Jump to content
malibou

Υποδειξεις Service 15.000 km 1.4 tdi

Recommended Posts

4 hours ago , Polakias TDI said:
19 hours ago , sokratis91 said:

 Ξανά στέλνει την κοπέλα του σήμερα το πρωί μιας και δουλεύει όπως είπα πριν να κουμπώσουν το φιλτροκουτι, μόλις φτάνει η κοπέλα του τον παίρνει τηλέφωνο και του δίνει τον μηχανικό να μιλήσουν, του εξηγεί πως χρειάζεται να παραγγείλουν ένα λαστιχάκι που λείπει απο την βάση, φυσικά δεν θα χρεωθεί αυτός, το φίλτρο θα το κουμπώσουν κανονικά και όταν έρθει για το επόμενο service θα το βάλουν, μέχρι τους δεν εχει πρόβλημα.

 

 

 

 Να υποθέσω ότι το λαστιχάκι είναι αυτό που δείχνει το πορτοκαλί βέλος image.jpg. Πρέπει μάλλον να νόμισαν ότι βγαίνει από εκεί τραβηχτό και το έκοψαν. Από ότι είδα πρέπει να βγει το φιλτροκούτι μαζί με το λαμάκι που έχει την ελαστική βάση, το οποίο λαμάκι έχει άλλη μια τρίτη βίδα στο άλλο του άκρο πάνω στον κινητήρα.

Και ρωτάω τώρα, σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν γίνεται κάποιο σεμινάριο από την εταιρία να τους δείξουν πως βγαίνει.

Πρέπει δηλαδή να αυτοσχεδιάζει ο κάθε ΜαστροΒασίλης ?     (τυχαίο όνομα) 

Link to comment
Share on other sites

και ρωταω τωρα εγω..γιατι δεν παιρνεις ρε φιλε ενα παξιμαδι να βαλεις εκει μεχρι να πας να στο φτιαξουν?

Πήρα παξιμάδι και ροδέλα και φυσικά το έφτιαξα μόνος μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Να υποθέσω ότι το λαστιχάκι είναι αυτό που δείχνει το πορτοκαλί βέλος image.jpg. Πρέπει μάλλον να νόμισαν ότι βγαίνει από εκεί τραβηχτό και το έκοψαν. Από ότι είδα πρέπει να βγει το φιλτροκούτι μαζί με το λαμάκι που έχει την ελαστική βάση, το οποίο λαμάκι έχει άλλη μια τρίτη βίδα στο άλλο του άκρο πάνω στον κινητήρα.

Και ρωτάω τώρα, σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν γίνεται κάποιο σεμινάριο από την εταιρία να τους δείξουν πως βγαίνει.

Πρέπει δηλαδή να αυτοσχεδιάζει ο κάθε ΜαστροΒασίλης ?     (τυχαίο όνομα) 

Βασίλη νομίζω πως αυτό το λαστιχάκι στην αριστερή μεριά όπως κοιτάμε το κουτί υπάρχει κανονικά, δεν ξέρω τι λαστιχάκι εννοούν ; Θα πω στον φίλο μου το απόγευμα να τραβήξουμε μερικές φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

9886530145100ed5149dd04c2801200b.jpg

ca61bd836644f3473308a4c449ce86b3.jpg

Πλέον ειναι εντάξει, δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου, όπως ακριβώς ήταν και πριν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι και εγω στα 10k χιλιόμετρα και πησιάζει ο καιρός για service,θέλω και εγω να πάρω καποιο αξιόλογο φίλτρο να τους πω να το τοποθετήσουν υπάρχει καποιο link να μου δώσετε? επίσης και λάδια λεω να αγοράσω μόνος μου μιας και εχω ακούσει οτι ειναι φθηνότερα

Παντως για πρώτο σέρβις η αντιπροσωπεία μου ειπε γύροσ τα 120 ευρώ φοβάμαι ομως για το τι λάδια θα μου βάλουν.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, baspax1 said:

Παιδιά ειμαι και εγω στα 10k χιλιόμετρα και πησιάζει ο καιρός για service,θέλω και εγω να πάρω καποιο αξιόλογο φίλτρο να τους πω να το τοποθετήσουν υπάρχει καποιο link να μου δώσετε? επίσης και λάδια λεω να αγοράσω μόνος μου μιας και εχω ακούσει οτι ειναι φθηνότερα

Παντως για πρώτο σέρβις η αντιπροσωπεία μου ειπε γύροσ τα 120 ευρώ φοβάμαι ομως για το τι λάδια θα μου βάλουν.

