Jump to content
PANOS21

Golf 5/6 - Έλεγχος Ψυκτικού Μέσου (Φρεον) & Προβλήματα με τον κλιματισμό

Recommended Posts

Γενικής  φύσεως  πληροφορίες,

 

attachicon.gifq.pdf

 

Γενικής φύσεως, καμία σχέση με golf 2005 μοντέλο και άνω.

 

Το κομπρεσέρ στα golf 5 και μετέπειτα είναι συνεχής περιστροφής (Continuous Variable Displacement) δηλαδή περιστρέφετε συνέχεια με τον κινητήρα αλλα όταν δεν ζητητε ψύξη δεν παράγει πίεση, ο έλενχος της εμπλοκής του κομπρεσέρ, γίνετε μέσω μια ηλεκτροβαλβίδας Ν280, η οποία οταν ενεργοποίητε επιτρέπει τον κομπρέσορα να ανεβάσει πίεση.

Στην τροχαλία του κομπρέσορα, απουσιάζει ο μανγητικός συμπλέκτης, στην θέση του υπάρχει ενας μηχανισμός κόμπλερ, ο οποίος σε περίπτωση δισλειτουργίας του κομπρέσορα, πχ σε περίπτωση φραγής, ανάλογα τον τύπο, κόβετε ή ξεκουμπώνει από την θέση του και επιτρέπει στην τροχαλία να περιστραφεί τρελά, ώστε να μην καταστράφει ο ιμάντας.

 

Η vw αλάζει ολόκληρο τον κομπρέσορα, η βαλβίδα δεν υπάρχει σαν γνήσιο ανταλακτικό, εξωτερικά συνεργεία κλιματισμού, οι περισότεροι δεν κάθονται να ασχοληθούν ή δεν γνωρίζουν και αλάζουν πάλι ολόκληρο τον κομπρέσορα.

Edited by dasauto
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Όσο  ζω  μαθαίνω. Ευχαριστώ

Υγ:Οι  γενικές  πληροφορίες, είναι  γενικές  πληροφορίες  για  τους  πολλούς  που  δεν  γνωρίζουν  πως  λειτουργεί  ο  κλιματισμός  στο  αυτοκίνητο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγω μία ερώτηση για ένα πρόβλημα που εχω με τον κλιματισμό?

 

δεν έχω θέμα με την απόδοση του αλλά κάποιες φορές με το που ανοίγω το clima ακούγετε ένα συνεχόμενο χρρρρρρρρ σαν να τρίβονται πλαστικά μέρη μεταξύ τους μόλις κλείσω το clima ο θόρυβος σταματάει.

 

ξέρετε από τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγω μία ερώτηση για ένα πρόβλημα που εχω με τον κλιματισμό?

 

δεν έχω θέμα με την απόδοση του αλλά κάποιες φορές με το που ανοίγω το clima ακούγετε ένα συνεχόμενο χρρρρρρρρ σαν να τρίβονται πλαστικά μέρη μεταξύ τους μόλις κλείσω το clima ο θόρυβος σταματάει.

 

ξέρετε από τι μπορεί να είναι?

 

Φυσικά δεν σου το κάνει κάθε φορά που χρησιμοποιείς τον κλιματισμό, σωστά? Επίσης ο θόρυβος αυξάνει όσο αυξάνουν οι στροφές του κινητήρα?

Αν ισχύουν αυτά, το περασμένο καλοκαίρι μου ξεκίνησε έτσι, μετά σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα και τελικά η αντιπροσωπεία αποφάνθηκε αλλαγή compressor, ψυγείου, ιμάντα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο (στην εγγύηση).

Ελπίζω μην είσαι κι εσύ "τυχερός" σαν εμένα (στο πρόβλημα εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν σου το κάνει κάθε φορά που χρησιμοποιείς τον κλιματισμό, σωστά? Επίσης ο θόρυβος αυξάνει όσο αυξάνουν οι στροφές του κινητήρα?

Αν ισχύουν αυτά, το περασμένο καλοκαίρι μου ξεκίνησε έτσι, μετά σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα και τελικά η αντιπροσωπεία αποφάνθηκε αλλαγή compressor, ψυγείου, ιμάντα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο (στην εγγύηση).

Ελπίζω μην είσαι κι εσύ "τυχερός" σαν εμένα (στο πρόβλημα εννοώ)

 

 

δεν το κάνει πάντα άλλα ο θόρυβος είναι σταθερός  δεν αυξάνει όσο αυξάνουν οι στροφές

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει σχεση με το γκαζι/στροφες κινητηρα, δες αν εχουν περασει τιποτα μεσα στους αεραγογους πχ ξεραμενα φυλα κτλ και σου κανει θορυβο.

