Jump to content
MAGAIVER

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΛΟΙΦΕΣ

Recommended Posts

Η αράχνη γίνεται από το σκούπισμα με μη κατάλληλα πανιά, από κακής ποιότητας σφουγγάρια, και από την έκθεση του αυτοκινήτου στον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω την εντυπωσει οτι οσο περισσοτερο το πλενεις και οσο περισσοτερο το σκουπιζεις η αραχνη θα γινεται πιο εντονη.

Θεωρητικα το επιδεινώνουμε το φαινομενο  με καθε πλυσιμο και καθε σκουπισμα ανεξαρτητου υλικου σκουπισματος.Τεσπα.

Εγω αυτο που εκανα οταν επλενα μονος μου το αμαξι ηταν να σαπουνισω πρωτα απο την μεση του αυτοκινητου και κατω(μισες πορτες προφυλακτηρες  εμπρος-πισω χαμηλα) μετα καλο ξεπλημα του σφουγγαριου και του νερου ωστε να φυγουν πετρες σκονες κτλ. και μετα εκανα ολο το αμαξι.Ετσι οι πολλες βρωμιες και πετρες εφευγαν με την πρωτη σαπουναδα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη η εντυπωση που εχεις....

απο τα πρωτα πραγματα που μαθαμε στο σχολειο για την τριβη σε  οποιαδηποτε επιφανεια ειναι οτι αφηνει πισω της σημαδια :)

για να εξαληφθει το φενομενο θα πρεπει να περαστει κεραμικη επιστροση για προστασια αντι για κερια

πραγμα το οποιο κοστιζει αρκετα ευρωπουλα

Link to comment
Share on other sites

http://bit.ly/2bzkP2e

Αυτην την αλοιφη με αλοιφαδορο στο σπιτι μετα απο πλυσιμο και εχετε 1 χρονο γυαλισμα ανετα . Μην πληρωνετε τζαμπα ,εαν εχετε χωρο να το γυαλισετε σπιτι σας .

Edit : σμικρυνση url .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρω και αυτο που λες τοσο απλο,

Αντε πηραμε εναν αλοιφαδορο και μια αλοιφη και τριβουμε?

Δεν θελει μια τεχνικη,δεν θελει μια εμπειρια,μια γνωση?

Και αν ειναι τοσο απλο γιατι καθομαστε και ρωταμε ποιος κανει καλο γυαλισμα και δεν παμε σε εναν οποιονδηποτε επαγγελματια που εχει αλοιφαδορο?

Εγω το θεωρω σημαντικο πραγμα και δεν διακινδυνευω τετοια θεματα,προτιμω να πληρωσω και να μου το κανουν καλα παρα να κανω οποιαδηποτε ζημια στο χρωμα μου.

Ασε που το μαυρο ειναι το πιο πιθανο αν δεν ξερεις να κανεις ΜΕΓΑΛΗ  ζημια.

Γνωμη μου και τελειως φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Themis83 said:

Δεν το θεωρω και αυτο που λες τοσο απλο,Αντε πηραμε εναν αλοιφαδορο και μια αλοιφη και τριβουμε?Δεν θελει μια τεχνικη,δεν θελει μια εμπειρια,μια γνωση?Και αν ειναι τοσο απλο γιατι καθομαστε και ρωταμε ποιος κανει καλο γυαλισμα και δεν παμε σε εναν οποιονδηποτε επαγγελματια που εχει αλοιφαδορο?Εγω το θεωρω σημαντικο πραγμα και δεν διακινδυνευω τετοια θεματα,προτιμω να πληρωσω και να μου το κανουν καλα παρα να κανω οποιαδηποτε ζημια στο χρωμα μου.Ασε που το μαυρο ειναι το πιο πιθανο αν δεν ξερεις να κανεις ΜΕΓΑΛΗ  ζημια.

Γνωμη μου και τελειως φιλικα.