 Για λαδια σου προτεινω αυτα :

http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-30/liqui-moly-top-tec-4200-5w30-1-lt-1722.html

Υποθετω οτι παιρνει και αυτο 5-30 ενεκεν DPF....

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλη μια λύση http://first.skroutzstore.gr/p.ARAL-SUPER-TRONIC-5W30-LONGLIFE-III-1L-VW-504-00-507-00-BMW-LL-04-MB-229-51.806862.html

6.5 ευρώ επί 5 λίτρα (4.3 λίτρα  θα χρειαστείς μαζί με το φίλτρο λαδιού)  = 32,5 ευρώ και το original φίλτρο λαδιού αντιπροσωπίας έχει 13 ευρώ , αρκετά μακριά από τα 120 ευρώ που σου ζήτησαν...

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Kαι άλλη μια λύση http://first.skroutzstore.gr/p.ARAL-SUPER-TRONIC-5W30-LONGLIFE-III-1L-VW-504-00-507-00-BMW-LL-04-MB-229-51.806862.html

6.5 ευρώ επί 5 λίτρα (4.3 λίτρα  θα χρειαστείς μαζί με το φίλτρο λαδιού)  = 32,5 ευρώ και το original φίλτρο λαδιού αντιπροσωπίας έχει 13 ευρώ , αρκετά μακριά από τα 120 ευρώ που σου ζήτησαν...

Οχι 120 μου είπαν γενικα για το σέρβις, Δεν θα ήταν καλύτερο να εβαζα τα castrol edge που χρησιμοποιεί η vw?

Link to comment
Share on other sites

 Castrol και Aral  τα εβαλα οταν εστρωνα την μηχανη.Θα ρωτησεις φυσικα γιατι δεν τα συνεχισα.Γιατι ειναι 100% συνθετικα.Συμβαινει το εξης με τα 100% συνθετικα σε πετρελαια:

 Η μηχανη απο τα πετρελαια εχει περισσοτερα "κενα" μεταξυ των μεταλλων της.Αυτο εχει ως αποτελεσμα περισσοτερο/μεγαλυτερο "blowby" απο τις βενζινες.Κατα συνεπεια περισσοτερες αναθυμιασεις προς την τουρμπινα και εν συνεχεια στην μηχανη.Εχει δηλαδη μεγαλυτερη ταση να τσιμπαει λαδια.Το 100% συνθετικο λαδι οταν καει αφηνει περισσοτερα καταλοιπα /βρωμιες στον κινητηρα που καθαριζουν πολυ δυσκολα η δεν καθαριζουν ποτε.Αυτο θα κανει την μηχανη να καψει ακομα περισσοτερα λαδια.Αυτος ειναι ο ενας λογος .Ο δευτερος ειναι η αναγεννηση του DPF.Κατα την φαση αναγεννησης ενα ποσοστο καυσιμου περναει στα λαδια.Οταν εχεις 100% συνθετικα λαδια,το καυσιμο δεν αναμιγνυεται σωστα με το λαδι,παραμενει ως ξενο υγρο και καθε φορα που το τραβαει η αντλια λαδιου καταλαβαινεις οτι η μηχανη μενει "αλαδωτη".Με το ημισυνθετικο τα πραγματα ειναι αλλιως γιατι τα ημισυνθετικα λαδια οταν καιγωνται,καθαριζουν πολυ πο ευκολα και κατα την αναγεννηση του DPF το πετρελαιο που φτανει σε αυτα,αναμιγνυεται πολυ καλυτερα γιατι τα ημισυνθετικα εχουν ως βαση το πετρελαιο.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , baspax1 said:

Οχι 120 μου είπαν γενικα για το σέρβις, Δεν θα ήταν καλύτερο να εβαζα τα castrol edge που χρησιμοποιεί η vw?

