Jump to content
malibou

Υποδειξεις Service 15.000 km 1.4 tdi

Recommended Posts

εγγυηση χα χα χα!!! σε ερωτηση προς την αντιπροσωπεια αμα παθει κατι η αντλια πετρελαιου ή τα μπεκ τα καλυπτεται;;απαντηση φυσικα και οχι γιατι το πετρελαιο μπορει να ειναι μαπα!!!απο τοτε δεν με ξαναειδαν εκει περα απο τις ανακλησεις που χρειαστηκε να κανω και ουτε προκειται να με δουν!!εξαλλου το λεει ξεκαθαρα 30000χλμ σερβις ή στα 2 χρονια δλδ με την ληξη της εγγυησης.αλλαξε τα λαδακια σου μαζι με τα φιλτρα σε ενα αλλο συνεργειο και αμα παθεις κατι μεχρι τα 2 χρονια θα εχεις εγγυηση ετσι και αλλιως!αμα παθει καποια βλαβη το αμαξι το πας και το επιδιορθωνουν εντος εγγυησης και δεν χρειαζεται να τους πεις οτι τα αλλαξες αλλου ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

εγγυηση χα χα χα!!! σε ερωτηση προς την αντιπροσωπεια αμα παθει κατι η αντλια πετρελαιου ή τα μπεκ τα καλυπτεται;;απαντηση φυσικα και οχι γιατι το πετρελαιο μπορει να ειναι μαπα!!!απο τοτε δεν με ξαναειδαν εκει περα απο τις ανακλησεις που χρειαστηκε να κανω και ουτε προκειται να με δουν!!εξαλλου το λεει ξεκαθαρα 30000χλμ σερβις ή στα 2 χρονια δλδ με την ληξη της εγγυησης.αλλαξε τα λαδακια σου μαζι με τα φιλτρα σε ενα αλλο συνεργειο και αμα παθεις κατι μεχρι τα 2 χρονια θα εχεις εγγυηση ετσι και αλλιως!αμα παθει καποια βλαβη το αμαξι το πας και το επιδιορθωνουν εντος εγγυησης και δεν χρειαζεται να τους πεις οτι τα αλλαξες αλλου ;)

Άρχοντας!!!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , malibou said:

Αντιπροσωπια θα π....ίουρα τηλ για ραντεβου λαδια, φιλτρο λαδιου και φιλτρο πετρελαιο 165 € 

Ευχαριστω παντως.. 
:)

Μια χαρα. Εμενα μου ειπαν 169€ χωρις φιλτρο πετρελαΟυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Τώρα θίγεις ένα τεράστιο θέμα που αφορά τη σωστή συμπεριφορά του καταναλωτή. Όσο υπάρχουν καταναλωτές που θα δίνουν αυτά τα χρήματα στις αντιπροσωπίες και εκείνες με τη σειρά τους θα συνεχίσουν να τα ζητάνε. Αν δεν πατάει κανένας στις αντιπροσωπίες οι τιμές του θα γίνουν αναγκαστικά ανταγωνιστικές.(απλή θεωρία οικονομικών)

Στο πρώτο των 30.000χμ γράφει  ,αλλαγή λαδιών και φίλτρο καμπίνας 239 ευρω!!!!!   Τα σχόλια περιττά......... 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σίγουρα έχει να κάνει όχι μόνο με τη συμπεριφορά, αλλά και με την ενημέρωση που επιδιώκει ή όχι να αποκτήσει ο καταναλωτής.

Όταν θεωρεί ακόμα πως το σέρβις στην αντιπροσωπεία για να μη χαθεί η εγγύηση είναι μονόδρομος, τότε ναι @Vassilis63, τα σχόλια είναι περιττά. Άλλο θέμα αν έχει κάποιο γνωστό εκεί που τον εμπιστεύεται και επιλέγει να πληρώσει παραπάνω για αυτό τον λόγο.

Μεγάλη κομπίνα το σέρβις στις αντιπροσωπείες, έχω γράψει εδώ μέσα για το τι έχω τραβήξει και για το ότι τα παρομοιάζω με μεγάλες ιατρικές μονάδες που έχουν σαν μόνο στόχο το κέρδος, ζήσει-δε ζήσει ο ασθενής...

