312mm και πισω βρηκα δαγκανες καλες με καινουργιους δισκους 280mm  και καινουργια τακακια γιατι τα προηγουμενα ητανε για πεταμε δισκοι και τακακια..Μου τα δινει 550 ευρω ο φρενας.Συμφερει αυτη η τιμη??Ποια η γνωμη σας???

Οι πίσω δίσκοι είναι 286.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , geo14 said:

ο φρενας μου ειπε μπροστινοι δισκοι με μεταχειρισμενα τακακια και βασεις και πισω βασεις με καινουργια τακακια και δισκους αφορετα επιπλεον δωρο η εργασια....Συμφερει λεω

Η γνώμη μου.

Αν δεν έχεις κάποιο θέμα με τα φρένα σου και είσαι μαμά από ιπποδύναμη, πιστεύω ότι δεν αξίζει για αυτά τα λεφτά και περισσότερο με μεταχειρισμένα πράγματα.

Μου έκανε εντύπωση πάντως η δωρεάν εργασία που σου είπε.

Μόνο και μόνο για αυτό θα κοίταζα και  άλλα συνεργεία για τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου.

Αν δεν έχεις κάποιο θέμα με τα φρένα σου και είσαι μαμά από ιπποδύναμη, πιστεύω ότι δεν αξίζει για αυτά τα λεφτά και περισσότερο με μεταχειρισμένα πράγματα.

Μου έκανε εντύπωση πάντως η δωρεάν εργασία που σου είπε.

Μόνο και μόνο για αυτό θα κοίταζα και  άλλα συνεργεία για τιμές.

Κοιταξα κατι μαντραδες.....450ευρω....και χωρις να εχουν ελεγξει σε τι κατασταση ειναι τα τακακια και οι δισκοι.....αλλα να τα δει μου λεγανε!

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυξηση διαστασης φρενων δηλαδη χρειαζομαστε μονο δαγκανες με τις βασεις τους, δισκοπλακες και τακακια; 

Η δικια μας δαγκανα δεν προσαρμοζεται στην αλλη βαση δαγκανας πχ απο 257mm σε 280mm;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οι πίσω δίσκοι είναι 286.

+1

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν θεματα στα φρενα που καλυπτουν τις περισσοτερες ερωτησεις που ειδα στα γρηγορα παραπανω...

Για ριξτε μια ματια..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2016 at 8:18 ΜΜ, firev12 said:

εγώ από μάντρα βρήκα εμπρός-πίσω κομπλέ (μόνο οι εμπρός δαγκάνες έλειπαν, αφού μόνο βάσεις αλλάζεις κ η δαγκάνα είναι ίδια) απο GT μαζί με πίσω κιθάρες 220€. είχαν το πολύ 100 χιλ χλμ (έχουν κάμποσο νύχι οι δίσκοι). ακριβά μου φαίνονται τα δικά σου...

 

Ο Geo μιλάει για 286 πίσω, εσύ για Gt που φοράει μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , sirdimitris said:

Το εχω διαβασει ολο το φορουμ απλα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος!

Δεν απευθύνομαι σε εσένα αλλά γενικά σε όλους. Υπήρχε ήδη ανοιχτό το ίδιο ακριβώς θέμα από τον Geo14 και άνοιξε ένα καινούργιο με το ίδιο ακριβώς θέμα.

 

Επίσης μιας και βλέπω ότι έχεις Polo τσέκαρε την ενότητα στα Polo γιατί έχουν διαφορερικά καρέ και πολλά από αυτά που διαβάζεις εδώ δεν ισχύουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Geo μιλάει για 286 πίσω, εσύ για Gt που φοράει μικρότερα.

Χμμμμ... Τα GT φορούσαν 286 όπως τα GTI (νομίζω μόνο του 09 είχαν 253) ενώ επίσης ο κωδ αντ/κού αντικαταστάθηκε από 282mm (καταργήθηκαν οι 286). Αυτά ξέρω, διορθώστε αν τολμάτε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.