Jump to content
malibou

Υποδειξεις Service 15.000 km 1.4 tdi

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..

Ηρθε η ωρα να κανω το 1ο service εχετε να μου πειτε καποιες υποδειξεις, τι να προσεξω οταν θα γινει??

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Τα περισσότερα απο τα παιδιά εδώ αλλάζουν και φίλτρο πετρελαίου, κάτι που θα κάνω στα 20.000χλμ. εγώ. Ψάξτο και σκέψου μηπως πρεπει να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να του πω να το δω και αναλογα αν ειναι χαλια η οχι να το αλλαξω

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οοοκ ευχαριστω παιδες :) θα παω απο βδομαδα να σας πω και τιμες :p;)

Link to comment
Share on other sites

 Προσωπικη εμπειρια:Μην παιζεις με τα φιλτρα σε γερμανικα αυτοκινητα.Εβγαλα φιλτρο απο το αμαξι μου στα 5κ γιατι δεν τραβαγε, εκαιγε παραπανω,περιπου 4.5 λ/100,και...κροταλιζε σαν ....πετρελαιο.Οπως ισως μαντεψες,ναι,ηταν ιμιτασιον Mann,αυτα με τα 25-30 ευρω.Οσο το ειχα ,οταν παταγα γκαζι με 1η και 1400 ,μολις εφτανε στις 1600 και εως τις 2500 περιπου απλα ενιωθα οτι ειχα ενα ελαφρυ...τρειλερ πισω,πηγαινε σαν κατι να το κραταγε.Μολις εβγαλα και το εκοψα,το αποτελεσμα ηταν ενα καθαρο φιλτρο αλλα στην εσωτερικη πλευρα του ειχε μια "ζωνη" 2cm περιπου για να τροφοδοτει το αυτοκινητο.Δοκιμασα και αλλες μαρκες και να μην στα πολυλογω,εχω παλι το εργοστασιακο και ησυχασα απο ολα τα συμπτωματα που ειχα.Το αυτοκινητο τραβαει παλι κανονικα χωρις περιεργα "κομπιασματα",η καταναλωση επεσε παλι στο 3,5 λ/100 περιπου και πλεον στο φαναρι το νομιζεις για ...βενζινα!!!

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

και το εργοστασιακο αμα πας να παρεις της mann ειναι απλα ειναι rebranded.εξαερισμο εκανες οταν το εβαλες το νεο φιλτρο;αμα δεν εκανες τοτε και λιγα σου εκανε!!

υπαρχουν μουφα φιλτρα εννοειται γι αυτο πας σε συνεργειο που εχει χρονια στο κουρμπετι ή το παραγγελνεις μονος σου το φιλτρο και το αλλαζεις!!!

εγω παντως που αλλαξα το μαμα ΚΙΝΕΖΙΚΟ(το αρχικο που ειχε απο το εργοστασιο) γιατι αυτο ειχε πανω ΚΑΙ εκανα(οχι εγω το συνεργειο) εξαερωση δεν ειχα προβλημα!!αν δεις και στην ιδια την mann τοσο εχει το φιλτρο(20ευρω αν θυμαμαι καλα)!γι αυτο φιλε μου καλυτερα να βαλεις ενα mann αρκει να ειναι γνησιο!

Edited by vasilisrx8
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, vasilisrx8 said:

και το εργοστασιακο αμα πας να παρεις της mann ειναι απλα ειναι rebranded.εξαερισμο εκανες οταν το εβαλες το νεο φιλτρο;αμα δεν εκανες τοτε και λιγα σου εκανε!!

υπαρχουν μουφα φιλτρα εννοειται γι αυτο πας σε συνεργειο που εχει χρονια στο κουρμπετι ή το παραγγελνεις μονος σου το φιλτρο και το αλλαζεις!!!

εγω παντως που αλλαξα το μαμα ΚΙΝΕΖΙΚΟ(το αρχικο που ειχε απο το εργοστασιο) γιατι αυτο ειχε πανω ΚΑΙ εκανα(οχι εγω το συνεργειο) εξαερωση δεν ειχα προβλημα!!αν δεις και στην ιδια την mann τοσο εχει το φιλτρο(20ευρω αν θυμαμαι καλα)!γι αυτο φιλε μου καλυτερα να βαλεις ενα mann αρκει να ειναι γνησιο!

