Jump to content
MAGAIVER

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΛΟΙΦΕΣ

Recommended Posts

Κύριοι καλησπέρα, εχθές Σάββατο παρέλαβα τελικά το όχημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το κράτησε από την τρίτη το απόγευμα. Το καπό ήταν πολύ γρατζουνισμένο, το έξυσε με ψιλό γυαλόχαρτο ( μου το έδειξε σε φωτό), μου γυάλισε τα εμπρός φανάρια (θαμπά από ήλιο), μου γυάλισε τα όλα τα πλαϊνα ίνοξ και φυσικά μου πέρασε τις 3 αλοιφές που ανέφερα παραπάνω με αλοιφαδόρο. Μου έδειξε και μου είπε πως μερικά σημεία είχαν ξαναβαφτεί αλλά δεν φαινόταν αν είχε μπει στόκος, μάλλον όχι. Μου κόστισε 100 ευρώ. Το κέρωμα είναι κάτι ξεχωριστό από το πέρασμα αλοιφών. Μου είπε να του το πάω σε κανά μήνα για να του κάνει κέρωμα. Η τιμή του είναι φιλική ως γνωστός φίλων μου.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν , MAGAIVER said:

Κύριοι καλησπέρα, εχθές Σάββατο παρέλαβα τελικά το όχημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το κράτησε από την τρίτη το απόγευμα. Το καπό ήταν πολύ γρατζουνισμένο, το έξυσε με ψιλό γυαλόχαρτο ( μου το έδειξε σε φωτό), μου γυάλισε τα εμπρός φανάρια (θαμπά από ήλιο), μου γυάλισε τα όλα τα πλαϊνα ίνοξ και φυσικά μου πέρασε τις 3 αλοιφές που ανέφερα παραπάνω με αλοιφαδόρο. Μου έδειξε και μου είπε πως μερικά σημεία είχαν ξαναβαφτεί αλλά δεν φαινόταν αν είχε μπει στόκος, μάλλον όχι. Μου κόστισε 100 ευρώ. Το κέρωμα είναι κάτι ξεχωριστό από το πέρασμα αλοιφών. Μου είπε να του το πάω σε κανά μήνα για να του κάνει κέρωμα. Η τιμή του είναι φιλική ως γνωστός φίλων μου.  

Άντε γεια...... ωραίος ρε μεγάλε 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μαύρο χρώμα είναι ωραίο χρώμα αλλά δυστυχώς είναι ευαίσθητο στον ήλιο και λερώνεται εύκολα. Επίσης θέλει αρκετή περιποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , kougis said:

Δηλαδη αν δεν είχε κρέμα 3Μ που όπως λες δεν είναι πλέον τα καλύτερα της αγοράς και είχε μια άλλη που είναι η καλύτερη της αγοράς, θα πήγαινε η τιμή από 150€ στα 250€; Θα πήγαιναν οι ώρες απο 10 σε 24;

Sent from my iPhone using Tapatalk

αν διαβασες προσεκτικα ειπα πως τα κερια της 3μ δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο.υπαρχουν κερια που κανουν εξαιρετικη δουλεια απο καποιοε εταιρειες

οπως svissvax kai chemical guys.τα 3μ ειναι κατι πολυ απλο.τεσπα

αλοιφες υπαρχουν πολλες...3μ μεγκουαιαρς μενζερνα κτλ κτλ...ολες πανω κατω για το ματι ενως ιδιωτη-πελατη κανουν την ιδια δουλεια.

οσο για την τιμη που ειπες παει σε συναρτηση με το αποτελεσμα..οχι ποσο γυαλιζει αλλα ποσες γρατζουνιες εχουν μεινει.

γιατι αλλο να περασει μια φορα μια χονδρη αλοιφη και αλλο να περνας μεχρι να βγουν ΟΛΕς οι γρατζουνιες!εκει αρχιζει και ανεβαινει το κοστος!

γιατι προφανως ανεβαινει και ο χρονος που δουλευει καποιος πανω σε ενα αυτοκινητο

 

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

ου ειπες παει σε συναρτηση με το αποτελεσμα..οχι ποσο γυαλιζει αλλα ποσες γρατζουνιες εχουν μεινει.

γιατι αλλο να περασει μια φορα μια χονδρη αλοιφη και αλλο να περνας μεχρι να βγουν ΟΛ

χρονη ποσο κοστίζει η αποκατάσταση χρωματος και σφραγιση οπως το ονομαζουν και ποσο χρονο θελει πανω κατω για ενα νορμαλ αυτοκινητο (οχι τιγκα στη γρατζουνια)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στις Σέρρες κάθε απόγευμα βρέχει. Θα ανεβάσω φωτό οποσδήποτε. Τώρα σειρά έχει η αναβάθμιση μοτέρ FSI και απότι διάβασα σε προηγούμενα σαιτ ο PROFESSOR το έχει κάνει και είναι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , MAGAIVER said:

Εδώ στις Σέρρες κάθε απόγευμα βρέχει. Θα ανεβάσω φωτό οποσδήποτε. Τώρα σειρά έχει η αναβάθμιση μοτέρ FSI και απότι διάβασα σε προηγούμενα σαιτ ο PROFESSOR το έχει κάνει και είναι ευχαριστημένος.