Πιστεψε με ειναι πολυ πιο απλο απο οτι φαινετε . Βαζεις αλοιφη ,και τριβεις στο σημειο που εβαλες την αλοιφη με αλοιφαδορο , μιλωντας παντα για μεταλλικες επιφανειες . Σκουπιζεις με μαλακο πανι τυχον υπολλειματα της αλοιφης σε εκεινη την περιοχη και προχωρας . Επαναλαμβανεις το προηγουμενο βημα , βαζεις δηλαδη αλοιφη και τριβεις με αλοιφαδορο και στο τελος σκουπιζεις με μαλακο πανι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , O Palios said:

Πιστεψε με ειναι πολυ πιο απλο απο οτι φαινετε . Βαζεις αλοιφη ,και τριβεις στο σημειο που εβαλες την αλοιφη με αλοιφαδορο , μιλωντας παντα για μεταλλικες επιφανειες . Σκουπιζεις με μαλακο πανι τυχον υπολλειματα της αλοιφης σε εκεινη την περιοχη και προχωρας . Επαναλαμβανεις το προηγουμενο βημα , βαζεις δηλαδη αλοιφη και τριβεις με αλοιφαδορο και στο τελος σκουπιζεις με μαλακο πανι .

ποση αλοιφη βαζω?

ποσο μεγαλο σημειο?

με τι πιεση?

ποση ωρα?

ποσες φορες στο ιδιο σημειο?

τι αλοιφαδωρο?

ποσες στροφες?

τι σφουγγαρι?

τι πανι?

εχει πολλα πανια στο εμποριο με πολλες διακυμανσεις στις τιμες/ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

ποση αλοιφη βαζω?

ποσο μεγαλο σημειο?

με τι πιεση?

ποση ωρα?

ποσες φορες στο ιδιο σημειο?

τι αλοιφαδωρο?

ποσες στροφες?

τι σφουγγαρι?

τι πανι?

εχει πολλα πανια στο εμποριο με πολλες διακυμανσεις στις τιμες/ποιοτητα

Ενα καπακι της συσκευασιας

Οσο πιανουν 2 μηκη του σφουγγαριου του αλοιφαδορου

Το βαρος του αλοιφαδορου

Εως να τελειωσει η δοση της αλοιφης που βαλαμε

Εως να εχουμε το επιθυμητο γυαλισμα

Εναν του εμποριου με ρυθμιστη στροφων

Ελαχιστη ρυθμηση στροφων

Ενα του εμποριου

Μικροινων

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , O Palios said:

Ενα καπακι της συσκευασιας

Οσο πιανουν 2 μηκη του σφουγγαριου του αλοιφαδορου

Το βαρος του αλοιφαδορου

Εως να τελειωσει η δοση της αλοιφης που βαλαμε

Εως να εχουμε το επιθυμητο γυαλισμα

Εναν του εμποριου με ρυθμιστη στροφων

Ελαχιστη ρυθμηση στροφων

Ενα του εμποριου

Μικροινων

ολα τα καπακια ειναι ιδια? οχι

ολα τα σφουγγαρια εχουν το ιδιο μεγεθος? οχι

ολοι οι αλοιφαγοροι εχουν  το ιδιο βαρος? οχι

ποτε τελειωνει?

πιο ειναι το επιθυμητο γυαλισμα για εναν ιδιωτη που δεν ξερει?

ολοι ξεκινανε απο τις ιδιες στροφες? οχι

αφου θελουμε το ελαχιστο γιατι να εχει ρυθμιση?

τι τριχα?κοντη?ψηλη?γυριστη η οχι?τι μεγεθος?τι παχος?

και ακομα πολλεεεεεεες ερωτησεις!

 

δεν θελω απαντηση.ουτε προσπαθω να το παιξω εξυπνος 

αλλα μηπως το γυαλισμα δεν ειναι και τοσο ευκολο τελικα?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

ολα τα καπακια ειναι ιδια? οχι            Ουτε οι επαγγελματιες εχουν τις ιδιες αλοιφες  μεταξυ τους .

ολα τα σφουγγαρια εχουν το ιδιο μεγεθος? οχι        Ουτε οι επαγγελματιες εχουν τα ιδια σφουγγαρια  μεταξυ τους .