Link to comment
Share on other sites

Παντου ισχυει το ιδιο απλα στη δικη μου περιπτωση εχω σχεσεις και με τον αντιπροσωπο αλλα ξερω και τη δουλεια που κανει ο μηχανικος που δουλευει εκει.. ακομα κι αυτοι που σταματησαν να πηγαινουν αντιπροσωπια λογω χρηματων δεν εχουν να πουν το παραμικρο για την αντιμετωπιση που ειχαν μιλαω για Αγιο Νικολαο.. Ισως φταιει που ειναι και μικρη η πολη οποτε ολοι γνωριζομαστε πανω κατω

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτανει σιγά σιγά στα 30.000 χλμ το πολακι μου και είπα σήμερα το πρωί να πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω ποσό θα στοιχήσει το service. Ο μηχανικός μου είπε λάδια και οκά τα φίλτρα θα αλλάξουμε και κοστίζει 248 ευρώ. Φυσικά δεν πρόκειται να δώσω αυτά τα λεφτά και έτσι θα παραγγείλω μόνος μου τα ανταλλακτικά και θα το πάω σε δικό μου συνεργείο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε μια χαρα :)

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sokratis91 said:

Φτανει σιγά σιγά στα 30.000 χλμ το πολακι μου και είπα σήμερα το πρωί να πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω ποσό θα στοιχήσει το service. Ο μηχανικός μου είπε λάδια και οκά τα φίλτρα θα αλλάξουμε και κοστίζει 248 ευρώ. Φυσικά δεν πρόκειται να δώσω αυτά τα λεφτά και έτσι θα παραγγείλω μόνος μου τα ανταλλακτικά και θα το πάω σε δικό μου συνεργείο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  Οντως ,η αντιπροσωπεια εχει παντα περισσοτερο κοστος,ιδιως στα εργατικα.Το "κουλο" ομως στην VW ειναι οτι εχει ενα και μοναδικο σερβις στα 30κ,τοτε δηλαδη που ληγει η εγγυηση.Αρα εκ των πραγματων ΔΕΝ υπαρχει εγγυηση.Απο τοτε που βγηκαν οι εγγυησεις( '90s και μετα),ολως περιεργως τα αυτοκινητα δεν βγαζουν χιλιομετρα οταν τις ακολουθεις.Το "σωστο" ειναι να βαζεις καλα ανταλλακτικα (προτιμω προσωπικα τα εργοστασιακα ),σωστες προδιαγραφες απο αξιοπιστες εταιριες στα υγρα του κινητηρα (λαδια,βαλβολινες,λαδια τιμονιου,νερα,φρενα),και το βασικοτερο ολων....ουτε αλλαγη στα 5κ αλλα ουτε και του "αγιου ποτε" οπως σου λενε με βαλβολινες η υγρα τιμονιου πχ. .Ολα θελουν αλλαγη αλλα ουτε συντομα,ουτε αργα. Παν μετρον αριστον.

Link to comment
Share on other sites

  Οντως ,η αντιπροσωπεια εχει παντα περισσοτερο κοστος,ιδιως στα εργατικα.Το "κουλο" ομως στην VW ειναι οτι εχει ενα και μοναδικο σερβις στα 30κ,τοτε δηλαδη που ληγει η εγγυηση.Αρα εκ των πραγματων ΔΕΝ υπαρχει εγγυηση.Απο τοτε που βγηκαν οι εγγυησεις( '90s και μετα),ολως περιεργως τα αυτοκινητα δεν βγαζουν χιλιομετρα οταν τις ακολουθεις.Το "σωστο" ειναι να βαζεις καλα ανταλλακτικα (προτιμω προσωπικα τα εργοστασιακα ),σωστες προδιαγραφες απο αξιοπιστες εταιριες στα υγρα του κινητηρα (λαδια,βαλβολινες,λαδια τιμονιου,νερα,φρενα),και το βασικοτερο ολων....ουτε αλλαγη στα 5κ αλλα ουτε και του "αγιου ποτε" οπως σου λενε με βαλβολινες η υγρα τιμονιου πχ. .Ολα θελουν αλλαγη αλλα ουτε συντομα,ουτε αργα. Παν μετρον αριστον.

Εγώ τα 30.000 χλμ τα έκανα σε έναν χρόνο. Φυσικά και τα ανταλλακτικά θα πληρούν 100% τις προδιαγραφές της Volkswagen.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sokratis91 said:

Εγώ 30.000 χλμ έκανα σε έναν χρόνο. Φυσικά και τα ανταλλακτικά θα πληρούν 100% τις προδιαγραφές της Volkswagen.