Ειχα ενα θεμα παρομοιο με αυτο που αναφερει ο kostakisk106 εδω και 2 καλοκαιρια. Σε τυχαια χρονικα διαστηματα και μονο καλοκαιρι, οταν εδινα γκαζι πχ ξεκινημα σε φαναρι η ξερο ακουγοταν μεχρι καποιο σημειο ενας θορυβος. μετα τον εχανα λογο φασαριας του κινητηρα.Φετος εκανα ενα service στο κλιματισμο (φρεον,λαδι). Προτιμησα να δωσω 20ευρω σε σοβαρο μαγαζι μιας και ειχε προσφορα λογο καλοκαιριου και μετα αν συνεχισει να ασχοληθω με κομπρεσορες  κτλ. Παραδοξως εφτιαξε και ολο το καλοκαιρι δεν ακουστηκε τιποτα. Οποτε πριν πατε σε αντιπροσωπια κατ ευθειαν για αλλαγες κομπρεσορ κλιμα κτλ, ψαξτε το λιγο με καποιον μαστορα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο φίλος granset. Αν δεν είχα εγγύηση θα ψαχνόμουν διαφορετικά, αλλά λόγω εγγύησης τώρα θα έχω 2 χρόνια επιπλέον "καλή λειτουργία" χωρίς κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο φίλος granset. Αν δεν είχα εγγύηση θα ψαχνόμουν διαφορετικά, αλλά λόγω εγγύησης τώρα θα έχω 2 χρόνια επιπλέον "καλή λειτουργία" χωρίς κόστος.

Και εγω εχω το συγκεκριμενο προβλημα το κρρρ οταν ανοιγω τον κλιματισμο....αλλα οπως και ο gtse ουτε εγω εχω θεμα με αυξανομενο ηχο οταν αυξανονται οι στροφες....προτεινετε να παω για ενα σερβις στο aircondition?

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να περασεις απο ενα σωστο μαγαζι για να σου κανουν μια εκτιμηση τι εχει. Πιθανον να προλαβεις μια μεγαλη ζημια πχ κατι που θα σου βγαλει off τον κομπρεσορα και μπορεις να γλιτωσεις απο το να σκασεις ενα μεγαλο πακετακι ευρω στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

το έχω σκεφτεί και εγώ να το πάω στο μαγαζι να του ρίξουν μια ματιά αλλά δεν το κάνει πάντα το έκανε περίπου το Μαιο και τον άκουσα πάλι τον θόρυβο τέλη Αυγούστου τον συγκεκριμένο θόρυβο τον ακούω από πέρσι όμως αραιά και που.

 

και τα μαστορια δεν είναι μάγοι

Link to comment
Share on other sites

το έχω σκεφτεί και εγώ να το πάω στο μαγαζι να του ρίξουν μια ματιά αλλά δεν το κάνει πάντα το έκανε περίπου το Μαιο και τον άκουσα πάλι τον θόρυβο τέλη Αυγούστου τον συγκεκριμένο θόρυβο τον ακούω από πέρσι όμως αραιά και που.

 

και τα μαστορια δεν είναι μάγοι

Υπάρχει μηχάνημα, δεν θα στο κάνει με το αυτί.

Αν δεν τραβάει μέσα ψυκτικό μέσο, ή αν δεν βγάζει από τον αεραγωγό συγκεκριμένης θερμοκρασίας κρύο αέρα τότε έχει πρόβλημα.

Πήγαινε σένα σωστό άνθρωπο να κάνεις τη δουλειά σου.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω αλλο θεμα :

 

Βαζοντας κλιματισμο η απλα το καλοριφερ, στους 22 βαθμους (default θερμοκρασια οταν ανοιγει) δεν φερνει ζεστο ή εστω χλιαρο αερα, αλλα κρυο - εκτιμω θερμοκρασια περιβαλλοντος. Πρεπει να το γυρισω στους 24 για ζεστη η στους 23 για μια ιδεα ζεστου. Εχω την εντυπωση οτι οταν πρωτοπηρα το αυτοκινητο χειμωνα οταν το ανοιγες στους 22 βαθμους, εφερνε ζεστο και σπανια εβαζα κλιματισμο πανω απο 22 ακομα και καταχειμωνο. Αυτο συμβαινει εδω και 1 χρονο περιπου. Ειναι ιδεα μου ή παιζει κατι?

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω αλλο θεμα :

 

Βαζοντας κλιματισμο η απλα το καλοριφερ, στους 22 βαθμους (default θερμοκρασια οταν ανοιγει) δεν φερνει ζεστο ή εστω χλιαρο αερα, αλλα κρυο - εκτιμω θερμοκρασια περιβαλλοντος. Πρεπει να το γυρισω στους 24 για ζεστη η στους 23 για μια ιδεα ζεστου. Εχω την εντυπωση οτι οταν πρωτοπηρα το αυτοκινητο χειμωνα οταν το ανοιγες στους 22 βαθμους, εφερνε ζεστο και σπανια εβαζα κλιματισμο πανω απο 22 ακομα και καταχειμωνο. Αυτο συμβαινει εδω και 1 χρονο περιπου. Ειναι ιδεα μου ή παιζει κατι?