ολοι οι αλοιφαγοροι εχουν  το ιδιο βαρος? οχι          Ουτε οι επαγγελματιες εχουν τους ιδιους αλοιφαδορους  μεταξυ τους .

ποτε τελειωνει?           Ουτε οι επαγγελματιες εχουν την ιδια διαρκεια  μεταξυ τους .

πιο ειναι το επιθυμητο γυαλισμα για εναν ιδιωτη που δεν ξερει?           Ουτε οι επαγγελματιες εχουν τις ιδια αντιληψη  μεταξυ τους .

ολοι ξεκινανε απο τις ιδιες στροφες? οχι           Ουτε οι επαγγελματιες εχουν τους ιδιους αλοιφαδορους  μεταξυ τους .

αφου θελουμε το ελαχιστο γιατι να εχει ρυθμιση?      Ποιος σου ειπε οτι χωρις ρυθμιστη εχεις το ελαχιστο στροφων ;

τι τριχα?κοντη?ψηλη?γυριστη η οχι?τι μεγεθος?τι παχος?      Ουτε οι επαγγελματιες εχουν τα ιδια  μεταξυ τους .

και ακομα πολλεεεεεεες ερωτησεις!      Περιμενω

Ολες οι αποριες λυθηκαν με αυτο :

23 minutes ago, O Palios said:

Εως να εχουμε το επιθυμητο γυαλισμα

 

Link to comment
Share on other sites

γ**** το δεν καταλαβες τι θελω να πω 

και επισης δεν ειναι επι προσωπικου! ;)

 

edit:προσοχη στο λεξιλογιο

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

γαμα το δεν καταλαβες τι θελω να πω 

και επισης δεν ειναι επι προσωπικου! ;)

Μα δεν μιλαω επι προσωπικου , απλως ποιος μας βεβαιωνει οτι οι επαγγελματιες του χωρου ειναι A class και οχι C- class ; Απο που πηραν πτυχειο; Να μας το δειξουν οτι σπουδασαν με A class αποφοιτηση και μετα να μιλησουν. Εως τωτε ειναι εξισωμενοι με εναν ιδιωτη που δεν εχει πτυχιο αλλα εχει εμπειρια στο πλυσιμο και γυαλισμα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι,εισαι λαθος.

προσπαθεις να υπερασπιστης την γνωμη σου,το καταλβαινω.

ειναι καποιες εργασιες που χρειαζονται ΕΜΠΕΙΡΙΑ και μαλιστα μεγαλη,και εδω κανεις το λαθος.Οσα πτυχεια και να εχει καποιος στις θεωρητικες γνωσεις θα πεταει,αλλα Η ΠΡΑΞΗ ειναι μια αλλη κατηγορια.

σου εχει τυχει να πας σε γιατρο που δεν εχει πειρα?

πρεπει να ειναι καλος επειδη απαραιτητα επειδη εχει πτυχειο?δεν σπουδασε 15 χρονια?αρα?

τεσπα δεν βγαζουμε ακρη,ο καθενας κανει αυτο που πιστευει.

ασε εμας να πληρωνουμε χαχαχα;):lol::thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Themis83 said:

δεν ειναι ετσι,εισαι λαθος.

προσπαθεις να υπερασπιστης την γνωμη σου,το καταλβαινω.

ειναι καποιες εργασιες που χρειαζονται ΕΜΠΕΙΡΙΑ και μαλιστα μεγαλη,και εδω κανεις το λαθος.Οσα πτυχεια και να εχει καποιος στις θεωρητικες γνωσεις θα πεταει,αλλα Η ΠΡΑΞΗ ειναι μια αλλη κατηγορια.

σου εχει τυχει να πας σε γιατρο που δεν εχει πειρα?

πρεπει να ειναι καλος επειδη απαραιτητα επειδη εχει πτυχειο?δεν σπουδασε 15 χρονια?αρα?

τεσπα δεν βγαζουμε ακρη,ο καθενας κανει αυτο που πιστευει.