δυσκολο μοτερ δεν κερδιζεις πολλα μερχρι 130 αλογα να φτασει 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , leonenero said:

χρονη ποσο κοστίζει η αποκατάσταση χρωματος και σφραγιση οπως το ονομαζουν και ποσο χρονο θελει πανω κατω για ενα νορμαλ αυτοκινητο (οχι τιγκα στη γρατζουνια)

αυτο θα στο πει αυτος που θα ελεγξει το αυτοκινητο αφου πρωτα σε ενημερωσει για τις επιλογες που εχεις και το κοστος αυτων!

ειναι πολυ γενικη η ερωτηση σου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , leonenero said:

ενα γενικο κοστος τοτε :) (πανω κατω μια ιδεα να παρουμε δλδ)

Να σου απαντήσω επειδή το έχω και πρόσφατο... Ρώτησα σε 5 μαγαζιά 180 ευρώ,150,100,80,40.  Αυτός που ζήτησε 180 και 150 πέρασμα με 2 αλοιφές και κεράκι ενώ οι άλλοι 1 αλοιφή και κερί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, κάπου τόσο μου είπαν σε Θεσσαλονίκη και κόστος 300 ευρώ. Αλλά μου είπαν ότι θα την καταλάβω τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , MAGAIVER said:

Το ξέρω, κάπου τόσο μου είπαν σε Θεσσαλονίκη και κόστος 300 ευρώ. Αλλά μου είπαν ότι θα την καταλάβω τη διαφορά.

300??ποιο μαγαζι?

Edited by leonenero
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2016 at 4:01 ΜΜ, leonenero said:

300??ποιο μαγαζι?

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά, 300 ευρώ για περισσότερα άλογα στον FSI αναφερόμουν και όχι για την ανανέωση χρώματος, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, σόρυ λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά είναι το επόμενόμου βήμα. 

Edited by MAGAIVER
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από τόσες μέρες προχθές κατάφερα να πλύνω το όχημά μου μετά από το γυάλισμα με τις αλοιφές, αφού κάθε απόγευμα έβρεχε! μάλλον και η φωτογράφιση θέλει τέχνη. Σόρι για τις μέτριες φωτό.

SANY0560.JPG

SANY0563.JPG

SANY0565.JPG

SANY0567.JPG

Link to comment
Share on other sites

το μονο που βλεπουμε στις φωτο ειναι ενα καλοπλυμενο αυτοκινητο...

προσπαθησε να βγαλεις μια εστια φωτος (πχ λαμπα) υπογωνια πανω στο καπο!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο αλλά έβγαλα 20 φωτό και οι περισσότερες ήταν χάλια από το φως του ήλιου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι ένα πλυμένο αυτοκίνητο αλλά και αψεγάδιαστο.

Νομίζω ότι ο μάστορας έκανε καλή δουλειά.

Καλοτάξιδο φίλε.

Τώρα να ρωτήσω και την γνώμη σας σε κάτι άλλο (γιατί εχω και εγώ ένα Passat μοντέλο 2007 FSI 2000cc μαύρο χρώμα).

Μου είπαν να μην περάσω μόνος μου το αυτοκίνητο με αλοιφή (μαύρου χρώματος) του εμπορίου γιατί ειδικά στο μαύρο χρώμα το αποτέλεσμα θα είναι άσχημο.

Έχετε κάποια άποψη πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα το passat μου από το γυάλισμα με πολύ καλό αποτέλεσμα .... Το καλό βέβαια είναι πως μου λύθηκαν και πολλά ερωτηματικά  για το όλο σκηνικό του detailing. Πλέον με ένα καλό κερί σε μορφή κρέμας και όχι σε σκληρή μορφή το αυτοκίνητο θα μένει σε πολύ καλό επίπεδο. http://prntscr.com/bdwh

Link to comment
Share on other sites

τα κερια που ειναι σε μορφη κρεμας συνηθως ειναι συνθετικα και οχι φυσικα με αποτελεσμα να εχουν μεγαλυτερη διαρκεια και λιγοτερη γυαλαδα

ανεβασε και καμια φωτο να δουμε αποτελεσμα!

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σου εξήγησαν πως πρέπει να πλένεις το αυτοκίνητο για να αραχνιαζει όσο το δυνατόν λιγότερο... 

Η ακόμα και με τι σαμπουάν για να μην φύγει το κέρωμα... 

Γιατί εντάξει στο γυαλισανε κερωσανε αλλά αυτό θέλει και μια συντήρηση 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , mpoukou22 said:

Φαντάζομαι σου εξήγησαν πως πρέπει να πλένεις το αυτοκίνητο για να αραχνιαζει όσο το δυνατόν λιγότερο... 

Η ακόμα και με τι σαμπουάν για να μην φύγει το κέρωμα... 

Γιατί εντάξει στο γυαλισανε κερωσανε αλλά αυτό θέλει και μια συντήρηση 

Ναι εννοείτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.