 Οπωπω,να το χαιρεσαι,του δινεις και καταλαβαινει στα χιλιομετρα.Εγω εχω περιπου 36κ αλλα μολις εκλεισα τα 2 και μπηκα στα 3.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω ένα περιστατικό που συνέβη σε φίλο μου με polo TDI 1.4. 4/5 ημέρα Τετάρτη παίρνει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία μιας και πλησιάζει το δεύτερο service για να κλείσει ραντεβού, ρωτάει τι θα αλλάξουν και ποτέ μπορεί να το φέρει ; Του λέει ο μηχανικός Παρακευή 6/5, πάει λοιπόν ο φίλος μου την Παρακευή και του λένε ότι δεν υπάρχει φίλτρο αέρος πρέπει να το παραγγείλουν και να περάσει όποτε θέλει απο Δευτέρα να το αλλάξει, εκνευρίζεται τους λέει πως ειναι απαράδεκτο απο την στιγμή που τους εχει ενημερώσει δυο μέρες πριν πως θα πάει για service το αυτοκίνητο, τέλος πάντων τελειώνει το service, παίρνει το αυτοκίνητο φεύγει. Τον βρίσκω την άλλη μέρα μου λέει το περιστατικό, του απαντάω εντάξει συμβαίνουν αυτά κτλπ, λόγω δουλειάς όμως δεν πρόλαβε να πάει το αυτοκίνητο την επόμενη εβδομάδα και στέλνει την κοπέλα του την Τρίτη 17/5 στην αντιπροσωπεία να αλλάξει το φίλτρο, πηγαίνει η κοπέλα του αλλάζουν το φίλτρο, έρχεται στο σπίτι, γυρίζει ο φίλος μου απο την δουλειά πάει να πάρει το αυτοκίνητο βόλτα, ξεκινάει ολα καλά, φτάνει σε μια διασταύρωση σταματάει με ανοιχτό παράθυρο, και ακούει έναν παράξενο θόρυβο απο τον χώρο του κινητήρα, κάνει αμέσως στην άκρη, σηκώνει το καπό βλέπει το φιλτροκουτι να πηγαίνει πάνω κάτω προφανώς δεν είχαν κουμπώσει τις βάσεις, αμέσως τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, του λένε 1000 συγγνώμη, μπορείς να το φέρεις όποτε θες να το κοιτάξουμε. Ξανά στέλνει την κοπέλα του σήμερα το πρωί μιας και δουλεύει όπως είπα πριν να κουμπώσουν το φιλτροκουτι, μόλις φτάνει η κοπέλα του τον παίρνει τηλέφωνο και του δίνει τον μηχανικό να μιλήσουν, του εξηγεί πως χρειάζεται να παραγγείλουν ένα λαστιχάκι που λείπει απο την βάση, φυσικά δεν θα χρεωθεί αυτός, το φίλτρο θα το κουμπώσουν κανονικά και όταν έρθει για το επόμενο service θα το βάλουν, μέχρι τους δεν εχει πρόβλημα.

Παίρνει λοιπόν το αυτοκίνητο η κοπέλα και πάει στο σπίτι, ανοίγει το καπό το παιδί και βλέπει πως συνεχίζει να κουνιέται το ίδιο αλλά τώρα κάνει περισσότερο θόρυβο, με φωνάζει το βλέπω και όντως κουνιέται και κάνει θόρυβο αρκετό.

Με σβηστό το αυτοκίνητο αν κουνήσεις το φιλτροκουτι με το χέρι κουνιέται έντονα και φαίνεται πως απο κάτω λείπει μια βίδα.

Μπορεί κάποιος με το ίδιο αυτοκίνητο να τραβήξει μια φωτογραφία το φιλτροκουτι απο την κάτω δεξιά μεριά του κουτιού ; Δεν σου δίνει χέρι αλλά όσο μπορεί κάποιος, τουλάχιστον να δω τι λείπει και πως ειναι κανονικά ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Απιστευτο!!...Δεν θα απορησω καθολου αν μετα απο καποια χρονια οι κατασκευαστριες εταιριες βαζουν μηχανικους εκπαιδευμενους στο κεντρικο εργοστασιο τους.Με τετοια καραγκιοζιλικα πραγματικα ντροπη μας...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , sokratis91 said:

 