ασε εμας να πληρωνουμε χαχαχα;):lol::thumbsu:

 

Απαντηση :

28 minutes ago, O Palios said:

.... ειναι εξισωμενοι με εναν ιδιωτη που δεν εχει πτυχιο αλλα εχει εμπειρια στο πλυσιμο και γυαλισμα .

Εαν δεν σπασεις αυγα δεν κανεις ομελετα , εαν δεν εχεις πλυνει αμαξι ποτε σαφως δεν ξερεις .Εαν δεν εχεις περασει αλοιφη εστω και με το χερι για μηδενικο ρισκο ζημιας χρωματος ,απλα δεν θα μαθεις ποτε να γυαλιζεις . Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμπερασμα.ενας ιδιωτης που πλενει μονος του το αυτοκινητο του και το γυαλιζει μονος του 

εχει καλυτερο η εστω παρομοιο αποτελεσμα με εναν επαγγελματια.

και ποιος ειπε οτι αυτος που γυαλιζει θα πρεπει να ξερει να πλενει κιολασ?η και το αντιθετο

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

συμπερασμα.ενας ιδιωτης που πλενει μονος του το αυτοκινητο του και το γυαλιζει μονος του 

εχει καλυτερο η εστω παρομοιο αποτελεσμα με εναν επαγγελματια.

και ποιος ειπε οτι αυτος που γυαλιζει θα πρεπει να ξερει να πλενει κιολασ?η και το αντιθετο

 

37 minutes ago, O Palios said:

Μα δεν μιλαω επι προσωπικου , απλως ποιος μας βεβαιωνει οτι οι επαγγελματιες του χωρου ειναι A class και οχι C- class ; Απο που πηραν πτυχειο; Να μας το δειξουν οτι σπουδασαν με A class αποφοιτηση και μετα να μιλησουν. Εως τωτε ειναι εξισωμενοι με εναν ιδιωτη που δεν εχει πτυχιο αλλα εχει εμπειρια στο πλυσιμο και γυαλισμα .

Ακριβως . Δεν υπαρχουν σπουδες απλα τεχνη αλλα πρεπει να ξεκινησεις για να μαθεις οχι να καθεσαι . Ενας ιδιωτης ανετα μπορει να ειναι καλυτερος σε αυτον τον χωρο . Οταν ειχα χρονο λογω μειωμενης δουλειας ,σε προηγουμενο αμαξι ,εκανα ενα 6ωρο να το πλυνω και να το γυαλισω . 6 στρωσεις αλοιφης με 4 διαφορετικες μαρκες και πυκνοτητα .Αποτελεσμα ;;; Το βραδυ καθρεφτιζαν τα αστρα στο καπω , σαν να ειχα βαλει καθρεφτη . Και ειμαι ιδιωτης σε αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Αρά εσύ λες να ξεκινήσουμε να "μάθουμε" μία δύσκολη διαδικασία όπως το καλό και σωστό γυάλισμα/κέρωμα στο αυτοκίνητο μας χωρίς εμπειρία? Εγώ λέω να πάω να βάλω και κανά δικόλωνο στο γκαράζ μου και να αρχίζω να κατεβάζω το μοτέρ μόνος μου. Να πάνε να πνιγούν οι άσχετοι επαγγελματίες ε?

 

Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα κάνεις να φαίνονται. Και για αυτό τον λόγο κάνεις μία έρευνα πρώτα για να δεις ποιός επαγγελματίας είαι σωστός. Και αν τον βρεις, να ξέρεις ότι θα κάνει 100 φορές καλύτερη δουλειά απο εσένα και εμένα. Εκτός φυσικά αν εσύ το κάνεις κάθε μέρα χωρίς να είναι το επάγγελμα σου. Και το πτυχίο δεν είναι το παν. Είναι σημαντικό αλλά μέχρι ένα όριο. Βλέπω άτομα πχ στο ΤΕΙ που σπουδάζω, με τρελούς βαθμούς και είναι άσχετοι/άχρηστοι. Απλά ξέρουν να παπαγαλίζουν και να κάνουν καλά σκονάκια. Υπάρχουν φυσικά και άτομα που το αξίζουν.

