Jump to content
giannakhc

περίεργος θόρυβος στο άναμα βοήθεια (βιντεο)

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά τον τελευταίο καιρό έχω διαπιστώσει πως το αυτοκίνητο μου (vw golf 1.6 fsi 2005 67.000km)  στο άναμα το πρωί  κάνει έναν περίεργο θόρυβο για μισό με ένα λεπτό περίπου.. ο θόρυβος είναι αυτός που ακούγεται στο βίντεο και ακούγεται από την μεριά του οδηγού.. googlara τον κωδικό  του εξαρτήματος από τον οποίο νομίζω πως ακούγεται και μου έβγαλε την βαλδίδα καυσαερίων EGR αλλά δεν είμαι και σίγουρος πως προέρχεται απο εκεί.. έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει παιδιά?? 

https://youtu.be/c5HQyi9sGVg

20160429_104359[1]_CLIPCHAMP_keep_(1).mp4

Edited by giannakhc
Link to comment
Share on other sites

εαν πατησεις και κρατησεις πατημενο το συμπλεκτη μηπως σταματαει ο ηχος? εαν ναι ειναι ρουλεμαν συμπλεκτη...

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , giannakhc said:

Καλησπέρα παιδιά τον τελευταίο καιρό έχω διαπιστώσει πως το αυτοκίνητο μου (vw golf 1.6 fsi 2005 67.000km)  στο άναμα το πρωί  κάνει έναν περίεργο θόρυβο για μισό με ένα λεπτό περίπου.. ο θόρυβος είναι αυτός που ακούγεται στο βίντεο και ακούγεται από την μεριά του οδηγού.. googlara τον κωδικό  του εξαρτήματος από τον οποίο νομίζω πως ακούγεται και μου έβγαλε την βαλδίδα καυσαερίων EGR αλλά δεν είμαι και σίγουρος πως προέρχεται απο εκεί.. έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει παιδιά?? 

https://youtu.be/c5HQyi9sGVg

20160429_104359[1]_CLIPCHAMP_keep_(1).mp4

Φίλε εχω το ιδιο αμαξι...Στην πρωτη εκκινηση της ημερας μεχρι να πεσουν οι στροφες του ρελαντι σου κλωτσαει καθολου ελαφρά??

Link to comment
Share on other sites

Το έχω  δοκιμάσει  και δεν σταματάει  ο ήχος  Είναι  ποιό  έντονος  απο τον ήχο  που κάνει  το ρουλεμάν συμπλέκτη  ο οποίος  σταματάει  μόνο  με το πάτημα  του συμπλέκτη  ενώ  αυτός  που ακούγεται  σε έμενα  οπως ακούγεται  και στο βίντεο  σταματάει  μετά  από ένα  λεπτό  περίπου και επισεις δεν το κάνει  πάντα  αλλά μόνο  όταν  το αμάξι  έχει  ώρες  να ανάψει  δεν το κάνει  σε κάθε  αναμα δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , FSI said:

Φίλε εχω το ιδιο αμαξι...Στην πρωτη εκκινηση της ημερας μεχρι να πεσουν οι στροφες του ρελαντι σου κλωτσαει καθολου ελαφρά??

