Jump to content
Shadowman

Μασπιέ και αεροτομή από Golf mk5 GTI

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά

θέλω να βάλω τα μασπιέ του GTI καταρχήν το GTI και το R32 έχουν τα ίδια μασπιέ? η μονη διαφορα είναι ότι του gti είναι σαγρέ μαυρα ενώ του R32 είναι βαφομενα?
κοίταγα για τα original του GTI είναι πολύ δύσκολο να βαφτούν?
επίσης είδα έχει κάτι βασούλες που μπαίνουν από κάτω με αυτές και με μπαμπριζοκολα γίνεται δουλειά? γιατί δεν θέλω να βάλω την ράγα στο πλάι που είναι και πανάκριβη και πρέπει να τρυπήσω και το αμάξι.
αν κολληθεί υπάρχει πρόβλημα με τους θόλους αν χρειαστεί να βγούν?

πάμε τώρα και στην αεροτομή,καταρχήν να κάνω την ίδια ερώτηση και εδώ, το gti και το r32 έχουν ίδια αεροτομή η διαφορετική?
διαβάζω γενικά στο internet ότι το gti έχει διαφορετικό το πάνω μεταλλικό κομμάτι που πάει και μπαίνει η αεροτομή όπως επίσης και διαφορετικό τρίτο stop.
έχω μπλέξει και τα μπούτια μου με το πια είναι η αεροτομή...
εγώ έχω ένα mk5 gt γίνεται το εγχείρημα η μονο σε aftermarket λύση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο βασούλες και μπραμπριζόκολα,μην τρυπήσεις το αυτοκίνητο.Οι θόλοι βγαίνουν εύκολα αν χρειαστεί.Και ο μη βαφόμενος με την κατάλληλη προεργασία βάφεται.

Edited by kosaitis
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ , θα προχωρήσω λοιπόν στην αγορά. όταν λες προεργασία εννοείς τρίψιμο?
οποια βοήθεια για το θέμα τις αεροτομής ευπρόσδεκτη!!
περιμένω με ανυπομονησία :p

ευχαριστώ

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

προς απάντηση πιθανών ενδιαφερόμενων μιας και έβγαλα άκρη και για την αεροτομή.
για να μπει η αεροτομή του gti χρειάζεται και διαφορετικό τρίτο stop το οποιο και έχει θέματα με υγρασίες από ότι διάβαζα σε ξένα forum και ότι για να αλλαχθεί το τρίτο stop έχει μια διαδικασία η οποια περιλαμβάνει τρυπήματα η βγάλσιμο τις αεροτομής αν το πας αντιπροσωπεία σύμφωνα με τις πληροφορίες που βρήκα ,δεν ξέρω βεβαια και αν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λένε.
για να μην μακρηγορώ αυτό που βρήκα ήταν αυτός ο κωδικός 1K0 071 640 K 9AX ο οποιος είναι από το votex bodykit τις vw για το roof spoiler.
την παρέλαβα πριν λίγες μέρες και περιμένω να πάρω και τα πλαϊνά μασπιέ για να τα στείλω για βάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Χρώμα του αυτοκίνητου μας
Βερνίκι γυαλίσματος
Αστάρι για πλαστικά αυτοκίνητου Plastofix
Filler (η αλλιώς sulfaccer)
2 ντουκόχαρτα νερού Νο 800
2 ντουκόχαρτα νερού Νο 600 τριβουμε μετα το Νο 400
2 ντουκόχαρτα νερού Νο 400 τριβουμε μετα το sulfaccer
2 ντουκόχαρτα νερού Νο 320 τριβουμε μεχρι να φυγουν τα μπιμπίκια

πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε ,καλό πλύσιμο τον πλαστικών για να φύγουν τυχόν λίπη, λάδια (χρησιμοποίησε AVA και ζεστό νερό).

Edited by kosaitis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.