Ας αναφέρω ένα περιστατικό που συνέβη σε φίλο μου με polo TDI 1.4. 4/5 ημέρα Τετάρτη παίρνει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία μιας και πλησιάζει το δεύτερο service για να κλείσει ραντεβού, ρωτάει τι θα αλλάξουν και ποτέ μπορεί να το φέρει ; Του λέει ο μηχανικός Παρακευή 6/5, πάει λοιπόν ο φίλος μου την Παρακευή και του λένε ότι δεν υπάρχει φίλτρο αέρος πρέπει να το παραγγείλουν και να περάσει όποτε θέλει απο Δευτέρα να το αλλάξει, εκνευρίζεται τους λέει πως ειναι απαράδεκτο απο την στιγμή που τους εχει ενημερώσει δυο μέρες πριν πως θα πάει για service το αυτοκίνητο, τέλος πάντων τελειώνει το service, παίρνει το αυτοκίνητο φεύγει. Τον βρίσκω την άλλη μέρα μου λέει το περιστατικό, του απαντάω εντάξει συμβαίνουν αυτά κτλπ, λόγω δουλειάς όμως δεν πρόλαβε να πάει το αυτοκίνητο την επόμενη εβδομάδα και στέλνει την κοπέλα του την Τρίτη 17/5 στην αντιπροσωπεία να αλλάξει το φίλτρο, πηγαίνει η κοπέλα του αλλάζουν το φίλτρο, έρχεται στο σπίτι, γυρίζει ο φίλος μου απο την δουλειά πάει να πάρει το αυτοκίνητο βόλτα, ξεκινάει ολα καλά, φτάνει σε μια διασταύρωση σταματάει με ανοιχτό παράθυρο, και ακούει έναν παράξενο θόρυβο απο τον χώρο του κινητήρα, κάνει αμέσως στην άκρη, σηκώνει το καπό βλέπει το φιλτροκουτι να πηγαίνει πάνω κάτω προφανώς δεν είχαν κουμπώσει τις βάσεις, αμέσως τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, του λένε 1000 συγγνώμη, μπορείς να το φέρεις όποτε θες να το κοιτάξουμε. Ξανά στέλνει την κοπέλα του σήμερα το πρωί μιας και δουλεύει όπως είπα πριν να κουμπώσουν το φιλτροκουτι, μόλις φτάνει η κοπέλα του τον παίρνει τηλέφωνο και του δίνει τον μηχανικό να μιλήσουν, του εξηγεί πως χρειάζεται να παραγγείλουν ένα λαστιχάκι που λείπει απο την βάση, φυσικά δεν θα χρεωθεί αυτός, το φίλτρο θα το κουμπώσουν κανονικά και όταν έρθει για το επόμενο service θα το βάλουν, μέχρι τους δεν εχει πρόβλημα.

 

Παίρνει λοιπόν το αυτοκίνητο η κοπέλα και πάει στο σπίτι, ανοίγει το καπό το παιδί και βλέπει πως συνεχίζει να κουνιέται το ίδιο αλλά τώρα κάνει περισσότερο θόρυβο, με φωνάζει το βλέπω και όντως κουνιέται και κάνει θόρυβο αρκετό.

 

Με σβηστό το αυτοκίνητο αν κουνήσεις το φιλτροκουτι με το χέρι κουνιέται έντονα και φαίνεται πως απο κάτω λείπει μια βίδα.

Μπορεί κάποιος με το ίδιο αυτοκίνητο να τραβήξει μια φωτογραφία το φιλτροκουτι απο την κάτω δεξιά μεριά του κουτιού ; Δεν σου δίνει χέρι αλλά όσο μπορεί κάποιος, τουλάχιστον να δω τι λείπει και πως ειναι κανονικά ;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και όλα αυτά γιατί άραγε???

Γιατί οι βίδες στο φιλτροκούτι είναι ανάποδα και για να το ανοίξεις πρέπει να ξηλώσεις τα πάντα....

Θα ανεβάσω τη φωτό που θες αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο βίδες, πλευρά οδηγού, πλευρά συνοδηγού.

image.jpg

Πρώτη βίδα πλευρά συνοδηγού

image.jpg

Δεύτερη βίδα πλευρά οδηγού μακρινό πλάνο

image.jpg

Η ίδια δεύτερη βίδα στην πλευρά του οδηγού κοντινό πλάνο.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο βίδες, πλευρά οδηγού, πλευρά συνοδηγού.

image.jpg

Πρώτη βίδα πλευρά συνοδηγού

image.jpg

Δεύτερη βίδα πλευρά οδηγού μακρινό πλάνο

image.jpg

Η ίδια δεύτερη βίδα στην πλευρά του οδηγού κοντινό πλάνο.

image.jpg

Βασίλη σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις φωτογραφίες με βοήθησαν. Λοιπόν έχουν ξεχάσει να βάλουν τη βίδα απο την τελευταία φωτογραφία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
15 hours ago , sokratis91 said:

 

Ας αναφέρω ένα περιστατικό που συνέβη σε φίλο μου με polo TDI 1.4. 4/5 ημέρα Τετάρτη παίρνει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία μιας και πλησιάζει το δεύτερο service για να κλείσει ραντεβού, ρωτάει τι θα αλλάξουν και ποτέ μπορεί να το φέρει ; Του λέει ο μηχανικός Παρακευή 6/5, πάει λοιπόν ο φίλος μου την Παρακευή και του λένε ότι δεν υπάρχει φίλτρο αέρος πρέπει να το παραγγείλουν και να περάσει όποτε θέλει απο Δευτέρα να το αλλάξει, εκνευρίζεται τους λέει πως ειναι απαράδεκτο απο την στιγμή που τους εχει ενημερώσει δυο μέρες πριν πως θα πάει για service το αυτοκίνητο, τέλος πάντων τελειώνει το service, παίρνει το αυτοκίνητο φεύγει. Τον βρίσκω την άλλη μέρα μου λέει το περιστατικό, του απαντάω εντάξει συμβαίνουν αυτά κτλπ, λόγω δουλειάς όμως δεν πρόλαβε να πάει το αυτοκίνητο την επόμενη εβδομάδα και στέλνει την κοπέλα του την Τρίτη 17/5 στην αντιπροσωπεία να αλλάξει το φίλτρο, πηγαίνει η κοπέλα του αλλάζουν το φίλτρο, έρχεται στο σπίτι, γυρίζει ο φίλος μου απο την δουλειά πάει να πάρει το αυτοκίνητο βόλτα, ξεκινάει ολα καλά, φτάνει σε μια διασταύρωση σταματάει με ανοιχτό παράθυρο, και ακούει έναν παράξενο θόρυβο απο τον χώρο του κινητήρα, κάνει αμέσως στην άκρη, σηκώνει το καπό βλέπει το φιλτροκουτι να πηγαίνει πάνω κάτω προφανώς δεν είχαν κουμπώσει τις βάσεις, αμέσως τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, του λένε 1000 συγγνώμη, μπορείς να το φέρεις όποτε θες να το κοιτάξουμε. Ξανά στέλνει την κοπέλα του σήμερα το πρωί μιας και δουλεύει όπως είπα πριν να κουμπώσουν το φιλτροκουτι, μόλις φτάνει η κοπέλα του τον παίρνει τηλέφωνο και του δίνει τον μηχανικό να μιλήσουν, του εξηγεί πως χρειάζεται να παραγγείλουν ένα λαστιχάκι που λείπει απο την βάση, φυσικά δεν θα χρεωθεί αυτός, το φίλτρο θα το κουμπώσουν κανονικά και όταν έρθει για το επόμενο service θα το βάλουν, μέχρι τους δεν εχει πρόβλημα.

 

Παίρνει λοιπόν το αυτοκίνητο η κοπέλα και πάει στο σπίτι, ανοίγει το καπό το παιδί και βλέπει πως συνεχίζει να κουνιέται το ίδιο αλλά τώρα κάνει περισσότερο θόρυβο, με φωνάζει το βλέπω και όντως κουνιέται και κάνει θόρυβο αρκετό.

 

Με σβηστό το αυτοκίνητο αν κουνήσεις το φιλτροκουτι με το χέρι κουνιέται έντονα και φαίνεται πως απο κάτω λείπει μια βίδα.

Μπορεί κάποιος με το ίδιο αυτοκίνητο να τραβήξει μια φωτογραφία το φιλτροκουτι απο την κάτω δεξιά μεριά του κουτιού ; Δεν σου δίνει χέρι αλλά όσο μπορεί κάποιος, τουλάχιστον να δω τι λείπει και πως ειναι κανονικά ;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωκράτη καλημέρα. Μετά το 1ο σέρβις, μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο, κάπου το είχα αναφέρει στο forum.

Άψογος και ταχύτατος ο Βασίλης.