Στο πρώτο  ξεκίνημα  της μερας μου το κανεκάνει και έμενα  αλλα δεν έχω  παρατηρήσει  να κλωτσάει.. ποιό  παλιά  όταν  δεν μου τον έκανε  αυτόν  τον ήχο  είχα  παρατηρήσει  κάτι  σαν κλωστημα και σαν να έπεφταν  στιγμιαία  οι στροφές  μια στο τόσο  όταν  ήμουν  σταματημενος  σε φανάρι  αλλά για αυτό  έφταιγε  η πεταλούδα  γκαζιού  που είχε  πιασει μακα μετα τον καθαρισμό  της δεν παρατήρησα  ποτέ  κάτι  τέτοιο.. εσένα  πόση  ώρα  σου κρατάει  αυτός  ο ήχος  και από  που ακούγεται  περίπου? 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ένα τιν τιν το εχω αλλά υποθετω οτι ειναι ο ηχος της καδενας...Σε όλα τα καδενατα ακουγεται ετσι και γενικα εχουν θορυβωδη μοτερ σχετικα παντα...Ο ήχος ο δικος σου νομιζω μ ακουγεται οικείος...Αλλα δεν εχω δωσει σημασια...Σιγουρα δεν ειναι τοσο εντονος οσο στο βιντεο σου...
Όσον αφορά το κλωτσημα δες πως εχει η κατασταση...
Κάποια πρωινα το αμαξι δουλευει για καποια δευτερολεπτα σε περισσοτερες στροφες απο οτι συνηθως (λογικό το βρισκω και αλλα αυτοκινητα το κανουν)
Κάποια άλλα πρωινα δουλευει κατευθειαν στο σωστο ρελαντι....Γνωριζουμε ποτε και γιατι εκτελει μια απο τις δυο παραπανω λειτουργίες???
Οταν δουλευει συμφωνα με τον πρωτο τροπο και οχι παντα αλλα περιοδικα ανα καποια δευτερολεπτα οσο διαρκει το υψηλο ρελαντι κλωτσαει και τρεμει λιγο ενω μια δυο φορες εχω ακουσει και σκασιμο...Συνηθως ομως απλα κλωτσαει...
Καλό ειναι μιας και εχουμε ιδιο αυτοκινητο και τα κουσουρακια του τα εχει να μοιραζομαστε επισκευες και τρόπους αντιμετωπισης γιατι ουτε λεφτα για αμαξι υπαρχουν ουτε για επισκευες πλεον...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , FSI said:

Κοίτα ένα τιν τιν το εχω αλλά υποθετω οτι ειναι ο ηχος της καδενας...Σε όλα τα καδενατα ακουγεται ετσι και γενικα εχουν θορυβωδη μοτερ σχετικα παντα...Ο ήχος ο δικος σου νομιζω μ ακουγεται οικείος...Αλλα δεν εχω δωσει σημασια...Σιγουρα δεν ειναι τοσο εντονος οσο στο βιντεο σου...
Όσον αφορά το κλωτσημα δες πως εχει η κατασταση...
Κάποια πρωινα το αμαξι δουλευει για καποια δευτερολεπτα σε περισσοτερες στροφες απο οτι συνηθως (λογικό το βρισκω και αλλα αυτοκινητα το κανουν)
Κάποια άλλα πρωινα δουλευει κατευθειαν στο σωστο ρελαντι....Γνωριζουμε ποτε και γιατι εκτελει μια απο τις δυο παραπανω λειτουργίες???
Οταν δουλευει συμφωνα με τον πρωτο τροπο και οχι παντα αλλα περιοδικα ανα καποια δευτερολεπτα οσο διαρκει το υψηλο ρελαντι κλωτσαει και τρεμει λιγο ενω μια δυο φορες εχω ακουσει και σκασιμο...Συνηθως ομως απλα κλωτσαει...
Καλό ειναι μιας και εχουμε ιδιο αυτοκινητο και τα κουσουρακια του τα εχει να μοιραζομαστε επισκευες και τρόπους αντιμετωπισης γιατι ουτε λεφτα για αμαξι υπαρχουν ουτε για επισκευες πλεον...

Αυτό  με.τις στροφές  πως κάποιες  φορές  αργούν  να πέσουν  το κάνει  και σε μένα  και πιστεύω  σε κάθε  αμάξι  υποθέτω  πως ειναι  μέχρι  να κυκλοφορήσει  το λάδι  παντού όσον  αφορά  τα σπασίματα  δεν ξέρω έμενα  δεν μου έχει  κάνει  ποτέ..

Υπάρχει  σχετικό  θέμα  στο forum ψαξε για "ολα τα προβλήματά  και λύσεις  fsi" και θα σου βγάλει ένα  μεγάλο  (δυστυχώς) θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.