Αν θες castrol edge, no problem  βάλε + ακόμη 10 ευρώ για να αισθάνεσαι ωραία.

http://first.skroutzstore.gr/p.CASTROL-EDGE-TITANIUM-FST-5W30-LL-1L-VW-504-00-507-00-MB-229-31-229-51.1287468.html

Όταν λες γενικά service τι άλλο δηλαδή θα αλλάξουν ?  Εκτός αν εννοείς ότι τα υπόλοιπα είναι εργασία. Πάντως για να γνωρίζεις αν πας τα λάδια και το φίλτρο σε ένα βενζινάδικο σου τα αλλάζουν με 3 ευρώ ο πιο φτηνός και 10 ευρώ ο ακριβότερος.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , Abba said:

 Castrol και Aral  τα εβαλα οταν εστρωνα την μηχανη.Θα ρωτησεις φυσικα γιατι δεν τα συνεχισα.Γιατι ειναι 100% συνθετικα.Συμβαινει το εξης με τα 100% συνθετικα σε πετρελαια:

 Η μηχανη απο τα πετρελαια εχει περισσοτερα "κενα" μεταξυ των μεταλλων της.Αυτο εχει ως αποτελεσμα περισσοτερο/μεγαλυτερο "blowby" απο τις βενζινες.Κατα συνεπεια περισσοτερες αναθυμιασεις προς την τουρμπινα και εν συνεχεια στην μηχανη.Εχει δηλαδη μεγαλυτερη ταση να τσιμπαει λαδια.Το 100% συνθετικο λαδι οταν καει αφηνει περισσοτερα καταλοιπα /βρωμιες στον κινητηρα που καθαριζουν πολυ δυσκολα η δεν καθαριζουν ποτε.Αυτο θα κανει την μηχανη να καψει ακομα περισσοτερα λαδια.Αυτος ειναι ο ενας λογος .Ο δευτερος ειναι η αναγεννηση του DPF.Κατα την φαση αναγεννησης ενα ποσοστο καυσιμου περναει στα λαδια.Οταν εχεις 100% συνθετικα λαδια,το καυσιμο δεν αναμιγνυεται σωστα με το λαδι,παραμενει ως ξενο υγρο και καθε φορα που το τραβαει η αντλια λαδιου καταλαβαινεις οτι η μηχανη μενει "αλαδωτη".Με το ημισυνθετικο τα πραγματα ειναι αλλιως γιατι τα ημισυνθετικα λαδια οταν καιγωνται,καθαριζουν πολυ πο ευκολα και κατα την αναγεννηση του DPF το πετρελαιο που φτανει σε αυτα,αναμιγνυεται πολυ καλυτερα γιατι τα ημισυνθετικα εχουν ως βαση το πετρελαιο.

Έχεις βρεις ημισυνθετικό λάδι προδιαγραφών vw504/vw507 ???

Link to comment
Share on other sites

Αν θες castrol edge, no problem  βάλε + ακόμη 10 ευρώ για να αισθάνεσαι ωραία.

http://first.skroutzstore.gr/p.CASTROL-EDGE-TITANIUM-FST-5W30-LL-1L-VW-504-00-507-00-MB-229-31-229-51.1287468.html

Όταν λες γενικά service τι άλλο δηλαδή θα αλλάξουν ?  Εκτός αν εννοείς ότι τα υπόλοιπα είναι εργασία. Πάντως για να γνωρίζεις αν πας τα λάδια και το φίλτρο σε ένα βενζινάδικο σου τα αλλάζουν με 3 ευρώ ο πιο φτηνός και 10 ευρώ ο ακριβότερος.

Πολύ ωραία ευχαριστώ.. Θέλω αυτά γιατι για αρχή θέλω να βάλω αυτά που είχε και πριν.. Πόσα τέτοια θέλω 5?

120 μου είπε γενικά με κόπο αλλά δε ξέρω μόνο λάδια αλλάζουν? Εγώ νόμιζα και κανένα φίλτρο...

Και κάτι τελευταίο επειδή μιλήσαμε μου είπανε ότι θα μου βάλουν κάτι για τους μύκητες οδηγία από την vw δεν κατάλαβα ακριβώς...

+ότι θα μου κάνουν και update

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vassilis63 said:

Έχεις βρεις ημισυνθετικό λάδι προδιαγραφών vw504/vw507 ???

Το λινκ που εβαλα λιγο παραπανω ,παραπεμπει σε ημισυνθετικο λαδι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Abba said:

Το λινκ που εβαλα λιγο παραπανω ,παραπεμπει σε ημισυνθετικο λαδι.

