Jump to content
Panos1981

Κατανάλωση 1400 122 αλογα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους κάτοχός ενός  golf mk6 1400 122 έχω την εντύπωση πώς έχω μεγάλη κατανάλωση μέσα στην πόλη . Έχει κανείς κάποια λυση στο πρόβλημα μου η κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω  

Link to comment
Share on other sites

μου έδειχνε κατανάλωση 9,6 εντός πόλης τώρα το πήρα το αμάξι μεταχειρισμενο .. είχα μικρότερο αμάξι πριν και έχω ξενερώσει με την καύση μέσα στην πόλη  

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 5αρι 1.6 FSI σε κινηση Θεσσαλονικης, παρακαρε ξεπαρκαρε σε δυο τρια σημεια σταματα ξεκινα χωρίς κλίμα παιζω στο 8.5 με 10 αναλόγως...
Με κλίμα εχω δει και 12-13 ειδικα αν προκειται για μικρες αστικές διαδρομές...
Φίλε είναι βαριά αμάξια γενικά και όπως στα περισσότερα αυτοκίνητα το σταματα ξεκινα τα σκοτώνει...Ετσι πως το ξερω το αμαξι μου 13 χρόνια τωρα ειναι ταξιδιαρικο...Δωστου εθνική και επαρχιακές με στροφές ( εχω το Sportline) και παρτου την ψυχη...
Και σε ταξιδια χωρίς υπερβολές στην οδηγικη συμπεριφορα παιζω από 6.7-6.8 μεχρι και 8 με αρκετο ζορι (140-150)
Γενικα ομως για να έρθω και στο θέμα σου το TSI στην πολη δεν εχει και τοση διαφορά από οσο ξερω από γνωστούς...Κουραζει το σταματα ξεκινα...Αλλά εκτόςλογικά ειναι πιο οικονομικο...
 

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως αν τα χιλιόμετρα σου ειναι πολυ περισσοτερα σε αστικο ιστό ίσως επρεπε να κοιταξεις κατι σε Diesel ή πιο μικρό-ευελικτο οχημα...
Βέβαια για να μην παρεξηγηθώ δύσκολα ακόμα και ετσι θα δεις λιγότερα από 600 χιλιόμετρα ανα γεμισμα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έφταναν τα λευτα για diesel και η αγάπη για  golf με οδήγησε σε αυτήν την επιλογή πριν 10 χρονιά πούλησα το 5αρι και  μου είχε κακό φανεί αλά τώρα επέστρεψα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να έχεις 1300 κιλά αυτοκίνητο, να είσαι γρηγορότερος απο το 90% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στο δρόμο και να μην καις κιόλας. Παρόλα αυτά αν εκμεταλευτείς σωστά τα 20 κιλά ροπής και με ελαφρύ πόδι μπορείς να δεις γύρω στα οκτώ στην πόλη και ακόμα και κάτω απο έξι στην εθνική με 110.  Στα ταξίδια μπορεί να πετύχει καταναλώσεις που θα ζήλευαν πολλά ατμοσφαιρικά 1400αρια. Είναι οριακά πιο οικονομικό απο το 1.6fsi και ασύγκριτα πιο γρήγορο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το παλικαρι από πανω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, FSI said:

Συμφωνώ με το παλικαρι από πανω..

και εγώ συμφωνώ άπλα ρώτησα μην υπάρχει καμία πατέντα χαχαχαχαχαχ να κατεβάσουμε την κατανάλωση  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.