Όχι πρέπει να κάνεις αυτό που λές. Σωστά λειτουργεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, στο MKV TSI εχω το εξής πρόβλημα:

Στο πρωινό ξεκίνημα που βάζω τον κλιματισμό για να ξεθαμπώσουν τα τζάμια λόγω υγρασίας και κρύου, ακούγεται ακριβώς πίσω απο τα χειριστήρια του κλιματισμού ενας μεταλλικός θόρυβος σαν να χτυπάνε μεταλλα μεταξύ τους. Δεν το κάνει συνέχεια παρα μόνο σε μικρές ανωμαλίες του δρόμου ανεξάρτητα απο την ταχύτητα του οχήματος. Αν κλείσω το κλίμα, τις περισσότερες φορές πάλι το κάνει.

Με ολα κλειστα στο ρελαντί αν χτυπήσω με το χέρι το πλάι της κεντρικής κονσόλας ( απ την μεριά του συνοδηγού) ακούγεται πάλι ο μεταλικός θόρυβος σαν να χτυπανε 2 μεταλλάκια.

Παίζει να εχει ξεβιδωθεί τιποτα πίσω απ το κλίμα και να χτυπάει; Δεν είναι τρίξιμο, ειναι σαν 2 μαχαιροπίρουνα να βρίσκουν μεταξύ τους..

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ παιδια!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

1. Να το δεί συνεργείο όταν το βάζεις μπρος αν κουνιέται τίποτα.

2. Αν δεν κουνιέται να πας για service a/c για διαρροή και έλεγχο βάρους ψυκτικού μέσου.

Αν έχει χάσει ψυκτικό μέσο θα καταστραφεί το a/c compressor.

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το θέμα. Βγαλαμε το cd και απο πίσω εχει κατι βασεις σταυρωτες με μεταλλικες βίδες. Η μία βιδα είχε λασκαρει και συντονιζόταν. Τις σφίξαμε όλες και κομπλέ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, χθες το απόγευμα ανάβω το αμάξι (αφού το είχα αφήσει στον ήλιο κανένα 8ωρο) και πατώ το auto στον κλιματισμό. Δεν έφερνε καθόλου αέρα από κανένα αεραγωγό (τουλάχιστον από τον αριστερό και τους 2 κεντρικούς). Πατάω το ac στα δεξιά κ το βάζω στο τέρμα. Ψιλοέβγαζε κρύο αέρα. Όποτε το γυρνούσα στο auto δεν έβγαζε τπτ. Ξεκλίκαρα το ac για να δώ αν βγάζει έστω κ ζεστό αέρα αλλά κ πάλι λίγα πράγματα. Αυτά όμως μέχρι να ζεσταθεί το αμάξι. Όταν ζεστάθηκε κ έφτασα στούς >80 στο λάδι σταμάτησε το πρόβλημα. Έβγαζε κανονικά κρύο αέρα από το auto.

 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;; Σημειώνω ότι έχω αλλάξει κομπρεσέρ air-condition πριν από 4 χρόνια νομίζω. Επίσης πριν από 3 χρόνια έβαλα φρέον γιατί μετά το τρακάρισμα που είχα είχε αδειάσει όλο (το είχαν αδειάσει στην αντιπροσωπία; μόνο του άδειασε; δεν ξέρω).

 

Θα το ξανακοιτάξω το απόγευμα και ελπίζω χθες να είχε φάει στιγμιαίο κόλλημα..

Link to comment
Share on other sites

Να τσεκάρεις το φρέον σου φίλε μου αν δεν έχει μέσα έστω κ λίγο αργεί να κάνει ψύξη... εγώ το τσεκάρω κάθε 2 χρόνια στα 6 χρόνια που έχω το αμάξι δεν είχα ποτέ θέμα με το clima... Νομίζω 20-30 ευρώ θα σου βγει πάνω κάτω το όλο θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω στο επόμενο σέρβις. Χθές δεν είχα πρόβλημα που το δοκίμασα ξανά. Αρχικά φοβήθηκα μπας κ είναι κομπρεσέρ αλλά οκ μάλλον απομακρύνεται το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω στο επόμενο σέρβις. Χθές δεν είχα πρόβλημα που το δοκίμασα ξανά. Αρχικά φοβήθηκα μπας κ είναι κομπρεσέρ αλλά οκ μάλλον απομακρύνεται το ενδεχόμενο.

 

Πήγαινε να το δεις τώρα κοντά και όχι στο επόμενο service. Αν σου καεί το κομπρεσέρ του a/c θα πληρώσεις 500αρια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.