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ΑνδρέαςΚ said:

Αρά εσύ λες να ξεκινήσουμε να "μάθουμε" μία δύσκολη διαδικασία όπως το καλό και σωστό γυάλισμα/κέρωμα στο αυτοκίνητο μας χωρίς εμπειρία? Εγώ λέω να πάω να βάλω και κανά δικόλωνο στο γκαράζ μου και να αρχίζω να κατεβάζω το μοτέρ μόνος μου. Να πάνε να πνιγούν οι άσχετοι επαγγελματίες ε?

 

Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα κάνεις να φαίνονται. Και για αυτό τον λόγο κάνεις μία έρευνα πρώτα για να δεις ποιός επαγγελματίας είαι σωστός. Και αν τον βρεις, να ξέρεις ότι θα κάνει 100 φορές καλύτερη δουλειά απο εσένα και εμένα. Εκτός φυσικά αν εσύ το κάνεις κάθε μέρα χωρίς να είναι το επάγγελμα σου. Και το πτυχίο δεν είναι το παν. Είναι σημαντικό αλλά μέχρι ένα όριο. Βλέπω άτομα πχ στο ΤΕΙ που σπυδάζω, με τρελούς βαθμούς και είναι άσχετοι/άχρηστοι. Απλά ξέρουν να παπαγαλίζουν και να κάνουν καλά σκονάκια. Υπάρχουν φυσικά και άτομα που το αξίζουν.

Δεν ειπα να γινει οπως το κανω εγω αλλα ενα κερωμα ειναι ευκολο εαν ξεκινησεις να ασχολησαι . Και δεν υπαρχει επαγγελματιας που θα το κανει καλυτερα απο εμενα ,οσοι εχουν δει το αποτελεσμα που εχω σαν γυαλισμα με ρωταγαν τα υλικα και τον τροπο (φυσικα δεν ειπα τιποτα) ,και ηταν επαγγελματιες . Εδω δεν υπαρχει παπαγαλισμα αλλα να εχεις I.Q. τουλαχιστον 80 . Ολα τα αλλα ειναι ευκολα .

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά η αρχική ερώτηση απαντήθηκε (περί αράχνης). Ο καθένας έχει την άποψη του και κάνει ότι θέλει άλλωστε περιουσία του είναι.   

Link to comment
Share on other sites

αν κρινω απο την αλοιφη που ανεβασες πριν τοτε το μονο που καταφερνεις 

ειναι να παστωνεις το αυτοκινητο σου με ενα απλο μεικ απ που κρυβει οοοοολες τις ατελειες

το οποιο μετα απο 2-3-4 πλυσιματα φευγει 

και επανερχεται το αυτοκινητο στην προηγουμενη του μορφη

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

αν κρινω απο την αλοιφη που ανεβασες πριν τοτε το μονο που καταφερνεις 

ειναι να παστωνεις το αυτοκινητο σου με ενα απλο μεικ απ που κρυβει οοοοολες τις ατελειες

το οποιο μετα απο 2-3-4 πλυσιματα φευγει 

και επανερχεται το αυτοκινητο στην προηγουμενη του μορφη

Λαθος ,αυτη η αλοιφη ειναι καλη , δεν κανει μεικ απ και διαρκει πολυ παραπανω απο 4 πλυσιματα . Και δεν ειναι μεσα στις 4 που χρησιμοποιω ,για να σε προλαβω ,οι δικες μου κανουν περιπου 150+ ευρω συνολο . Ειναι για καποιον που θελει να μυηθει στο κερωμα, να ξεκινησει μονος του να κερωνει .

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

δηλαδη εγω που πλενω μια φορα το εξαμηνο θα μου παει δυο χρονια?

Εαν δεν υπαρχουν ειδικες συνθηκες χρησης του οχηματος ,οπως λασποδρομοι η βροχη 9 μηνες τον χρονο , ναι .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.