Jump to content
Tuscanigr

Αγορα passat cc

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum...

Θα ηθελα την βοηθεια σας! Λογω πλεον οικογενειας ηρθε η ωρα να αποχωριστω  το hyundai coupe μου. Κατα 99% θα προβω στην αγορα ενος passat cc 1.8tsi. Με βλεπω για ταξιδακι Αθηνα μιας και τα 2 που εχω ερωτευτει ειναι εκει! (Τι να κανουμε που ειμαστε απο Θες/νικη). Σας παραθετω τα 2 link των αυτοκινητων απο το *μη επιτρεπόμενο @ URL*

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/7175329/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/7678407/

 

Ποια ειναι η γνωμη σας και τι να προσεξω για την αγορα ενος τετοιου αυτοκινητου;;; Σας ρωταω μιας και ειστε πιο ειδικοι απο μενα!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Tuscanigr said:

Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum...

Θα ηθελα την βοηθεια σας! Λογω πλεον οικογενειας ηρθε η ωρα να αποχωριστω  το hyundai coupe μου. Κατα 99% θα προβω στην αγορα ενος passat cc 1.8tsi. Με βλεπω για ταξιδακι Αθηνα μιας και τα 2 που εχω ερωτευτει ειναι εκει! (Τι να κανουμε που ειμαστε απο Θες/νικη). Σας παραθετω τα 2 link των αυτοκινητων απο το *μη επιτρεπόμενο @ URL*

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/7175329/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/7678407/

 

Ποια ειναι η γνωμη σας και τι να προσεξω για την αγορα ενος τετοιου αυτοκινητου;;; Σας ρωταω μιας και ειστε πιο ειδικοι απο μενα!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Αν θες να προβεις σε tuning προτιμησε το χειροκινητο σασμαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tuning... Κανενα προγραμματακι, αντε και καμια εξατμιση! Αντε και καμια εισαγωγη!!! Ε μικροβιο ειναι δεν νομιζω οτι κοβεται ετσι απλα! Χαχαχα :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα γούστου. Το άσπρο είναι πιο τούμπανο από extra. Όπως βλέπεις από την υπογραφή μου, μοιάζει αρκετά με το δικό μου, συνεπώς δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός για να σου απαντήσω ποιο θα διάλεγα.

Επειδή όμως το θέμα αυτόματο/χειροκίνητο είναι πολύ σημαντικό, καλύτερα να ξεκινήσεις από εκεί. Όπως σου έγραψε ο προηγούμενος φίλος, αν θέλεις να παίξεις με tuning πας στο manual. Αν και η αναβάθμιση από το Hyundai στο CC από μόνη της είναι τόσο μεγάλη σε όλα τα επίπεδα, που το tuning θα είναι μάλλον overkill. Αν όμως πας στο αυτόματο κόλλησες για πάντα, δεν υπάρχει πισωγύρισμα ;)

Σε οποιαδήποτε περίπτωση να τσεκάρεις αν υπάρχει κάποιας μορφής εγγύηση (εργοστασιακή επέκταση εγγύησης μέσω ασφαλιστικής ή εγγύηση εμπόρου). Αν είναι προαιρετική να την πάρεις οπωσδήποτε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν aftermarket shift paddle? To ρωταω γιατι ουτε χειριστηρια στο τιμονι δεν εχει το ασπρο! (Αν και συμφωνω απολυτα οσο αφορα την εμφανιση. Το ασπρο με το panorama ειναι πανεμορφο)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις. Σχετικά με αγορές απο εμπόρους ψάξου λίγο και διάβασε περί αυτών σε αλλά φόρουμ. Επιπρόσθετα να επιμείνεις στο να κοιτάξουν το αυτοκίνητο δικοί σου άνθρωποι ή ανεξάρτητες εταιρίες (ναι υπάρχουν) Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι στη μια απο τις 2 αγγελίες αναφέρεται διαφορετικός αριθμός χιλιομέτρων αναλογικά με αυτά που δηλώθηκαν στην αγγελία. Γενικότερα άποψη μου είναι να ψάξεις σε ιδιώτες πρώτα εννοείται με πλήρες ιστορικό service κτλ.

Επι του αυτοκινήτου τώρα το συγκεκριμένο setup είναι πολύ καλό και όμορφο, ικανο να κινήσει ικανοποιητικά το βαρύ αμάξωμα του CC. Τιμόνι με paddles μπορείς να βάλεις μετά αν και δεν νομίζω ότι θα σου λείψουν παρά πολύ. Άποψη μου είναι να πάρεις μοντέλο με DSG. Είναι τεράστια ευκολία και εκπληκτική αίσθηση. Το συγκεκριμένο μοντέλο έρχεται με το 7αρι του group το οποίο εχει βγάλει προβλήματα. Κατα τον έλεγχο δες διεξοδικά τι εχει αλλαχτεί τα προηγούμενα χρόνια.

