Jump to content
LazGT

Επείγον Ερώτηση - Κινητήρες 1,4 tsi GOLF 5 GT

Recommended Posts

Καλησπέρα Παιδιά,

Πριν ένα μήνα πήρα το κινητήρα στα χέρια έγινε κομμάτια. Ψάχνω εδώ και πόσο καιρό να βρώ κινητήρα και δεν βρίσκω η βρίσκω σε περίεργες τιμές. Εκτός απο τον BLG 1.4 tsi που φοράει το αμάξι μου, πώς μπορώ να δώ τι άλλους κινητήρες 1,4 tsi μπορώ να φορέσω χωρίς να κάνω μετατροπές. Βλέπω υπάρχουν αρκετά μοτέρ όπως BMY , BWK. Αν βάλω ένα άλλο συμβατό κινητήρα αν θα έχω την ίδια αποδοση ρε ροπή και άλογα.?? Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός αλλά τα έχω παιξει εδώ και ένα μηνα που ψάχνω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by LazGT
Link to comment
Share on other sites

Θα στο μεταφερω στα προβληματα.

Τι ζημια επαθε; Μηπως συμφερει να το επιδιορθωσεις;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός σου φιλε μου τι προτείνει; Επίσης γενικά ένα μεταχειρισμένο μοτέρ μπορεί να έχει κουσουρια. Έχει νόημα η ανακατασκευή του δικού σου μοτέρ; Έχουν γρατζουνιστεί οι κύλινδροι; Έσπασε το μπλοκ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε η τροχαλία στροφάλου και τα διάλυσε όλα. Θελει ολη η κεφαλή επισκευή. Επεισης τα πιστόνια έχουν τζόγο (εχουν κενό) και ο μηχανικός μου λεει δεν σου δίνω εγγυηση ουτε για ενα χιλιομετρο αν το κάνεις ετσι. Καλυτερα να αλλάξεις μηχανή

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζεις στην κεφαλη τι ζημιε εκανε ;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ στην κεφαλή θέλουν όλα άλαγμα. Εκκεντροφοροι βαλβιδες ελλατηρια κοκκοράκια. Επεισης θα πρεπει να αλλαχτει κ η καδενα και + τα πιστόνια που κουνιουνται δεν νομίζω να συμφαίρει. Βρηκα ενα μοτέρ με 130000 με 1500 ευρω. Ειναι πολλά τα 130 ??? πειτε μου καμοια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλά είναι τα 130.000, αρκεί να το κάνεις ένα service+

α. Αλλαγή Καδένας και ΟΛΟΥΣ τους ιμάντες.

β. Να ελένξεις συμπίεση

γ. Να τσεκάρεις την αντλία νερού και το ψυκτικό μέσο και να γίνει ένας καθαρισμός πριν το βάλεις .

δ. Προσοχή στην αντλία υψηλής καλό είναι να κρατήσεις και τη δική σου.

Γενικά καλό είναι αν το δικό σου ήταν τσίλικο να βάλεις 2-3 πραγματάκια αν χρειαστεί όσο καιρό το τσεκάρεις και το περπατάς.

Πόσο καιρό καθόταν και που είναι αποθηκευμένο ξέρεις  ?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ nikdev

Πριν λίγο πήρα ξανά τηλέφωνο και μου είπαν οτι την έδωσαν οπότε στο ψάξιμο ξανά. Το θέμα είναι οτι ειμαι στο εξωτερικό(Τσεχία) και δεν μπορώ να βρώ κινητήρα εδώ και ψάχνω μήπως βρώ στην Ελλάδα. Εχω μπλέξει στα καλά καθούμενα. Πριν 3 μήνες το πήρα και εδώ και ένα μηνα το αμάξι ειναι στο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλες ακρη συμφωνα με τη νομοθεσια που ειχαμε πει;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς την πάτησα. Μεσα σε όλα τα χαρτια ασφάλειες κτλ που υπεγραψα ειχαν ενα που ελεγε οτι το αμαξι δεν ηταν σε καλη κατασταση κ οτι επρεπε να τσεκάρω εχώ μου ειπαν οτι το αμαξι θελει μονο μπουζια αλλαγη. Ηταν και σε ξένη γλώσσα και την έφαγα για τα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.