Λέει ότι είναι συνθετικής τεχνολογίας, όχι ημισυνθετικό,  Ίσως να είναι μια ενδιάμεση κατηγορία από τα φουλ συνθετικά και τα ημισυνθετικά.

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3706.html?OpenDocument&land=DE

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , baspax1 said:

Πολύ ωραία ευχαριστώ.. Θέλω αυτά γιατι για αρχή θέλω να βάλω αυτά που είχε και πριν.. Πόσα τέτοια θέλω 5?

120 μου είπε γενικά με κόπο αλλά δε ξέρω μόνο λάδια αλλάζουν? Εγώ νόμιζα και κανένα φίλτρο...

Και κάτι τελευταίο επειδή μιλήσαμε μου είπανε ότι θα μου βάλουν κάτι για τους μύκητες οδηγία από την vw δεν κατάλαβα ακριβώς...

+ότι θα μου κάνουν και update

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάδι και φίλτρο λαδιού αλλάζουν , το update είναι δωρεάν. Για τους μύκητες δεν ξέρω τι οδηγία έχουν, όταν το κάνεις πες μας.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vassilis63 said:

Λέει ότι είναι συνθετικής τεχνολογίας, όχι ημισυνθετικό,  Ίσως να είναι μια ενδιάμεση κατηγορία από τα φουλ συνθετικά και τα ημισυνθετικά.

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3706.html?OpenDocument&land=DE

 Ναι,η διαφορα συνθετικης τεχνολογιας με τα ημισυνθετικα ειναι η ποιοτητα που επεξεργαζονται τα επιμερους υλικα ωστε να κατασκευασουν το τελικο προιον.Τα ημισυνθετικα εχουν λιγοτερα συνθετα στοιχεια και πιο απλη τελικη ποιοτητα.Ουσιαστικα η κατηγορια synthetic tech. ειναι σχεδον καθαρο μαρκετινγκ.Και τα δυο ανηκουν στην γενικη κατηγορια των ημισυνθετικων.Εχουν δηλαδη ενα ποσοστο απο ποιοτικα συνθετικα προσθετα αλλα και τα δυο εχουν βαση ορυκτελαια.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2016 at 6:38 ΜΜ, Vassilis63 said:

Αν θες castrol edge, no problem  βάλε + ακόμη 10 ευρώ για να αισθάνεσαι ωραία.

http://first.skroutzstore.gr/p.CASTROL-EDGE-TITANIUM-FST-5W30-LL-1L-VW-504-00-507-00-MB-229-31-229-51.1287468.html

Όταν λες γενικά service τι άλλο δηλαδή θα αλλάξουν ?  Εκτός αν εννοείς ότι τα υπόλοιπα είναι εργασία. Πάντως για να γνωρίζεις αν πας τα λάδια και το φίλτρο σε ένα βενζινάδικο σου τα αλλάζουν με 3 ευρώ ο πιο φτηνός και 10 ευρώ ο ακριβότερος.

Δηλαδη ειναι 100% ειναι αυτο? να παραγγείλω?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , baspax1 said:

Δηλαδη ειναι 100% ειναι αυτο? να παραγγείλω?

Ναι είναι ΟΚ  . Ψάξε και εσύ όμως μήπως βρεις και αλλού με κάτω από 8.5 ευρώ το λίτρο το castol

Link to comment
Share on other sites

 Οποιος ψαχνει...βρισκει.Ετσι λοιπον και εγω με αφορμη την κουβεντα περι συνθετικων  "ανακαλυψα" αυτο....

"...Στην Ευρώπη ο χαρακτηρισμός συνθετικό λιπαντικό (synthetic) απαιτεί τη χρήση 100% συνθετικής βάσης (100%
synthetic), σε αντίθεση με τις ΗΠΑ, όπου βάση νομοθεσίας και ένα λιπαντικό GroupIII μπορεί να χαρακτηρισθεί 100%
synthetic

Εδω βρισκεται και η εξηγηση στην απορια που ειχε ο Αρης στο αλλο thread για τα Edge αγορασμενα απο BMW vs εμποριου. H BMW ΣΩΣΤΑ δεν αναφερει καπου την λεξη συνθετικο γιατι τα edge οπως εχω αναφερει ειναι hydrocracked group III oil οποτε βαση νομοθεσιας δεν μπορει να τα αναγραφει ως συνθετικα αφου γνωριζει πολυ καλα τι ειναι τα λαδια. H Castrol ομως, στηριζομενη στην US νομοθεσια βαφτιζει συνθετικο το EDGE. Και ειμαι σιγουρος οτι αυτο το βαφτισμα θα το ακολουθει και σε αλλες χωρες παραγωγης περαν της Αμερικης. Οποτε πολυ πιθανον το EDGE που αγορασατε να ειναι παραεισαγωγη απο καποια χωρα που να επιτρεπει group III λαδια να χαρακτηριζονται συνθετικα.