Σχετικά με το tuning το DSG με ένα σωστό πρόγραμμα δεν θα εχει θέμα με πρώτο στάδιο. Αν θες κάτι παραπάνω (big turbo) τόσο το DSG όσο και το manual του συγκεκριμένου έχουν περιορισμούς και θα πρέπει να ζητήσεις άλλες λύσεις (πχ DSG 6 ή manual απο δίλιτρο)

Αυτά απο μένα καλές αγορές

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά...

Χρυσαφί:

α) μοντέλο σχεδιασμού 2008 (με όλα τα βρεφικά θέματα)

β) οπτικά φαίνεται χαμηλωμένο (δεν ξέρω τι ελατήρια φοράει και πως θα δουλεύει με το  DSG)

 

Ασπρο:

α) Ολες οι ζάντες δεν έχουν τα καπάκια της VW! Παίζει δυνατά το σενάριο να τοποθετήθηκαν μετά

β) απουσιάζει το πλαστικό άνω καπάκι της εισαγωγής αέρα στο σημείο που κουμπώνει με τη μετώπη, ενώ και το πλαστικό καπάκι της μετώπης δεν έχει το αυτοκόλλητο (ιδιαίτερα ύποπτα σημεία για χτύπημα μούρης!)

γ) Ενώ φοράει RNS510 όλως παραδόξως δεν έχει πολυχειριστήρια (συνήθως το 99% των αγοραστών που τα έσκαγαν τα 2000€ για το RNS τα έβαζαν και αυτά). Τσέκαρε μην είναι τιμόνι από άλλο αμάξι αν τυχόν άνοιξε πχ μπαλόνι από χτύπημα (σε συνέχεια του παραπάνω που αναγράφω) --- TIP: Σε διαγνωστικό μπορεί να δει τεχνικός του δικτύου τι λένε τα airbag counters μιας και σε ατύχημα μπορούν να γίνουν reset ως και 3 φορές ;)

γ1) Αντίστοιχα φυσικά μπορείς να ζητήσεις στα book του αυτοκινήτου να δεις και το βιβλιαράκι του ηχοσυστήματος και φυσικά να απαιτήσεις να έχει και το αυτοκολλητάκι με τον κωδικό ενεργοποίησης του (μην είναι από άλλο αμάξι για να χρυσωθεί το οποιοδήποτε χάπι)

δ) Δεν έχει αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω, που σε αυτό το αμάξι είναι ένα καλό must σαν εξοπλισμός (δεν ξέρω αν έχει πίσω κάμερα γιατί δεν το είδα να αναφέρεται κάπου)

ε) σύνηθες πρόβλημα στα DSG είναι οι δίσκοι και μιλάμε για χιλιάρικο! Θέλει έλεγχο προσεχτικό

στ) 2010, 10ος. Προσοχή να δεις αν το μοτέρ έχει ανοιχθεί γιατί από την σχετικά κοντινή αυτή μπαταριά τέσσερα ξέρουμε που βάρεσαν μοτέρ από μ@λ@κία της τροφοδοσίας/ψεκασμού (CDAA κωδικός μοτέρ).

ζ) στο αριστερό (οδηγού) ράμφος κάτι δεν μου κάθεται καλά στη φωτό. Είναι λευκό και δεν μπορώ να καταλάβω οπότε θα πρέπει να δω το δικό μου... αλλά από ότι βλέπω και σε άλλα, εκείνες οι δύο τρύπες πλάγια από την ασφαλειοθήκη δεν πρέπει να υπάρχουν (δεν παίρνω όρκο αν και από πάνω η ραφή φτερό/ράμφος δεν μου κάθεται οπτικά καλά αλλά και πάλι παίζει να με ξεγελάει το χρώμα)

 

Και θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα για το θέμα εμπόρων! Παίζουν αμάξια από ιδιώτες με πλήρη βιβλία συντήρησης σε πολύ καλή κατάσταση με ΠΟΛΥ λιγότερα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιόμετρα και σε πολύ δυνατές τιμές! Ότι και αν πάρεις να το κάνεις πολύ σχολαστικό έλεγχο και σίγουρα να το καλωδιώσει και να το τσεκάρει σωστός τεχνικός (να δει και τον flash counter μην παίζει και κανένα ότι να'ναι πρόγραμμα περασμένο)

Καλή αγορά σου εύχομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον yositosi και σχετικά με το άσπρο η μάσκα του είναι ελαφρώς γρατσουνισμένη σε μερικά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστησω ολους για τις αποψεις σας και τις συμβουλες σας! Μαλλον θα παω εδω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/7915927/ μιας και μετα απο ελεγχο της spotmechanic ολα ηταν πεντακαθαρα + ενα χρονο εγγυηση της mapfre στο value προγραμμα. Αυριο θα παμε να κανονισουμε τις λεπτομεριες! Και για ακομα μια φορα σας ευχαριστω πολυ! Τα λεμε συντομα με το καινουριο αμαξι :-)

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχανε βάλει το ταμπλώ του facelift στο πρώτο σκάφος? Το είχα χάσει αυτό :phew:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.