Το εργοστασιακα φιλτρα παντα εχουν διαφορετικα στανταρ .Για παραδειγμα το φιλτρο λαδιου της Mann δεν κουμπωνει οπως το εργοστασιακο της Mahle.Το εργοστασιακο θελει σπρωξιμο και καταλαβαινεις οτι κουμπωνει,ενω το ιμιτασιον του λαδιου απλως καθεται,δεν κουμπωνει.Αυτο φανερωνει κενα.Αποτελεσμα;Με τα ιμιτασιον λαδιου ,τα λαδια μαυριζουν στα 400-600 χιλιομετρα ενω με το εργοστασιακο στα 3000 χιλιομετρα ακομα δεν μπορω να μετρησω την σταθμη,ειναι σχεδον διαφανο το λαδι.Το ιδιο ισχυει και στα λοιπα φιλτρα,του πετρελαιου περι ου ο λογος.Δεν τιθεται θεμα εξαερωσης σε CR μηχανη μετα απο 5κ χιλιομετρα.Οτι ηταν να κανει θα το εκανε στα 100,200,500 χιλιομετρα το πολυ.Ασε που εαν ειχα για 500 χιλιομετρα ρεταρισματα/κομπιασματα θα ειχα καταλαβει ανετα την "πατατα"(βλ. μη εξαερωση) και θα το ειχα διωρθωσει.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

του λαδιου κουμπωνει;;;;!!!για κατσε ρε φιλε το φιλτρο λαδιου δεν κουμπωνει βιδωτο ειναι!!ο καθενας ας βαλει οτι θελει!!εγω για λαδιου βαζω το μαμα και για πετρελαιου της mann.τωρα αυτα για κενα και οχι σωστα κουμπωματα συγνωμη κιολας αλλα ειναι μλκιες.σοβαρες εταιριες οπως η mann ή η mahle τετοια λαθοι δεν τα κανουν!!!συν οτι δεν θα αλλαζε η mann και η καθε mann την γραμμη παραγωγης της για μια εταιρια.ολα απο την ιδια γραμμη παραγωγης βγαινουν με τα ιδια στανταρ!!!αμα εσυ εβαλες ιμιτασιον φιλτρο και ειχες αυτα τα θεματα δεν σημαινει οτι ολα εκτος απο τα εργοστασιακα ειναι κατωτερα ποιοτικα

Edited by vasilisrx8
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vasilisrx8 said:

του λαδιου κουμπωνει;;;;!!!για κατσε ρε φιλε το φιλτρο λαδιου δεν κουμπωνει βιδωτο ειναι!!ο καθενας ας βαλει οτι θελει!!!εγω για λαδιου βαζω το μαμα και για πετρελαιου της mann.τωρα αυτα για κενα και οχι σωστα κουμπωματα συγνωμη κιολας αλλα ειναι μλκιες.σοβαρες εταιριες οπως η mann ή η mahle τετοια λαθοι δεν τα κανουν!!!

Ναι ειναι βιδωτο αλλα εχει οδηγο,αξονα στο τελος.Εκει κουμπωνει πρωτα πατωντας το προς τα κατω.Με το ιμιτασιον φιλτρο λαδιου το τοποθετεις απλως και οι σπειρες απο το καπακι πατανε με την πρωτη.Με το εργοστασιακο πρεπει να το πατησεις για να αρχισεις να το βιδωνεις στις σπειρες.Το παραδειγμα αυτο το εδωσα για να γινει κατανοητο οτι δεν εχουν καμοια σχεση τα εργοστασιακα φιλτρα(που σαφως ειναι ακριβοτερα γιαυτον τον λογο) με τα φιλτρα του εμποριου.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

@Abba και εγώ αυτό το οδηγό δεν τον έχω δει.Πρόσφατα στο πολάκι φίλτρο λαδιού αντιπροσωπίας έβαλα και δεν είδα κάτι. Αν υπήρχε θα ήταν δύσκολη η αντιγραφή του στα ιμιτασιόν?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vassilis63 said:

@Abba και εγώ αυτό το οδηγό δεν τον έχω δει.Πρόσφατα στο πολάκι φίλτρο λαδιού αντιπροσωπίας έβαλα και δεν είδα κάτι. Αν υπήρχε θα ήταν δύσκολη η αντιγραφή του στα ιμιτασιόν?

Για να κανω πιο απλο το παραδειγμα,η Kleber  ηταν θυγατρικη της Michelin.Ιδια γραμμη παραγωγης καθοτι η Kleber δεν ειχε δικο της εργοστασιο αρχικα και παρηγγελνε στην "μαμα " της.Ερωτημα:Ειναι τα Kleber των 100 ευρω το ζευγαρι ιδια με τα Michelin των 160+ ευρω το ζευγαρι; Δεν νομιζω.Το ιδιο ισχυει σε καθε εργοστασιο για καθε τι ανταλλακτικο.Δεν ειναι μονο θεμα γραμμης παραγωγης αλλα υλικων που παραγγελνει η καθε εταιρια καθως και τελικου ποιοτικου ελεγχου.Ο ποιοτικος ελεγχος απαιτει εργατοωρες και επιπλεον εργατικο προσωπικο,αρα και αυξημενη τελικη τιμη προιοντος.Η Mann αρκειται σε 3-4 ελεγχους κατα την διαρκεια της παραγωγης του δικου της φιλτρου σε σχεση με τους διπλους+ που κανει για τα OEM φιλτρα των εταιριων που εχουν παραγγηλει.Γιατι;Ετσι εχει μειωμενο κοστος παραγωγης στα δικα της φιλτρα σε σχεση με τα εργοστασιακα και στο τελος,για τα εργοστασιακα φιλτρα ...αλλος πληρωνει το επιπλεον κοστος των εργατων της .