Αν θελετε λαδι 100% συνθετικο θα πρεπει να ανηκει στην κατηγορια group IV/V. To edge δεν ανηκει στην κατηγορια αυτη.
Εγω ειμαι απο αυτους που θελουν συνθετικο λαδι στο αυτοκινητο και οχι τηγανολαδα με ωραια ονομασια οποτε τα edge τα εχω σταματησει απο τοτε που ανακαλυψα τι παιζει με την castrol.
Φυσικα το βαφτισμενο edge ειναι μια χαρα λαδι και επαρκες ωστε να πληρει ολες τις προδιαγραφες του κατασκευαστη στα μοτερ που το συνιστα, καμια διαφωνια με αυτο.
Εμενα το βαφτισμα με χαλαει..."

http://www.bmwfans.gr/forum/archive/index.php/t-23871.html

Θυμομουν μια διαμαχη που ειχαν για αυτο το θεμα παλαιοτερα η Castrol με την Mobil  αλλα δεν περιμενα οτι θα εισαγουν ημισυνθετικα εντος ευρωπης με το ονομα fully synthetic.....

Εν κατακλειδει, το Edge ειναι μια χαρα γιατι ειναι....ημισυνθετικο !!!!Ουτε τα Aral ειναι νομιζω .......

Και για μελετη,οι κατηγοριες που διαχωριζουμε τα λαδια:

http://www.machinerylubrication.com/Read/29113/base-oil-groups

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του φίλτρου αέρα και της χαμένης βίδας.

Αφού έφτασα 22.000χμ αποφάσισα να ανοίξω το φιλτροκούτι να δω σε τι κατάσταση είναι.

Μετά από ψάξιμο προέκυψαν νέα δεδομένα που αναιρούν ότι έγραψα και έβριζα για το φιλτροκούτι με τις ανάποδες βίδες. Τελικά δεν χρειάζεται να ξεβιδωθεί καμία μεταλλική βάση . Θέλουν ξεβίδωμα μόνο

οι δύο βίδες που ενώνουν το φιλτροκούτι με την εισαγωγή. (μια από πάνω και μια από κάτω (με κλειδάκι  ΤΟRΧ νούμερο Τ 20)

image.jpg

Στη συνέχεια τραβάμε προς τα πάνω το φιλτροκούτι και ξεκουμπώνει εύκολα από τη μεταλλική βάση με τα 4 κλιπς.

image.jpg

Μετά ξεκουμπώνουμε την εισαγωγή που έρχεται από την μετόπη και ενώνεται στο φιλτροκούτι και το αφαιρούμε (φιλτροκούτι) από το αυτοκίνητο και γυρίζοντας το ανάποδα αφαιρούμε τις 11 βίδες (με TORX T20) 

DSC_0303_2.jpg

Συνεχίζεται...

 

@Abba  βρέθηκε και η σούπερ πεταλούδα....:lol: ήταν κάτω από το φιλτροκούτι... δεύτερη εικόνα

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα το φιλτροκούτι διαπίστωσα ότι το φίλτρο που είχε ήταν αυτό για τα κρύα κλίματα (κάλυψη με ένα στρώμα υαλοβάμβακα)  λες και είμαι στη Σιβηρία ή στο Κάτω Νευροκόπι της Δράμας.

DSC_0297_2.jpg

Τέλος πάντων αφαιρέθηκε ο υαλοβάμβακας και το φύσηξα όσο γινόταν να καθαρίσουν τα πολλά πολλά.

DSC_0300_2.jpg

Αποτέλεσμα, από 89 γραμμάρια αέρα πριν στο MAX, (είχε αρκετή βρομιά βέβαια...) πήγε στα 91.2 γραμμάρια (οι  μετρήσεις είναι από ΜΑF) κερδίζοντας με πρόχειρους υπολογισμούς στο χαρτί γύρω στα 2,5 άλογα.