Δεν ξέρω, φταίνε και οι τεχνικοί, δε λεω, αλλά και από άποψη προσβασιμότητας στις βίδες και στο φιλτροκούτι, νομίζω η VW θα μπορούσε να έχει κάνει κάτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, ναι κάτι θυμάμαι, σου είχε συμβεί κι εσένα. Συμφωνώ ότι η πρόσβαση στις βίδες ειναι παρά πολύ δύσκολη. Ειναι απαράδεκτο όμως το γεγονός πως πήγε δεύτερη φορά για να το κουμπώσουν και τελικά το έκαναν χειρότερο όχι μόνο κουνιόταν όπως πριν, αλλά έκανε και περισσότερο θόρυβο. Και όπως παρατηρώ απο τις φωτογραφίες που ανέβασε ο Βασίλης δεν υπάρχει η βίδα της τελευταίας φωτογραφίας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 λεπτά πριν , sokratis91 said:

 

Καλημέρα φίλε μου, ναι κάτι θυμάμαι, σου είχε συμβεί κι εσένα. Συμφωνώ ότι η πρόσβαση στις βίδες ειναι παρά πολύ δύσκολη. Ειναι απαράδεκτο όμως το γεγονός πως πήγε δεύτερη φορά για να το κουμπώσουν και τελικά το έκαναν χειρότερο όχι μόνο κουνιόταν όπως πριν, αλλά έκανε και περισσότερο θόρυβο. Και όπως παρατηρώ απο τις φωτογραφίες που ανέβασε ο Βασίλης δεν υπάρχει η βίδα της τελευταίας φωτογραφίας.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς Σωκράτη, η έλλειψη επαγγελματισμού είναι γενικότερο πρόβλημα, συνοδευόμενο από έλλειψη σοβαρότητας και εργασιακής ευσυνειδησίας. 

Έχουν βέβαια και τα θέματά τους οι εργαζόμενοι, αλλά σύμφωνος, είναι απαράδεκτο και τραγικό αντί να διορθώσουν το προβλημα, να το χειροτερεύουν και να λείπει και η βίδα. Δεν δικαιολογούνται.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη η απορία μου είναι γιατί οι σχεδιαστές έβαλαν τις βίδες ανάποδα ενώ θα μπορούσαν να είναι από πάνω, να το ανοίγεις σε 30 δευτερόλεπτα, να βγάζεις το φίλτρο κάθε λίγο και λιγάκι όπως έκανα εγώ παλιά και να το φυσάς λίγο με αέρα για να φεύγει η σκόνη.

Κουτοπόνηρος ο Γερμανός, σου λέει σε μένα θα έρθει να του το αλλάξω...

Έλα όμως που ακόμα και τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία φαίνεται να δυσκολεύονται...

Εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα το πετάξω ολόκληρο  και θα βάλω κάτι άλλο. Είμαι στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Vassilis63 said:

Εμένα ακόμη η απορία μου είναι γιατί οι σχεδιαστές έβαλαν τις βίδες ανάποδα ενώ θα μπορούσαν να είναι από πάνω, να το ανοίγεις σε 30 δευτερόλεπτα, να βγάζεις το φίλτρο κάθε λίγο και λιγάκι όπως έκανα εγώ παλιά και να το φυσάς λίγο με αέρα για να φεύγει η σκόνη.

Κουτοπόνηρος ο Γερμανός, σου λέει σε μένα θα έρθει να του το αλλάξω...

Έλα όμως που ακόμα και τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία φαίνεται να δυσκολεύονται...

Εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα το πετάξω ολόκληρο  και θα βάλω κάτι άλλο. Είμαι στο ψάξιμο.

Μην βαλεις εντελως ελευθερο,τα γερμανικα γενικως αρεσκονται σε κλειστες εισαγωγες/εξαγωγες.Αυτη ειναι και η διαφορα με τον υπολοιπο πλανητη,π.χ. ιαπωνικα. Τα ιαπωνικα ειναι "ετοιμα προς μετατροπη" ενω τα γερμανικα "ετοιμα προς χρηση".Εαν βαλεις πολυ ελευθερο (φιλτροχοανη) θα "τραβαει" πολυ ψηλα για πετρελαιο και θα ειναι δυσχρηστο σαν καθημερινο.Εκτος αυτου υπαρχει κινδυνος να καει ο αισθητηρας αερα γιατι θα ειναι "τερματισμενος" παντα σαν μετρηση με ελευθερο φιλτρο.Προσεχε τι θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

ενα φιλτρακι(bmc) στο εργοστασιακο φιλτροκουτι και εισαι αρχοντας.αμα βαλεις κατι αλλο πχ μια εισαγωγη απο polo tsi (μπαινουν με τις καταλληλες τροποποιησεις) θα πρεπει να προγραμματισεις αλλα ακομα ο μαμα εγκεφαλος ειναι κλειδωμενος για κακη μας τυχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.