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπια θα παω.. πηρα τηλ για ραντεβου λαδια, φιλτρο λαδιου και φιλτρο πετρελαιο 165 € 

Ευχαριστω παντως.. 
:)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, να συμφωνήσω για την ποιότητα των υλικών ενός ΟΕΜ ανταλακτικού , αλλά ότι μηχανολογικά είναι διαφορετικό θα με βρεις κάθετα αντίθετο.

Όσο για το εργοστασιακό φίλτρο πετρελαίου που άλλαξα πρόσφατα ήταν της Ιταλικής UFI με τα σήματα του groupvag και φτιαγμένο στην Κίνα.

DSC_0002 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα πλεον ολα κινεζικα ειναι ή τα περισσοτερα.. :)

απλα καλο ειναι να το προσεχουμε οπως μπορουμε να εχουμε απροβληματιστα χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Vassilis63 said:

Εντάξει, να συμφωνήσω για την ποιότητα των υλικών ενός ΟΕΜ ανταλακτικού , αλλά ότι μηχανολογικά είναι διαφορετικό θα με βρεις κάθετα αντίθετο.

Όσο για το εργοστασιακό φίλτρο πετρελαίου που άλλαξα πρόσφατα ήταν της Ιταλικής UFI με τα σήματα του groupvag και φτιαγμένο στην Κίνα.

DSC_0002 (1).jpg

Ναι,ειναι κινεζικο,αλλα δεν εχει να κανει με την ποιοτητα η χωρα προελευσης.Καποτε καποιοι κοροιδευαν τα...κορεατικα hyundai.Οπως αποδειχτηκε εκαναν μεγα σφαλμα.Το ιδιο και εδω.Καλυτερα να ειμαι με το φιλτρο που τσεκαρεται περισσοτερες φορες για ποιοτικα λαθη.Σκεψου αν αυριο για παραδειγμα η Mann (και η καθε Mann,δεν μιλαω μονο για αυτην) ελεγε οτι το φιλτρο για τα polo μας κανει πλεον 8 ευρω αντι για 20-25.Θα το επαιρνες με κλειστα ματια λογω τιμης η θα σκεφτοσουνα "Γιατι;"

 

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , malibou said:

Αντιπροσωπια θα παω.. πηρα τηλ για ραντεβου λαδια, φιλτρο λαδιου και φιλτρο πετρελαιο 165 € 

Ευχαριστω παντως.. 
:)

Τα ανταλακτικά έχουν 60 με 70 ευρώ , αν τα 100 ευρώ εργασία για 20 λεπτά δουλειάς σου φαίνονται καλά εμάς μας περισεύει. Αν και εσύ βγάζεις 100 ευρώ στο 20λεπτο πάω πάσο. 

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα μου ειπε οτι το φιλτρο κανει 50 ευρω τα υπολοιπα να κανουν κανενα 60? και η εργασια 40 καπως ετσι τα υπολογιζω

Link to comment
Share on other sites

50-55 το φιλτρο πετρελαιου,γυρω στα 15 το φιλτρο λαδιου ,τα λαδια δεν ξερω ποσο,βαζω δικα μου με 45 ευρω το 5λιτρο.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

ε τοσο βγαινουν βαλε και εργασια.. και επισης εχω ακομα την εγγυηση... τωρα για το service εγω προσωπικα κανω μια φορα το χρονο, το οτι θα πηγαινω αντιπροσωπια να εχω το κεφαλι μου ησυχο δεν ειναι τραβηγμενο. . και εδω που μενω ο μηχανικος ειναι εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Λάδι 5 λίτρα (4.3 παίρνει το υπόλοιπο να το πάρεις) 5 επί 7 ευρώ 35 + 13 ευρώ φίλτρο λαδιού αντιπροσωπίας + 25 ευρώ πετρελαίου ΜΑΝ=73 ευρώ. Αν θες να βάλεις το κινέζικο φίλτρο πετρελαίου με 50 ευρώ? ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον που εχει εγγυηση ναι!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , malibou said:

Προς το παρον που εχει εγγυηση ναι!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχε υπόψη σου ότι δεν υπάρχει προγραμματισμένο service μέχρι τα 30.000χμ και μέχρι τότε δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις τίποτα στην αντιπροσωπία για το θέμα εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα επειδη τυχαινει να εχω φιλικες-οικογενειακες σχεσεις με τον εδω αντιπροσωπο που ειπε 1 φορα το χρονο η στα 15.000 χλμ για να ειμαι ησυχος

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.