Το επόμενο ίσως να είναι κάτι τέτοιο fb846_20.jpg

http://www.bmcairfilters.com/eng/car-filters/fb846-20/1380/art

Η καλύτερα κάτι σε στεγνό σφουγγάρι όπως Pipercross, ITG  (μέχρι στιγμής δεν βλέπω να έχουν βγάλει κάτι) ή κάτι ανάλογο,  ώστε να μην έχει πρόβλημα ο MAF με τα λαδωμένα φίλτρα τύπου K&N , BMC κλπ. 

 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vassilis63 said:

@Abba  βρέθηκε και η σούπερ πεταλούδα....:lol: ήταν κάτω από το φιλτροκούτι... δεύτερη εικόνα

:goodjob:

Πεντακαθαρη εικονα για την πεταλουδα καθως και για την erg που καταληγει....

Ευχαριστω.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Vassilis63 said:

Αποτέλεσμα, από 89 γραμμάρια αέρα πριν στο MAX, (είχε αρκετή βρομιά βέβαια...) πήγε στα 91.2 γραμμάρια (οι  μετρήσεις είναι από ΜΑF) κερδίζοντας με πρόχειρους υπολογισμούς στο χαρτί γύρω στα 2,5 άλογα.
 

 Καπου ειχα δει ( απο μνημη αστα να πανε...) ενα οργανο που εβαζες προσθετο επανω στο φιλτοκουτι,εκανες τρυπα δηλαδη. Αυτο μετραγε την ροη του αερα μεσα στο φιλτροκουτι.Ειχε ενδειξεις με πρασινη , κιτρινη και κοκκινη περιοχη.Οταν εφτανε στην κοκκινη,μονο τοτε αλλαζες το φιλτρο.Αν καταφερω να το θυμηθω μονο...

Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2016 at 6:14 ΜΜ, Vassilis63 said:

Μόλις άνοιξα το φιλτροκούτι διαπίστωσα ότι το φίλτρο που είχε ήταν αυτό για τα κρύα κλίματα (κάλυψη με ένα στρώμα υαλοβάμβακα)  λες και είμαι στη Σιβηρία ή στο Κάτω Νευροκόπι της Δράμας.

DSC_0297_2.jpg

Τέλος πάντων αφαιρέθηκε ο υαλοβάμβακας και το φύσηξα όσο γινόταν να καθαρίσουν τα πολλά πολλά.

DSC_0300_2.jpg

Αποτέλεσμα, από 89 γραμμάρια αέρα πριν στο MAX, (είχε αρκετή βρομιά βέβαια...) πήγε στα 91.2 γραμμάρια (οι  μετρήσεις είναι από ΜΑF) κερδίζοντας με πρόχειρους υπολογισμούς στο χαρτί γύρω στα 2,5 άλογα.

Το επόμενο ίσως να είναι κάτι τέτοιο fb846_20.jpg

http://www.bmcairfilters.com/eng/car-filters/fb846-20/1380/art

Η καλύτερα κάτι σε στεγνό σφουγγάρι όπως Pipercross, ITG  (μέχρι στιγμής δεν βλέπω να έχουν βγάλει κάτι) ή κάτι ανάλογο,  ώστε να μην έχει πρόβλημα ο MAF με τα λαδωμένα φίλτρα τύπου K&N , BMC κλπ. 

 

Θεωρείτε οτι πέραν του εργοστασιακού αυτή ειναι η καλύτερη λύση? θα ήθελα μιας που θα κάνω service να αγόραζα κατι ποιο ποιοτικό απο το φίλτρο που εχουν πάνω.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , baspax1 said:

Θεωρείτε οτι πέραν του εργοστασιακού αυτή ειναι η καλύτερη λύση? θα ήθελα μιας που θα κάνω service να αγόραζα κατι ποιο ποιοτικό απο το φίλτρο που εχουν πάνω.

Το BMC είναι καλύτερη λύση  αλλά όχι η καλύτερη μιας και θέλει προσοχή όταν το λαδώνεις και υπάρχει περίπτωση να τα παίξει ο αισθητήρας MAF. Εγώ θα περιμένω να βάλω με σκέτο στεγνό σφουγγάρι όπως τα pipercross ή ITG ή κάτι άλλο στεγνό αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν βγάλει κάτι. Αν δεν θες να περιμένεις και η λύση BMC με την απαραίτητη προσοχή είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.